Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Cz, 26-12-2019
Na urlopie     odcinek #002
Kuchnie świata: Singapur | Wiking i Wilkołak na urlopie | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

W Azji nie można nie spróbować lokalnej kuchni. Jednak od czego zacząć będąc na największym kontynencie świata, który zamieszkuje 60% ludności globu, gdzie mieszają się różne kultury i religie? 

To nie była nasza pierwsza podróż do Azji. Byliśmy już w wielu miejscach od Bliskiego Wschodu po najdalsze krańce Półwyspu Malajskiego. Jedliśmy potrawy z różnych kuchni, przyprawione i podawane na wiele sposób, ale dopiero teraz postanowiliśmy ruszyć z kamerą i pokazać wam jak wygląda Azja od kuchni.

Określenie “kuchnia azjatycka” jest bardzo ogólne. Zwykle odnosi się do wielu regionów, zwyczajów i smaków mieszkańców Japonii, Chin, Tajwanu czy bardziej na południe - Indonezji, Malezji, Singapuru i Wietnamu. To również ogromny kraj kontrastów jak Indie, zdominowany przez arabskie smaki bliski wschód. Różnice znajdziemy już nie tylko pomiędzy krajami, ale już na poziomie regionów. 

W tym odcinku skupimy się na regionie Azji Południowo-Wschodniej, gdzie dominują potrawy z ryb, owoców morza, warzyw i nieśmiertelnego kurczaka. Potrawy przyrządzane w woku lub na dużych patelniach, najczęściej spożywane za pomocą pałeczek.

Wszechobecne składniki

Kurczak występuje w większości kuchni świata. Jest szeroko obecny również w Azji, gdzie możemy zamówić go pod różnymi postaciami. Czasami występuje w formie zamiennej pod postacią kaczki. 

Inne znane rodzaje mięsa to wołowina i wieprzowina. Ta ostatnie nie występuje w kuchni arabskiej, za to jej miejsce zajmuje baranina. 

Ryż, który uznawany jest za podstawę posiłków w Azji, w niektórych regionach w ogóle nie występuje. Prawie zawsze można go jednak zamówić jako danie dodatkowe. 

Tofu - twarożek sojowy otrzymywany w procesie koagulacji mleka sojowego (według legendy wynaleziony w Chinach), występuje zwykle w regionach biedniejszych, gdyż jest to posiłek tani, bezmięsny. 

Kuchnia azjatycka jest bardzo popularna w Polsce. Dlaczego zatem jeść będąc na miejscu i ryzykować zatrucie pokarmowe? Po pierwsze dlatego, że spożywanie lokalnej kuchni nie gwarantuje zatrucia. Po drugie, przy odpowiednim szczepieniom zatrucie można wykluczyć. I po trzecie - co jest najważniejsze - typowa chińszczyzna w Polsce w niczym nie przypomina tej azjatyckiej. A jeśli lubicie knajpki, które specjalizują się w podawaniu przysmaków z różnych stron Azji to na pewno nie zasmakujecie prawdziwych orientalnych potraw. Dlatego właśnie warto, a nawet trzeba, spróbować specjałów na miejscu!

Kluczem do niesamowitych smaków i doznań kulinarnych są nie tyle produkty, co miejscowe przyprawy. Nadają one niepowtarzalnego smaku i aromatu. W Tajlandii, ku naszemu zdziwieniu, króluje limonka i trawa cytrynowa. Z kolei kuchnia indyjska, tak bardzo popularna zwłaszcza w Singapurze i Malezji, słynie z curry czy kolendry. 

Z uwagi na skłonność do eksperymentów z azjatyckimi potrawami w Europie, nasze dania znacznie odbiegają od tradycyjnych potraw Chin, Tajlandii, Wietnamu czy Indii. Modyfikacje wprowadzane w Europie nie wynikają wyłącznie z potrzeby dostosowania ich do naszych podniebień i żołądków, ale przede wszystkim ze względu na uproszczenia w przepisach i niższą jakość składników - zwłaszcza przypraw, w które najczęściej zaopatrujemy się w marketach nabywając tańsze zamienniki. Azjaci do swoich potraw używają zwykle składników, które mają pod ręką, dlatego są to świeże produkty i przyprawy, inaczej niż w Europie. 

Szlak kulinarny

W dniu przylotu zjedliśmy kolację w Chinatown. Był to posiłek w typowej chińskiej restauracji, gdzie byliśmy jedynymi obcokrajowcami. Z bogatego menu zamówiliśmy dania obiadowe oraz po kilka dodatków w formie szaszłyków. Były to ryby, kurczak, grzybki i ziemniaki. Do tego dostaliśmy jeszcze tosty na słodko. 

Następnego dnia śniadanie postanowiliśmy zjeść w Little India. Skromny posiłek, na który składały się placki prata z dwoma sosami. Była to nasza pierwsza wizyta w hinduskiej dzielnicy i tym samym pierwszy tego typu posiłek. Do Little India powrócimy skuszeni szeroką gamą dań i przypraw.

Na kolekcją znów postanowiliśmy poszukać mocnych wrażeń i wybraliśmy się do dzielnicy Kampong Glam, znanej lepiej pod nazwą dzielnicy arabskiej od przebiegającej przez nią Arab Street. Na obiad zjedliśmy szawormę z baraniną, a do tego frytki. Podanie jak restauracji typu Fast Food. Pocieszyło nas to, że na koniec dostaliśmy lody w gratisie.

Śniadanie po raz kolejny chcieliśmy zjeść w stylu indyjskim. I choć tym razem do Little India było nam nie po drodze, to z łatwością odnaleźliśmy taką knajpkę w dzielnicy Geylang. Współdzielona przez chińczyków, hindusów i malajów stanowi typowy tygiel kulturalny pełen wrażeń i smaków. I tym razem nasz posiłek składał się z placków prata, które można było wybierać spośród szerokiej gamy smaków. Obaj wybraliśmy po dwa - jeden na słodko i jeden na słono. 

Ostatni obiad w Singapurze zjedliśmy w Little India. W południe dzielnica tętniła życiem. Na każdym miejscu można było odnaleźć coś ciekawego. Tym razem zdecydowaliśmy się na restaurację z prawdziwego zdarzenia. Na obiad skosztowaliśmy przepysznego kurczaka curry, z sosem z awokado, ryżem i plackami pszennymi. 

Zobaczcie naszą podróż kulinarną na filmie!

ostatnia modyfikacja: 2022-05-12 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!
Zobacz podobne
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Kuchnie świata: Albania
Hierapolis, Turcja - 364 m n.p.m.
Pamukkale
Kanion Sapadere, Turcja - 460 m n.p.m.
Sapadere
Aspendos, Turcja - 55 m n.p.m.
Aspendos
Antalya, Turcja - 22 m n.p.m.
Antalya
Belek, Turcja - 8 m n.p.m.
Belek All Inclusive
Twierdza w Alanyi, Turcja - 250 m n.p.m.
Alanya: twierdza na skale

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal