Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
N, 12-04-2020
Na urlopie     odcinek #007
Gdzie i co dobrze zjeść w Jordanii? | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Kuchnia jordańska na pierwszy rzut oka nie różni się od arabskiej. W menu znajduje się wszystko to, co możemy znaleźć na stole w Izraelu czy Turcji. Różnica tkwi jednak w szczegółach, a te warto poznać, bo wiążą się z nimi nietypowe smaki i doznania. Dlatego polecamy obiad w typowo arabskiej restauracji oraz wizytę u beduinów. 

W Jordanii spędziliśmy pięć dni i mieliśmy dużo czasu na testowanie lokalnych potraw. Niemal wszystkie posiłki jedliśmy w typowych arabskich lokalach, a raz trafiliśmy do restauracji z menu tylko po arabsku! Wyjątkiem był szybki obiad w Ammanie, gdzie chcieliśmy zrobić małą odskocznię i zasmakować europejskiej potrawy - zdecydowaliśmy się na typową pizzę, ale z lokalnymi akcentami.

Fascynowała nas gościnność Jordańczyków. Każdy posiłek to była uczta dla oczu i podniebienia, podana na wielu talerzach. Do każdego obiadowego dania serwowano przystawki - pasty, sery, humus, paszteciki, warzywa piklowane czy oliwki (Jordania jest znanym w świecie producentem oliwek). A gdy już podajemy, na stół wjeżdża główne danie, które się wysypuje z talerza!

Przygodę z jordańską kuchnią zaczęliśmy nieśmiało - od śniadania w przydrożnym bufecie. 

Lokal był tak mały i niepozorny, że dania zamawiało się na stojąco na parterze, a spożywało na piętrze, gdzie wysoka osoba nie była w stanie w pełni się wyprostować. 

falafele herbata

Zamówiliśmy dwa naleśniki z falafelami i warzywami. Cena za zestaw falafele i herbata - 3 JOD

Obiady w Jordanii to uczta dla podniebienia. Pierwszym daniem była maqluba. To gotowany na parze ryż z kawałkami mięsa w tym - wersja spotykana najczęściej - z ćwiartką kurczaka. Ryż jest przyprawiony na ostro, często wymieszany z pomidorami i płatkami migdałów udekorowany pietruszką. 

maqluba

Danie główne kosztowało nas 7 JOD

Potrawą podobną do maqluby jest mansaf. Danie składające się z pieczonego w ziołach mięsa, podawane z migdałami, ryżem oraz nasionami sosny i orzechami. W zależności od regionu można spotkać wersję z mięsem jagnięcym lub z kurczakiem. 

mansaf

Mansaf przypomina maqlubę, jednak różni się od niej procesem przygotowania oraz dodatkami. Danie główne kosztowało 7 JOD

Wracając do Ammanu postanowiliśmy zjeść coś solidnego. W lokalnej arabskiej restauracji wybraliśmy ogromny zestaw, na którym znajdowały się grillowane piersi kurczaka, szaszłyki z jagnięciny oraz kebab z baraniny. Jako przystawki dostaliśmy bogaty zestaw sałatek, grillowane warzywa, jogurty i chleb arabski. 

danie miesne

Było to danie dla dwóch osób. Zapłaciliśmy za nie 7 JOD

Podczas zwiedzania Ammanu zrobiliśmy przerwę na popołudniową przekąskę. W położonej przy Rainbow Street pizzerii Arcobaleno zdecydowaliśmy się zamówić dwa krążki z mieszanymi dodatkami w tym m.in. salami i kurczak.

pizza

Wypiekana w tradycyjnym piecu pizza smakowała pysznie. Koszt pizzy średniej to 5 JOD 

Ceremoniał kulinarny u Beduinów

Podczas pobytu na pustyni Wadi Rum spaliśmy w obozie Beduinów. Tam też zjedliśmy kolację i śniadanie. To swojego rodzaju rytuał, który rozpoczyna się od godzin wieczornych od spotkania przy ogniu i popijania herbaty. 

Głównym daniem wieczoru jest zarb - to danie z pieczonego kurczaka, ziemniaków i warzyw. Jest to danie skromne, ale cały ceremoniał wiążący z przygotowaniem trwa kilka godzin. Zarb piecze się w wykopanym dole w specjalnym piętrowym grillu, na którym na górze rozkłada się ziemniaki i warzywa, a na dolnych kawałki kurczaka. Całość zamyka się od góry pokrywą, zakrywa kocem i zasypuje piachem. W ten sposób tworzy się niepowtarzalny smak, jakiego mieliśmy okazję doświadczyć. 

zarb

Kawałki mięsa i ziemniaków uzupełnia się podanymi w formie bufetu dodatkami jak ryż, surówki, sery i oliwki

Hotelowe śniadania

Śniadania hotelowe w formie bufetu nie rozpieszczały nas mnogością dań, ale na pewno wszędzie mogliśmy znaleźć coś dla siebie. 

Królowały głównie potrawy na zimno jak wędliny, warzywa, hummus, serki, masło oraz dżemy, a także pieczywo z możliwością podgrzania w tosterze - chleb tostowy, chleb arabski. Z ciepłych potraw były m.in. makaron z warzywami, jajka ugotowane na twardo i parówki. 

Na stoisku z napojami zawsze znajdowały się kawa rozpuszczalna oraz herbata. 

concord lozka

Wszystkie śniadania w hotelach były wliczone w cenę pobytu

Herbata i kawa

Zaobserwowaliśmy, że w Jordanii niezwykle popularna jest herbata. Podaje się ją na kilka sposobów, ale zdecydowanie najpopularniejsza jest mocna czarna herbata, podwójnie słodzona z listkiem mięty. Herbata to napój, który pije się o każdej porze dnia, często po posiłku. Jest wyrazem gościnności i otwartości jordańczyków. 

Można ją kupić dosłownie wszędzie. Nawet na ulicy. Przygotowuje się ją w metalowych czajnikach, jest podawana w naparstkach, szklankach i kubkach.  

herbata w obozie

Herbatę w małych szklaneczkach pije się wszędzie i o każdej porze

Drugim niezwykle popularnym napojem jest kawa, którą przygotowuje się po turecku. Najczęściej spotykane wersje poza zwyczajną czarną to podawana z kardamonem lub miętą. 

kawa po turecku

Proces przygotowania kawy po turecku zawsze nas fascynował. Niby prosty, a jednak kawa w domu nigdy nie smakuje tak samo ;)
ostatnia modyfikacja: 2022-05-12 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Waluta

Waluta: 1 JOD = 5,40 PLN (kurs z 20.01.2020 r.)

Przykładowe ceny potraw

(1 JOD ok 5,5 zł)

Maqluba - 7 JOD
Mansaf - 7-8 JOD
Półmisek mięsny (dla 2 osób) - 7 JOD
Średnia pizza - 5 JOD
Duża pizza - 7 JOD
Falafele w naleśniku (restauracja) - 4 JOD
Falafele w naleśniku (fast food) - 1 JOD

Napoje

Herbata 1-2 JOD
Herbata na ulicy - 0,5 JOD
Kawa po turecku - 1-2 JOD
Napoje gazowane (restauracja) - 1 JOD

Ceny w sklepach

Coca-Cola 1,5l - 1 JOD
Pepsi 1l - 0,5 JOD
Woda butelkowana 0,2l - 0,2 JOD
3 pak batonów (Mars/Snickers/Twix) - 1 JOD

 

Zobacz podobne
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Kuchnie świata: Albania
Hierapolis, Turcja - 364 m n.p.m.
Pamukkale
Kanion Sapadere, Turcja - 460 m n.p.m.
Sapadere
Aspendos, Turcja - 55 m n.p.m.
Aspendos
Antalya, Turcja - 22 m n.p.m.
Antalya
Belek, Turcja - 8 m n.p.m.
Belek All Inclusive
Twierdza w Alanyi, Turcja - 250 m n.p.m.
Alanya: twierdza na skale

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal