Ejlat - tutaj lato trwa 365 dni w roku. Miasto, w którym lato trwa 365 dni w roku
Opis Ejlat - tutaj lato trwa 365 dni w roku
Wyszukiwarka treści
Ejlat - tutaj lato trwa 365 dni w roku
     
      środa, 19-06-2019 r.

Ejlat - tutaj lato trwa 365 dni w roku

Ejlat, centrum turystyczne | autor zdjęcia: Wojtek (Wiking)

Miasto, w którym lato trwa 365 dni w roku

Obecnie jest to bardzo popularna miejscowość wśród turystów z Polski. Kiedy u nas panują ujemne temperatury, w Ejlacie jest około 25 stopni w cieniu każdego dnia.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

W nocy około 18 stopni. Co ważne, rzadko kiedy są tu widziane chmury, suma rocznych opadów deszczu to 28 milimetrów.

Bilety, hotel i ceny

Bilety lotnicze warto zarezerwować kilka miesięcy przed podróżą. Do Ejlatu lata jedna z tanich linii lotniczych. Bilety w obie strony można zakupić nawet za 78 złotych za osobę. Wybierając się na kilka dni w zupełności wystarczy nam tylko bagaż podręczny. Lot z Poznania do Ejlatu trwa około 4,5 godziny. Hotele, hostele lub kwatery prywatne warto znaleźć na takich portalach jak booking.com lub airbnb.com. Dwa miesiące przed wycieczką można zarezerwować hostel, w którym nocleg kosztuje 100 złotych za dobę ze śniadaniem.

Po wylądowaniu na lotnisku Ejlat-Ovda, które jest położone około 60 km od centrum Ejlatu można skorzystać z autobusu, który zawiezie nas do nadmorskiego kurortu za 21,5 szekli (1 szekel to 1 złoty). Na miejscu czekają nas egzotyczne widoki. Miejscowość Ejlat znajduje się nad Zatoką Akaba (Morze Czerwone). I choć panuje tutaj pustynny klimat w różnych miejscach miasta możemy jednak zobaczyć roślinność. Palmy są tu podlewane, tak jak inne rośliny. Wszystko przez to, że deszcz pada tu raz na kilka miesięcy.

Krajobraz to przede wszystkim skaliste góry i piasek. W mieście jest główna promenada, na której można zakupić pamiątki, czy zjeść dobry izraelski obiad. Popularna potrawa to m.in. falafel (smażone kulki lub kotleciki z przyprawionej ciecierzycy), którą można zakupić za 44 szekle, czy szakszuka (jajka w pomidorach z bazylią) za 35 szekli. Oba dania rewelacyjnie przygotowane, więc warto się skusić. W Ejlacie jest też popularna w regionie sieć Cofix, gdzie 5 szekli kosztuje kawa lub 10 szekli duża kanapka.

Atrakcje regionu

Miasto graniczy z Egiptem (miejscowość Taba) oraz Jordanią (miasto portowe Akaba). Około 30 kilometrów od Ejlatu na północ Izraela znajduje się Park Narodowy Doliny Timna. Można tam zobaczyć wspaniałe formacje skalne. Ten pustynny obszar jest popularnym miejscem na wycieczki piesze i przejażdżki samochodem. I właśnie wypożyczonym autem warto tam się wybrać z Ejlatu. Koszt wypożyczenia samochodu to 202 szekle na 24 godziny. Wejście do parku to z kolei koszt 49 szekli (bilety online - 46 szekli). W Timna Park możemy zobaczyć m.in. skałę w kształcie "Grzyba”. Są też Filary Salomona. Cały teren przypomina amerykańską Arizonę lub Marsa.

Na południu Izraela warto też odwiedzić Red Canyon, czyli Czerwony Kanion na Pustyni Negew. To kolejne intrygujące formacje skalne, które powstawały w tym rejonie przez wiele tysięcy lat na skutek wymywania czerwonego piaskowca przez strumień rzeki. Na turystów czeka tu trekking wśród krętych i wąskich ścian kanionu. To naprawdę niezapomniane przeżycie.

Bezpieczeństwo to podstawa

Izrael położony jest na Bliskim Wschodzie. Znajduje się na styku Azji, Europy i Afryki. Region ten jest niestety niestabilny politycznie. Można tu wymienić m.in. konflikt izraelsko-arabski, który trwa od 1948 roku. Mimo wszystko będąc na wycieczce w Izraelu można się poczuć całkiem bezpiecznie. Na lotnisku turyści są kontrolowani, przy wylocie sprawdzane są dokładnie bagaże, a celnicy zadają pytania o cel wizyty w Izraelu, czy też odwiedzone kraje i miejsca. Same urządzenia do prześwietlenia wyglądają niemal jak rakiety. Kontrole są także przy większych centrach handlowych. Trzeba przejść przez bramkę i dać bagaż do sprawdzenia. Istotne jest to, że wszystkie znaki w Izraelu są w języku hebrajskim i angielskim.


Ostatnia modyfikacja: środa, 24-01-2024 r.

Wesprzyj naszą pracę i pomóż rozwijać portal przekazując donację za pośrednictwem YouTube

Wspieraj nas: udzielaj się na YouTube

Na stronie są nieaktualne dane?
Daj znać, bo może co się zmieniło od ostatniej aktualizacji: 24-01-2024r. - napisz do nas

Polecane tematy
Gwatemala: kolorowa kraina Majów i wulkanów
 Na urlopie

Gwatemala: kolorowa kraina Majów i wulkanów

Czy w Ameryce Północnej są jeszcze kraje słabo oblegane przez turystów, które idealnie nadają się na relaksacyjny wypoczynek?

Sztokholm
 City Break

City Break: Sztokholm

Jednodniowy plan zwiedzania Sztokholmu udało się zrealizować w całości. Czas który pozostał wykorzystaliśmy m.in. na posiłek - a jakże - w restauracji IKEA.

Co musisz wiedzieć o Emiratach
 Na urlopie

Co musisz wiedzieć o Emiratach

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu niewielkich państw. Najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są Dubaj i Abu Zabi. Oto co trzeba o nich wiedzieć!

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni
 Przewodnik

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Najpopularniejsze lokalne restauracje to po prostu bary szybkiej obsługi, w których przyrządza się potrawy na bazie opiekanego mięsa - potocznie zwane kebabami.