Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
N, 14-03-2021
Na urlopie     odcinek #022
Gambia: Road Trip | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Będąc pierwszy raz w Afryce postanowiliśmy sprawdzić ile można zwiedzić autem w dwa dni.

Odwiedziliśmy kilkanaście miejsc z wcześniej przygotowanej listy, które nas szczególnie interesowały oraz te, które polecił przewodnik. Zapraszamy na przejażdżkę.

Kultura jazdy w Gambii pozostawia wiele do życzenia, dlatego postanawiamy wynająć przewodnika i kierowcę w jednym - Kemba będzie przez dwa dni wozić nas po zachodniej części Gambii. Wybrał dla nas najciekawsze miejsca, które jego zdaniem każdy przyjezdny powinien zobaczyć.

murale gambia

W wielu miejscach można podziwiać murale inspirowane ludową sztuką

Zwiedzanie podzieliliśmy na dwa dni: pierwszego odwiedziliśmy rezerwat Abuko oraz miasto Bakau, a drugiego - stolicę kraju Bandżul.

Najliczniejszym gatunkowo przedstawicielem fauny w Gambii są ptaki. Często spotykane - nie tylko w parkach - są małpy, które śmiało odwiedzają hotele. Ponadto w rzekach zobaczymy krokodyle, hipopotamy, a we wschodniej części kraju - antylopy.  

Rezerwat Abuko

Na ścieżce przyrodniczej oglądaliśmy bogatą roślinność i nakarmiliśmy biegające na wolności małpy. W centrum rezerwatu odwiedziliśmy żłobek dla małych małp, a niedaleko kolonię hien. 

hiena

Hieny wypoczywające w cieniu drzew

Choć zwierzęta te często porównuje się do psów, w rzeczywistości są one bardziej podobne do kotów, do których zgodnie z obowiązującą systematyką należą. Osiągające długość do 1,5 metra zwierzęta uważane za padlinożerców, w rzeczywistości są groźnymi drapieżnikami i często atakują zebry, bawoły czy żyrafy. Stanowią zagrożenie nawet dla ludzi.

hiena opiekun

Hieny nie są takie małe i bezbronne jak się często uważa

mrowki

Warto uważać pod nogi, bowiem niespodziewanie można przeszkodzić olbrzymim mrówkom w codziennej pracy

Rezerwat Abuko

Położony przy drodze do lotniska rezerwat zajmuje 107 hektarów i jest największą tego typu enklawą w zachodniej części kraju.

Bilet wstępu kosztuje tylko 35 dalasi (ok. 3 zł)

Sadzawka Kachikally w Bakau

W Bakau, małym mieście styku ujścia rzeki Gambii i oceanu Atlantyckiego znajduje się święta sadzawka Kachikally połączona z niewielkim muzeum - pisaliśmy o tym przy okazji naszej relacji tutaj. Warto tam zajrzeć, aby zapoznać się z miejscową kulturą, a następnie pogłaskać krokodyle przy basenie. 

basen croc

Basen pełen krokodyli, a do tego muzeum - to Kachikally

Bandżul

Drugi dzień wycieczki poświęciliśmy w całości stolicy kraju. To niewielkie miasto założone w na początku XIX wieku liczy zaledwie 35 tysięcy mieszkańców. 

W ciągu ostatnich trzech dekad ubyło 10 tysięcy ludzi. Pierwotnie był to ośrodek wojskowy pod nazwą Bathurst. Dopiero po uzyskaniu niepodległości kraju w 1965 roku zmieniono nazwę na Bandżul.

Przy wjeździe do miasta przywitał nas ogromny łuk - zbudowany dla upamiętnienia zamachu stanu budynek. Dla zwiedzających przewidziano dwa tarasy widokowe oraz wystawę etnograficzną.

arc 22

Arch 22 - jedyny ogólnodostępny budynek w kraju wyposażony w windę

Górny taras widokowy oferuje widok na panoramę miasta, w którym zobaczymy głównie niskie dwupiętrowe budynki. Ujście rzeki Gambii jest w tym miejscu tak szerokie, że nie widać drugiego brzegu.

my panorama bandzul

Panorama stolicy Gambii - szału nie ma 

Royal Albert Market

Największy w kraju bazar nosi imię męża królowej Wiktorii. Oprowadza nas po nim wyspecjalizowany w tym fachu przewodnik. Za swoją pomoc zostaje dodatkowo wynagrodzony. 

