Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Indie: jak aplikować o wizę online

✷ Poradnik

Indie: jak aplikować o wizę online

niedziela, 25-09-2022 r.  

Wniosek wizowy krok po kroku (Indie)

Na pewno każdy z was słyszał niesamowite opowieści o Indiach - kraju wielkich kontrastów, kilkudziesięciu wyznań, ponad 20 urzędowych języków, kolebce wielkiej cywilizacji i największego na świecie przemysłu filmowego. W tym poradniku podpowiemy jak przebrnąć przez skomplikowany formularz rejestracyjny i uzyskać pierwszą (wymarzoną) wizę do Indii.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.


Na pierwszy rzut oka, wszystko co związane z Indiami wydaje się być niezwykle skomplikowane - tak niestety jest w rzeczywistości. Ale nie trzeba jechać do Indii, by się o tym przekonać. Wystarczy otworzyć wniosek wizowy online, którego wypełnienie dostarcza niesamowitych wrażeń. Aby go wysłać trzeba przebrnąć przez złożony z ośmiu części formularz. 

Poniższy poradnik opisuje proces wyboru wizy turystycznej na 30 dni, zezwalającej na dwa wjazdy. Podpowiadamy co trzeba wypełnić, a o czym nie wspominać, aby wniosek przeszedł. Nie pomożemy w przypadku wyboru innych opcji niż te, które podaliśmy.

Od 2015 roku obywatele Polski mogą starać się o wydanie e-wizy. Warto jednak nadmienić na początku, że po wypełnieniu formularza, otrzymamy jedynie promesę wizową - nazywaną ETA, na bazie której możemy dopiero ubiegać się o wizę na lotnisku w Indiach. 

Może wydać się to skomplikowane, ale podobne praktyki stosuje wiele państw. Wszystko wytłumaczymy poniżej. 

Koszt wizy zależy od rodzaju i terminu składania wniosku. Opłaty dokonuje się po wysłaniu wniosku. W przypadku odmowy wydania promesy (np. błąd w formularzu), wpłata przepada. Najlepiej wcześniej ustalić jakiej wizy potrzebujemy, bo przedłużenie jej w późniejszym terminie może się okazać niemożliwe. 

Promesa jest ważna 30 dni od wydania, ale nie jest to data ważności wizy. W ciągu 30 dni od wydania promesy musimy przylecieć do Indii i odebrać wizę - od dnia “wbicia” jej do paszportu obowiązuje ważność. Można to zrobić na jednym z lotnisk*, dlatego warto się wcześniej upewnić, czy lotnisko przez które chcemy wlecieć, wydaje takie wizy. Z kolei po otrzymaniu wizy - można kraj opuścić nawet na przejściu granicznym (o ile mamy prawo wjechać do sąsiedniego kraju).

*Lotniska, które wydają wizy na podstawie ETA to: Ahmedabad, Amritsar, Bagdogra, Bengaluru, Calicut, Chennai, Chandigarh, Cochin, Coimbatore, Delhi, Gaya, Goa, Guwahati, Hyderabad, Jaipur, Kolkata, Lucknow, Madurai, Mangalore, Mumbai, Nagpur, Pune, Tiruchirapalli, Trivandrum, Varanasi (stan na 25.09.2022).

Wniosek można złożyć najwcześniej 30 dni przed wyjazdem. Z kolei zaleca się zrobić to najpóźniej co najmniej 4 dni przed wyjazdem (tyle może trwać przyznanie promesy), ale najlepiej robić to minimum tydzień przed - wiemy co piszemy, u nas trwało to dłużej i wcale nie było takie oczywiste, że każda wiza jest przyznawana po wysłaniu i opłaceniu aplikacji :P 

Dostępne są różne rodzaje wizy turystycznej - 30 dniowa ważna na dwa wjazdy, które trzeba wykorzystać w ciągu maksymalnie 90 dni od wbicia stempla na lotnisku (np. możemy przebywać 1 raz 30 dni, lub 2 razy po 15 dni, w okresie nie dłuższym niż 90 dni od wbicia wizy).
Wizy roczne i pięcioletnie - niezależnie od długości wizy, czas jednorazowego pobytu nie może przekroczyć 90 dni.

