12 najważniejszych atrakcji Hong Kongu. Najciekawsze miejsca Hongkongu w 24h. Czy to możliwe?
Opis 12 najważniejszych atrakcji Hong Kongu
Wyszukiwarka treści
12 najważniejszych atrakcji Hong Kongu
     
odcinek #099      poniedziałek, 22-01-2024 r.

12 najważniejszych atrakcji Hong Kongu

Autor zdjęcia: Sebastian Janiszewski

Najciekawsze miejsca Hongkongu w 24h. Czy to możliwe?

Metropolia kojarząca się głównie z luksusem i prestiżem. Zajrzeliśmy na chwilę, aby sprawdzić jak jest naprawdę.

Uważasz, że film "12 najważniejszych atrakcji Hongkongu" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o tym kraju, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.
Z tego miejsca pochodzą opis i fotki

Nazwa Hong Kong pochodzi od niewielkiej wyspy zajętej przez Brytyjczyków w połowie XIX wieku, a obecnie jest jednym z kilku obszarów administracyjnych miasta. Pozostałe to wyspa Lantau, półwysep Kowloon oraz Nowe Terytoria stanowiące 80% powierzchni Hong Kongu.

Zwiedzanie ograniczyliśmy do najstarszej części, bo w mieście spędziliśmy zaledwie dwa dni. Pod koniec pobytu udało nam się również zajrzeć na stały ląd, do dzielnicy Kowloon.

tory

Hong Kong - skrzyżowanie nowoczesności z chińską tradycją.

Historia

Gdy w połowie XIX wieku Brytyjczycy zajęli niewielką wyspę u wybrzeży Chin, nikt nie mógł przewidzieć, że ten niewielki skrawek ziemi zostanie naszpikowany wieżowcami jak jeż. Pierwsze brytyjskie miasto na wyspie nosiło nazwę Victoria i było skromną handlową osadą. Jednak już kilka dekad później rozlało się na kolejne wyspy i terytoria.

Współczesny Hong Kong to przede wszystkim ogromne centrum finansowo-handlowe zamieszkane przez uciekinierów z Chin oraz świata zachodniego, którzy mieli nadzieję na spokojne życie. Czy faktycznie Hong Kong jest rajem, jakiego szukali? 

ulice life

Podczas naszego pobytu staraliśmy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Zobaczcie z nami najważniejsze atrakcje miasta. Nasze top miejsc, które trzeba odwiedzić będąc w Hong Kongu pierwszy raz.

Hong Kong zajmuje zaledwie 1050 km² - jest co prawda dwa razy większy niż Warszawa, ale za to mieszka w nim, ponad sześć razy więcej ludzi niż w stolicy Polski (7,5 mln). 

Hongkong, lub Hong Kong, oznacza dosłownie „pachnący port”

Wyspa Hong Kong podzielona jest na cztery dzielnice, ale Zachodnia i centralnie położona Wan Chai z turystycznego punktu widzenia są najważniejsze.

Po wyjściu z hotelu, poza ulicznymi targami, nie da się zobaczyć nic ciekawego, bo wysoka strzelista zabudowa zasłania dosłownie wszystko - czasem nawet niebo.

ulice sklepy

Typowa uliczka w Hong Kongu.

Dlatego zwiedzanie warto zacząć od Wzgórza Wiktorii, skąd można zobaczyć najsłynniejszą w tej części Azji panoramę i przy okazji zrozumieć jak miasto zostało zbudowane.

Krajobraz wyspy jest zdominowany przez drapacze chmur, a pomiędzy nimi przebiegają szerokie arterie, którymi przemykają autobusy i jedyne na świecie piętrowe tramwaje.

tram autobus hk

Piętrowe tramwaje i autobusy.

Pod ziemią jeżdżą najdłuższe jakie kiedykolwiek widzieliśmy składy kolejki metra. Do kompletu należy zaliczyć również sieć tramwajów wodnych. 

Atrakcje Hong Kongu

Numer 1: Wzgórze Wiktorii

Zwykle omijamy punkty widokowe, ale tutaj po prostu trzeba odwiedzić co najmniej jeden. Aby dotrzeć do tarasu widokowego na Wzgórzu Wiktorii trzeba kupić bilet na specjalny tramwaj. Przejazd Peak Tram trwa do 20 minut i kosztuje 75 zł (w obie strony). Na szczycie, czego się chyba podświadomie spodziewaliśmy, jest spore centrum handlowe z jeszcze większym dachem. 

panorama ikoniczna

Najbardziej ikoniczna panorama Azji.