Teren bazaru został podzielony na kilka sekcji, w których można kupić produkty i usługi. Jest tu dosłownie wszystko. 

market sklep

Sklep kolonialny w Royal Albert Market

Stoiska nie zachęcają do odwiedzin, a towar wyłożony jest niedbale. Z uwagi na szerzącą się na świecie pandemię postanawiamy zachować szczególną ostrożność. Przewodnik prowadzi nas przez wszystkie zakamarki, ale odmawiamy wejścia m.in. do działu mięsnego.

market mama africa

Sekcja z żywnością. Tutaj rządzi Mama Africa

W markecie dostaniemy dosłownie wszystko. Nie tylko towary, ale również zamówimy usługi czy odzież na miarę. Przeszliśmy przez część, w której szwacze byli gotowi uszyć nam cokolwiek sobie zażyczymy.

market szwalnia

Dział odzieżowy. Tutaj można składać zamówienia na ciuchy według własnego projektu

zatoka

Zatoka przy markecie - miejsce z potencjałem fotograficznym, ale niezwykle zaśmiecone

Kościół pod wezwaniem św. Marii

Zatrzymaliśmy się niedaleko marketu, aby obejrzeć skromny kościół - jest siedzibą jednej z 17-tu diecezji Kościoła Anglikańskiego w Afryce Zachodniej. Zasięgiem obejmuje również Senegal i Wyspy Zielonego Przylądka. Podziwiamy wyposażenie, epitafia oraz freski przedstawiające czarnoskórych apostołów. 

kosciol

Z zewnątrz kościół jest skromny, ale nadrabia pięknym zielonym ogrodem

kosciol freski

 Freski we wnętrzu przedstawiają czarnoskórych apostołów

Prom Kunta Kinteh 

Chcieliśmy zobaczyć znajdujące się po drugiej stronie rzeki miasto Barra. Przeprawa była niesamowitym doświadczeniem. Załadunek aut i podróżnych przebiegał niezwykle sprawnie i już po chwili wypłynęliśmy na szerokie wody.

Przeprawa w jedną stronę trwa ok. 45 minut, a cena biletu różni się w zależności od klasy.

na promie

Płyniemy na drugą stronę rzeki...
Więcej w kolejnym odcinku...
ostatnia modyfikacja: 2021-12-13 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Taksówki

Przed wejściem do auta należy ustalić cenę. Na pewno od tej podanej przez przewodnika uda się zbić kilkaset dalasi. Warto zorientować się wcześniej w cenach taksówek, co może pomóc w oszacowaniu kilometrówki. 

Bądźcie wyrozumiali, jeśli dobijecie targu satysfakcjonującego obie strony możecie liczyć na różne gratisy, jak np. załatwienie wejścia na łuk triumfalny i oprowadzanie za darmo.

Koszt 1km - ok. 20.00 GMD (1.50 PLN)

Trasa pierwszego dnia wycieczki: Serrekunda > Abuko > Kachikally > Kololi
Zobacz podobne
Twierdza w Alanyi, Turcja - 250 m n.p.m.
Alanya: twierdza na skale
EuroTrip 2021: podsumowanie wyjazdu
EuroTrip 2021: podsumowanie wyjazdu
Budapeszt, Węgry - 107 m n.p.m.
City Break: Budapeszt
Rzym: szlakiem filmowych miejscówek
Rzym: szlakiem filmowych miejscówek
Bazylika św. Piotra, Watykan - 51 m n.p.m.
Watykan: plac św. Piotra
Watykan: plac św. Piotra
Albania
Albania w pięć dni
Albania w pięć dni
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Sławieński Szlak Rowerowy: jedziemy ze Sławna nad Jezioro Łętowskie
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Z Dąbek do Wicia: gotowy plan rowerowej wycieczki

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal