Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Wt, 23-03-2021
Na urlopie     odcinek #024
Djerba Explore | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Pierwszy raz w Tunezji i drugi raz w Afryce - odwiedzając Djerbę chcieliśmy dowiedzieć się jak najwięcej o kulturze i kuchni ludności wywodzącej się od berberów - natywnej ludności Afryki Północnej, a ponadto odkryć najciekawsze miejsca na własną rękę.

Djerba to całkiem spora wyspa na Morzu Śródziemnym, na stałe połączona z kontynentem groblą, po której biegnie droga. Powierzchnia to 514 km2.

Zacznijmy od czegoś przyjemnego, czyli miejsca, w którym się zatrzymaliśmy. Strefa turystyczna ulokowana jest na wąskim, ponad 20-to kilometrowym pasie w północno wschodniej części wyspy. To właśnie tam znajduje się hotel Welcome Meridiana, zaledwie kilkanaście minut drogi od parku kulturowego Djerba Explore i jedynej na wyspie laguny.

Welcome Meridiana

hotel baseny

Hotele na Djerbie to małe miasta z wszystkimi wygodami

Czterogwiazdkowy hotel położony jest tuż przy plaży. Ogromny kompleks składa się z kilku budynków mieszkalnych, basenów, zjeżdżalni, amfiteatru oraz prywatnej plaży z barem i restauracją. Piaszczysta szeroka plaża zaopatrzona została w wiele wygód dla turystów - do naszej dyspozycji były leżaki i parasole, a także huśtawki i kanapy. Dla aktywnych polecamy wypożyczalnie sprzętu wodnego, co czyni to miejsce idealne do uprawiania sportów wodnych. 

hotel parasolki

Tak oto wygląda standardowa plaża hotelowa, na której codziennie rano utrwalaliśmy opaleniznę

Woda morska jest ciepła przez cały dzień, a fale niezbyt wysokie. Dla osób nieprzepadających za tego typu plażą, alternatywą będą baseny z krystalicznie czystą wodą, gdzie można w spokoju pływać lub wygrzewać na brzegu. Miłośnikom adrenaliny polecamy trzy zjeżdżalnie wodne, każda o innej trudności.

hotel dla dzieci

W hotelu Welcome Meridiana były zjeżdżalnie dla dużych i małych

Taxi czeka

Jeśli nie chcemy kupować wycieczki w biurze, wyspę warto zwiedzić taksówką na własną rękę. Znajduje się tam kilka większych miast, meczety, synagogi, twierdza i ruiny starożytnego miasta. 

minaret wojtek

Charakterystyczne dla Północnej Afryki minarety
Całą wyspę można przejechać autem, ale konkretnie polecamy taksówki. Koszt jednego kilometra to 1 dinar (ok. 1 zł 40 gr), a taksówkarze posiadają w autach taksometry i nie oszukują na transporcie.

Drugie co do wielkości miasto wyspy Midun odwiedzaliśmy kilka razy. To miejscowość, w której poczujemy ducha arabskiej Afryki. Zobaczymy w nim urocze stare miasto z wąskimi uliczkami, dwa meczety oraz wiele cudnych kamieniczek. 

midun

W Midun ruch jak na Marszałkowskiej w Warszawie

Midun jest lokalnym ośrodkiem administracyjnym, w którym znajdują się sklepy, restauracje, a nawet centrum handlowe z dużym supermarketem. Zaopatrzyliśmy się tutaj w dodatkowy prowiant, ciuchy i pamiątki.

koszula

Na targach można kupić praktyczną odzież letnią

Djerba Explore

Na piechotę mogliśmy wybrać się do parku, który słynie głównie za sprawą farmy krokodyli. Djerba Explore to nie tylko małe ZOO, ale przede wszystkim całkiem sporty park kulturowy, w którym dowiemy się wiele o tradycjach panujących na Djerbie, głównie w kontekście berberyjskiego dziedzictwa. 

Poza centrum handlowym przy wejściu do parku zobaczymy muzeum stanowiące jedną z trzech atrakcji parku. Drugą jest tradycyjny menzel, czyli gospodarstwo rolne, w którym zaprezentowano budynek gospodarczy oraz mniejsze domki. Wyrabiano w nich oliwę, tkaniny, ceramikę i wypiekano chleb.

lalla hadria

Muzeum Lalla Hadria w Djerba Explore. Opowiadamy o nim w innym odcinku

Trzecią część parku stanowią baseny z krokodylami - jest to największy inkubator tych gadów w Północnej Afryce. Jest tu również mała kawiarnia, w której można odpocząć i w spokoju obserwować krokodyle. 

krokodyle

Inkubator krokodyli zamieszkuje ponad czterysta okazów

Mała laguna

Bardziej na południe znajduje się jedyna na wyspie laguna. Jej linia brzegowa rozciąga się na 4 km i nie zagwarantuje widoków jak z egzotycznych katalogów, ale na pewno warto ją zwiedzić.

cypel kamyki

Ładny widok ze skał po środku laguny. Niestety to tylko niewielki wycinek długiego wybrzeża

W głębi laguny ukrywają się budynki dawnego luksusowego hotelu. Wszystko tam wygląda jakby zostało porzucone z dnia na dzień. 

urbex

Urbex na Djerbie? Dlaczego nie? W filmie opowiadamy, gdzie znajduje się ciekawe miejsce

Polecamy zwiedzić okolicę na piechotę, bowiem znajduje się tam wiele ciekawych miejsc, każde różni się od poprzedniego. Są tam bagna, lasy palmowe i mała pustynia. 

smietnik

Smutno przyznać, że poza utartymi turystycznymi szlakami, wszędzie są góry śmieci

pustynia

Niedaleko laguny znajduje się ukryta mała pustynia

Djerba to miłe spotkanie z kulturą arabską, ale warto pamiętać, że licho nie śpi. Wybierając się na własną rękę do miasta będziecie musieli odpędzić się od sprzedawców, a także oszustów, którzy będą podawać się za pracowników hotelu - należy unikać takich ludzi. 

niebieskie drzwi

Niebieskie drzwi to znak rozpoznawczy Djerby
ostatnia modyfikacja: 2022-05-13 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!
Zobacz podobne
Belek, Turcja - 8 m n.p.m.
Belek All Inclusive
Dominikana
Dominikana 2021: podsumowanie wyjazdu
Dominikana 2021: podsumowanie wyjazdu
Sosúa, Dominikana - 23 m n.p.m.
Dominikana All Inclusive
Djerba, Tunezja
4 maja - dzień garncarza
4 maja - dzień garncarza
Muzeum Dziedzictwa Tradycyjnego Djerby, Tunezja - 4 m n.p.m.
Muzeum Dziedzictwa Tradycyjnego Djerby
Djerba, Tunezja - 4 m n.p.m.
Kuchnie świata: Tunezja
Djerba, Tunezja - 4 m n.p.m.
Djerba: Road Trip
Fathala Wildlife Reserve, Senegal - 37 m n.p.m.
Safari w Senegalu

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal