Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Wadi Rum"/>
     
odcinek #004      wtorek, 24-03-2020 r.

Wadi Rum

Pustynia Wadi Rum to miejsce, które nas oczarowało. Liczne formacje skalne wyłaniają się spośród czerwonego piachu | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Najpiękniejsza pustynia na świecie

Filmowy krajobraz i zachwycające plenery. Taka jest właśnie pustynia Wadi Rum w Jordanii, którą odwiedziliśmy w styczniu 2020 roku. Jakie atrakcje warto zobaczyć i ile to kosztuje?

Uważasz, że film "Pustynia Wadi Rum" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Wojciech Kulig
Wojciech Kulig

Z zamiłowania podróżnik. Ulubiony środek transportu: samolot. Najdalsza podróż: Filipiny. Na swoim koncie ma już tak dużo lotów, że po 50-tym przestał liczyć.

Do Wadi Rum dojechaliśmy trzeciego dnia naszego pobytu w Jordanii. Wcześniej odwiedziliśmy Petrę, o której pisaliśmy w tym poście. Po kraju poruszaliśmy się wynajętym autem - więcej w kompletnym podsumowaniu podróży.

Miejscowości Wadi Musa i Wadi Rum dzieli około 105 km drogi położonej wysoko w górach. Podczas przeprawy zobaczyliśmy niecodzienny widok nawet dla nas - ośnieżone pola i drogi. 

Wycieczkę na pustyni zarezerwowaliśmy kilka tygodni przed przylotem do Jordanii. Polecono nam Faisala, przewodnika, u którego wykupiliśmy wycieczkę i nocleg w obozie Beduinów.

Oto nasz przewodnik na pięć godzin zwiedzania Wadi Rum.

Nasza ekipa po ciężkim dniu zwiedzania pustyni: od lewej - Paula, Sebastian, Faisal, Wojtek. Na dole - Sebastian.

Około południa Faisal odebrał nas ze stacji paliw nieopodal Wadi Rum. Na stacji zostawiliśmy nasze auto, a wsiedliśmy do terenówki, którą rozpoczęliśmy pustynną wyprawę. Temperatura wynosiła około 10 stopni Celsjusza, świeciło słońce.

Po pustyni przemieszczaliśmy się głównie siedząc na pace auta. Wcześniej opatuliliśmy się arafatką, czyli popularną arabską chustą, dzięki temu nie zmarzły nam uszy.

Pięć godzin jazdy po pustyni

Pierwszym punktem naszej wycieczki była skała, przy której kręcono sceny do filmu „Marsjanin” Ridleya Scotta z Mattem Damonem w roli głównej. 

skala z widokiem

W tym miejscu kręcono sceny do filmu Marsjanin.

Wadi Rum w filmach

Z uwagi na nietypowy krajobraz, bliższy martwym planetom - na pustyni kręcono wiele filmów, w których pustynia w większości stanowiło tło dla obcej planety.

 • Lawrence z Arabii – większość filmu nagrana w Wadi Rum
 • Czerwona Planeta – powierzchnia Marsa
 • Powiew pustyni – większość scen nagrana na pustyni
 • Transformers: Zemsta upadłych – pustynie egipskie
 • Prometeusz – planeta obcych
 • Ostatnie dni na Marsie – powierzchnia Marsa
 • Marsjanin – powierzchnia Marsa
 • Łotr 1. Gwiezdne wojny – planeta Jedha

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy były starożytne petroglify (rzeźby skalne Alameleh Inscriptions) przedstawiające m.in. wielbłądy. To pozostałości po Nabatejczykach - starożytnym ludzie władającym królestwem z siedzibą w Petrze. Podczas krótkiej przerwy zrobiliśmy także zdjęcia z wielbłądami. 

petroglify

Starożytne petroglify Nabatejczyków.

Na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się przy ruinach domu Lawrence’a z Arabii. To w zasadzie kilka kamieni pozostałych po tej budowli. Jest tu też świetny punkt widokowy na ogromną przestrzeń pustyni Wadi Rum. Tutaj można zrobić najlepsze pamiątkowe zdjęcia. 

wojtek widok 2

Wiking i jego przestrzeń.

