W jednym miejscu zebraliśmy doświadczenia z samodzielnie zorganizowanej podróży do Egiptu, którą odbyliśmy w czerwcu 2022 roku.
Kolej
Trasa kolejowa w Egipcie przebiega z północy na południe. Jej główna linia jest poprowadzona równolegle do koryta Nilu. Pociągiem można przejechać całą trasę z Aleksandrii aż do Asuanu, ale także do kilku miejscowości w głąb pustyni oraz nad Morze Czerwone.
- Niestety - jedyne, czego można być pewnym w przypadku podróży koleją, to kilkugodzinne opóźnienie.
Kolej w Egipcie jest tematem tabu. Obiekty kolejowe uważa się za infrastrukturę strategiczną, w związku z czym nie można niczego fotografować i nagrywać.
- Dworce w Egipcie to monumentalne budynki, które z zewnątrz wyglądają ciekawie, jednak sam hol odstrasza.
Cały ruch odbywa się na peronie, gdzie podróżni oczekują na opóźnione pociągi. Nie ma tam jednak żadnych tablic informacyjnych czy głosowych zapowiedzi.
Trzeba przyznać, że pociągi są przestronne, a wagony wyposażone w szerokie, rozkładane fotele, jednak wagony są już bardzo zużyte. Jeśli podróżni nie mają miejscówki, kładą się i śpią po kątach, dosłownie.
Zakup biletów kolejowych przez zagranicznych podróżnych jest niemal niemożliwy w kasach. Bilety na tańsze pociągi dostępne są tylko dla miejscowych. Dla turystów przeznaczone są droższe pociągi nocne, ale spokojnie - zawsze jest jakieś wyjście.
Można poprosić miejscowego o zakup biletu, albo założyć konto na stronie przewoźnika i kupić bilety online. Należy je koniecznie wydrukować.
Autobusy
Najszybszym i najpewniejszym środkiem podróży po kraju są autobusy prywatnych przewoźników. Rozwój sieci autobusowej jest efektem budowy rozwiniętej siatki autostrad.
- Jezdnie w dwóch kierunkach oddziela pas pustyni, zatem nie ma możliwości spowodowania kolizji.
W kilku firmach bilety można zabookować online z dużym wyprzedzeniem, ale niestety zdecydowana większość przewoźników prowadzi strony tylko po arabsku - do tych warto udać się osobiście i wypytać na miejscu o możliwie połączenia.
- Nam zajęło to kilka minut. Już trzecia firma na naszej drodze miała w ofercie codzienne kursy z Hurghady do Sauhadżu.
Piętrowe i klimatyzowane autobusy przystosowane są do dalekobieżnych podróży.
- Najlepszą ofertę naszym zdaniem posiadają GoBus, BlueBus oraz Super Jet.
Odjazdy autobusów odbywają się zwykle w okolicy biur, zatem kupując bilet na miejscu, wiemy już gdzie rozpocznie się podróż.
Proponujemy najpierw zajrzeć na stronę GoBus (na górze jest link do przełączenia na stronę anglojęzyczną), a dopiero potem szukać u innych przewoźników. Jeśli na stronach internetowych nie znajdziecie interesujących was połączeń, wówczas zostaje już tylko wybrać się osobiście i pytać w innych biurach. Zwykle w jednym miejscu znajduje się ich kilka, i zawsze ktoś coś wie :)
Po drodze autobusy zatrzymują się w co najmniej jednym miejscu. Często są to barty przypominające speluny, a czasem małe Las Vegas.
- Przystanek w drodze z Kairu do Hurghady.
Taxi, Uber
Zwykle unikamy taksówek, ale w przypadku Sauhadżu czy Luksoru musieliśmy się z nimi oswoić, bowiem są tam jedynym środkiem komunikacji. Taksówki to najczęściej pojazdy, które najlepsze lata mają już za sobą, dlatego trzeba uważać, aby w środku zbytnio się nie rozgościć.
- Na tym foto widać pas brudu na koszulce, który powstał po zapięciu pasa bezpieczeństwa.
Warto mieć na uwadze, że kierowcy nie tylko wożą ludzi z punktu A do punktu B. Chętnie pomogą w organizacji całodniowej wycieczki ze zwiedzaniem zabytków lub eksploracji okolicy.
- Z naszym kierowcą z Luksoru czuliśmy się naprawdę bezpieczni.
Ważne jednak aby przed wejściem do auta uzgodnić miejsce docelowe i kwotę przejazdu… a także monitorować co jakiś czas przejazd za pomocą mapy z GPSem.
Z Ubera mogliśmy korzystać dopiero w Hurghadzie. Podczas wielu przejazdów w tym mieście, ani razu nie spotkaliśmy się z próbą oszustwa - wszystko umawialiśmy i zapłaciliśmy przez apkę.
- Aby jeździć Uberem po Hurghadzie nie trzeba znać języka.
Nie polecamy usługi Careem - już pierwszy kierowca próbował nas oszukać, żądając za przejazd sześciokrotnie większej zapłaty niż pokazywała aplikacja.
Inne
W turystycznych miejscowościach do dyspozycji podróżnych jest jeszcze jeden, bardzo oryginalny środek transportu. Są to tradycyjne powozy, zwane przez nas rydwanami, a przez miejscowych określane mianem “Ferrari”.
- Stan techniczny pojazdów nie zachwycał.
Jeśli chcecie zwiedzać miasto takim pojazdem, to zabierzcie ze sobą dużo gotówki i koniecznie ubezpieczenie.
Ciekawym doznaniem może być jazda na wielbłądzie, ale z tego środka transportu radzimy skorzystać wyłącznie “przy okazji”. Dłuższe przejazdy mogą wiązać się z ogromnym drenażem portfela.
- Jazda na garbie wielbłąda to ciekawe doświadczenie.