Podczas długiego weekendu na Sycylii idwiedziliśmy trzy miejscowości i zobaczyliśmy niezliczone ilości zabytków.
Katania
Miasto liczące ponad 300 tysięcy mieszkańców, położone we wschodniej części wyspy. Jest bardzo dobrze skomunikowane z innymi ośrodkami miejskimi na wyspie. Znajduje się pośrodku linii kolejowej łączącej Syrakuzy z Mesyną oraz na drodze krajowej E45. Do miasta dociera również autostrada A19.
Z Katanią mocno związany jest kompozytor operowy Vinczenzo Bellini, który urodził się 3 listopada 1801 roku. Już jako dziecko przejawiał niezwykły talent muzyczny.
Vincenzo Salvatore Carmelo Francesco Bellini (ur. 3 listopada 1801 w Katanii , zm. 23 września 1835 w Puteaux koło Paryża)
- Włoski kompozytor operowy szkoły neapolitańskiej. Otrzymał stypendium Katanii, dzięki któremu mógł kształcić się również w miejskich kościołach.
- Swoją pierwszą operę napisał w czasie studiów, a później tworzył m.in. dla mediolańskiej La Scali. Podczas pobytu we Francji zachorował i zmarł we wrześniu 1835 roku mając zaledwie 34 lata.
- W 40 rocznicę śmierci, szczątki kompozytora przeniesiono do grobowca w katedrze św. Agaty w rodzinnej Katanii.
- Kościół pw. św. Franciszka, w którym mały Vinczenzo grał na kościelnych organach.
W Katanii znajduje się dużo zabytków - warto spacerować z głową podniesioną do góry, aby nie przeoczyć żadnej perełki. Wiele fasad posiada polski akcent - niektóre zaprojektował polski architekt Stefan Ittar.
Stefano Ittar (ur. 1724 w Owruczu, zm. 1790 w Valletta na Malcie)
- Architekt pochodzenia polskiego, czynny głównie we Włoszech. Jego twórczość zalicza się do baroku sycylijskiego.
- W latach 1754–1759 przebywał w Rzymie, gdzie uzupełniał wykształcenie, po czym zamieszkał w roku 1765 na stałe w Katanii na Sycylii. Poślubił w roku 1767 Rosannę, córkę wybitnego architekta Francesco Battaglii.
- Zrealizował m.in. łuk triumfalny Porta Ferdinandea (1768) przemianowany na Porta Garibaldi, plac Piazza di S.Filippo (1768–1769) oraz kościół Chiesa della Trinità (Trójcy św.). Wzniósł kopułę nad kościołem benedyktyńskim San Nicolò l'Arena (1768-1780) oraz plac Piazza Dante (1774–1775).
- W roku 1785 przeniósł się z rodziną na Maltę, gdzie projektował w Valletcie na zlecenie zakonu Szpitalników. Do jego dzieł należała m.in. gmach Biblioteki Narodowej Malty.
- Kolegiata w Katanii, której fasadę zaprojektował Stefan Ittar.
Aci Castello
Dla miłośników plaż i opalania opcją może być wycieczka do małej turystycznej miejscowości położonej 10 km na północ od Katanii - Aci Castello.
- Polecamy zorganizowaną wycieczkę z audio przewodnikiem po mieście.
Bus kursuje co godzinę, dlatego polecamy połączyć wypoczynek w Aci Castello z odrobiną historii. Na plaży możecie spędzić kilka godzin i wrócić ostatnim busem do Katanii.
Hitem Aci Castello jest pochodzący z XI wieku zamek Normanno. Został on wzniesiony na wyrastającej z zatoki skale, prawdopodobnie w miejscu dawnej twierdzy bizantyjskiej.
- Zamek można zwiedzać, obecnie znajduje się tam muzeum.
Taormina
- Będąc we wschodniej Sycylii nie można pominąć Taorminy zwanej “Perłą Wschodniej Sycylii”.
Do Taorminy najprościej i najwygodniej można dojechać pociągiem z Catania Centrale. Miasteczko położone jest na kilku zboczach wzgórza Monte Tauro, dlatego do centrum, które znajduje się ponad 200 m n.p.m. polecamy podjechać busem.
W Taorminie warto zwiedzić teatr grecki położony w bardzo widowiskowym miejscu, a także zielone ogrody Villa Comunale. W obu miejscach znajdują się szerokie tarasy widokowe, z których zrobicie piękne zdjęcia okolicy.
- Wejście do teatru jest płatne...
- ...a do ogrodu już nie.
Jak na turystyczną miejscowość przystało, są tu również plaże. Aby je zobaczyć trzeba zjechać do Mazzaro - nadmorskiej dzielnicy Taorminy. Najlepiej zrobić to przy pomocy kolejki gondolowej.
- Mamy złe wieści: obie plaże są oblegane przez turystów.