Kuchnie świata - Egipt
Opis Kuchnie świata - Egipt
Wiking i Wilkołak logo
Kuchnie świata - Egipt
☆ Na urlopie odcinek #061

Kuchnie świata - Egipt

Kuchnia egipska jest częścią bogatej arabskiej tradycji kulinarnej. Podstawą potraw są ryż, bób, warzywa i owoce z doliny Nilu.

poniedziałek, 03-10-2022 r.
Uważasz, że film "Kuchnie świata: Egipt" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Egipt, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.
Podczas naszej podróży odwiedziliśmy kilka miejscowości, gdzie smakowaliśmy wielu potraw. W tym odcinku opowiadamy, co warto spróbować będąc w Egipcie.

Pierwsze spotkanie z kulinarnym Egiptem to napoje. W kraju, gdzie średnia temperatura wynosi od 35-40oC, należy dużo pić. Często zamawialiśmy soki przygotowane ze świeżych owoców będących częścią uprawianych zbiorów. Są one tanie i smaczne.

Polecamy różnego rodzaju soki oraz koktajle...

family koktajle

Koktajl fakhfakhena, którego nazwy nie potrafiliśmy wymówić.

Warto rozejrzeć się za asabem czyli sokiem z trzciny cukrowej - jest to napój niezwykle tani i popularny wśród miejscowych. 

asab

Asab wygląda zwyczajnie, a smakuje naprawdę świetnie.

Godnym uwagi jest również sok z hibiskusa, który do złudzenia przypomina wino. Przez miejscowych zwany właśnie “egipskim winem”. 

hibiskus

Niby znamy ten trunek od dawna, ale od wizyty w Egipcie patrzymy na niego inaczej.

Na obiad lub kolację polecam odwiedzić typowe egipskie restauracje. Są to najczęściej budynki piętrowe, gdzie na pierwszym lub drugim tarasie będziemy mogli zjeść z widokiem na prawdziwe egipskie życie. 

Restauracje Luksoru

W Luksorze odwiedziliście trzy restauracje: 

Aboudi Coffee Break

luksor restauracja 1

W restauracji z widokiem na świątynię luksorską można było chyba kupić wszystko - od książek po pizzę.

Spośród szerokiej gamy potraw wybraliśmy oczywiście przekąski mięsne - talerz pełen mięsnych obfitości oraz kanapki - bułkę z shawarmą oraz cheeseburger z wołowiną. Mięso jest świeże i całkiem tanie, natomiast bułki to zupełnie inna sprawa.

aboudi wikinga

Wiking zamówił gęstą zupę oraz talerz z shawarmą, a do tego frytki... które ledwo weszły.

Jak się później przekonaliśmy, w Egipcie modne są przekąski w bułkach - kosztuje się je z praktycznie każdą wkładką. Także z frytkami.

aboudi stol

Nasza wieczorna przekąska, do tego z niesamowitym widokiem na Świątynię Luksorską.

Family House

luksor restauracja 2

W restauracji Family House przy ulicy Al Mahata zamówiliśmy solidny obiad, do którego dostaliśmy przystawki - surówki, chleb i hummus.

Wiking ponownie wybrał talerz z mięsną ucztą, na który składały się pałeczki z kurczaka oraz baranina pod postacią cevapcici.

family stol

Tego dnia duzo zwiedzaliśmy, dlatego postanowiliśmy zrekompensować sobie braki z obiadu zamawiając obfitą kolację.

Wilkołak spróbował popularnej potrawy zwanej tagine. Jest to potrawa duszona w specjalnym glinianym naczyniu.

family tagine

Zawartość tagine może być różna - w tym przypadku zdecydowaliśmy się na wołowinę z ryżem i warzywami.

family wikinga

Szczególnie interesowała nas baranina pod postacią cevapcici - smakuje przepysznie.

Polecamy - mięsne dania warte są tej niewygórowanej ceny. 

Oum Hashim Restaurant

luksor restauracja 3

W restauracji Oum Hashim położonej przy alei sfinksów zamówiliśmy obiad na który składały się dwie potrawy. W ramach przystawek otrzymaliśmy sałatkę warzywną, grillowane bakłażany w sosie oraz tahini i chleb arabski.

hashim stol

Skromny posiłek w restauracji był dla nas prawdziwą ucztą.

Zamówiliśmy szaszłyki z kruchego mięsa kurczaka (shish chicken) oraz drobiowe casserole. 

hashim wikinga

Wikingowy talerz pełen mięsa i zieleniny.

Z kolei casserole to nieskomplikowane danie jednogarnkowe, które z pewnością przypadnie wam do gustu. W naczyniu można znaleźć pieczone kawałki kurczaka, białą fasolę, warzywa oraz całe kawałki okry. Więcej w filmie.

Menu hotelowe

W Hurghadzie rezydowaliśmy w hotelu Pharao Aur Resort. Codziennie mieliśmy dostęp do świeżych warzyw i owoców, które podobnie jak w Luksorze, były smaczne i soczyste. 

Na pierwsze danie wzięliśmy typowy egipski street food, czyli ciecierzycę z brązowym ryżem i cebulą przyprawioną na ostro. 

pharaoh ciecierzyca

ciecierzyca z ryżem i cebulą posiada status kultowej przekąski.

Z popularnych w Egipcie potraw mogliśmy spróbować także dolmę, dobrze znane także na Bałkanach, papryczki faszerowane ryżem. 

pharaoh dolma

Dolma - kultowa potrawa, którą można spotkać nawet na Bałkanach.

Smaczny był również podsmażony chleb arabski z mięsem w środku, z dodatkiem ryżu lub fasoli. 

Dla zwolenników europejskiego jadła w hotelu można było wybierać z szerokiego wachlarza potraw włoskich. Przyrządzano pizzę z pieca oraz makarony na miejscu.

pharaoh makarony

Podczas przygotowywania makaronu można wybrać jego kształt oraz rodzaj sosu i dodatki.

pharaoh po polsku

Można było smakować także bliższe Polsce specjały.

Do każdego posiłku można było wybrać deser - różnego rodzaju ciasta i ciasteczka.

pharaoh ciasta

Choć wizualnie oferta była szeroka, to jednak większość smakowała tak samo.  

Spacery po mieście

Ciekawostka: w lokalnych pizzeriach można także zamówić pizzę, która bardzo nam smakowała. Niestety, pizzę podaje się wyłącznie z keczupem - brak oliwy, chyba, że przyniesiemy sami ;)

centrum pizza

Typowa egipska pizza - ciasto smakuje inaczej, ale nadal dobrze.

W Egipcie znaleźliśmy wiele znanych światowych sieciówek. Szczególnie przydała nam się obecność McDonald's, w którym nie tyle o jedzenie chodzi, co o możliwość odpoczynku. Takie miejsca szczególnie przydają się, gdy po kilku godzinach zwiedzania w upale chcemy się ochłodzić. Wówczas możemy odpocząć w dwupoziomowym lokalu i za pomocą automatu zamówić lody, mrożoną kawę czy innego rodzaju napoje. Menu w egipskiej sieci restauracji jest w większości zbieżne z europejskimi. Polecamy restaurację w Sauhadżu oraz w Hurghadzie. Podczas naszego pobytu w Luksorze trwały przygotowania do otwarcia nowego lokalu.

W galerii do artykułu więcej potraw i przysmaków. Wszystko dokładnie omówiliśmy w odcinku na górze tego tekstu.

Nieodłączną częścią poznawania kulinarnych tradycji jest smakowanie dań z poziomu ulicy, czyli za pomocą tradycyjnego street foodu. W ostatnich latach tradycje te często ulegają modyfikacjom za sprawą migracji ludności, a także pojawieniu się wielkich sieci korporacyjnych. To dzieje się obecnie na naszych oczach - jesteśmy świadkami zmian w strukturach społecznych na poziomie globalnym. Przywiezione z zagranicy tradycje kulinarne zniekształcają lokalne dania. Jest to jednak działanie obustronne - w przypadku, gdy ostre potrawy docierają do kraju o dominujących łagodnych podniebieniach, ilość pikantnych przypraw zostaje mocno ograniczona. 

To naturalna ewolucja nawyków żywieniowych, gdy napływowa obca kuchnia modyfikowana jest specjalnie pod regionalnego odbiorcę w celu maksymalizacji zysków. Mowa o wielkich sieciach, głównie fast foodów, które podbijajc nowe rynki modyfikują menu zgodnie z lokalnymi upodobaniami. Ten proces obserwujemy w krajach azjatyckich, gdzie popularne frytki zastępuje się porcją ryżu, a do oferty dorzuca kompletnie nowe dania - bliższe lokalnym tradycjom.

Odwiedzając nowe kraje prawie zawsze zaglądamy do lokali globalnych sieci, ponieważ spotkanie z nowym światem nie odbywa się wyłącznie wśród zabytków czy otoczeniu przyrody, ale także w naszych żołądkach, a zmiany - bardziej lub mniej udane - widoczne są w menu. 

Pochodzącą z Włoch potrawa już od dawna nie jest potrawą regionalną, bowiem do Stanów Zjednoczonych trafiła jeszcze w drugiej połowie XIX wieku, wraz z wielką falą emigracji z Europy, a stamtąd w inne części globu. Pod koniec epoki komunizmu ten popularny placek dotarł również do Polski. Jednak nie zawsze pizzę podawano z oliwą.

Podanie z oliwą stało się popularne w Polsce dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku. Wcześniej wszyscy zajadaliśmy się pizzą z keczupem i nikt nie narzekał - dziś z “czerwonego sosu” wiele osób szydzi. 

Jadąc do obcych kulturowo krajów dostajemy krążek polany keczupem, a na pytanie o oliwę napotykamy zdziwienie i konsternację. Dlatego apelujemy: nie hejtujcie jeśli w filmie zobaczycie jak za granicą jemy pizzę z keczupem - bo nie naśmiewacie się z nas, tylko ogółu społeczeństwa tam mieszkającego. Do nich nie dotarła jeszcze włosko-polska wykładnia kulinarna, choć może to i lepiej…


Ostatnia modyfikacja: czwartek, 29-08-2024 r.

Galeria
Informacje o kraju
Egipt, państwo na styku Afryki i Azji
Powierzchnia: 1 001 450 km²
Ludność: 106 437 241 osób
Gęstość zaludnienia: 106 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+02:00
Języki urzędowe: arabski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: ET
Kod lotniczy: SU
Numer kierunkowy: +20
Domena internetowa: .eg
Miejscowości
Stolica: Kair (ludność: 20 439 541 mieszkańców)
Inne miasta: Aleksandria, Luksor, Asuan, Asjut, Suez, Fajum, Sauhadż
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? wymagana, płatna
Waluta
1 PLN = 7,76 EGP (Funt egipski) - kurs z 29-02-2024 r.
1 funt = 100 piastrów = 1000 milimów
W obiegu są - banknoty: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200; monety: 1 funt
Więcej o finansach i bankomatach ❯
Ciekawe tematy z podróży
Na urlopie

W 2020 roku na wyspie Phú Quốc powstał park VinWonders. Od tego czasu po wyspie jeżdżą autobusy, sponsorowane w całości przez właściciela obiektu.

Poradnik

Bangkok International Airport to największe lotnisko w Tajlandii, położone 25 km na wschód od stolicy kraju. 

Na urlopie

Z wyspy Phú Quốc bliżej już do Kambodży niż kraju macierzystego. Byliśmy tam dwukrotnie, zwiedzając ją na skuterach, darmowymi busami oraz Grabem. 

City Breaks

Trekking po masywie Witosza to doskonały sposób na ucieczkę z miasta i odpoczynek na łonie natury.

City Breaks

Kiedyś była to osada o niezwykle długiej historii zasiedlenia. Później podbili ją Rzymianie.

Kuchnie świata

Jednym z najważniejszych dań Bałkanów jest sałatka szopska, od której rozpoczynamy każdy posiłek.

Poradnik

Port lotniczy Wrocław-Strachowice jest położony w granicach miasta Wrocław, w odległości ok., 10 km od centrum. 

Na urlopie

Gwatemala z zewnątrz może wydawać się egzotyczną krainą, idealną na słoneczne wakacje, ale ceny takiego życia szokują.