Kuchnie świata - Singapur. Podpowiadamy co przekąsić podczas krótkiego pobytu w Singapurze
Opis Kuchnie świata - Singapur
Wyszukiwarka treści
Kuchnie świata - Singapur"/>
     
odcinek #002      czwartek, 26-12-2019 r.

Kuchnie świata - Singapur

Takie sobie szaszłyki - te z rybką bardzo dobre ;) | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Podpowiadamy co przekąsić podczas krótkiego pobytu w Singapurze

Azja Południowo-Wschodnia to rejon, gdzie mieszkają się kultury, religie i smaki. W Singapurze spróbowaliśmy po trochę tego wszystkiego, co najlepsze w Azji.

Uważasz, że film "Kuchnie świata: Singapur | Wiking i Wilkołak na urlopie" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Typowa chińszczyzna w Polsce w niczym nie przypomina tej azjatyckiej. Jeśli lubicie knajpki, które specjalizują się w podawaniu przysmaków z różnych stron Azji to na pewno nie zasmakujecie prawdziwych orientalnych potraw. Dlatego właśnie warto, a nawet trzeba, spróbować specjałów na miejscu!

Określenie “kuchnia azjatycka” jest bardzo ogólne. Zwykle odnosi się do wielu regionów, zwyczajów i smaków mieszkańców Japonii, Chin, Tajwanu czy bardziej na południe - Indonezji, Malezji, Singapuru i Wietnamu. To również ogromny kraj kontrastów jak Indie, zdominowany przez arabskie smaki bliski wschód. Różnice znajdziemy już nie tylko pomiędzy krajami, ale już na poziomie regionów. 

Wszechobecne składniki

  • Kurczak występuje w większości kuchni świata. Jest szeroko obecny również w Azji, gdzie możemy zamówić go pod różnymi postaciami. Czasami występuje w formie zamiennej pod postacią kaczki. 
  • Inne znane rodzaje mięsa to wołowina i wieprzowina. Ta ostatnie nie występuje w kuchni arabskiej, za to jej miejsce zajmuje baranina. 
  • Ryż, który uznawany jest za podstawę posiłków w Azji, w niektórych regionach w ogóle nie występuje. Prawie zawsze można go jednak zamówić jako danie dodatkowe. 
  • Tofu - twarożek sojowy otrzymywany w procesie koagulacji mleka sojowego (według legendy wynaleziony w Chinach), występuje zwykle w regionach biedniejszych, gdyż jest to posiłek tani, bezmięsny. 

Czy jedząc na miejscu ryzykujemy zatrucie pokarmowe? Spożywanie lokalnej kuchni nie gwarantuje zatrucia. Przy zachowaniu higieny i szczepieniom, zatrucie można wykluczyć.

Kluczem do niesamowitych smaków i doznań kulinarnych są nie tyle produkty, co miejscowe przyprawy. Nadają one niepowtarzalnego smaku i aromatu. W Tajlandii, ku naszemu zdziwieniu, króluje limonka i trawa cytrynowa. Z kolei kuchnia indyjska, tak bardzo popularna zwłaszcza w Singapurze i Malezji, słynie z curry czy kolendry. 

Modyfikacje wprowadzane w Europie nie wynikają wyłącznie z potrzeby dostosowania ich do naszych podniebień i żołądków, ale przede wszystkim ze względu na uproszczenia w przepisach i niższą jakość składników - zwłaszcza przypraw, w które najczęściej zaopatrujemy się w marketach nabywając tańsze zamienniki. Azjaci do swoich potraw używają zwykle składników, które mają pod ręką, dlatego są to świeże produkty i przyprawy, inaczej niż w Europie. 

Szlak kulinarny

W dniu przylotu zjedliśmy kolację w Chinatown. Był to posiłek w typowej chińskiej restauracji, gdzie byliśmy jedynymi obcokrajowcami. Z bogatego menu zamówiliśmy dania obiadowe oraz po kilka dodatków w formie szaszłyków. Były to ryby, kurczak, grzybki i ziemniaki. Do tego dostaliśmy jeszcze tosty na słodko. 

Następnego dnia śniadanie postanowiliśmy zjeść w Little India. Skromny posiłek, na który składały się placki prata z dwoma sosami. Była to nasza pierwsza wizyta w hinduskiej dzielnicy i tym samym pierwszy tego typu posiłek. Do Little India powrócimy skuszeni szeroką gamą dań i przypraw.

Na kolekcją znów postanowiliśmy poszukać mocnych wrażeń i wybraliśmy się do dzielnicy Kampong Glam, znanej lepiej pod nazwą dzielnicy arabskiej od przebiegającej przez nią Arab Street. Na obiad zjedliśmy szawarmę z baraniną, a do tego frytki. Podanie jak restauracji typu Fast Food. Pocieszyło nas to, że na koniec dostaliśmy lody w gratisie.

