Podczas wrześniowego pobytu postanowiliśmy zwiedzić tylko najpopularniejsze miejsca, a przy okazji odgadnąć, z którego filmu je kojarzymy.
- Pierwszy punkt wycieczki, a tu takie pustki...
Spacer rozpoczęliśmy od Watykanu, który był jedną ze scenerii dla filmu “Mission Impossible III” z Tomem Cruisem. Film kręcono nie tylko na placu św. Piotra, ale również w budynku Muzeum Watykanu oraz podziemiach.
- Zamek św. Anioła - brama główna. Wiking maszeruje w stronę mostu.
Zamek Świętego Anioła
Owalna budowla, która pierwotnie miała służyć jako grobowiec. Mauzoleum Hadriana, bo o nim mowa, miało być miejscem pochówku cesarza. Pochowano w nim Hadriana, jego żonę oraz kilku następnych cesarzy z rodzinami.
- Zamek św. Anioła przypomina wyglądem nadmorską fortecę.
Budowla pełniła funkcję grobowca tylko przez 130 lat. Już w czasach Teodoryka budynek zamieniono w więzienie, a w V wieku przebudowano na fortecę. Pod koniec VI wieku papież Grzegorz I Wielki przemianował budowlę na Zamek św. Anioła. Dopiero 150 lat później, słynna figura anioła z mieczem, trafiła na dach budynku.
Zamek kojarzymy przede wszystkim z filmu “Anioły i Demony”, w którego klimatycznym wnętrzu Tom Hanks odkrywał tajemnice Iluminatów.
- Na ostatnim piętrze zamku znajduje się całkiem spory apartament.
Piazza Navona
Spod zamku ruszyliśmy na drugą stronę rzeki, a potem w kierunku najsłynniejszej na półwyspie fontanny (o tym w dalszej części tekstu). Po drodze odwiedziliśmy jednak inną słynną fontannę znaną z megahitu “Utalentowany pan Ripley” z Mattem Damonem.
Właściwie to chodzi o cały plac zwany Piazza Novona, który powstał na gruzach antycznego stadionu Domicjana - stąd właśnie kształt przypominający stadion. W jednej z kamienic znajduje się zejście do podziemi, w których można zobaczyć pozostałości dawnych arkad i bramy.
W połowie XVII wieku był tu dość duży plac budowy, bowiem jednocześnie budowano nowe fontanny, kościół i kamienice.
- XVII-wieczny kościół św. Agnieszki wzorowany był na bazylice św. Piotra, z tą różnicą, że w fasadzie pojawił się dzwonnice (nigdy niezrealizowane w projekcie bazyliki watykańskiej).
Najbardziej okazała Fontanna Czterech Rzek powstała na bazie obelisku przeniesionego z Cyrku Maksencjusza. Symbolizuje spotkanie rzek z różnych kontynentów - Rio de la Plata, Dunaju, Nilu i Gangesu.
Wcześniej nie uważaliśmy tego miejsca za warte zobaczenia, aż do czasu, gdy się tam pojawiliśmy.
Panteon
Ta starożytna świątynia powstała niemal 2000 lat temu. Zbudowana na bazie koła wygląda majestatycznie, choć z trzech stron zabudowana jest kamienicami. Jej ceglana fasada sprawia, że wchodząc na plac Piazza della Rotonda nie jesteśmy świadomi jej obecności.
- Każdy detal tej starej świątyni fascynuje.
Pierwotnie była to świątynia ku czci rzymskich bogów i cesarza, jednak z powodu zmieniającej się koniunktury, w VII wieku zmieniono jej funkcję i powstał tu kościół. Przebudowano również wnętrze nadając surowym cechom antyku, chrześcijańskiego przepychu.
Panteon jest jednym z najlepiej zachowanych budynków z okresu Imperium. Jego piękno docenili również twórcy filmu “Ocean’s Twelve”. Sceny z Bradem Pittem i Catheriną Zeta-Jones nagrano w kawiarni przy wspomnianym placu.
- W tej fasadzie jest coś niezwykłego. To prawie 2000 lat historii.
Fontanna Di Trevi
Tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać. Najsłynniejsza fontanna Włoch, a może i całej Europy, podobno nazwę wzięła od imienia dziewicy Trevii. Wszystko pięknie i w ogóle, ale to nie prawda. Pierwsza fontanna w tym miejscu powstała w czasach antycznego Rzymu - był to zbieg trzech ulic - tre vie.
Fontanna o charakterystycznym dla baroku przepychu powstała w XVIII wieku z inicjatywy papieża Klemensa XII i zajmuje całą fasadę budynku wysokiego na 26 metrów.
W centrum zespołu rzeźb umieszczono Neptuna, z posągami symbolizującymi dwa stany morza - ciszę i sztorm. Na balustradzie umieszczono figury symbolizujące cztery pory roku.
- Scena przedstawia Neptuna na rydwanie zaprzężonym w dwa hippokampy (hybrydy konia i ryby), z których jeden jest spokojny, a drugi - wzburzony.
Fontanna pojawiała się przelotnie w wielu filmach, ale nam chyba najbardziej utkwiła w pamięci w obrazie “La Dolce Vita” z Anitą Ekberg i Marcello Mastroianni.
To był najbardziej zatłoczony plac, jaki widzieliśmy podczas całego pobytu w Rzymie.
Pałac Kwirynalski i Fontanna Dioskurów
Pałac znany obecnie z tego, że jest rezydencją prezydenta Włoch. Wzniesiony w 1573 roku kompleks powstał na zamówienie papieża Grzegorza XIII. Ciekawostką jest, że w pałacu wiele razy odbywały się konklawe, czyli wybory nowego papieża.
Za pontyfikatu Piusa VI na placu dodano obelisk, pochodzący z Pola Marsowego, do którego później dobudowano fontannę. Cała konstrukcja, z wieńczącym ją krzyżem, mierzy prawie 29 metrów.
W 1977 roku, w pałacu nakręcono kilka scen do filmu “A Special Day”, w którym zagrali Sophia Loren i Marcello Mastroianni.
- Pałac prezydenta jest pilnie strzeżony przez patrole policji.
Plac Wenecki
Jeden z lepiej znanych placów w mieście zaplanowany został w XV wieku przez Leona Battistę Albertiego. W XVI wieku pałac przeznaczono na ambasadę Wenecji (stąd nazwa placu), a później Austro-Węgier. W okresie włoskiego faszyzmu pałac był rezydencją Mussoliniego.
Na placu znajduje się więcej istotnych zabytków, ale nie mieliśmy czasu oglądać każdego z osobna. Nas zainteresował jeden, dominujący okolicę budynek. To tak naprawdę pomnik króla Emanuela II zwany Ołtarzem Ojczyzny (Altare della Patria). Jest to miejsce bardzo ważne dla historii Włoch - znajdują się tutaj również Grób Nieznanego Żołnierza oraz muzeum zjednoczenia Włoch. Nie podejrzewaliśmy Włochów o megalomanię, ale pomnik o szerokości 135 metrów i wysoki na 70 metrów jest dość wymowny.
Na krańcach dachu umieszczono dwie kwadrygi. Są tu również kolumny i fontanny, czyli wszystko co charakterystyczne dla Imperium Romanum.
My chcieliśmy przede wszystkim zobaczyć miejsce planu filmowego z “Zakochanych w Rzymie” w reżyserii Woody'ego Allena.
- Kwadrygi - zaprzęgi popularne w czasach Imperium - był to wóz dwukołowy, zaprzężony w cztery konie znajdujące się obok siebie.
Forum Romanum
Kolejny plac miejski, który odwiedziliśmy podczas krótkiego spaceru jest najstarszym tego typu miejscem w mieście. Od powstałego w VI wieku p.n.e. Forum Romanum zaczęła się historia jednego z trwalszych imperiów na świecie.
Obecnie jest tu park archeologiczny pełen ruiny, dlatego wstęp na plac jest biletowany. Wszystkie ruiny budynków są ważne dla historii, ale jeden konkretny spodobał nam się najbardziej - Łuk Septymiusza Sewera - chyba najlepiej zachowany w całym kompleksie.
Na terenie parku kręcono kilka scen do filmu “John Wick 2”, w którym tytułową rolę zagrał Keanu Reeves.
- Forum Romanum odwiedziliśmy już bardzo późno. Jedyne co wyszło, to fajne fotki zachodu słońca.
Koloseum w Rzymie
W czasach świetności Imperium Rzymskiego, w amfiteatrze zasiadało nawet 50 tysięcy ludzi. Oglądali głównie walki gladiatorów, bitwy morskie, a w późniejszych czasach tortury, którym poddawano pierwszych Chrześcijan.
Koloseum zwano pierwotnie Amfiteatrem Flawiuszów. Budowę zapoczątkował Wespazjan, a dokończył jego syn Tytus. Do połowy V wieku Koloseum działało w najlepsze, aż do trzęsienia ziemi, które je poważnie uszkodziło. Sto lat później arenę przekształcono w cmentarz, a Koloseum w miejsce pamięci pierwszych chrześcijańskich męczenników. Choć nie ma dowodów na to, że urządzano w nim krwawe igrzyska z Chrześcijanami. Jako miejsce egzekucji chrześcijan podaje się Cyrk Nerona znajdujący się niegdyś na Wzgórz Watykańskim.
- Każda kondygnacja została wybudowana w innym stylu - najniższa w toskańskim, druga w jońskim, trzecia w korynckim, a czwarta posiadała tylko małe okienka.
W 1349 roku trzęsienie ziemi spowodowało zawalenie się południowej ściany i w takim stanie budynek pozostał do dziś.
Koloseum było miejscem kręcenia wielu filmów, również kilku wyżej przytoczonych. Nam jednak utkwiła w pamięci jedna, krótka scena z filmu o przygodach Jamesa Bonda “Spectre” z 2015 roku.
- Naszym zdaniem to najsłynniejszy filmowy zabytek Rzymu.