Koszt wizy 30-dniowej różni się w zależności od okresu - kwiecień-czerwiec - 10$, pozostały okres - 25$. Wiza roczna to koszt 40$, a 5-cio letnia - 80$. Za wizę można zapłacić usługą PayPal lub kartą płatniczą, ale polecamy płatność kartą Revolut, wiemy (również z własnego doświadczenia), że karty niektórych polskich banków są odrzucane.

To tyle… w skrócie. Wygląda strasznie, ale zapewniamy, że tak nie jest. Przeszliśmy ten proces wielokrotnie. 

Bardzo ważne jest, aby przed przystąpieniem do wypełnienia wniosku posiadać zdjęcie paszportowe (fotografia twarzy na wprost) - format .jpg, rozmiar maksymalnie 1 MB. Dodatkowo skan paszportu (strona z danymi osobowymi i ważnością dokumentu) w formacie pdf - plik ma mieć maksymalnie 300 KB.

Wniosek składa się na stronie

W poniższym opisie numerami oznaczyliśmy objaśnienia do pól na grafikach. Grafiki znajdują się w galerii na dole strony () oraz w treści na końcu każdego rozdziału.
Grafiki pobraliśmy z zakładki tutorial na stronie wizowej, dlatego dane oraz numery tam podane są przykładowe.

Po wejściu na stronę wizową, na dole zobaczymy siedem pól. Wybieramy “Apply here for e-visa” (Nr 1). Zanim jednak to zrobicie, warto zapoznać się z opisami - Hindusi nieźle się napracowali, aby opisać wszystko co się da, jakby dobrze wiedzieli, że proces ten jest nad wymiar skomplikowany ;)

Nr 2 oznaczyliśmy miejsce, w którym można później sprawdzić co się dzieje z wizą.

Zdjęcie w nowym oknie

Pierwsza strona formularza

Zakładamy, że aplikujecie o wizę turystyczną. W przypadku innych typów nie będziemy mogli pomóc, ale możecie zaczerpnąć informacji w ambasadzie Indii w Warszawie.

Tutaj bez zaskoczeń: uzupełniamy podstawowe dane z paszportu, miejsce przylotu oraz spodziewaną datę przybycia. Można wybrać datę najwcześniej 30 dni przed przylotem, ponieważ promesa ważna tylko jest jeden miesiąc. Wybieramy tutaj również rodzaj wizy - eTourist Visa. Po rozwinięciu będziemy mogli wybrać również czas obowiązywania. 

Każdy formularz waliduje się podaniem kodu z obrazka. 

  1. Typ paszportu ORDINARY - zakładamy, że większość taki posiada.
  2. Z listy można wybrać dostępne lotniska lub porty morskie.
  3. Na adres mailowy przyjdą wszelkie zapytania oraz decyzja w sprawie wizy.
  4. Spodziewana data przylotu musi mieścić się w terminie ważności wydanej promesy.

Zdjęcie w nowym oknie

Druga strona

APPLICANT DETAILS FORM
dane aplikanta 1/2

APPLICANT DETAILS (dane aplikanta) - tutaj dopisujemy kolejne dane z paszportu. 

  1. W polu Citizen/National ID można wpisać PESEL jako drugi dokument, ale my podaliśmy NA, bo nie chcemy, żeby nasz numer się rozchodził po świecie.
    Nietypowym polem jest wyznanie - wybraliśmy "Christian".
  2. Visible identification marks. Podajemy tylko te, które są widoczne na twarzy. Jeśli nie posiadacie żadnych to wpisujemy NA lub NONE.
  3. Education Qualification - wykształcenie. Podajemy przetłumaczoną listę zgodnie z wyświetlaną na stronie kolejnością: BELOW MATRICULATION - nieskończona podstawówka, GRADUATE - wykształcenie wyższe, HIGHER SECONDARY - średnie, ILLITERATE - brak wykształcenia, MATRICULATION - podstawowe, NA BEING MINOR - dotyczy dziecka, POSTGRADUATE - podyplomowe, PROFESSIONAL - specjalistyczne, OTHER - inne.
  4. Did you acquire nationality by birth or by naturalization: czy urodziłeś się z tym obywatelstwem, czy zostało przyznane później.
  5. Have you live for at least two years…: Dla osób, które pochodzą z PL i mieszkają minimum dwa lata w kraju - zaznaczamy “yes”, ale jak zaznaczycie “no”, to nikt tego nie zweryfikuje.

PASSPORT DETAILS (dane paszportu)

Wypełniamy zgodnie z danymi w paszporcie. 

Place of issue (6): ponieważ nie ma takich danych w paszporcie, podaliśmy stolice województw. 

Ostatnie pole (7) zaznaczamy NIE (chyba, że faktycznie macie drugi paszport).

Zdjęcie w nowym oknie

Trzecia strona

APPLICANT DETAILS FORM
dane aplikanta 2/2

APPLICANT’S ADDRESS DETAILS (adres aplikanta)

Wypełniamy dane dotyczące adresu zameldowania i zamieszkania.

Trzeba podać jeden telefon (1).

FAMILY DETAILS (dane rodziny)

Dane rodziców - chodzi o imiona, narodowość oraz miejsce urodzenia. Miejscowości nikt nie sprawdzi.

Applicant's material status - chodzi o stan cywilny.

Were your Grandfather/Grandmother… - sprawdzenie, czy twoi rodzice byli Pakistańczykami. Zaznaczamy “no”.

PROFESSION / OCCUPATION DETAILS OF APPLICANT
(zawód/zawody)

Present Occupation (2). Tutaj wybieramy zawód. Najlepiej wybrać WORKER, czyli szeregowego pracownika. 

Wybór innej profesji może skutkować odrzuceniem wizy, np. dziennikarz, policjant itp.

Wymagane są także dane odnośnie miejsca zatrudnienia - nazwa i adres pracodawcy są obligatoryjne. Resztę można pominąć.

Past Occupation, if any (3) - podajemy poprzedni zawód - lepiej wybrać brak.

Are/were you in Military…(4) - czy należysz lub należałeś/aś do organizacji militarnej, paramilitarnej itp. Nie poleca się wybierać YES ;)

Zdjęcie w nowym oknie

Czwarta strona

VISA DETAILS FORM
dane do wizy

DETAILS OF VISA SOUGHT - Dane dotyczące przylotu. 

Musimy podać kilka miejsc, które chcemy zobaczyć. Nie musicie być dokładni. Poza tym trzeba podać przewidywaną datę przylotu, a także cel wizyty (turystyczny) oraz przewidywany port wylotu (port przylotu podawaliście w pierwszej części formularza).

PREVIOUS VISA/CURRENTLY VALID VISA DETAILS
(informacje o poprzedniej wizie)

  1. Have you ever visited India before? Wybraliśmy NO, bo to nasz pierwszy lot do tego kraju, ale w przypadku wyboru YES trzeba się przygotować na podanie numeru poprzedniej wizy oraz odwiedzonych miejsc.
  2. Has permission to visit or to extend stay in India previously been refused? Pytanie, czy poprzednio odmówiono wydania lub przedłużenia wizy.

OTHER INFORMATION (pozostałe informacje)

Trzeba wymienić odwiedzone w ostatnich 10 latach kraje. Wybiera się je za pomocą wyszukiwarki - wystarczy podać trzy litery i wyskakuje nazwa. My nie podawaliśmy wszystkich, a tylko 5-7.

SAARC COUNTRY VISIT DETAILS (informacje o SAARC)

(3) Czy odwiedziliście kiedykolwiek kraj należący do Południowoazjatyckiego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej w ciągu ostatnich 3 lat? 

Są to: Islamska Republika Afganistanu, Ludowa Republika Bangladeszu, Królestwo Bhutanu, Republika Indii, Republika Malediwów, Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, Islamska Republika Pakistanu, Demokratyczno-Socjalistyczna Republika Sri Lanki

REFERENCE (kontakt do...)

Reference name in India: dane kontaktowe w Indiach. Jeśli nie jedziecie do znajomych to dane hotelu.

Reference name in POLAND: dane osoby kontaktowe w Polsce (najczęściej macie już wypełnione na ostatniej stronie paszportu).

Zdjęcie w nowym oknie

Dodatkowe pytania i pliki

ADDITIONAL QUESTION DETAILS
dodatkowe pytania

Ostatnie sześć pytań oraz klauzula zgodności.

  1. czy zostaliśmy skazani, 
  2. czy otrzymaliśmy kiedykolwiek odmowę wjazdu lub byliśmy deportowani, 
  3. czy braliśmy udział w: handlu ludźmi, narkotykami, przestępstwach wobec dzieci i kobiet, 
  4. czy braliśmy udział w akcjach typu: cyberprzestępstwo, sabotaż, szpiegostwo, ludobójstwo, zabijanie polityków itp, 
  5. czy poparliśmy kiedykolwiek terroryzm itp,
  6. czy ubiegaliśmy się o azyl w jakimkolwiek państwie. 

Na końcu potwierdzamy, że wszystko jest zgodnie z prawdą.

Zdjęcie w nowym oknie

DOCUMENT UPLOAD
dodawanie plików, 2 strony

Dodajemy dwa wcześniej przygotowane pliki, każdy na oddzielnej stronie (piszemy o tym wyżej):

  1. Zdjęcie twarzy (format jpg)
  2. Skan paszportu (format pdf)

Zdjęcie w nowym oknie: dodanie zdjęcia

Zdjęcie w nowym oknie: dodanie skanu paszportu

CONFIRM DETAILS
potwierdzenie

Radzimy dokładnie sprawdzić!

Zdjęcie w nowym oknie: formularz podsumowania

ONLINE VISA FEE PAYMENT
płatność za wizę

Płacimy za wizę wybierając PayPal, który pozwala na podanie danych karty płatniczej. Radzimy zastanowić się czym płacicie, ponieważ nam trzykrotnie odrzucało polskie karty. Ostatecznie zapłaciliśmy Revolutem. Polecamy również uzbroić się w cierpliwość. Płatności czasem przechodzą od razu, a czasem po kilku dniach.

Zdjęcie w nowym oknie: płatność

Po drodze przyjdą trzy maile.

  1. Informacja o rozpoczęciu wypełniania wniosku (podany zostanie jego numer).
  2. Informacja o przesłanym wniosku.
  3. Informacja o rozpatrzeniu wniosku.
Jeśli wszystko pójdzie ok, to rozpatrzenie wniosku trwa do 4 dni, ale jest z tym różnie. Może być na drugi dzień, albo za tydzień - próbowaliśmy dowiedzieć się w ambasadzie w RP oraz pod numerem telefonu w Indiach, skąd ta różnica, ale mimo szczerych chęci wyjaśnienia tego zamieszania polegliśmy. Jeśli aplikacja zostanie rozpatrzona pozytywnie "GRANTED", to informacja i promesa przyjdą na adres e-mail podany we wniosku. Przykład jednego z nich dołączamy w poniższej galerii. 

Wniosek należy wydrukować i zabrać ze sobą. Okazuje się go na lotnisku i czasem w hotelach.

Na koniec polecam jeszcze wypełnić kartę lokalizacyjną


Ostatnia modyfikacja: piątek, 26-05-2023 r.

Koszty wyrobienia wizy

Koszt podstawowej wizy 30-dniowej różni się w zależności od okresu:

  • kwiecień-czerwiec - 10$
  • pozostały okres - 25$

  • Wiza na 1 rok - 40$
  • Wiza na 5 lat - 80$


Za wizę można zapłacić usługą PayPal lub kartą płatniczą, ale polecamy płatność kartą Revolut, wiemy (również z własnego doświadczenia), że karty niektórych polskich banków są odrzucane.

Tagi

  
✪ poradnik ✪ wiza ✪ Indie