W latach 2022-2025 odwiedziliśmy Emiraty ponad dziesięć razy, a na bazie naszych doświadczeń napisaliśmy poradnik, w którym dzielimy się spostrzeżeniami. Gdzie kupić karty, jak ich używać oraz jakim typem komunikacji poruszać się najłatwiej.
Komunikacja publiczna Abu Zabi i Dubaju to dwa odmienne światy. W stolicy Emiratów do dziś nie powstało metro, choć podobno prace projektowe są na bardzo zaawansowanym etapie.
- Podstawową formą komunikacji po Abu Zabi nadal są autobusy i taksówki.
Poza autobusami prężnie działa tutaj Uber i Careem, ale warto wiedzieć, że przejazdy są znacznie droższe - czasem jeden kurs taksówką może kosztować więcej niż suma wszystkich przejazdów autobusowych z całego tygodnia.
Autobusy w Abu Zabi
Aby móc korzystać z sieć autobusów na terenie Abu Zabi należy zaopatrzyć się w kartę miejską Hafilat - najłatwiej zrobić to na lotnisku - automat znajduje się przed wyjściem z hali przylotów.
- Karty Hafilat można zabrać do domu i przy następnej wizycie śmiało z nich korzystać.
Karta kosztuje 10 dirhamów, ale przy zakupie trzeba ją doładować kwotą nie mniejszą niż 10 dirhamów, czyli na starcie wydajemy 20.
Najtańszy bilet jednorazowy kosztuje 2 dirhamy, dlatego kartę warto doładować większą kwotą. Pamiętajmy, że w zależności od odległości kwota za przejazd się zwiększy.
Kartę przetestujemy już po wyjściu z hali przylotów. Na przystanku przed lotniskiem zatrzymują się autobusy A1 i A2 - dojedziemy nimi do centrum, ale tylko A2 zawiezie nas do dworca centralnego - tam można przesiąść się w autobus do Dubaju.
Wsiadając do autobusów miejskich trzeba pamiętać o pewnych zasadach:
- kartę odbijamy przy wsiadaniu oraz przy wysiadaniu z pojazdu, ponieważ na podstawie czasu przejazdu naliczana jest opłata.
- karty można doładować w jednym z wielu automatów - niestety w większości doładujemy tylko gotówką.
- Automaty sieci Hafliat: w tym można zapłacić kartą.
Automaty znajdują się na prawie każdym przystanku - przy okazji warto wspomnieć, że wszystkie wiaty przystankowe są klimatyzowane.
- Klimatyzowane wiaty w Abu Zabi pozwalają odpocząć od nieznośnego upału.
Dworzec Centralny w Abu Dhabi to budynek, którego nie można przegapić. W jego centrum jest hol dla podróżnych, w którym zakupimy lub doładujemy karty Hafilat oraz Nol (do dubajskiej sieci komunikacyjnej).
- Pomalowany na zielono betonowy potworek ma w sobie pewien urok.
Perony umieszczone są po obu stronach budynku: z południowych odjeżdżają autobusy miejskie oraz autobus A2 na lotnisko, z północnych - m.in. autobusy do Dubaju linii E100 i E101.
- Autobus do Dubaju na peronie Dworca Centralnego Abu Zabi.
Jedziemy do Dubaju
Z dworca można tanio dostać się do Dubaju za pośrednictwem linii “E”. Poza autobusami E100, E101 jest jeszcze linia E102 kursująca przez lotnisko w Abu Zabi bezpośrednio do dworca Al Ghubaiba w Dubaju.
Zanim jednak wsiądziemy do autobusu musimy zakupić kartę Nol. Na jej podstawie możliwe są przejazdy liniami E oraz dubajskim metrem, tramwajem, autobusem a nawet łódkami kursującymi w Dejrze - tzw. wodnymi tramwajami.
- Plastikowe karty Nol.
W holu dworca znajduje się automat, ale kartę można kupić także w okienku. Polecamy wydać na to minimum 50 dirhamów, ponieważ sama karta kosztuje 6 dirhamów, a bilet autobusowy w jedną stronę - 25.
Podobnie jak w Abu Zabi, w Dubaju karty można doładować na przystankach - i tu również głównie gotówką. Na większych węzłach przesiadkowych i każdej stacji metra znajdują się większe automaty, które pozwolą płacić kartą płatniczą.
Transport publiczny w Dubaju to kompletnie inny świat - do wyboru mamy kilka środków transportu: autobusy, dubajskie metro, tramwaj, a nawet łódki zwane abra. Czym jeździć po Dubaju? O tym piszemy niżej.
- Najpopularniejszy automat służący do doładowań karty Nol w Dubaju - płatność tylko gotówką.
Wiaty przystankowe w Dubaju są klimatyzowane, a wewnątrz są tablice elektroniczne wyświetlające informacje o zbliżających się autobusach.
- W środku wiaty jest schemat siatki połączeń - można wcześniej zaplanować trasę podróży.
Metro i tramwaj
Najwygodniejszym środkiem komunikacji jest oczywiście metro w Dubaju. Są to tylko dwie linie, przy czym czerwona jest najważniejsza - prowadzi z południa na północ miasta, przejeżdżając obok wszystkich najważniejszych atrakcji jak Marina, Burdż Chalifa, Muzeum Przyszłości czy Dubai Frame. Dotrzemy nią również do lotniska. Zielona linia krąży dookoła starego miasta i przecina czerwoną w dwóch miejscach.
