Obecnie w muzeum istnieją cztery działy tematyczne: dawnego kupiectwa, metrologiczny, naukowo oświatowy i historii Świdnicy.
Zaaranżowane z wielką starannością ekspozycje pozwalają zajrzeć do sklepu kolonialnego, apteki, gospody czy domu wagi, gdzie zostaniemy wprowadzeni w świat dawnego kupiectwa - poznamy tam procesy związane z dawnymi sposobami sprzedaży i zakupu.
Zachwycają wystawę poświęconą piwowarstwu obejrzymy w pomieszczeniach, gdzie krok po kroku omówiono proces warzenia tego niezwykle ważnego w historii Świdnicy trunku, natomiast w Sali Rajców na pierwszym piętrze, czeka kolekcja zabytków związanych z istnieniem Księstwa Świdnicko-Jaworskiego. Tutaj szczególną uwagę przykuwa ogromna makieta przedstawiająca Świdnicę w XVII wieku.

- Rekonstrukcja Domu Wagi w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.
W dziale dawnego kupiectwa znaleźć możemy zabytki związane z dawnym handlem. Główną grupą eksponatów są opakowania wszelkiego rodzaju, w tym butelki wykonane z różnych odmian szkła, a także z kamionki i porcelany.
Eksponaty pochodzą z XIX lub początku XX wieku. Na opakowaniach widnieją cenione w okresie międzywojennym firmy, takie jak "Baczewski" i "Miko-lasch" ze Lwowa, "Kasprowicz" z Gniezna i "Hartwig Kantorowicz" z Poznania.

- Rekonstrukcja karczmy.
Ciekawą grupą eksponatów są opakowania przeznaczone dla towarów kolonialnych, w tym kamionkowe i blaszane pudełka na tytoń, herbatę, czy wyroby cukiernicze.
Uwagę zwraca wyposażenie dawnych sklepów, czyli kasy sklepowe oraz zbiór eksponatów związanych z reklamą: szyldy, popielniczki, wydawnictwa reklamowe.

- Kasy działające bez prądu!
W dziale metrologicznym prezentowane są eksponaty związane z wymianą towarową. To m.in. wagi i odważniki (wszelkich typów), łokcie, średnicomierze, miary nasypne i nalewne, a także narzędzia miernicze do cechowania, wzorcowania i legalizacji narzędzi użytkowych.
Atrakcją jest XVIII wieczna waga Simona z Wrocławia oraz jedyny publicznie dostępny na świecie egzemplarz wagi stołowej Rademachera. Według wyliczeń w dziale tym znajduje się obecnie ponad 2500 eksponatów, na które składają się obiekty pochodzące z dawnej kolekcji Józefa Arentowicza, przekazy z muzeów dolnośląskich oraz dary i zakupy.

- Waga Rademachera.
Placówka muzealna prowadzi współpracę z Muzeum Miar przy Głównym Urzędzie Miar w Warszawie. Ponadto Muzeum jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Metrologicznego "Miary i Wagi" z siedzibą w Solingen w Niemczech.
Najciekawsze obiekty eksponowane są na wystawie stałej w gablotach oraz w postaci aranżacji - Domu Wagi, Urzędu Miar oraz Stacji Paliw, jedynych tego typu ekspozycji w Polsce.
Ekspozycja, którą można oglądać w Dziale historii Świdnicy znajduje się w zabytkowej Sali Rajców.
Centralną część sali zajmuje makieta przedstawiająca Świdnicę w XVII wieku. Na modelu widać potrójny system murów obronnych otaczających miasto oraz bramy wiodące do jego wnętrza.
W dziale są też dokumenty poświadczające historię i długoletnie burzliwe dzieje miasta.

- Makieta przedstawiająca miasto w XVII wieku.
W świdnickim muzeum jest też sala poświęcona historii browarnictwa w Świdnicy i technik tworzenia piwa.
Dawniej świdnickie piwo swoją sławą powodowało wiele konfliktów. Niekiedy karawany z piwem były celem napadów, ponieważ piwo świdnickie uchodziło za wyznacznik smaku - toczyła się o nie nawet tzw. wojna piwna.
Znane były przypadki, w których kupcy woleli wrócić z beczką świdnickiego piwa zamiast gotówki.

- Beczki piwne w dziale browarnym.
Audio przewodnik
W muzeum można wypożyczyć bezpłatnie audio przewodnik - dostępne języki to czeski i polski.
Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 12-06-2023 r.