Cypr to kraj nietypowy pod względem kulinarnym z dwóch powodów. Pierwszy jest zaletą - zbliżony kulturowo do Grecji kraj czerpie z szerokiego wachlarza śródziemnomorskiego arsenału smaków, wzbogacając je lokalnymi dodatkami.
Drugi powód jest mniej zadowalający - chodzi o tureckie wpływy, które poza okupacją silnie zniekształcają lokalną kuchnię. Dowodem na to są liczne tureckie kebabownie, które turyści często - bardzo mylnie - uznają za lokalną kuchnię.
- W oczekiwaniu na danie dnia.
Weekend na Cyprze
Podczas weekendu chcieliśmy spróbować jak najwięcej lokalnych potraw, ale jednocześnie uniknąć typowych komercyjnych restauracji z jedzeniem przygotowywanym pod europejskie podniebienie - ta sztuka nam się udała. Wyjątkiem była poranna kawa na placu przed cerkwią św. Łazarza, ale i tak już przecież wyjeżdżaliśmy… ;)
Wybierając się na obiad należy przygotować od 15 do 20 euro na posiłek z napojem dla jednej osoby. Przekąski zaczynają się w przedziale 5-8 euro, a zestawy obiadowe 8-15 euro (ceny ze stycznia 2023 roku). Powyżej tej kwoty znajdziemy posiłki złożone z ryb i owoców morza. Na pewno można znaleźć wyższe ceny dań, ale tu płaci się już raczej za prestiż i bliskość do promenady.
Larnaka: Polecane restauracje
Restauracja Ithaki w której zamówiliśmy wieczorny posiłek pierwszego dnia, była strzałem w dziesiątkę. Ukryta pomiędzy kamienicami posiada spory ogródek spowity pergolą z porastającymi ją drzewami - klimat tego miejsca jest niesamowity. Zapewne widok w dzień musi być jeszcze ciekawszy. Zamówiliśmy talerz mięs, na który składały się cypryjskie souvlaki (drobiowe i wieprzowe), tradycyjne kiełbaski sheftalia, dojrzewający boczek pancetta, kiełbaski wiejskie i pieczone ziemniaczki. Pomiędzy mięsiwem znajdował się spory kawałek grillowanego sera halloumi oraz surówka. W oczekiwaniu na posiłek otrzymaliśmy przystawki - grzanki z pesto, sosem i oliwą.
- Cypryjski talerz z mięsiwem.
- Cypryjski tarze mięsny - 12 euro x2
- Piwo Keo - 3,6 euro
- Herbata z miodem - 2 euro
29,60 euro (140 zł)
Pierwotnie mieliśmy wybrać się do Ithaki następnego dnia, aby zobaczyć ogródek w dziennym świetle, ale ponieważ udaliśmy się na południe, łatwiej było zjeść coś bliżej jeziora flamingów. Weszliśmy do Sea Joy która urzekła nas niesamowitym zielonym wnętrzem. Menu jest dostępne tylko w formie internetowej - pobierane z kodu QR.
Wiking zamówił domowego burgera z kurczakiem, serem, sałatą, pomidorem oraz karmelizowaną cebulą, a wszystko zamknięte w bułce brioche. W zestawie były zakręcane frytki i sałatka colesław.
- Burger domowy.
Wilkołak skusił się na ryż z kurczakiem w sosie commandaria, podany z pieczarkami, orzechami laskowymi i parmezanem.
Sos commandaria powstaje na bazie jednego z najlepszych cypryjskich win - Commandaria, słodkiego deserowego wina wytwarzanego w okolicach miasta Limassol. Do produkcji tego trunku używa się suszonych na słońcu winogron xynisteri i mavro.
- Ryż z sosem na bazie wina.
- Domowy burger - 12,90 euro
- Ryż z sosem commandaria - 10,90 euro
- Do popitki zamówiliśmy zieloną herbatę z miodem - 2 euro x2
27,80 euro (131 zł)
Kolację zjedliśmy w wypełnionej klientami swojskiej restauracji Grill Chief
Zamówiliśmy popularne na wyspie souvlaki w cypryjskiej picie, do tego grillowany ser halloumi i popijaliśmy lokalnym winem.
- Souvlaki w cypryjskiej picie - 6,50 euro x2
- Grillowany ser halloumi - 1,9 euro x2
- Karafka czerwonego wina 05l - 5 euro dla 2 os.
21,80 euro (103 zł)
Souvlaki jest potrawą szeroko znaną w greckim świecie - to popularne grillowane mięso drobiowe, wołowe lub jagnięce. Oryginalnie podaje się je na szpikulcu, w formie szaszłyków, ale mogą być podane także w bułce picie w kawałkach. W wersji greckiej podaje się je z warzywami i sosem tzatziki, natomiast w cypryjskiej picie z pomidorem, ogórkiem, cebulą i pietruszką.
- Souvlaki to potrawa bardzo skromna, ale nam przypomniała najlepsze smaki kuchni bałkańskiej.
Ostatni poczęstunek, jedliśmy kilka godzin przed wylotem. Trudno to nazwać posiłkiem, ponieważ zamówiliśmy kawy, ciasto i wino w kawiarni Stoa z widokiem na cerkiew św. Łazarza.
- Latte - 3 euro
- Cappuccino - 2,5 euro
- Szarlotka - 3,5 euro
- Wino - Ayios Elias - 3 euro
12 euro (56 zł)
- Kto by się nie skusił na taką szarlotkę?
Cypryjskie wina
Na Cyprze, jak nigdzie indziej, smakowaliśmy lokalne wina, bo jak mało kto - Grecy i Cypryjczycy wiedzą jak je robić. Urokiem cypryjskich restauracji jest możliwość kupowania ich na kieliszki lub karafki, które do kolacji wypiliśmy z wielkim smakiem - ta przyjemność kosztuje zwykle do 5 euro za karafkę 0,5l lub 3 euro za lampkę do 200 ml. Wino idealnie współgra z mięsnymi potrawami kuchni cypryjskiej - polecamy.
- Winko w buteleczce 185 ml - idealne na dwie lampki do posiłku.
Tureckie nieporozumienie
Również w południowej części wyspy bardzo popularne jest jedzenie tureckie jak shawarma czy kebab - można je znaleźć w lokalach typu “weź na wynos” dobrze znanych nam z krajów arabskich. Tym razem jednak postanowiliśmy w całości poświęcić się kuchni Cypru.
- Lokal wygląda bardzo fajnie i nawet przez chwilę myśleliśmy, czy tam nie zajrzeć... tylko chwilę.
Zakupy w sklepach
W sklepach znaleźliśmy sporo produktów pochodzących z Polski, np. herbaty Lipton, dżemy Łowicz czy mleko Mlekovita. Ceny w euro są podobne jak u nas, ale w przypadku mleka - dużo wyższe.
- Nasze dżemy górą :)
- Za słodycze i przekąski światowych marek zapłacimy podobnie jak w Polsce.
Na lotnisku
Nie mieliśmy zbyt dużo czasu, aby objadać się na lotnisku, warto jednak wspomnieć, że butelka wody 0,5l w sklepach Duty Free kosztuje 2 euro (zdarzają się promocje, np. 2 butelki za 3 euro). Na szczęście z pomocą przychodzi automat - znajduje się pomiędzy bramkami 26-27, w którym kupimy wodę 0,5l za 1 euro.
- Automat z wodą - warto poświęcić chwilę, a woda będzie za pół ceny.