Luksusowa marina i największa palma świata. Czy warto pojechać do Mariny i na Palmę. Co można tam zobaczyć?
Opis Luksusowa marina i największa palma świata
Wyszukiwarka treści
Luksusowa marina i największa palma świata
     
odcinek #079      piątek, 14-04-2023 r.

Luksusowa marina i największa palma świata

W Marinie jest ponad 200 wysokich wieżowców - niektóre sięgają 420 m wysokości. | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Czy warto pojechać do Mariny i na Palmę. Co można tam zobaczyć?

Dla większości podróżnych przybywających do Dubaju najważniejszą atrakcją jest Burdż Chalifa. Jednak mało kto wie, że naszpikowana wieżowcami marina powstała wcześniej. 

Uważasz, że film "Marina i Palm Jumeirah" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Gdy w latach 2004-2007 w Dubaju rozpoczął się boom budowlany, przedstawiono śmiały projekt mega osiedla z ponad 200 wysokimi budynkami. Inwestycję zakończono w 2015 roku i obecnie znajdują się tam apartamentowce od 200 do nawet 420 metrów wysokości. 

Wybraliśmy się na spacer szeroką promenadą Dubai Marina Walk, aby sprawdzić jak według Emiratów ma wyglądać nowoczesna dzielnica mieszkalna XXI wieku.

wiezowce mariny

Zabudowa Mariny widziana z daleka.

Marina

Marina to zespół ponad 200 wieżowców, które tworzą niepowtarzalną panoramę wybrzeża. Budynki wyrosły w okolicy sztucznie utworzonego podłużnego jeziora, połączonego z Zatoką Perską kanałami na obu jego końcach.

Jezioro otacza długa na 7 km promenada dla pieszych, przy której znajdują się restauracje, kawiarnie i sklepy. Pośród nich działają wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz jachtów, w tym oczywiście biura organizujące rejsy po zatoce. 

marina spiral

Ten obrazek robi wrażenie, ale są też mroczniejsze strony... Zobaczcie fotki na dole.

Spośród wielu wieżowców, kilka szczególnie przyciąga wzrok. To m.in. te najwyższe - Princess Tower, Marina 101 czy z lekko skręconym korpusem Infinity Tower

marina spiral

Marina może pomieścić nawet 700 jachtów różnej długości. 

Dojazd do Mariny

Do Mariny dojechaliśmy autobusem z dzielnicy Jumeirah.

Linia nr 8 łączy dwa dworce autobusowe - Al Ghubaiba na północy oraz Ibn Battuta na południu. Więcej pisaliśmy o tym przy okazji zwiedzania dzielnicy Jumeirah.

Autobus przejeżdża w pobliżu przystanków tramwajowych, tam można się przesiąść i przejechać dookoła jeziora, a po drodze zobaczyć niesamowite widoki. Proponujemy wysiąść przy centrum handlowym Dubai Marina Mall. 

tramwaj peron

Po marinie najlepiej poruszać się tramwajem - to są klimatyzowane perony.

Wraz z wieżowcami Marina zajmuje teren 7,5 km2, a w jej pobliżu znajdują się aż trzy stacje metra. Najlepiej wysiąść na Sobha Realty lub DMCC, a następnie tramwajem podjechać do wspomnianego wcześniej centrum handlowego. 

marina wiking i delfin

Co jakiś czas można spotkać różnego rodzaju "atrakcje".

Z tego miejsca można rozpocząć spacer wzdłuż promenady, ale bezwarunkowo należy zaopatrzyć się w wodę - dlatego proponujemy najpierw zrobić zakupy w centrum i posilić się na piętrze z restauracjami.

dubai marina mall

Centrum handlowe Dubai Marina Mall.

Na rozgrzanym deptaku pośród wieżowców stanowiących nienaturalną barierę dla wiatru szybko robi się gorąco.

Dojazd do Palmy

Jeśli na koniec dnia planujecie dostać się na Palmę Jumeirah, najłatwiej jest dojechać tramwajem do przystanku o tej samej nazwie, a stamtąd przejść do sąsiedniego wieżowca i wsiąść do kolejki jednotorowej.

marina z kolejki

Widoki z wnętrza wagonika to chyba najlepsze co wyszło.

