W ostatnich dekadach miasto znacznie się rozwinęło. Świadczy o tym eleganckie centrum zabudowane wysokimi wieżowcami. Miasto nie jest jednak typową betonowo-szklaną dżunglą. Obok naszpikowanych drapaczami chmur dzielnic znajdują się tu rozległe zielone tereny. Niemal na każdym kroku są parki, ogrody, a nawet dżungle. Poniżej opisujemy ciekawe miejsca w Kuala Lumpur oraz jak najwygodniej poruszać się po mieście.
Symbolami miasta są bliźniacze wieże Petronas Twin Towers oraz oddana do użytku w 2023 roku wieża Merdeka 118 - drugi najwyższy budynek świata. O nich i dzielnicach, w których się znajdują opowiemy w kolejnych odcinkach.
Dżungla w środku miasta
- Ogród Botaniczny Perdana.
Zielonym sercem Kuala Lumpur jest zajmujący powierzchnię 92 hektarów Ogród Botaniczny Perdana. Ten ogromny zielony teren i jego naturalne bogactwo w większości można podziwiać za darmo.
- Specjalnie wydzielone strefy są dodatkowo płatne.
Najpopularniejszym miejscem w ogrodzie jest jezioro Tasik Perdana, przy którym odpoczywa wielu mieszkańców.
- Dookoła jeziora jest wiele ławeczek, a na środku sztuczna wysepka.
W oddali widać już dzielnicę szklanych wieżowców - widok jest naprawdę ciekawy, są tam ważne dla historii Malezyjczyków miejsca.
- Z daleka, do ogrodu zagląda nowoczesne city.
Meczet i Muzeum Sztuki Islamskiej
Tuż za granicą ogrodu znajduje się symbol malezyjskiej niepodległości - Meczet Narodowy.
- Budynek meczetu zaprojektowano w 1965 roku we współpracy brytyjsko-malezyjskiej.
Meczet jest symbolem niepodległości kraju, dawnej brytyjskiej kolonii, a stojący na dziedzińcu minaret ma 73 metry wysokości, a sala modlitewna w kształcie gwiazdy może pomieścić 8 tysięcy wiernych.
- Minaret jest dość nietypowy - na pierwszy rzut oka wygląda na wysoką wieżę.
Odwiedzając meczet, warto zajrzeć do przypominającego orientalny pałac gmachu, w którym mieści się Muzeum Sztuki Islamskiej.
- W muzeum wystawiono pochodzące z całego regionu zabytki islamu.
Wnętrze wypełniają ekspozycje wykonane z wielkim rozmachem, dlatego muzeum polecamy uwzględnić w planie zwiedzania. Wystawy znajdują się na kilku poziomach, a szczególną uwagę przyciągają tradycyjnie zdobione wnętrza kopuł, będących również częścią ekspozycji.
- Ekspozycja odzieży islamskiej z okresu Sułtanatu Selangoru.
Planetarium i Muzeum Narodowe
Muzeum Sztuki Islamskiej jest jednym z wielu ważnych obiektów znajdujących się na Szlaku Edukacyjnym, który prowadzi również w okolicę Narodowego Planetarium.
- Dziedziniec Planetarium.
Kopuła Planetarium w Kuala Lumpur skrywa niebanalną wystawę poświęconą nauce oraz zdobywaniu kosmosu. Jest tam wiele ciekawych eksponatów, w tym oryginalne zaprezentowany układ okresowy pierwiastków, a także do złudzenia przypominająca powierzchnię Marsa sceneria, w której można robić selfie.
- Układ okresowy pierwiastków.
Szlakiem Edukacyjnym przechodzimy do Muzeum Narodowego. Kompleks składa się z kilku budynków obejmujących wystawy od początków istnienia ludzkości do walk o niepodległość Malezji włącznie.
- Największy pawilon skrywa najważniejsze ekspozycje.
W największym pawilonie zobaczymy wystawę poświęconą m.in. etnologii i historii naturalnej. W pozostałych budynkach można zapoznać się np. z azjatycką sztuką teatralną oraz historią haftu.
Ekspozycja tradycyjnych lalek zainteresowała nas szczególnie poprzez nawiązania do światowej popkultury.
- Lalki używane w obwoźnych teatrach ludowych w Muzeum Narodowym Kuala Lumpur.
Jalan Alor
Po dniu zwiedzania polecamy wybrać się do najbardziej turystycznego miejsca stolicy, na ulicę Jalan Alor. Jest to miejsce z różnego rodzaju restauracjami, barami i straganami przygotowanymi głównie pod turystów.
- Ulica Jalan Alor jest faktycznie deptakiem.
Warto spędzić tutaj chwilę, aby spróbować smaków prawdziwej Azji...
- Stragany z jedzeniem.
...ale jeśli szukacie czegoś bardziej sterylnego - warto zajrzeć do restauracji lub centrum handlowego zlokalizowanego nieco dalej.
- Niedaleko Jalan Alor znajduje się także popularna sieciówka - McDonald’s.
Aby szybko dotrzeć do Jalan Alor najlepiej wysiąść na stacji Bukit Bintang. Można tam również dotrzeć spacerem z popularnych turystycznych miejsc - na południu znajduje się dzielnica Merdeka, a na północy Petronas Twin Towers. O obu tych miejscach opowiemy w następnych odcinkach.
Metro
- Kolejka jednotorowa w Kuala Lumpur.
Najpopularniejszym środkiem komunikacji jest metro KL Rapid, które pozwala mieszkańcom w miarę szybko przemieszczać się po mieście w godzinach szczytu.
System komunikacji szynowej składa się z 11 linii, z czego warto nadmienić, że dwie to kolej podmiejska, a dwie kolejne to linie łączące miasto z lotniskiem oddalonym o 60 km. Składy metra poruszają się bardzo szybko, zwłaszcza na odcinkach znajdujących się pod ziemią.
- Jazda autonomicznymi pociągami jest bardzo przyjemna.
Jeśli opanujemy skomplikowany system przesiadkowy, który w przypadku naziemnych stacji często odbywa się za pomocą wiszących mostów, to nie będziemy mieć żadnych problemów z podróżowaniem.
- Podwieszane pomosty, którymi przechodzi się między stacjami.
Warto również dodać, że stacje metra na powierzchni nie są klimatyzowane.
Nazwy linii metra zrozumiałe są tylko dla miejscowych, dlatego najlepiej zapamiętać ich kolory. Większość z linii dociera lub przejeżdża przez najważniejszą w mieście stację KL Sentral, która jest kolejowym dworcem głównym metra.
- Jedna z najnowszych stacji metra zielonej linii - Merdeka.
Najważniejszymi z turystycznego punktu widzenia są linie:
- czerwona linia dociera do Petronas Towers, meczetu Jamek, a także dworca KL Sentral,
- jasnozielona linia jednotorowej kolejki, która przecina kilka innych linii metra i łączy je z dworcem KL Sentral,
- linia ciemnozielona dociera do stacji Merdeka - tu znajduje się drugi najwyższy budynek świata,
- ciemnoniebieska linia kolejki KTM Komuter, która jedzie do Batu Caves.
Aktualną mapkę można pobrać tutaj
W metrze stosuje się żetony NFC kupowane w automatach przy wejściu, a wrzucane do bramki przy wyjściu - w ten sposób pozostaje on nadal w obiegu.
System nie jest idealny, bowiem automaty do zakupu żetonów nie honorują kart płatniczych, a płatność można dokonać tylko za pomocą monet oraz banknotów 1 lub 5 ringgitów, dlatego rekomendujemy nosić ze sobą trochę bilonu.
Dojazd z lotniska
Częścią kolejowej pajęczyny są dwie linie docierające na lotnisko. Jedna z nich dojeżdża do terminala lotniskowego KLIA w ekspresowo krótkim czasie 30 minut.
- Skład KLIA Express na lotnisku.
Obie kolejki wjeżdżają z KL Sentral, dlatego szczególną uwagę trzeba zwrócić na widniejące na szyldach nazwy.
- Jakich kierunkowskazów szukać będąc w holu?
Z głównego holu można zejść na perony kolei podmiejskiej KTM Komuter oraz KLIA Transit, ale nie o to nam chodzi.
W holu należy szukać kierunkowskazów do KLIA Express. Kasy znajdują się w bocznych korytarzach, a peron na dole.
- Wilkołak kupuje bilety na KLIA Express.
Naszym zdaniem KLIA Express to najlepsza opcja transferu pomiędzy lotniskiem i centrum miasta, ponieważ pociąg jedzie tylko pół godziny i nie ma stacji pośrednich.
- Bilet w jedną stronę, dla jednej osoby kosztuje 50 zł.
Alternatywą dla połączenia kolejowego z centrum Kuala Lumpur jest dojazd Grabem, który jedzie minimum godzinę, ale poza kosztem dojazdu należy doliczyć dodatkowe opłaty za autostrady, co wyniesie w sumie ponad 70 zł w jedną stronę.
- Bramki na autostradzie.
Przy dwóch osobach to naprawdę niewielka oszczędność, bo w tym mieście czas to pieniądz.