Wojtek (Wiking)

Wojtek (Wiking)
N, 15-12-2019
Na urlopie     odcinek #001
Singapur w 3 dni | Wiking i Wilkołak na urlopie | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Oto nasza lista dziesięciu miejsc, które trzeba odwiedzić podczas pobytu w Singapurze. Natomiast czy uda się je wszystkie zwiedzić w kilka dni? Możecie próbować ;)

Lotnisko Changi i Jewel w koronie

changi slonie

W przestrzeni lotniska znajduje się wiele "atrakcji" do fotografowania

Lotnisko w Singapurze, na które przybyliśmy posiada aż 4 terminale, a kolejny jest w budowie. W 2019 roku po raz siódmy z rzędu zdobyło tytuł najlepszego lotniska świata w najbardziej prestiżowym rankingu branży lotniczej Skytrax. Cały kompleks lotniska jest bardzo dobrze zorganizowany. Pomiędzy poszczególnymi terminalami funkcjonuje SkyTrain, czyli zautomatyzowana kolej jednoszynowa przewożąca pasażerów. 

Nie ma innego sposobu dotarcia do Singapuru drogą powietrzną niż lotnisko Changi, dlatego też ten jeden punkt jest obowiązkowy!

W kompleksie Changi powstał całkiem niedawno Jewel (z ang. klejnot) – to nowa część lotniska, w której sercu znajduje się 40-metrowy wodospad. W szklanym dachu budynku wykonano otwór, z którego woda spada wprost do potężnej dziury w ziemi. Instalacja robi niezwykłe wrażenie, dodatkowo wodospad podświetlany jest różnymi kolorami, a wokół niego jest mnóstwo zieleni. Jewel to olbrzymi ogród, po którym można poruszać się na kilku poziomach. Sam szklany dach według wyliczeń waży aż 3500 ton. 

jewel 3

Jewel znajduje się w centrum ogromnego... centrum handlowego
Niech was nie zwiedzie piękno wodospadu - jest to tylko atrakcja w ogromnym centrum handlowym.

Chinatown, Little India i Kampong Glam

little india 6

Etniczne dzielnice Singapuru to kolorowe i pełne uśmiechniętych ludzi enklawy spokoju

W Singapurze spotykają się różne grupy etniczne, a wszyscy żyją obok siebie, w zgodzie i harmonii. Mieszkańcy posługują się czterema oficjalnymi językami: angielskim, malajskim, mandaryńskim oraz tamilskim. 

Do jednej z najciekawszych dzielnic należy Chinatown. Można się tam zgubić w kolorowych uliczkach i zjeść klasyczne przysmaki chińskiej kuchni. Turyści mogą się zaopatrzyć w różnego rodzaju przyprawy, pamiątki, czy odzież. Zapuszczając się w te rejony warto zobaczyć liczne świątynie, nie tylko chińskie. Przy ruchliwej drodze znajduje się hinduska Sri Mariamman, która nie jest wyjątkiem w Chinatown, ponieważ kilka przecznic dalej znajduje się meczet Al-Abrar. 

Kolejną ciekawą dzielnicą jest Little India, która wizualnie być może nie zachwyca, ale jej największym atutem są liczne knajpki z wyśmienitą indyjską kuchnią. Pikantne sosy, aromatyczne przyprawy, idealnie doprawiony kurczak oraz klasyczne placki z mąki pszennej zwane „prata”. W dzielnicy tej bywaliśmy najczęściej z uwagi na pyszne i tanie śniadania. 

Aby dotrzeć do Chinatown lub Little India należy wysiąść na stacjach metra o tej samej nazwie. W przypadku Chinatown polecamy wyjście A, które prowadzi prosto na pasaż handlowy.

Warto też zajrzeć do Kampong Glam - centrum arabskiej społeczności. Osią dzielnicy jest ulica Arabska, na której końcu znajduje się Meczet Sułtana. Tutaj można zjeść typowe arabskie potrawy.

Wysiadając na stacji Bugis należy skierować się na wschód wzdłuż ulicy Victoria Street, a następnie w prawo w Arab Street (do tego czasu na pewno zobaczycie meczet).

Marina Bay oraz Gardens by the Bay

marina bay sands 8

Marina Bay Sand to wizytówka miasta

Marina Bay Sands to najlepiej znany hotel w Singapurze, który ma 57 pięter (każda z trzech wież) i ponad 2500 pokoi! Trzy szklane wieżowce połączone są dachem w kształcie wygiętej łódki z najdłuższym otwartym basenem i palmami. Okolica Marina Bay Sands jest warta zobaczenia, szczególnie zatoka i otaczające ją wieżowce. Spacerując jej brzegiem idziemy klimatyzowanym chodnikiem. 

Mijając słynny hotel przy zatoce wejdziemy na teren Gardens by the Bay – to futurystyczny park z olbrzymimi sztucznymi drzewami o wysokości nawet 50 metrów. Wieczorem kielichy drzew mienią się różnymi kolorami, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie nowoczesności i zachwyt. Park podzielony jest na kilka sekcji tematycznych - wstęp do niego jest darmowy, a ogrody czynne do 2:00 w nocy. Na obrzeżach parku znajdują się również dwie ogromne szklarnie z różnego typu roślinami. Wstęp do nich jest płatny.

Obie atrakcje znajdują się obok siebie. Oddziela je ruchliwa ulica, ale łatwo dostać się do ogrodów z centrum handlowego usytuowanego pod hotelem Marina Bay Sands. Wystarczy wejść do centrum i kierować się na górne kondygnacje. Tam będzie kładka łącząca oba obiekty. Przy okazji przejdziecie przez hotel, a dokładnie nad jego lobby. 