Droga może wygląda na skomplikowaną, bo trzeba wejść na parking Gateway Towers, ale na podłodze zobaczycie wymalowane pasy ze strzałkami. Na pewno traficie.

Ze stacji Palm Gateway do Atlantis Aquaventure można dostać się w zaledwie osiem minut. Cena biletu nie jest proporcjonalna do czasu przejazdu, dlatego jeśli waszym celem jest zobaczenie promenady i najważniejszych budynków w okolicy stacji końcowej, to polecamy kupić bilet w obie strony - jest nieco taniej. Należy jednak pamiętać, że bilet powrotny obowiązuje tylko trzy godziny

palma rezydencja

Widok na ramię Palmy od środka.

Palma

atlantis royal palma

Atlantis The Royal - apartamentowiec, w którym za noc płaci się od 1000-3000 zł.

Historia tego niespotykanego na skalę światową przedsięwzięcia sięga lat 90-tych XX wieku. Do budowy najmniejszej palmy przystąpiono w 2001 roku. Data zakończenia projektu oddalała się w czasie, gdy zaczęły pojawiać się kolejne problemy przy realizacji.

Ostatecznie huczne otwarcie nastąpiło w 2009 roku, wówczas jednak otwartych hoteli czy willi mieszkalnych było naprawdę niewiele. Najjaśniej świecącym punktem na mapie palmy był słynący z najdroższego na świecie apartamentu hotel Atlantis.

atlantis

Hotel Atlantis The Palm.

Choć z planowanych trzech palm powstały tylko dwie (a zasiedlono tylko jedną) wybrzeże Dubaju powiększyło się dwukrotnie. Spośród zapowiadanych 4500 luksusowych willi wiele do dnia dzisiejszego nie powstało, bowiem z powodów finansowych inwestor zagęścił przestrzeń mieszkalną - to posunięcie skutecznie zniechęciło potencjalnych nabywców do przeprowadzki.

palma rezydencja

Luksusowe rezydencje na Palmie.

Jakby mało było problemów, przeprowadzone przez NASA pomiary satelitarne ujawniły wady w podstawie inwestycji, bowiem sama palma zanurza się w wodach zatoki ok. 5 mm rocznie, co stawia pod znakiem zapytania trwałość całego przedsięwzięcia. 

Grobla z promenadą

Docierając na koniec palmy wysiadamy na falochronie w formie półksiężyca, który chroni palmę przed wzburzonymi falami Zatoki Perskiej. Do jego budowy zużyto dwa razy więcej kamienia niż do budowy Piramidy Cheopsa w Gizie.

promenada pusta

Promenada zieje pustkami. Nic tutaj nie ma.

Po zewnętrznej stronie grobli rozciąga się długa na 7 km promenada. Nie było tu jednak żadnego WOW z naszej strony. Szybko okazało się, że to żadna atrakcja turystyczna, bowiem na całej jej długości występują jedynie hotele i apartamentowce, natomiast brak jakiejkolwiek gastronomii czy miejsc do odpoczynku.

Jedynym ogólnodostępnym lokalem w okolicy była cukiernia w pobliżu stacji końcowej kolejki.

Z grobli planowaliśmy przejechać do stacji The Pointe, gdzie można skorzystać z centrum gastronomicznego z widokiem na hotel Atlantis. Akurat tego dnia stacja była zamknięta, dlatego zmęczeni i zrezygnowani wróciliśmy do stacji Gateway.

marina z kolejki

Wracamy na Półwysep Arabski.

Gateway i makieta

Jeszcze przed wyjściem z budynku obejrzeliśmy makietę inwestycji. W miniaturze prezentuje się jak piękne i nowoczesne miejsce do życia, które zbudowano wbrew prawom natury.

makieta

Makieta projektu, na której możemy zobaczyć całą zabudowę.

Wyspa kształtem nawiązuje do drzewa otoczonego w świecie arabskim wielkim szacunkiem, bowiem palma od zawsze stanowiła źródło cienia i wody dla strudzonych wędrowców. 

