Wyszukiwarka treści

Śmielec

W podróży    odcinek #015

czwartek, 25-02-2021 r.

Na niebieskim szlaku do Jagniątkowa | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Śmielec | autor: Spoiled Lizard Productions

Uważasz, że film jest przydatny?

Korzystając z zimowej aury zdecydowaliśmy się wejść pod Śmielec - jeden z wierzchołków głównej grani Karkonoszy, na którą postanowiliśmy wejść przez Przełęcz pod Śmielcem, a po okrążeniu szczytu zejść przy Czarnej Przełęczy prosto do Jagniątkowa. 

Śmielec

Szczyt na głównej grani Karkonoszy – Śląskim Grzbiecie o wysokości 1424 m n.p.m. W pobliżu szczytu przebiega polsko-czeska granica. Położony w całości po polskiej stronie znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego. 

Szlak niebieski do Przełęczy pod Śmielcem jest bardzo różnorodny. Do Wysokiego Mostu jest to szeroka ścieżka wśród drzew, którą wchodzi się bez problemu. Odcinek pomiędzy mostami, a Rozdrożem pod Wielkim Szyszakiem zwęża się i prowadzi wzdłuż koryta rzeki Szklarka. W tym miejscu jest to wąski strumień, a szlak prowadzi raz z lewej, raz z prawej strony koryta. 

szlak niebieski wojtek

Niemal zawsze podążamy niebieskim szlakiem

Na wysokości 1090 m n.p.m. wchodzimy na skrzyżowanie z czerwonym szlakiem. W tym miejscu znajduje się tablica informacyjna o granicy Karkonoskiego Parku Narodowego. Kupujemy bilety online i ruszamy w dalszą drogę.

kup bilet

Przed wejściem do Karkonoskiego Parku Narodowego należy zakupić bilet online

Odcinek do Rozdroża pokonujemy z zachwytem. Las zaczyna się przerzedzać i co jakiś czasu udaje się zobaczyć panoramę kotliny. Pogoda jest idealna. Czyste niebo, a do tego słońce. No i te widoki na otwartą przestrzeń. Jak na razie nic nie zapowiada katastrofy. 

widok dolina

Pierwsze piękne widoki dnia

Na wysokości 1211 m n.p.m. mijamy Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem. Tutaj spotykamy pierwszych turystów tego dnia - głównie na nartach. Ruszamy w górę niebieskim szlakiem. Wejście zaczyna się komplikować, a widoczność znacznie pogarsza. Wkrótce ogarnia nas bezkresna szarość. Dostrzegamy tylko pokryte płaszczem śniegu drzewa. 

wejscie

Wspinamy się pod górkę - jesteśmy już na ostatniej prostej

gran drzewka

Krajobraz, choć gładki i jednolity kolorowo, był piękny

Ponad pół godziny spędziliśmy wspinając się po stromym zboczu, tracąc nadzieję, że idziemy jeszcze po niebieskim szlaku. Początkowo wydawało nam się, że kierujemy się na zachód, w stronę Przełęczy pod Śmielcem. Ostatecznie okazało się, że obraliśmy kierunek “na wschód” i pomijając wspomnianą Przełęcz weszliśmy bezpośrednio na grań Karkonoszy, bardzo blisko Śmielca. O tym zorientowaliśmy się dopiero po zetknięciu z czeską tablicą informacyjną. 

Od tego momentu zadanie było już łatwiejsze. Wzdłuż granicy majaczyły wysokie, pokryte lodem pale, dzięki którym trafiliśmy do Czarnej Przełęczy. 

wojtek kijek

Początkowo było szaro, buro i ponuro. Nic nie zapowiadało...

Na szczycie grani odbywał się niekończący spektakl światła i mroku. Promienie słoneczne próbowały co jakiś czas przebić się przez tarczę gęstych chmur. 

white out

...że na chwilę może zrobić się ciekawie. Najpiękniejsze foto z tegorocznych podróży po górach

Na chwilę nawet zobaczyliśmy nad nami piękne błękitne niebo. Było to niezwykle piękne widowisko, warte trudu, jaki ponieśliśmy wchodząc na grań. Spędziliśmy tutaj około 30 minut, po czym skierowaliśmy się w stronę Jagniątkowa. Do pokonania został nam odcinek o długości pięciu kilometrów.

przepasc

Zejście do Jagniątkowa to ostatni wyczyn dnia

Najbardziej stromy odcinek, gdzie czuliśmy ciągle niską temperaturę, a widoczność była zerowa, pokonaliśmy w kilkanaście minut. Po wejściu do zalesionej strefy pogoda znacznie się poprawiła. Dalszą drogę pokonaliśmy wolnym marszem.

punkt widokowy

Na Koralowej Ścieżce odwiedziliśmy punkt widokowy, aby spojrzeć na Czarny Kocioł Jagniątkowski

Czarny Kocioł Jagniątkowski 

Kocioł powstał w plejstocenie, prawdopodobnie w czasie ostatniego zlodowacenia (bałtyckiego). Górna krawędź kotła osiąga wysokość 1325 m n.p.m. Jego skalne ściany opadają stromo do polodowcowego dna z moreną czołową najmłodszego etapu zlodowacenia. Z kotła wypływa górski potok Wrzosówka.

Czarny Kocioł Jagniątkowski stanowi szczególnie niebezpieczne miejsce zimą z powodu schodzących tu lawin oraz groźnych nawisów śnieżnych.

Podczas zejścia na tym odcinku towarzyszyły nam skały zwane paciorkami. Ze ścieżki zobaczymy tylko nieliczne z nich, ale zapewniamy, że są piękne. Nie polecamy jednak schodzenia ze szlaku w zimie z uwagi na pokryte śniegiem podłoże. 

Na pętli autobusowej byliśmy o 17:30, niemal od razu wyruszyliśmy do centrum Jeleniej Góry.


Ostatnia modyfikacja: wtorek, 30-08-2022 r.

Co zobaczyć?

Trzy Jawory - 658 m n.p.m.
Wysoki Most - 806 m n.p.m.
Rozdroże pod Wielkim Szyszakiem - 1211 m n.p.m.
 Przełęcz pod Śmielcem - 1380 m n.p.m.
Czarna Przełęcz - 1350 m n.p.m.
 Rozdroże pod Śmielcem - 1129 m n.p.m.
Punkt Widokowy na Czarny Kocioł - 1056 m n.p.m.

Warto wiedzieć

Nazwa Śmielec nie istniała przed 1945 rokiem. Pojawiła się dopiero podczas przepisywania niemieckich map na polski. Do dnia dzisiejszego jest to powód małego transgranicznego zamieszania, bowiem przez Czechów i Niemców szczyt od zawsze nazywany był Wielkim Szyszakiem (czes. Velky Šišak, niem. Große Sturmhaube) - tak jest do dziś. 

Z kolei znany nam szczyt Wielki Szyszak przez Czechów i Niemców nazywany jest Wielkim Kołem.

Podsumowanie

Informacje praktyczne

Rejon: Karkonosze

Najwyższy punkt: na grani - 1399 m n.p.m.

Szlaki, którymi się poruszaliśmy

 szlak niebieski
 szlak czerwony

Do Śmielca można dojść na kilka sposobów:
Głównym Szlakiem Sudeckim z Karpacza lub Szklarskiej Poręby
Niebieskim szlakiem z Michałowic (Piechowice)
Niebieskim szlakiem z Jagniątkowa (Jelenia Góra)

Parametry Trasy

Dystans przebyty: 12.9 km 
Szacowany czas: 4:30 h
Rzeczywisty czas: 7:30 h
Suma podejść: 792 m
Suma zejść: 846 m

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Polska, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Wesprzyj naszą pracę - zostań Patronem

Tagi

  
 dolnośląskie  Polska  góry  szlak  szlak turystyczny  dziennik podróży  Borowa  Karkonosze  Śmielec  Jelenia Góra  Szklarska Poręba  Jagniątków  Projekt Sudety  natura