Gdybyście chcieli zobaczyć tylko ogrody, to warto pojechać metrem do stacji Bayfront - wyjdziecie bezpośrednio na ogród. Stacja Marina Bay ma wyjście przy biurowcach i sama nazwa nieco myli, gdyż do mariny trzeba jeszcze kawałek przejść.

Kolonialne centrum

drogowskaz

W centrum miasta jest na czym oko zawiesić - wiele kolonialnych zabytków jest w doskonałej formie 

Sercem Singapuru jest dzielnica kolonialna, w której znajdują się rządowe budynki, kościoły, luksusowe hotele oraz imponujące drapacze chmur. W centrum znajduje się wiele zabytkowych budynków, pomników i mostów. Na uwagę zasługuje też szereg starych kamienic przy nabrzeżu rzeki - warto to zobaczyć zarówno w nocy jak i w dzień.

Jak dostać się najszybciej do centrum? Najlepiej wysiąść na stacjach City Hall lub Raffles Place. Znajdziecie się w samym centrum historycznej zabudowy.

Wyspa Sentosa

By odpocząć od centrum warto wybrać się na wyspę Sentosa, gdzie znajdziemy prawdziwie rajskie plaże. Można się tu dostać na kilka sposobów. Do wyboru jest kolejka linowa Cable Car, z której możemy podziwiać niezłe widoki lub Sentosa Express, który odjeżdża z centrum handlowego Vivo City. Pociąg dojeżdża do Beach Station, z której wyspę możemy eksplorować na piechotę po szerokich plażach i deptakach lub darmowymi busami. Miejscem totalnego relaksu są trzy plaże oferujące złoty piasek i ciepłą wodę: Siloso Beach, Palawan Beach oraz Tanjong Beach. Na Palawan Beach dodatkową atrakcją jest wiszący most oraz drewniane wieże widokowe. W tym miejscu jest najbardziej wysunięty na południe punkt Azji. Stąd też jest tylko 135 km do Równika.

sentosa beach 7

Nie byliście na Palawanie? Nic straconego. Na wyspie Sentosa znajduje się plaża Palawan
Jeśli chcecie szybko dotrzeć do wyspy Sentosa, to polecamy wybrać się do stacji HarbourFront i wyjść w centrum handlowym Vivo City. Wyjeżdżamy na poziom nr 3 i tam znajduje się wejście do kolejki. 

Fort Siloso

Sentosa ma także jeszcze jedno ważne miejsce – Fort Siloso. To jedyny ocalały historyczny nadmorski fort w Singapurze. Został zbudowany przez Brytyjczyków w 1880 roku. Na terenie bazy zobaczymy wojskowe pojazdy, tunele, działa armatnie, czy wystawę poświęconą okupacji japońskiej. Wstęp na teren Fortu jest darmowy i najlepiej wejść do niego za pomocą zawieszonej na wysokości 36 metrów kładki widokowej. 

skywalk 4

Widok z kładki zawieszonej na wysokości 36 metrów nad ziemią

Bonusy

 W Chinatown znajdziecie pierwszy na świecie fast food z gwiazdką Michelina. Restauracja o denerwująco długiej nazwie “Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice and Noodle” znajduje się na ulicy Smith Street w centrum handlowym Chinatown Food Complex. Nas nie urzekła - jedzenie podawane jak w typowym barze mlecznym - na plastikowej tacy, z plastikowymi sztućcami i kubkiem. Do tego zimne i… po prostu mało - szczególnie jak na Chińczyków, którzy zwykle podają spore posiłki. 

Ogrody botaniczne w Singapurze to ogromny kompleks, który jest w większości bezpłatny. Można tam obejrzeć rośliny z każdego miejsca na świecie. Kompleks podzielony jest na kilka mniejszych ogrodów tematycznych. Najładniejszy - ogród orchidei - jest dodatkowo płatny. Jeśli macie dużo czasu i lubicie naturę, to na pewno spędzicie tam kilka godzin. 

Będąc w centrum, warto odwiedzić jakieś muzeum. Poza Fortem Siloso polecamy ArtScience Museum, które znajduje się przy hotelu Marina Bay Sands. Jest to budynek, którego nie da się przegapić. Nazywany kwiatem lotosu posiada kilka sal wystawienniczych, ale te największe są oczywiście pod ziemią. Zwykle prezentowanych jest kilka wystaw tematycznych. Warto obejrzeć choćby jedną!

ostatnia modyfikacja: 2021-12-13 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Rekomendacja: Ocena ogólna 100%

Plusy
  • Nowoczesna metropolia
  • Porządek i wysoka organizacja
  • Sprawne i czyste metro
  • Marina Bay i ogrody
  • Wyspa Sentosa
  • Chinatown, Little India, Kampong Glam
  • Karta Tourist Pass - ogromna zaleta
Minusy
  • Bilety do metra płatne gotówką
  • Ogólnie - wysoki styl życia
Łatwość dojazdu
100%
Łatwość poruszania się
100%
Atrakcje do zwiedzania
100%
Baza noclegowa
100%
Baza imprezowa
100%
Jakość wyżywienia
100%
Dostępność sklepów
100%
Zobacz podobne
Hierapolis, Turcja - 364 m n.p.m.
Pamukkale
Kanion Sapadere, Turcja - 460 m n.p.m.
Sapadere
Aspendos, Turcja - 55 m n.p.m.
Aspendos
Antalya, Turcja - 22 m n.p.m.
Antalya
Katania, Sycylia
Vlog z Sycylii
Vlog z Sycylii
Belek, Turcja - 8 m n.p.m.
Belek All Inclusive
Twierdza w Alanyi, Turcja - 250 m n.p.m.
Alanya: twierdza na skale
Puerto Plata, Dominikana
Vlog z Dominikany, cz. 2
Vlog z Dominikany, cz. 2

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal