Facebook Pixel

Wyszukiwarka treści

Kuchnie świata - Dominikana

✷ Na urlopie

Kuchnie świata - Dominikana

sobota, 11-09-2021 r.      odcinek #029

POP Restaurant położona tuż przy plaży - świetna kawa i kanapki | autor zdjęcia: Wojtek (Wiking)

Kuchnia dominikańska jest tożsama z meksykańską, ale urozmaicona smakami i tradycją pochodzącą z różnych zakątków świata - głównie Europy i Afryki. Jest w tym wszystkim mocny akcent amerykański.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Uważasz, że film "Kuchnie świata: Dominikana" jest przydatny?

zakupy bananay

Plantany - banan warzywny, które znajdziemy w każdym sklepie. Występują w dwóch odmianach kolorystycznych.

Podstawą wielu dań są ryż i warzywa - w tym głównie plantany i bataty. Z mięs najpopularniejsze to drób i wieprzowina, które są tutaj najtańsze. Na talerzach znajdziemy również wszechobecne dla Karaibów owoce morza, które serwuje się często jako zamiennik pospolitego kurczaka.

Hotel w Sosúa

Przygodę z rodzimą kuchnią Dominikany rozpoczęliśmy już w hotelowej restauracji, w której niemal codziennie pojawiały się dominikańskie potrawy.

Jedno z pierwszych dań, jakie spróbowaliśmy to bardzo popularna dla basenu morza śródziemnego Paella de Marisco. Jest to danie przygotowywane na szybko. Zwykle ryż miesza się z kurczakiem, a w nadmorskich miejscowościach z owocami morza - znajdziemy w nich małże, krewetki i langusty. Potrawa znana bardzo dobrze w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego.

Do każdego dania warto zamówić sałatkę warzywną. Dobrze mieć na uwadze, że kolorystycznie odbiegają one od naszych odpowiedników. Pomidory rzadko widuje się czerwone, a ogórki są blado zielone. 

banany papaja

Owoce kupicie wszędzie. Na ulicy, plaży czy nawet chodniku.

Najpopularniejsze owoce to oczywiście melon, arbuz i ananas, a niemal wszędzie dostępne są banany, papaje i mango. Wiele owoców i warzyw można kupić na ulicy prosto z samochodów rolników.

plaza kokos

Słynnego kokosa "można wypić" dosłownie wszędzie. Restauratorzy zerwą go dla Was nawet z drzewa :)

Restauracje w Puerto Plata

Odwiedzając jedną z topowych restauracji przy miejscowej promenadzie odkryliśmy danie fajita. Jej piękno polega na tym, że samemu komponujemy danie przenosząc skwierczące kawałki mięs i warzyw z rozgrzanej patelni na tortillę. 

agua fajitas

Potrawa przywędrowała do Dominikany z Meksyku, gdzie początkowo występowała tylko w wersji z wołowiną.

Składniki, jakie mamy do dyspozycji to papryka, sałata, pomidory, ser żółty, śmietana oraz sosy. 

agua plantany

Jako przystawkę zamówiliśmy tostones, czyli smażone talarki z plantanów.

W klimatycznej restauracji Tam Tam zamówiliśmy: klasyczne burrito z kurczakiem oraz quesadillę.

tamtam quesadilla

Mięsno-warzywna wkładka quesadilli wymieszana jest z roztopionym serem - zupełnie jak pizza. 

Najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. A jak śniadanie to oczywiście mangú, czyli purée z plantanów. Najpopularniejszy zestaw śniadaniowy obejmuje również jajecznicę oraz krążek podsmażonego salami.

hotel mangu puree

Napoje głównie procentowe

W restauracji Eleven POP spróbowaliśmy piwa Modelo Especial, z browaru produkującego również sławną Coronę, ale najpopularniejszym na wyspie browarkiem jest Presidente, który eksportowany jest do ponad dwudziestu krajów. Podstawę stanowi wersja pięcioprocentowa, ale w ofercie znajdziemy również wersję Light - 4,3% alkoholu.

rum kolekcja

Filipiny to również bardzo dobry rum. W sklepach półki uginają się pod różnymi gatunkami.

Warto zaznaczyć, że Dominikana to jeden z większych producentów kawy na świecie, dlatego na wyspie bardzo popularny jest kult kawy. W kawiarni El Rincon w Puerto Plata podaje się chyba wszystkie możliwe typy kawy. 

kawa mrozona

Polecamy spróbować mrożoną wersję latte. Smakuje zupełnie inaczej niż w sieciówkach.

Apartament z kuchnią

Przez kilka dni mieszkaliśmy w apartamencie z kuchnią. Postanowiliśmy skorzystać z niej przyrządzając własnoręcznie obiad - możecie to zobaczyć w filmiku.

aneks kuchenny wojtek

Aneks kuchenny był niczego sobie - duży blat do krojenia, kuchenka z pięcioma palnikami, tylko noży jakoś mało.

Zrobiliśmy również zakupy w supermarkecie i spisaliśmy najważniejsze ceny produktów takich jak ser, kiełbaski, banany, olej, kawa, herbata, sos.

zakupy sery salami

W sklepach wielkopowierzchniowych znajdziecie wszystko do przyrządzenia obiadów we własnym zakresie. 

Nieodłączną częścią poznawania kulinarnych tradycji jest smakowanie dań z poziomu ulicy, czyli za pomocą tradycyjnego street foodu. W ostatnich latach tradycje te często ulegają modyfikacjom za sprawą migracji ludności, a także pojawieniu się wielkich sieci korporacyjnych. To dzieje się obecnie na naszych oczach - jesteśmy świadkami zmian w strukturach społecznych na poziomie globalnym. Przywiezione z zagranicy tradycje kulinarne zniekształcają lokalne dania. Jest to jednak działanie obustronne - w przypadku, gdy ostre potrawy docierają do kraju o dominujących łagodnych podniebieniach, ilość pikantnych przypraw zostaje mocno ograniczona. 

To naturalna ewolucja nawyków żywieniowych, gdy napływowa obca kuchnia modyfikowana jest specjalnie pod regionalnego odbiorcę w celu maksymalizacji zysków. Mowa o wielkich sieciach, głównie fast foodów, które podbijajc nowe rynki modyfikują menu zgodnie z lokalnymi upodobaniami. Ten proces obserwujemy w krajach azjatyckich, gdzie popularne frytki zastępuje się porcją ryżu, a do oferty dorzuca kompletnie nowe dania - bliższe lokalnym tradycjom.

Odwiedzając nowe kraje prawie zawsze zaglądamy do lokali globalnych sieci, ponieważ spotkanie z nowym światem nie odbywa się wyłącznie wśród zabytków czy otoczeniu przyrody, ale także w naszych żołądkach, a zmiany - bardziej lub mniej udane - widoczne są w menu. 

Pochodzącą z Włoch potrawa już od dawna nie jest potrawą regionalną, bowiem do Stanów Zjednoczonych trafiła jeszcze w drugiej połowie XIX wieku, wraz z wielką falą emigracji z Europy, a stamtąd w inne części globu. Pod koniec epoki komunizmu ten popularny placek dotarł również do Polski. Jednak nie zawsze pizzę podawano z oliwą.

Podanie z oliwą stało się popularne w Polsce dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku. Wcześniej wszyscy zajadaliśmy się pizzą z keczupem i nikt nie narzekał - dziś z “czerwonego sosu” wiele osób szydzi. 

Jadąc do obcych kulturowo krajów dostajemy krążek polany keczupem, a na pytanie o oliwę napotykamy zdziwienie i konsternację. Dlatego apelujemy: nie hejtujcie jeśli w filmie zobaczycie jak za granicą jemy pizzę z keczupem - bo nie naśmiewacie się z nas, tylko ogółu społeczeństwa tam mieszkającego. Do nich nie dotarła jeszcze włosko-polska wykładnia kulinarna, choć może to i lepiej…


Ostatnia modyfikacja: czwartek, 25-05-2023 r.

Waluta

Peso dominikańskie (DOP)
1 DOP = 0,068 PLN (kurs z 20-05-2021)

Jedno peso dominikańskie stanowi równowartość 100 centavos.

  • monety: 1, 5, 10, 25;
  • banknoty: 50, 100, 200, 500, 1000, 2000.


Wizerunki na banknotach:

  • 50 peso - Katedra Santa Maria la Menor w Santo Domingo;
  • 100 peso - Francisco del Rosario Sánchez, Juana Pablo Duarte, Matíasa Ramóna Mella - założyciele Republiki Dominikany;
  • 200 peso - Siostry Mirabal - zaangażowane w działania przeciwko reżimowi Trujillo;
  • 500 peso - Salomé Ureña (poetka) oraz Pedro Henríquez Ureña (filozof);
  • 1000 peso - Pałac Narodowy Dominikany;
  • 2000 peso - Twórcy hymnu narodowego Emilio Prud’Homme oraz José Rufino Reyes Siancas.


Najlepiej płacić przy użyciu peso (ceny oznaczone często znakiem $), w turystycznych miejscowościach ceny podane są czasem tylko w USD. Należy liczyć się z faktem, że przelicznik dolarowy jest korzystniejszy dla sprzedającego.

Warto wiedzieć

Dominikana, właściwie Republika Dominikańska, to kraj położony na wyspie Haiti (w świecie znana lepiej jako Hispaniola) - zajmuje ok. ⅔ wyspy. Jest to miejsce znane z bogatej oferty turystycznej, tłumnie odwiedzane przez Amerykanów i Kanadyjczyków, a ostatnio również Europejczyków, w tym Polaków za sprawą bezpośrednich połączeń realizowanych przez LOT. 

Podsumowanie

  • Temperatury w ciągu dnia wynoszą od 30 do 35°C. Podobnie jak większości krajów tropikalnych występują dwie pory roku: sucha i deszczowa. 
  • Od grudnia do końca kwietnia, przeciętna temperatura dzienna wynosi od 27 do 30°C, nocą ok 20°C. Najzimniejsze miesiące to styczeń i luty, ale nadal jest cieplej niż w Polsce.
Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Dominikana, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Przydatne informacje

Republika Dominikańska, Ameryka, Karaiby
Powierzchnia: 48 730 km²
Ludność: 10 172 000 osób
Gęstość zaludnienia: 220 osób/km²
Strefa czasowa: UTC-04:00
Języki urzędowe: hiszpański
Religia dominująca: katolicyzm
Tablice aut: DOM
Kod lotniczy: HI, J7
Numer kierunkowy: +1 809
Domena internetowa: .do
Miejscowości
Stolica: Santo Domingo (ludność: 2 703 480 mieszkańców)
Inne miasta: Santiago de los Caballeros, La Romana, San Pedro de Macorís, Puerto Plata
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport
Wiza? brak
Waluta
1 Peso dominikańskie (DOP) = 0,068 PLN (kurs z 2021-05-20 r.)
1 peso = 100 centavo
W obiegu są - banknoty: 50, 100, 200, 500, 1000, 2000 pesos; monety: 1, 5, 10, 25 pesos
Więcej o finansach i bankomatach bez prowizji

Tagi

  
✪ Dominikana ✪ Ameryka Północna ✪ Karaiby ✪ Sosúa ✪ Puerto Plata ✪ Santiago ✪ Kuchnia