Śniadanie po raz kolejny chcieliśmy zjeść w stylu indyjskim. I choć tym razem do Little India było nam nie po drodze, to z łatwością odnaleźliśmy taką knajpkę w dzielnicy Geylang. Współdzielona przez chińczyków, hindusów i malajów stanowi typowy tygiel kulturalny pełen wrażeń i smaków. I tym razem nasz posiłek składał się z placków prata, które można było wybierać spośród szerokiej gamy smaków. Obaj wybraliśmy po dwa - jeden na słodko i jeden na słono. 

Ostatni obiad w Singapurze zjedliśmy w Little India. W południe dzielnica tętniła życiem. Na każdym miejscu można było odnaleźć coś ciekawego. Tym razem zdecydowaliśmy się na restaurację z prawdziwego zdarzenia. Na obiad skosztowaliśmy przepysznego kurczaka curry, z sosem z awokado, ryżem i plackami pszennymi. 

Zobaczcie naszą podróż kulinarną na filmie!

Nieodłączną częścią poznawania kulinarnych tradycji jest smakowanie dań z poziomu ulicy, czyli za pomocą tradycyjnego street foodu. W ostatnich latach tradycje te często ulegają modyfikacjom za sprawą migracji ludności, a także pojawieniu się wielkich sieci korporacyjnych. To dzieje się obecnie na naszych oczach - jesteśmy świadkami zmian w strukturach społecznych na poziomie globalnym. Przywiezione z zagranicy tradycje kulinarne zniekształcają lokalne dania. Jest to jednak działanie obustronne - w przypadku, gdy ostre potrawy docierają do kraju o dominujących łagodnych podniebieniach, ilość pikantnych przypraw zostaje mocno ograniczona. 

To naturalna ewolucja nawyków żywieniowych, gdy napływowa obca kuchnia modyfikowana jest specjalnie pod regionalnego odbiorcę w celu maksymalizacji zysków. Mowa o wielkich sieciach, głównie fast foodów, które podbijajc nowe rynki modyfikują menu zgodnie z lokalnymi upodobaniami. Ten proces obserwujemy w krajach azjatyckich, gdzie popularne frytki zastępuje się porcją ryżu, a do oferty dorzuca kompletnie nowe dania - bliższe lokalnym tradycjom.

Odwiedzając nowe kraje prawie zawsze zaglądamy do lokali globalnych sieci, ponieważ spotkanie z nowym światem nie odbywa się wyłącznie wśród zabytków czy otoczeniu przyrody, ale także w naszych żołądkach, a zmiany - bardziej lub mniej udane - widoczne są w menu. 


Ostatnia modyfikacja: niedziela, 10-03-2024 r.

Galeria
Przydatne informacje
Singapur, Azja
Powierzchnia: 733 km²
Ludność: 5 453 566 osób
Gęstość zaludnienia: 7439 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+08:00
Języki urzędowe: angielski, chiński (mandaryński), malajski, tamilski
Religia dominująca: buddyzm, chrześcijaństwo
Tablice aut: SGP
Kod lotniczy: 9V
Numer kierunkowy: +65
Domena internetowa: .sg
Miejscowości
Stolica: Singapur (ludność: 5,4 mln mieszkańców)
Inne miasta: -
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 0,33 SGD (Dolar singapurski) - kurs z 11-11-2023 r.
1 dolar = 100 centów
W obiegu są - banknoty: 2, 5, 10, 50, 100, 1000 dolarów; monety: 1, 5, 10, 20, 50 centów 1 dolar
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Co musisz wiedzieć o Emiratach
 Na urlopie

Co musisz wiedzieć o Emiratach

Zjednoczone Emiraty Arabskie to federacja siedmiu niewielkich państw. Najważniejsze z turystycznego punktu widzenia są Dubaj i Abu Zabi. Oto co trzeba o nich wiedzieć!

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni
 Przewodnik

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Najpopularniejsze lokalne restauracje to po prostu bary szybkiej obsługi, w których przyrządza się potrawy na bazie opiekanego mięsa - potocznie zwane kebabami.

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau
 Kuchnie świata

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau

Mimo bliskości i de facto będąc częścią Chin, oba miasta zachowują pewnego rodzaju autonomię nie tylko w administracji, ale także w sferze gastronomicznej. 

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii
 Na urlopie

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii

Jak przygotować się na wyjazd do Jordanii i co trzeba wiedzieć? Wiza, kultura, pogoda - gotowy plan zwiedzania.