Numer 2: Parki miejskie w Hong Kongu

Parki w Hong Kongu są zadbane do tego stopnia, że wszystkie drzewa i krzewy są podpisane. W parkach mieszkańcy mogą odpocząć od swoich mikroskopijnych mieszkań. 

Szczególnie polecamy zobaczyć Park Hong Kong - jest to labirynt brukowanych ścieżek, z jeziorkami, wodospadami i żyjącymi na wolności zwierzętami. W parku Hong Kong jest nawet ogromna woliera dla ptaków.

hong kong park

Do parku najprawdopodobniej traficie w drodze do kolejki na Wzgórze Wiktorii.

Innym ciekawym parkiem na wyspie Hong Kong jest Park Wiktorii. Znajduje się we wschodniej części. Częściowo jest zagospodarowany obiektami sportowymi, więc wielu odwiedzających go mieszkańców dba tam o kondycję. 

park wiktoria

W centrum parku znajduje się pomnik Królowej Wiktorii.

Numer 3: Drapacze chmur w Hong Kongu

W Hongkongu jest ponad 9000 wieżowców, ale zalicza się do nich również bloki mieszkalne, bo autentycznie są tak wysokie!

wiezowce mix

Drapacze chmur to także bloki mieszkalne.

Blisko połowa wieżowców to drapacze chmur o wysokości powyżej 100 metrów, a takich wysokich na 150 metrów jest aż 650! Porównując Hong Kong z Dubajem zauważymy, że ten drugi ma jeszcze wiele do nadrobienia (w Dubaju jest 395 wieżowców o wysokości powyżej 150 m). 

Numer 4: Świątynia Man Mo

Man Mo to świątynia z XIX wieku, poświęcona wyniesionym do rangi boga ludziom - Bogu Literatury i Bogu Wojny. Na wyjątkowe mistyczne doświadczenia złożą się drewniane rzeźby, figury, ołtarze oraz wiszące nad głowami zwiedzających zwoje kadzideł. Ich zapach roznosi się po całym wnętrzu współtworząc niezwykły klimat tego miejsca. 

man mo klosze

Klimatyczne wnętrze świątyni.

Numer 5: Ulica antyków i lokalne targi

W Hong Kongu nadal można znaleźć klimat dawnej brytyjskiej kolonii. Niemal każda ulica równoległa do głównej arterii wygląda jak z bajki. Drogi często kończą się ślepym zaułkiem, w którym działa handel na najwyższych obrotach. Mogą to być targi z produktami spożywczymi, antykami lub po prostu zagłębie barów i restauracji.

pamiatki

Stoisko z pamiątkami na jednym z targów.

Numer 6: Taras widokowy Hollywood Road

Spacerując po Hollywood Road szukajcie niepozornego zejścia pomiędzy dwoma wieżowcami - jest zaznaczone na mapie Google. Zobaczycie z niego panoramę na Queen's Road Central. Być może widok nie zachwyca, ale kadr pomoże wam zrozumieć problemy mieszkaniowe Hong Kongu.

hollywood road

Dość ciekawe miejsce na taras widokowy, ale widok warty czasu.

Numer 7: najdłuższe na świecie ruchome schody

jak się okazuje schody także mogą być atrakcją - nawet jak są ruchome. Ślepy traf chciał, że wracając na zachód musieliśmy przeciąć ich trasę, bo nitka ruchomych schodów rozciąga się tutaj na długości 1 km - od portu, aż do wzgórza. Warto jednak wiedzieć, że gdy już dotrzemy do końca - nie ma ruchomych schodów w dół.

ruchome schody

W dół schodzimy w tradycyjny sposób.

Numer 8: Monster Building

Jest to chyba najbardziej ikoniczny blok mieszkalny kojarzony z Hongkongiem. Monster Building znajduje się we wschodniej części wyspy. Powstał z połączenia pięciu różnych bloków i właśnie temu zawdzięcza swoją nazwę. 

monster sciana

Atrakcja wątpliwa, ale budynek trzeba zobaczyć.

Na dziedzińcu znajdują się billboardy z prośbą o poszanowanie prywatności mieszkańców, a w innym miejscu wręcz ostrzeżenia z cennikiem kar za tego typu wykroczenia, choć płatne wycieczki z oprowadzaniem po mieszkaniach można w sieci znaleźć bez problemu. 

Numer 9: Aleja Gwiazd i Symfonia Świateł

Aby zrozumieć o co chodzi, trzeba wybrać się na stały ląd, do dzielnicy Kowloon, gdzie na wybrzeżu jest wysunięty w głąb zatoki pomost. Po zmroku odgrywany jest niezwykły show z udziałem ponad 40-tu budynków i muzyków miejscowej filharmonii. 

Odtwarzana na pomoście z głośników muzyka zsynchronizowana jest z mrugającymi neonami wieżowców po drugiej stronie.

symfonia wiking

Widok naprawdę spektakularny.

Numer 10: Park w Kowloon

Każda dzielnica w mieście ma swój park. Również w Kowloon znajdziemy taką enklawę zieleni. Jest tam wiele ścieżek, oczek wodnych oraz stanowisk do uprawiania sportu. Wejść do niego można z głównej ulicy - poznacie je bez problemu, bo znajduje się przy nim ogromny meczet. 

park kowloon

Meczet przy parku Kowloon.

Numer 11: Wieża zegarowa dawnego dworca

Historia kolei w Hong Kongu sięga początku XX wieku, gdy przy nabrzeżu otwarto dworzec kolejowy. Ten jednak działał z przebojami zaledwie 60 lat. Ostatecznie w 1975 roku stację Kowloon-Canton przeniesiono w głąb półwyspu, a dworzec rozebrano.

wieza zegarowa

Po stacji została jedynie słynna wieża zegarowa. 

Numer 12: Tramwaje wodne

Pomiędzy wyspą Hong Kong i półwyspem Kowloon kursują tanie promy będące konkurencją dla metra. Za 2,5 zł można przepłynąć zatokę podziwiając linię brzegową po obu stronach.

prom

Rej łodzią w nocy to ciekawe doświadczenie. Zwłaszcza w tak rozświetlonym mieście.

Polecamy usiąść gdzieś na dziobie, aby można było bez problemu oglądać błyskające kolorowymi światła wieżowce.

symfonia barka

Panorama wybrzeża zatoki błyska i mruga prawie całą noc ;)

Co jeszcze?

Budda Tian Tan

Na wyspie Lantau jest największy na świecie posąg siedzącego Buddy. Wykonany z brązu wizerunek ma 34 metry wysokości. Jest to atrakcja dość nowa, bo otwarta w 1993 roku. Kolejka linowa na szczyt powstała dopiero dekadę później. 

budda unsplash

Wielki Budda na wyspie Lantau. Źródło: unsplash.com

Atrakcja fascynowała nas tylko do czasu, gdy znaleźliśmy informację o jej powstaniu, dlatego zamiast Buddy, woleliśmy skupić się na wyspie Hong Kong. Może pojedziemy tam następnym razem.

Betonowe wieżowce mieszkalne

Jak już wspominaliśmy, wieżowce w Hongkongu to także bloki mieszkalne. Jest ich tutaj multum, najwięcej na stromych wzgórzach, dlatego też wyglądają one na jeszcze wyższe. Jest to przede wszystkim stara architektura, często nawet z końca XX wieku.

Bloki można zobaczyć w pełnej okazałości wjeżdżając na Wzgórze Wiktorii. Wieżowce są wąskimi słupkami, lub jak to określił Wojtek - wyglądają jak słomka. I rzeczywiście takie są. 

wiezowce green

Na szczęście ilość betonowych wieżowców nie dominuje okolicy. Zieleń przebija się wszędzie.

Spaliśmy w hotelu Best Western Hotel Causeway Bay, to wysoki na kilkadziesiąt pięter budynek, który wcześniej był blokiem mieszkalnym.

Dolne piętra zajmuje parking, a na wyższych jest lobby oraz pokoje dla gości. Rozmiary pokoi hotelowych są niewielkie, wg. Booking.com tylko 15m2 - akurat tyle, aby zmieścić dwa łóżka, dookoła których pozostaje trochę miejsca do przemieszczania się. Na fotkach wyglądają na bardzo przestronne - wyrazy uznania dla fotografa. 

