Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Samodzielne podróże po Egipcie
     
odcinek #060      czwartek, 29-09-2022 r.

Samodzielne podróże po Egipcie

Tak wyglądała moja koszulka po jednym kursie egipską "taksówką". | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Jak zaplanować podróż po Egipcie niewielkim kosztem

Takie rozległe państwo Egipt powinno położyć na rozbudowę sieci kolejowo-drogowej, aby skrócić czas podróży pomiędzy ośrodkami miejskimi. Cóż... nie do końca się udało.

Uważasz, że film "Samodzielne podróże po Egipcie" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

W jednym miejscu zebraliśmy doświadczenia z samodzielnie zorganizowanej podróży do Egiptu, którą odbyliśmy w czerwcu 2022 roku.

Kolej

Trasa kolejowa w Egipcie przebiega z północy na południe. Jej główna linia jest poprowadzona równolegle do koryta Nilu. Pociągiem można przejechać całą trasę z Aleksandrii aż do Asuanu, ale także do kilku miejscowości w głąb pustyni oraz nad Morze Czerwone.

pociag bus

Niestety - jedyne, czego można być pewnym w przypadku podróży koleją, to kilkugodzinne opóźnienie. 

Kolej w Egipcie jest tematem tabu. Obiekty kolejowe uważa się za infrastrukturę strategiczną, w związku z czym nie można niczego fotografować i nagrywać.

dworzec kolejowy

Dworce w Egipcie to monumentalne budynki, które z zewnątrz wyglądają ciekawie, jednak sam hol odstrasza.

Cały ruch odbywa się na peronie, gdzie podróżni oczekują na opóźnione pociągi. Nie ma tam jednak żadnych tablic informacyjnych czy głosowych zapowiedzi. 

Trzeba przyznać, że pociągi są przestronne, a wagony wyposażone w szerokie, rozkładane fotele, jednak wagony są już bardzo zużyte. Jeśli podróżni nie mają miejscówki, kładą się i śpią po kątach, dosłownie.

Zakup biletów kolejowych przez zagranicznych podróżnych jest niemal niemożliwy w kasach. Bilety na tańsze pociągi dostępne są tylko dla miejscowych. Dla turystów przeznaczone są droższe pociągi nocne, ale spokojnie - zawsze jest jakieś wyjście.

Można poprosić miejscowego o zakup biletu, albo założyć konto na stronie przewoźnika i kupić bilety online. Należy je koniecznie wydrukować. 

Autobusy

Najszybszym i najpewniejszym środkiem podróży po kraju są autobusy prywatnych przewoźników. Rozwój sieci autobusowej jest efektem budowy rozwiniętej siatki autostrad.

egipskie autostrady

Jezdnie w dwóch kierunkach oddziela pas pustyni, zatem nie ma możliwości spowodowania kolizji.

W kilku firmach bilety można zabookować online z dużym wyprzedzeniem, ale niestety zdecydowana większość przewoźników prowadzi strony tylko po arabsku - do tych warto udać się osobiście i wypytać na miejscu o możliwie połączenia.

superjet office

Nam zajęło to kilka minut. Już trzecia firma na naszej drodze miała w ofercie codzienne kursy z Hurghady do Sauhadżu.

Piętrowe i klimatyzowane autobusy przystosowane są do dalekobieżnych podróży.

gobus luksor

Najlepszą ofertę naszym zdaniem posiadają GoBus, BlueBus oraz Super Jet.

Odjazdy autobusów odbywają się zwykle w okolicy biur, zatem kupując bilet na miejscu, wiemy już gdzie rozpocznie się podróż.

Proponujemy najpierw zajrzeć na stronę GoBus (na górze jest link do przełączenia na stronę anglojęzyczną), a dopiero potem szukać u innych przewoźników. Jeśli na stronach internetowych nie znajdziecie interesujących was połączeń, wówczas zostaje już tylko wybrać się osobiście i pytać w innych biurach. Zwykle w jednym miejscu znajduje się ich kilka, i zawsze ktoś coś wie :)

Po drodze autobusy zatrzymują się w co najmniej jednym miejscu. Często są to barty przypominające speluny, a czasem małe Las Vegas.

bar na pustyni

Przystanek w drodze z Kairu do Hurghady.

Taxi, Uber

Zwykle unikamy taksówek, ale w przypadku Sauhadżu czy Luksoru musieliśmy się z nimi oswoić, bowiem są tam jedynym środkiem komunikacji. Taksówki to najczęściej pojazdy, które najlepsze lata mają już za sobą, dlatego trzeba uważać, aby w środku zbytnio się nie rozgościć.

brudna koszulka

Na tym foto widać pas brudu na koszulce, który powstał po zapięciu pasa bezpieczeństwa.

Warto mieć na uwadze, że kierowcy nie tylko wożą ludzi z punktu A do punktu B. Chętnie pomogą w organizacji całodniowej wycieczki ze zwiedzaniem zabytków lub eksploracji okolicy.

taksowka selfie

Z naszym kierowcą z Luksoru czuliśmy się naprawdę bezpieczni.

Ważne jednak aby przed wejściem do auta uzgodnić miejsce docelowe i kwotę przejazdu… a także monitorować co jakiś czas przejazd za pomocą mapy z GPSem.

Z Ubera mogliśmy korzystać dopiero w Hurghadzie. Podczas wielu przejazdów w tym mieście, ani razu nie spotkaliśmy się z próbą oszustwa - wszystko umawialiśmy i zapłaciliśmy przez apkę.

taksowka sauhadz

Aby jeździć Uberem po Hurghadzie nie trzeba znać języka. 

Nie polecamy usługi Careem - już pierwszy kierowca próbował nas oszukać, żądając za przejazd sześciokrotnie większej zapłaty niż pokazywała aplikacja. 

Inne

W turystycznych miejscowościach do dyspozycji podróżnych jest jeszcze jeden, bardzo oryginalny środek transportu. Są to tradycyjne powozy, zwane przez nas rydwanami, a przez miejscowych określane mianem “Ferrari”.

dorozki na rondzie

Stan techniczny pojazdów nie zachwycał.

Jeśli chcecie zwiedzać miasto takim pojazdem, to zabierzcie ze sobą dużo gotówki i koniecznie ubezpieczenie.

Ciekawym doznaniem może być jazda na wielbłądzie, ale z tego środka transportu radzimy skorzystać wyłącznie “przy okazji”. Dłuższe przejazdy mogą wiązać się z ogromnym drenażem portfela. 

piramidy wielblad

Jazda na garbie wielbłąda to ciekawe doświadczenie. 

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 19-02-2024 r.

Galeria
Przydatne informacje
Egipt, państwo na styku Afryki i Azji
Powierzchnia: 1 001 450 km²
Ludność: 106 437 241 osób
Gęstość zaludnienia: 106 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+02:00
Języki urzędowe: arabski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: ET
Kod lotniczy: SU
Numer kierunkowy: +20
Domena internetowa: .eg
Miejscowości
Stolica: Kair (ludność: 20 439 541 mieszkańców)
Inne miasta: Aleksandria, Luksor, Asuan, Asjut, Suez, Fajum, Sauhadż
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? wymagana, płatna
Waluta
1 PLN = 7,43 EGP (Funt egipski) - kurs z 11-11-2023 r.
1 funt = 100 piastrów = 1000 milimów
W obiegu są - banknoty: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200; monety: 1 funt
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Polecane tematy
Wiza do Wietnamu 2024
 Poradnik

Wiza do Wietnamu 2024

Wietnamska e-Visa została wprowadzona 2 lutego 2017 roku. Pozwala bezproblemowo ubiegać się o elektroniczny dokument wjazdu do kraju nie wychodząc z domu.

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe
 Poradnik

Tajlandia: turystyczne pakiety internetowe

Temat kart SIM w Tajlandii rozgrzewa internetowe fora do czerwoności. Specjalnie dla was sprawdziliśmy ofertę na lotnisku i w popularnym azjatyckim spożywczaku.

Plecaki w podróży
 Poradnik

Plecaki w podróży

Bagażu, z którym wybieramy się w dalekie podróże nie powinniśmy wybierać losowo. Od materiału i wykonania zależy, ile rzeczy do niego zmieścimy i czy będzie nam się z nim wygodnie podróżowało.

Jak wypełnić wniosek ESTA do USA
 Poradnik

Jak wypełnić wniosek ESTA do USA

Aby wjechać do USA od listopada 2019 roku trzeba wystąpić o zezwolenie wjazdu za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży - ESTA.