W połowie wycieczki zatrzymaliśmy się przy łuku skalnym, który był dla nas wyzwaniem. Aby wdrapać się na górną półkę trzeba było się trochę namęczyć, ale widok wynagradzał każdy trud. Mimo wszystko wiele osób nie zdecydowało się wejść na górę ponieważ strome podejście zniechęca już na wstępie. 

Po zejściu z łuku można wypić herbatę, zjeść poczęstunek i oczywiście zakupić pamiątki w rozłożonym niedaleko namiocie Beduinów. 

luk skalny

Ten łuk jest jedną z popularnych atrakcji pustyni Wadi Rum.

Wśród innych atrakcji zobaczyliśmy m.in. charakterystyczny grzyb skalny, który z każdej strony wygląda inaczej. Spędziliśmy przy nim chwilę aby nagrać materiał do finałowej sceny naszego filmu.

grzybek sebek

Skalny grzyb jest punktem orientacyjnym pustyni Wadi Rum.

Na kilka chwil zatrzymaliśmy się w ogromnym Kanionie Burrah, przez który przebiega pustynna droga dla samochodów terenowych. W jego wnętrzu zrobiliśmy foto sesję przepięknych skalnych filarów. 

kanion burrah

Wysokie filary będące niemymi świadkami przemijania.

Ostatnim przystankiem był Kanion Lawrence'a, w którym zobaczyliśmy niewielką skałę z wykutymi na niej twarzami. To pomnik wyrzeźbiony przez Beduinów ku pamięci króla Abdullaha I oraz brytyjskiego dyplomaty Thomasa Lawrence'a znanego lepiej jako Lawrence z Arabii.

Współpraca obu polityków w dobie antytureckiego powstania arabskiego w latach 1917-1918 miała wielki wpływ na dzisiejszy kształt granic Jordanii. 

kanion lawrenca

Rzeźbione oblicze Króla Abdullaha I.

Widok na otwartą pustynię wybraliśmy jako miejsce podziwiania zachodu słońca, jednak jak to czasem bywa, pogoda popsuła nam plany. Niewielkie zachmurzenie skutecznie uniemożliwiło oglądanie zachodzącego słońca.

Na szczęście o poranku mieliśmy okazję zobaczyć fantastyczny wschód słońca, a czasu bynajmniej nie zmarnowaliśmy - zrobiliśmy świetne fotki na dachu auta.

toyota wojtek

Świat należy do nas!.

Noc w beduińskim obozie

Noc spędziliśmy w beduińskim namiocie na pustyni, gdzie w oczekiwaniu na kolację piliśmy herbatę i słuchaliśmy ciekawych opowieści. Mogliśmy również podziwiać ludowe tańce w wykonaniu gospodarzy. 

W obozie zjedliśmy kolację nazywaną Zarb - pieczone kawałki kurczaka i ziemniaki, które przygotowywano zakopane w piaskach pustyni na długo, zanim przybyliśmy. 

namiot beduinow

Namiot Beduinów.

Nocne niebo było obłędne. W miejscu, gdzie nie było żadnych sztucznych źródeł światła mogliśmy oddać się chwili i podziwiać kompletnie czarne niebo z wyraźnie świecącymi gwiazdami.

Wadi Rum w zimie

Czy warto odwiedzić Wadi Rum w zimie? 

Na pustynię przyjechaliśmy, gdy średnia temperatura wynosiła 16oC, a w nocy wpadła do 1oC. Ponieważ i tak byliśmy przygotowani na chłód, a w namiocie dało się spać, wspominamy pobyt bardzo miło - jak jedną z tych arabskich orientalnych historii.

Ubraliśmy na siebie po dwie koszulki i dwie bluzy. Do dyspozycji mieliśmy kołdry i dodatkowe koce. 


Ostatnia modyfikacja: sobota, 06-01-2024 r.

Waluta

1 JOD = 5,40 PLN
(kurs z 20.01.2020 r.)

Ile to kosztowało?