W naszej ocenie główną funkcją Palmy jest zarabianie kasy na turystach na wątpliwie turystycznych atrakcjach.

Przestrzeń zaprojektowana jako prestiżowa sypialnia mieszkalna okazała się być miejscem najazdów niezliczonych hord turystów zachęcony kolorowymi zdjęciami. Turystów, którzy docierając do palmy odkrywają, że nic ciekawego na niej nie ma.

palma the pointe

Gołym okiem widać, że nadal sporo miejsca pozostało niezabudowane.

Pomimo ogromnych nakładów finansowych i wielu pobitych rekordów, Palma stała się niesławnym symbolem megalomańskich inwestycji Dubaju. Kolejna, niemal gotowa Palm Jebel Ali, jest ukończona w stanie surowym i czeka na wznowienie prac, ale nie wiadomo kiedy zostanie zasiedlona. Będąca w fazie projektów jeszcze większa Palm Deira raczej już nie powstanie. 

Bonus

Największe rozczarowanie w Marinie dotyczyło gęstej zabudowy - pomiędzy najwyższymi wieżowcami zrobiło się ciemno pomimo, że byliśmy tam środku dnia. 

gotham city

Przypominało to nieco Gotham City...

gotham city ciasno


Ostatnia modyfikacja: sobota, 06-01-2024 r.

Rekomendacja: 61%

Łatwość dojazdu

50%

Łatwość poruszania się

50%

Atrakcje do zwiedzania

10%

Czystość (ogólnie)

80%

Baza noclegowa

80%

Baza imprezowa

80%

Dostępność sklepów

80%

Plusy

  • Robiąca wrażenie zabudowa Mariny
  • Marina to mocny konkurent Manhattanu
  • Ogrom Palmy robi wrażenie
  • Infrastruktura dojazdowa metra i tramwaju

Minusy

  • Autobusem trudno dojechać do Mariny
  • Tramwaj w Marinie okropnie powolny
  • Kolejka jednotorowa jest koszmarnie droga
  • Na końcu Palmy nie ma restauracji i miejsc do odpoczynku
  • Kosmiczne ceny wątpliwych atrakcji
Galeria
Przydatne informacje
Zjednoczone Emiraty Arabskie, Azja, Półwysep Arabski
Powierzchnia: 83 600 km²
Ludność: 10 077 640 osób
Gęstość zaludnienia: 121 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+04:00
Języki urzędowe: arabski
Religia dominująca: islam
Tablice aut: UAE
Kod lotniczy: A6
Numer kierunkowy: +971
Domena internetowa: .ae
Miejscowości
Stolica: Abu Zabi (ludność: 1 483 000 mieszkańców)
Inne miasta: Dubaj, Szardża, Al-Ajn, Adżman, Ras al-Chajma, Fudżajra, Umm al-Kajwajn
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 0,89 AED (Dirham Emiratów) - kurs z 11-11-2023 r.
1 dirham = 100 filsów
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000; monety: 25, 50 filsów, 1 dirham
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Co spowodowało największe od 75 lat opady w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?
 Kantyna podróżnicza

Co spowodowało największe od 75 lat opady w Zjednoczonych Emiratach Arabskich?

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich odnotowano największe opady w historii pomiarów. W ciągu zaledwie jednego dnia, na terytorium ZEA spadło tyle wody niż zwykle w 18 miesięcy. Czy wpływ na to miał eksperymentalny projekt kontroli pogody?

Co musisz wiedzieć o Emiratach
 Na urlopie

Co musisz wiedzieć o Emiratach

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu niewielkich państw. Najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są Dubaj i Abu Zabi. Oto co trzeba o nich wiedzieć!

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau
 Kuchnie świata

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau

Mimo bliskości i de facto będąc częścią Chin, oba miasta zachowują pewnego rodzaju autonomię nie tylko w administracji, ale także w sferze gastronomicznej. 

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii
 Na urlopie

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii

Jak przygotować się na wyjazd do Jordanii i co trzeba wiedzieć? Wiza, kultura, pogoda - gotowy plan zwiedzania.