Na samej górze są jeszcze mniejsze pokoje, o powierzchni 12 m2, ale te mają jakiś tam balkonik z niewielkim jacuzzi. Nazywają się SkyVilla - może następnym razem się nimi zainteresujemy.

Na parapecie pod oknem jest przestrzeń spełniająca rolę stołu. Poza tym szafa w przedpokoju, z której ciężko korzystać z uwagi na wąskie przejście. Jest też łazienka w rozmiarze super-mikro.. 

Na początku wyglądało to dziwnie, ale szybko się przyzwyczailiśmy. Mimo wszystko polecamy. O hotelu opowiemy w innym odcinku.

bw cbay

Hotel Best Western Hotel Causeway Bay.

To ważniejsze miejscówki, które udało nam się zobaczyć podczas pierwszego pobytu. Jeśli odkryliście inne ciekawe miejsca - dajcie znać w komentarzach pod filmem na YouTube, a jeśli jeszcze Hong Kongu nie odwiedziliście, napiszcie, czy taki opis was do odwiedzin zmotywuje.

Przydatne informacje

Wydatki

Ile wydaliśmy w Hong Kongu?

Waluta: Dolar Hongkoński (HKD)

  • Gotówka z bankomatów: 600 HKD (308 zł)
  • Kolejka Airport Express: 170 HKD (87 zł)
  • Przejazdy tramwajami: ok. 11 HKD (5,14 zł)
  • Tramwaj na Victoria Peak: 296 HKD (152 zł)
  • Pamiątki: 125 HKD (64 zł)
  • Zakupy spożywcze: 64,20 HKD (32,65 zł)
  • W aptece: 68 HKD (35 zł)

 

Ile wydaliśmy w Macau?

Waluta: Pataca (MOP)

  • Gotówka z bankomatów: 200 MOP (99 zł)
  • Obiad na lotnisku - 104 MOP (54 zł)

Ostatnia modyfikacja: niedziela, 25-02-2024 r.

Wesprzyj naszą pracę i pomóż rozwijać portal przekazując donację za pośrednictwem YouTube

Wspieraj nas: udzielaj się na YouTube

Na stronie są nieaktualne dane?
Daj znać, bo może co się zmieniło od ostatniej aktualizacji: 25-02-2024r. - napisz do nas

Galeria
Informacje o kraju
Hong Kong, Azja
Powierzchnia: 1110,18 km²
Ludność: 7 263 234 osób
Gęstość zaludnienia: 6 542 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+08:00
Języki urzędowe: chiński (kantoński), angielski
Religia dominująca: buddyzm
Tablice aut: HK
Kod lotniczy: HX
Numer kierunkowy: +852
Domena internetowa: .hk
Miejscowości
Stolica: Hong Kong (ludność: 7 263 234 mieszkańców)
Inne miasta: -
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 1,88 HKD (Dolar Hongkongu) - kurs z 11-11-2023 r.
1 dolar = 100 centów
W obiegu są - banknoty: 10, 20, 50, 100, 500, 1000 dolarów; monety: 10, 20, 50 centów, 1, 2, 5, 10 dolarów
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Panajachel
 Na urlopie

Panajachel

Urocza wakacyjna miejscówka na brzegu jeziora, z pięknymi widokami, spokojną okolicą i niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Czy to możliwe w Gwatemali?

Antigua Guatemala
 Na urlopie

Antigua Guatemala

Odwiedzając tą turystyczną miejscowość mieliśmy nadzieję zobaczyć kolonialne zabytki, dobrze zjeść, ale przede wszystkim spojrzeć na ogromny, górujący nad okolicą wulkan.

Gwatemala City, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o stolicy
 Na urlopie

Gwatemala City, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o stolicy

Stolica Gwatemali jest największym miastem Ameryki Środkowej i jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków handlowych. 

Gwatemala: kolorowa kraina Majów i wulkanów
 Na urlopie

Gwatemala: kolorowa kraina Majów i wulkanów

Czy w Ameryce Północnej są jeszcze kraje słabo oblegane przez turystów, które idealnie nadają się na relaksacyjny wypoczynek?