Węgierski parlament: Országház
Opis Węgierski parlament: Országház
Wiking i Wilkołak logo
Węgierski parlament: Országház
☆ Na urlopie odcinek #037

Węgierski parlament: Országház

Najpiękniejsze zabytki Budapesztu pochodzą głównie z końca XIX wieku, czyli z czasów gdy Węgry stały się partnerem Austrii.

piątek, 26-11-2021 r.
Uważasz, że film "Országház - węgierski parlament" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Węgry, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.
Z tego miejsca pochodzą opis i fotki

Monumentalne budynki powstały po połączeniu trzech miast, Pesztu, Budy i Óbudy, w jedno.

parlament z budy

Koło tego budynku nie można przejść obojętnie. Jest on klejnotem Węgier. 

Nowa stolica, powołana do życia niemal w przededniu tysięcznej rocznicy powstania państwa węgierskiego, musiała błyszczeć. Z tej okazji powstało nowoczesne metro, ogromne kościoły, a na wzgórzu rozbudowano zamek. Jednak ponadczasowym symbolem jedności Węgrów miała być nowa siedziba narodowego parlamentu. 

Országház jest dziś trzecim pod względem wielkości budynkiem parlamentarnym na świecie, na dodatek jest miejscem przechowywania korony św. Stefana, którą na swe skronie włożyło ponad pięćdziesięciu władców.

Już na etapie prac projektowych jasne było, że musiał to być budynek wyjątkowy. Ociekający bogactwem, ale również bogaty w symbolikę związaną z tysiącletnią historią kraju. Do budowy zaangażowano ponad tysiąc osób. Zużyto niezliczone ilości materiałów - m.in. 40 milionów cegieł, pół miliona szlachetnych kamieni oraz 40 kilogramów złota.

Długa na 268 i wysoka na 96 metrów budowla przypomina brytyjski parlament, ale jest od niego o kilka metrów dłuższa. Zbudowany na zasadzie symetrii skrzydeł budynek podzielono między wyższą i niższą izbę parlamentu.

kopula w nocy

Koronkowa fasada budynku o długości 125 metrów hipnotyzuje zarówno w dzień jak i w nocy.

Od strony Dunaju budynek zdobi koronkowa fasada. W rzeczywistości skrywająca kalendarium historyczne Węgier. Widok, który hipnotyzuje zdobi 96 posągów władców, liczne herby rodowe, 365 wieżyczek oraz kilkanaście lwich posągów. 

bazylika z budy

Podobną kopułę o tej samej wysokości posiada Bazylika św. Stefana - równość kopuł miała podkreślać równowagę między sferą państwową i religijną.

Do centrum dla zwiedzających przychodzimy około pół godziny wcześniej, aby wydrukować zakupiony online bilet (bilet musi być w wersji papierowej). Wejście mieście się przy północnym skrzydle i znajduje się na poziomie -1 parlamentu. Znajdziemy tam też mały sklepik z pamiątkami.

visitor center

Do centrum dla zwiedzających można wejść od strony placu lub bulwaru.

Po przejściu bramek kontrolnych i zostawieniu odzieży w szatni, wybieramy się na spacer. Najpierw musimy wrócić na górę, w tym celu musimy pokonać kilkadziesiąt schodów. Do dyspozycji jest również winda. 

Do najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń należą dwie sale plenarne. Jedną z nich przekształcono na reprezentacyjną salę konferencyjną. Bogate dekoracje i ogromne obrazy przyprawiają o zawrót głowy. W centralnym miejscu zawieszono herby dynastii panujących na Węgrzech, w tym Jagiellonów. 

sala plenarna mownica

Pierwsze obrady parlamentu odbyły się jeszcze podczas budowy - w 1896 roku - w tysięczną rocznicę powstania państwa węgierskiego. 

Sala plenarna jest jednym z punktów kulminacyjnych programu zwiedzania. Drugim jest bajecznie zdobiona sala kopułowa, w której wystawione są klejnoty koronne. Tego miejsca nie można filmować.

Węgierskie Klejnoty Koronne kilkakrotnie zmieniały właściciela, ale zwykle znajdowały się na terenie Węgier. Po II wojnie światowej zostały przekazane amerykanom, aby uchronić je przed konfiskatą ze strony Armii Czerwonej. Do 1978 roku były przechowywane w Forcie Knox w Kentucky. Od 1 stycznia 2000 roku klejnoty można oglądać w Sali Kopułowej.

W dalszej części zwiedzania przechodzimy do saloniku, w którym wypoczywali deputowani. Uwagę zwraca ręcznie tkany dywan oraz spoglądające na zebranych figury, przedstawiające wszystkie grupy zawodowe działające na terenie ówczesnych Węgier.

sala cechow

Wyposażenie saloniku zostało wykonane z materiałów pochodzących wyłącznie z terenu Węgier.

Przechodząc do kolejnego pomieszczenia, oglądamy zamontowane na parapetach podstawki na cygara.

cygarnice

Pozłacane podstawki, są ozdobną pamiątką, ponieważ palenie w budynku zostało zabronione już dawno temu.

Ostatnim punktem na trasie zwiedzania są bogato zdobione Królewskie Schody z 96 stopniami. Sufit pomieszczenia zdobią freski, a okna - kolorowe witraże. Salę podtrzymuje osiem czterotonowych granitowych kolumn. 

schody

Najważniejsze miejsce w kraju musi mieć największą klatkę schodową ;)
Liczba 96 powtarza się kilkanaście razy - jest to ważny symbol nawiązujący do 896 roku, gdy na tych ziemiach osiedliły się wędrowne ludy Węgrów. 

Zwiedzanie parlamentu trwa 50 minut. Wycieczkę kończymy w niewielkim muzeum w podziemiach parlamentu, gdzie można zostać na dłużej.

muzeum patio

Po drodze mijaliśmy patio ze szklaną podłogą. Pod nią jest muzeum parlamentu.

W muzeum możemy obejrzeć krótką historię Węgier oraz zapoznać się z ciekawostkami na temat budowy budynku. Znajdziemy tam również multimedialne panele z filmowymi opowieściami (jest polska wersja językowa).

muzeum zegar

W muzeum znajduje się wiele przedmiotów z oryginalnego wyposażenia budynku. Jest tu również pierwszy mechanizm zabytkowego zegara. 
Przydatne informacje
  • Autorem projektu był Imre Steindl. węgierski architekt, przedstawiciel eklektyzmu w architekturze.
  • Przyczyną powstania budynku było połączenie trzech węgierskich miast - Budy, Óbudy i Pesztu w jedno miasto w 1873 roku. Władze uznały, że nowa stolica potrzebuje reprezentacyjnej siedziby.
  • Budowę powierzono zwycięzcy międzynarodowego konkursu, którym został Imre Steindl. 
  • W 1885 roku rozpoczęto prace według projektu, który był wzorowany na brytyjskim parlamencie.
  • Przy budowie pracowało 1000 osób, zużyto 40 kilogramów złota, 500 tys. kamieni szlachetnych i 40 milionów cegieł.
  • Parlament Budapesztu jest jednocześnie trzecim co do wielkości parlamentem na świecie.
  • W budynku znajduje się 691 pokoi, 28 klatek schodowych, 13 wind i 27 wejść.
  • Budynek jest zbudowany symetrycznie, dzielony w połowie przez wyższą i niższą izbę. 
  • W olbrzymiej kopule znajdują się 16 figur węgierskich królów i władców.
  • Łącznie w budynku znajdują się 233 figury władców i ważnych postaci.
  •  Od 1945 roku w budynku mieści się tylko niższa izba parlamentu, który zajmuje jedno skrzydło. 
  • Od 2000 roku pod główną kopułą wystawione są klejnoty koronne - w tym słynna Korona św. Stefana z przekrzywionym krzyżem.
  • Korona św. Stefana posłużyła do koronacji ponad 50-ciu królów.
  • Korona jest jedną z dwóch istniejących do dziś pochodzenia bizantyjskiego. Drugą jest korona Konstantyna IX, która również znajduje się w Budapeszcie - w Muzeum Narodowym.
  • Kilka metrów kwadratowych elewacji od strony placu, do dziś nosi ślady po kulach z czasów II wojny światowej i rewolucji z 1956 roku.
  • W 1987 roku budynek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • 1885 - rozpoczęcie prac przy budowie parlamentu
  • 1896 - inauguracja
  • 1902 - zakończenie budowy

 

Styl: Neogotyk
Materiał: Cegła, marmur, kamień
Wysokość: 96 metrów
Długość: 268 m
Szerokość: 118 m
Powierzchnia: 18 000 m2
Autor projektu: Imre Steindl

Dojazd z lotniska

Lotnisko w Budapeszcie oddalone jest około 16 km od miasta. Najtańszym sposobem dotarcia do centrum są autobusy linii 100E lub 200E.

  • Autobus 100E - ekspresowa linia kursująca do węzła komunikacyjnego Deak Ferenc. Kosztują 900 HUF (ok. 11,30 PLN) i można je zakupić w automacie lub w aplikacji BKK.
  • Autobus 200E dojeżdża do stacji końcowej metra linii M3, tam można przesiąść się w inny środek transportu.

Jak poruszać się po Budapeszcie

Budapeszt posiada sieć metra składającą się z 4 linii. Do dyspozycji podróżnych są również tramwaje, autobusy i trolejbusy oraz koleje podmiejskie i regionalne na terenie miasta. 

Największym plusem komunikacji miejskiej BKK jest wspólny bilet na wszystkie typy pojazdów, dlatego kupując bilety czasowe można tanio i bez problemów przemieszczać się po mieście. Bilety należy skasować lub skanować przed wejściem do metra czy autobusów oznaczonych kodem. Radzimy tego przestrzegać, ponieważ kontrole zdarzają się bardzo często. 

Ceny biletów

  • jednorazowy - 350 HUF (ok. 4,40 PLN)
  • na 100 minut - 530 HUF (ok. 6,60 PLN)


Bilety czasowe

  • 24h - 1650 HUF (ok. 20 PLN)
  • 72h - 4 150 HUF (ok. 52 PLN)
  • 7 dni - 4 950 HUF (ok. 62 PLN)


W ofercie BKK są również bilety 15-to dniowe, miesięczne lub na kilka miesięcy. Specjalne bilety czasowe można również kupić czworonogom.

Bilet do parlamantu

Do położonego niemal w centrum miasta gmachu parlamentu prowadzi wiele dróg, ale najłatwiej dotrzeć tam metrem stacji Kossutha Lajosa, lub tramwajem, który zatrzymuje się przy obu końcach budynku.

Bilet można zakupić przez internet - warto kupić go z wyprzedzeniem, ponieważ zwiedzać parlament można tylko z przewodnikiem, a chętnych jest naprawdę wielu. 

  • Podczas wejścia trzeba okazać wydrukowany bilet (można go wydrukować za darmo w centrum dla zwiedzających). 
  • Podczas zakupu przez internet należy się liczyć z dodatkową prowizją.


Ceny

Dla obywateli EOG:

  • normalny: 3500 HUF (ok. 45 PLN)
  • studencki (do 24 lat): 1900 HUF (ok. 25 PLN)


Dla obywateli spoza EOG:

  • normalny: 6700 HUF (ok. 86 PLN)
  • studencki (do 24 lat): 3500 HUF (ok. 45 PLN)


Dla dzieci poniżej 6 roku życia, pod opieką dorosłego - wstęp darmowy.


Zakup biletów przez internet


Zwiedzanie rozpoczyna się w Centrum dla zwiedzających (Visitor Center).

Zakupione przez internet bilety trzeba wydrukować w recepcji Centrum.

Godziny otwarcia

Otwarty codziennie od 8:00 do 16:00.


Ostatnia modyfikacja: sobota, 06-01-2024 r.

Nasza rekomendacja - 77%

Łatwość dojazdu

90%

Łatwość poruszania się

50%

Atrakcje do zwiedzania

90%

Plusy

  • Zwiedzanie wnętrza parlamentu
  • Spacer trwa 50 minut
  • Zwiedzanie sali plenarnej
  • Zwiedzanie sali kopułowej
  • Zwiedzanie korytarzy i klatek schodowych
  • Małe muzeum w podziemiach

Minusy

  • Klejnotów koronnych ani kopuły nie można fotografować
Galeria
Informacje o kraju
Węgry, Europa
Powierzchnia: 93 030 km²
Ludność: 9 728 337 osób
Gęstość zaludnienia: 104 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+02:00 (w zimie: UTC+01:00)
Języki urzędowe: węgierski
Religia dominująca: katolicyzm
Tablice aut: H
Kod lotniczy: HA
Numer kierunkowy: +36
Domena internetowa: .hu
Miejscowości
Stolica: Budapeszt (ludność: 1 723 836 mieszkańców)
Inne miasta: Debreczyn, Segedyn, Miszkolc, Pecz, Győr, Nyíregyháza, Kecskemét
Wymagane dokumenty wjazdu
członek UE lub Schengen: na przejściu drogowym dokument nie jest potrzebny, na lotnisku - dowód osobisty
Waluta
1 PLN = 85,21 HUF (Forint) - kurs z 11-11-2023 r.
1 forint = 100 fillérom
W obiegu są - banknoty: 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000; monety: 5, 10, 20, 50, 100, 200
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Mapa okolicy
Podobne tematy
Na urlopie

Rozważacie Gwatemalę jako kierunek urlopowy? Spędziliśmy tam trochę czasu i zorientowaliśmy się w ogólnych zasadach. 

Na urlopie

Planujecie pobyt w Gwatemali? Ten informator o środkach transportu na pewno się przyda!

Na urlopie

Pozostajemy nad jeziorem Atitlán, ale wybieramy się na drugą stronę do San Juan i San Pedro. Miejscowości położone są obok siebie i można je odwiedzić jednego dnia.

Na urlopie

Angielski pisarz Aldous Huxley, podczas podróży przez Amerykę Środkową odwiedził Gwatemalę, a Atitlán nazwał „najpiękniejszym jeziorem świata”.

Na urlopie

Nie chcieliśmy opuścić Panajachel i w ogóle Gwatemali bez drobnych upominków. Uznaliśmy, że poza kawą musimy mieć coś jeszcze - być może figurkę albo odzież z lokalnym motywem.

Na urlopie

Urocza wakacyjna miejscówka na brzegu jeziora, z pięknymi widokami, spokojną okolicą i niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Czy to możliwe w Gwatemali?

Na urlopie

Odwiedzając tą turystyczną miejscowość mieliśmy nadzieję zobaczyć kolonialne zabytki, dobrze zjeść, ale przede wszystkim spojrzeć na ogromny, górujący nad okolicą wulkan.

Na urlopie

Stolica Gwatemali jest największym miastem Ameryki Środkowej i jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków handlowych.