 • Nocleg w namiocie oraz cała wyprawa po pustyni Wadi Rum to koszt 45 JOD od osoby (w przeliczeniu około 250 złotych).
 • W tej cenie jest również wyżywienie - kolacja i śniadanie oraz transport do miejsca, w którym zostawiamy wynajęte auto.
 • Do Wadi Rum dojechaliśmy na własną rękę, ale można próbować autobusami rejsowymi JETT zarówno z Ammanu, Akaby jak i Wadi Musa. 

Przydatne informacje

Kiedy najlepiej jechać zwiedzać?

 • Wadi Rum najlepiej odwiedzić wczesną wiosną (marzec/kwiecień) lub późną jesienią (październik/listopad).
 • Między grudniem a lutym pogoda lubi płatać figle. Temperatura wówczas nie jest komfortowa, trzeba pamiętać o czapkach i szalikach. 
 • Między majem a wrześniem jest zdecydowanie za gorąco. Temperatury dochodzą nawet do 40 stopni. 

Przewodnik godny polecenia

 • Naszym przewodnikiem był Faisal (kontakt w filmie), z którym przez pięć godzin jeździliśmy po pustyni i podziwialiśmy liczne atrakcje. Zdecydowanie polecamy.
Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Jordania, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Rekomendacja: 90%

Łatwość dojazdu

80%

Łatwość poruszania się

100%

Atrakcje do zwiedzania

100%

Baza noclegowa

90%

Jakość wyżywienia

80%

Plusy

 • Pustynia Wadi Rum
 • Piękne plenery i wysokie skały
 • Przewodnicy mają gotowy plan zwiedzania
 • Nocleg w przytulnym obozie Beduinów
 • Wiele atrakcji do zobaczenia
 • Mozliwoiść zakupienia pamiętek w kilku miejscach
 • Pyszne tradycyjne beduińskie uczty!

Minusy

 • Najłatwiej dojechać do Wadi Rum wynajętym autem
 • Autobusy kursują nieregularnie
Galeria
Przydatne informacje
Haszymidzkie Królestwo Jordanii, Azja, Półwysep Arabski
Powierzchnia: 88 794 km²
Ludność: 7 131 000 osób
Gęstość zaludnienia: 72 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+03:00 (w zimie: UTC+02:00)
Języki urzędowe: arabski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: HKJ
Kod lotniczy: JY
Numer kierunkowy: +962
Domena internetowa: .jo
Miejscowości
Stolica: Amman (ludność: 2-4 mln mieszkańców)
Inne miasta: Akaba, Az-Zarka, Irbid, Wadi Musa, Dżarasz
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? wymagana, płatna
Waluta
1 PLN = 0,17 JOD (Dinar jordański) - kurs z 11-11-2023 r.
1 dinar = 10 dirhamów = 100 piastrów = 1000 filsów
W obiegu są - banknoty: 1, 5, 10, 20, 50 dinar; monety: ½, 1, 2½, 5, 10 piastrów ¼, ½, 1 dinar
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Plecaki w podróży
 Poradnik

Plecaki w podróży

Bagażu, z którym wybieramy się w dalekie podróże nie powinniśmy wybierać losowo. Od materiału i wykonania zależy, ile rzeczy do niego zmieścimy i czy będzie nam się z nim wygodnie podróżowało.

Góry Wałbrzyskie - Wołowiec i Niedźwiadki
 Przewodnik

Góry Wałbrzyskie - Wołowiec i Niedźwiadki

Niedźwiadki spodobały się nam na tyle, że postanowiliśmy rozszerzyć naszą poprzednio ułożoną trasę o dodatkowe szczyty - Wołowiec i Kozioł.

Ankara
 City Break

City Break: Ankara

Pierwsza wizyta w Ankarze związana była z przesiadką w drodze do Azji Południowo-Wschodniej, ale czas który tam spędziliśmy wykorzystaliśmy bardzo efektywnie.

Międzynarodowe lotnisko w Makau (MFM)
 Poradnik

Międzynarodowe lotnisko w Makau (MFM)

Port lotniczy Makau jest położony na sztucznej wyspie 2 km na wschód od centrum miasta. Do 2019 roku obsługiwał rocznie ok. 8 mln pasażerów.