Powierzchnia całkowita wyspy to zaledwie 65 610 km², czyli zaledwie 1/5 Polski, dlatego wiele osób decyduje się na zwiedzanie wyspy podczas jednej podróży.
Zmiany cen wizy od 1 grudnia 2022 r.!
Cennik wizowy jest dość skomplikowany i na pierwszy rzut oka może powodować zawrót głowy, ale wystarczy powiedzieć tyle, że do celu turystycznego jest przeznaczona wiza ważna 30 dni, uprawniająca do dwukrotnego wjazdu do kraju.
Od 1 grudnia 2022 roku w cenniku pojawiła się nowa kolumna - wiza obejmująca 180 dni w tej samej cenie, jednak trudno powiedzieć jak to działa. Podczas składania wniosku, wybierając opcję 180 dni, pojawi się taki komunikat:

Wynika z tego, że czas wizy zakupionej na 180 dni i tak wynosi 30 dni, ale można je wykorzystać podczas dwóch wjazdów (np. 15+15) w czasie 180 dni. Po pobycie wynoszącym 30 dni (np. podczas pierwszego pobytu) reszta terminu wizy zostaje skasowana.
Cennik przeznaczony dla turystów spoza stowarzyszenia SAARC*, w tym dla podróżnych z Polski wynosi:
Wiza turystyczna na 30 dni (dwa wjazdy):
- Online - 50$
- Na lotnisku: 60$
Wiza turystyczna na 180 dni (dwa wjazdy):
- Online - 50$
- Nie ma możliwości zakupu na lotnisku
Wiza dla dzieci poniżej 12 lat - bezpłatnie.
Wiza biznesowa na 30 dni:
- 55%
- Nie ma możliwości zakupu na lotnisku
Wiza tranzytowa jednorazowa na 2 dni - bezpłatnie.
*Dla porównania - mieszkańców krajów zrzeszonych w SAARC (kraje południowoazjatyckie) wiza zamawiana online kosztuje 20$ (obywatele taniej płacą również za wejścia do obiektów zabytkowych).

- Tabelka z cennikiem. Zaznaczyliśmy ceny wiz turystycznych.
Wizę zalecamy zamówić online, ponieważ formalności są ograniczone do minimum, a poza tym to najprostszy system wizowy jaki do tej pory widzieliśmy.
Poniższy poradnik opisuje proces wyboru wizy turystycznej ważnej 30 dni, zezwalającej na dwa wjazdy. Podpowiadamy co trzeba wypełnić, aby otrzymać wizę turystyczną.
W styczniu 2012 roku Sri Lanka uruchomiła system elektronicznej autoryzacji podróży, czyli tzw. promesy ETA (Electronic Travel Authorization). Oznacza to, że wizyta w konsulacie czy ambasadzie nie jest konieczna w przypadku, gdy planujemy podróż w celach turystycznych bądź biznesowych. ETA wydawana jest w przeciągu 72 godzin po opłaceniu wniosku, ale w rzeczywistości najczęściej przychodzi niemal od razu w informacja drogą mailową z informacją o przyznaniu numeru ETA. Ciekawostką jest, że dzieci do 12 roku wyrabiają wizę za darmo.
ETA turystyczna jest ważna 180 dni od wystawienia, a dopiero po przylocie do kraju do paszportu wklejana jest wiza (w formie kody QR) - od tego czasu rozpoczyna się ważność wizy na 30 dni, podczas których możemy na terytorium kraju wlecieć dwukrotnie. W przypadku tranzytu można wystąpić o bezpłatną wizę, która pozwala odwiedzić lotnisko jednokrotnie na okres maksymalnie 2 dni.
Wchodzimy na stronę: https://eta.gov.lk

- Wybieramy język (w naszym przypadku angielski).
Strona przeładuje się na następującą:

Podświetlona karta “Home” to objaśnienia do całego procesu. Z kolei w zakładce “Apply” przystępujemy do wypełniania formularza najpierw trzeba zaakceptować zasady i warunki otrzymywania ETA - akceptujemy poprzez zaznaczenie “I Agree” na dole strony.
Pozostałe zakładki to: tabela opłat “Fees”, sprawdzanie statusu wydania ETA “Check Status oraz kontakt.
Wybór typu wizy. Z kolumny po lewej wybieramy “Apply for an Individual”.

Krok 1 - Formularz rejestracji
Formularz składa się z 25 pól, które trzeba wypełnić (podświetlone na niebiesko i zaznaczone czerwoną gwiazdką), w tym część z informacją o dzieciach.
Przykładowy formularz z wypełnionymi polami
Część I - Dane osobowe
To część, która kończy się na “informacji o dzieciach”. Podajemy tam nasze podstawowe dane oraz dane paszportu. Pole “zawód” nie jest wymagane.
Część II - Child information
Aby dodać latorośl musimy zaznaczyć checkbox “Enable”. Następnie uzupełniamy informacje o dziecku zgodnie z danymi w paszporcie i klikamy przycisk “Add Child”. Informacja pojawia się w polu poniżej. Tak samo postępujemy z następnymi dziećmi.
Część III - Travel information
Są to informacje o naszym przyjeździe. Cel przyjazdu oraz (niewymagane) port wylotu i numer lotu.
Część IV - Contact details
Podajemy adres stałego zamieszkania oraz miejsce w Sri Lance, gdzie się zatrzymamy. Można podać jeden hotel. Dodatkowo podajemy nasz numer telefonu oraz adres e-mail.
Część V - Declaration
W tej części udzielamy odpowiedzi na pytania związane z rezydencją. Jeśli nie jesteśmy rezydentami, to wszystko ustawiamy na "no":
- Czy posiadamy kartę rezydenta.
- Czy obecnie jesteśmy w Sri Lance z ważną wizą lub czy już ją przedłużyliśmy.
- Czy mamy wizę wielokrotnego wjazdu.
W ostatnim kroku potwierdzamy, że podane dane są zgodne z prawdą.
Klikamy przycisk “Next”.
W 2 kroku możemy sprawdzić wprowadzone dane i ostatecznie potwierdzić przykład
W kroku nr 3 opłacamy wizę. Wypełniając wizę dla dziecka do 12 roku od razu przeskakujemy do kroku nr 4, który jest potwierdzeniem złożenia wniosku. Znajdziemy tam również jego numer (nie jest to numer promesy ETA).

Po chwili przyjdzie e-mail z tymi danymi.
Po jakimś czasie warto sprawdzić w zakładce “Check Status”, czy promesa została przyznana. W tym celu podajemy numer wniosku, nr paszportu oraz narodowość. System poda status promesy (Visa Application Status) - w naszym przypadku już po kilkunastu minutach był “ETA is approved”.
I to zasadniczo wszystko. Na lotnisku będą wiedzieli czy otrzymaliśmy promesę, ponieważ dane są przypisane do naszego paszportu. Celnik wydrukuje naklejkę z kodem QR i wklei ją do paszportu.
Witamy w Sri Lance. Miłego urlopu!
Od kwietnia 2022 roku dodatkowe ubezpieczenie covidowe oraz wypełnianie karty lokacyjnej nie jest obowiązkowe, a od niedawna (luty 2023 r.) strona nie jest już dostępna (poprzedni link tutaj).
Udanego urlopu!
Ostatnia modyfikacja: czwartek, 07-09-2023 r.