- Metro w Dubaju.
Wchodząc na stację metra odbijamy kartę przy bramkach zarówno przed wejściem jak i przed wyjściem.
Dookoła Mariny kursuje tramwaj jedynej w Dubaju linii T1 - naszym zdaniem jest to atrakcja bardziej na pokaz, ponieważ tramwaje jeżdżą bardzo wolno i nie cieszą się dużą frekwencją.
- Perony tramwajowe przypominają stacje metra, są oczywiście klimatyzowane.
W tramwaju odbijamy kartę w kasowniku - zarówno po wejściu, jak i przed wyjściem.
T1 dojedziemy w pobliże kolejki na Palm Jumeirah, gdzie na przystanku o tej samej nazwie przesiądziemy się do kolejki jednotorowej docierającej na koniec palmy.
Kolejka na Palm Jumeirah
- Peron kolejki jednotorowej na Palmie.
Bilet na monorail nie należy do najtańszych, a atrakcje na końcu wyspy docenią chyba tylko koneserzy - jest tam długa promenada, przy której znajdują się luksusowe hotele i apartamentowce - nie ma publicznych plaż.
- Widok z kabiny wagonika kolejki jednotorowej. Jedziemy na "czubek" palmy.
Na jednym z wcześniejszych przystanków - The Pointe - znajduje się miejsce z restauracjami i punktem widokowym na hotel Atlantis. Podczas naszego pobytu był w remoncie i nie byliśmy w stanie tego sprawdzić.
Karta Nol przyda się jeszcze, gdy będziemy chcieli przepłynąć kanał z Al Fahidi do Deiry. Zasada jest taka sama - odbijamy kartę w czytniku przy wejściu i wyjściu.
- Rejs statkiem dostarcza wielu ładnych widoków - polecamy przepłynąć kanał chociaż raz.
Dworce w Dubaju
W Dubaju najważniejsze są dwa dworce autobusowe - na południu - Ibn Battuta, z którego pojedziemy do Abu Zabi autobusem linii E101.
- Ibn Battuta to przystanek autobusowy usytuowany pod korytarzem łączącym metro z centrum handlowym.
Natomiast na północy znajduje się dworzec Al Ghubaiba - jest on usytuowany w pobliżu stacji metra o tej samej nazwie. Z tego dworca pojedziemy autobusem linii E100 i E102 do Abu Zabi lub E306 do emiratu Szardży.
- Al Ghubaiba to bardzo duży dworzec - po drugiej stronie ulicy znajduje się stacja metra.
Kulturowe aspekty podróży po Emiratach
Co jeszcze warto wiedzieć o pojazdach komunikacji miejskiej?
W przypadku autobusów występuje podział na strefy. Z przodu mogą siedzieć tylko kobiety, a mężczyźni siadają z tyłu. W praktyce rozdzielane są w ten sposób małżeństwa i rodziny.
Choć raz zostaliśmy upomnieni przez kierowcę za wejście do przedniej części autobusu, to potem widzieliśmy wielokrotnie, że kobiety siadały z mężczyznami obok siebie i nikt z tego nie robił problemu.
- W autobusie tzw. "lotniskowym".
W Emiratach zabronione jest również okazywanie uczuć w miejscach publicznych - w tym również w środkach komunikacji miejskiej - warto mieć to na uwadze.
Ruch miejski
W Emiratach kochają szerokie ulice, ronda i ślimaki. Ogromne arterie przecinające osiedla to norma, dlatego należy szczególnie uważać podczas przechodzenia przez ulicę. Choć na większości skrzyżowań przejścia dla pieszych są dobrze oznakowane, to jednak mieszkańcy przechodzą często gdzie im się podoba. Dla ułatwienia przekraczania dróg w centrum wybudowano także kładki i tunele.
- Jedno z przejść pod ruchliwą drogą - do tego celu służy wąski chodniczek.
Chodniki w centrum są wyprofilowane tak, aby można było wjechać na nie wózkiem lub rowerem. Planując trasy dalej od centrum nikt się tym już nie przejmował. Krawężniki są tam dużo wyższe, czasem wysokie na 30 cm! Należy też uważać podczas przekraczania dużych skrzyżowań lub drogi szybkiego ruchu - służą do tego nieliczne wąskie i nieoznakowane chodniki.
Na szczęście zarówno w Abu Dhabi jak i Dubaju można wynająć hulajnogi czy rowery na godziny. Choć szlaków rowerowych jest tam mało i głównie w rekreacyjnych częściach miasta, a na ulicach upał sięgający 40 stopni Celsjusza, to warto docenić starania.
- Hulajnogi w Dubaju - do wyboru, do koloru. Trzeba przyznać, że tutaj jest porządek i nie znajdziemy ich w krzakach czy na chodnikach.
W ochłonięciu pomogą poidełka z wodą, które rozmieszczono w różnych miejscach promenad i parków - można z nich napełniać butelki, bo pamiętajmy, że w upalne dni trzeba dużo pić.
- Kranik z wodą w Marina Dubai - kran uruchamiany dotykowo.