Restrykcyjne podejście przewoźnika Frontier do bezpłatnego bagażu kabinowego jest już legendarne i wywołuje przerażenie u podróżnych, dlatego chętnie polecieliśmy tą linią do Phoenix w Arizonie. Przy okazji poznaliśmy dobrze politykę firmy odnośnie ochrony środowiska i zagrożonych gatunków, co nas zaskoczyło bardzo miło.
Frontier Airlines to założona w 1994 roku amerykańska tania linia lotnicza z siedzibą w Denver. Linie Frontier obsługują głównie połączenia krajowe, ale latają również do Meksyku i Kanady. Frontier słynie z restrykcyjnego podejścia do bagażu podręcznego, co u wielu wywołuje mieszane uczucia, a w internecie krążą sceny, w których można obejrzeć sposób naliczania kar podróżny za posiadanie bagażu mieszczącego się w przepisowych wymiarach.
- Karta informacyjna Airbus A320.
Bardziej ekologiczne loty
Linie Frontier są dumne z pomocy zagrożonym gatunkom. Hasło AMERICA'S GREENEST AIRLINE i urocze obrandowanie samolotów wizerunkami zwierząt zwracają uwagę na palący problem ginących gatunków.
- Linie lotnicze opiekują się zagrożonymi gatunkami zwierząt. Ich wizerunki zobaczycie na ogonach samolotów.
Frontier to o 43% większa efektywność paliwowa
Działania Frontier są zorientowane są na ochronę środowisko, co objawia się poprzez inwestycję w ekologiczne rozwiązania i nowoczesne samoloty. Linie lotnicze sponsorują ochronę zagrożonych gatunków, a umieszczone na ogonach zwierzęta są ambasadorami marki.
Flota firmy
Frontier Airlines jest jedną z młodszych linii w USA jeśli chodzi o wiek samolotów, bowiem średnio wynosi on 4,3 roku. W skład floty wchodzi ponad 120 samolotów złożonych z modeli: Airbus A320-200, Airbus A320neo (najwięcej - ponad 80 sztuk), Airbus A321-200, Airbus A321neo.
- Samolot Frontier zadokowany przy rękawie.
Procedury lotniskowe
Check in jest darmowy na stronie i w aplikacji od 24h do 60 minut przed wylotem. Check-in na lotnisku jest płatny.
W naszym przypadku procedury przebiegały bezproblemowo - odprawiliśmy się w aplikacji w kilka minut. Na lotnisku wystarczy okazać elektroniczną kartę pokładową - linie lotnicze zachęcają do tego, aby nie drukować papierowych biletów jeśli nie jest to konieczne.
- Apka Frontier.
Kontrowersyjne mierzenie bagażu
Podróżnym w najtańszej ofercie przysługuje jedynie bagaż podręczny zwany “personal item”, którego wymiary to 45x35x20 cm (14x18x8 cali) w tym ewentualne rączki i kółka.
W internecie można znaleźć firmy, na których obsługa bardzo szorstko podchodzi do procedury mierzenia bagażu. Na jednym z filmów widać, jak kobieta wykłada torbę do klatki testowej, która mieści się w standardzie, ale jej uszy wystają poza pojemnik. Wtedy dowiaduje się, że bagaż nie spełnia regulaminowych wymiarów i musi dopłacić do bagażu kabinowego.
Na podróż do Stanów Zjednoczonych zabraliśmy nasze plecaki taktyczne (model 84-321) o wymiarach 47x30x20 cm. Po odpowiednim odchudzeniu zawartości zmieściły się w “klatce” i obsługa nie miała uwag.
- Nasze plecaki zmieściły się bez problemu, ale część rzeczy wsadziliśmy do poduszek.
Przez wejściem na pokład obsługa zachęca podróżnych do samodzielnego zmierzenia bagażu i przepakowania, bo następnie mogę poprosić wybrane osoby o zmierzenie bagażu widocznie przekraczającego dopuszczalne rozmiary. Jeśli nie zmieści się do “klatki” zostanie naliczona dodatkowa opłata w wysokości 60 USD.
- Na pokład zabraliśmy plecak oraz (bez problemu) poduszkę i butelkę wielokrotnego użytku.
Nasz samolot Airbus A320
Na uwagę zasługuje malowanie samolotów. Każdy posiada wizerunek zwierzaka - przedstawiciela gatunku, który wspiera przewoźnik.
- Airbus A320 Frontier z misiem na ogonie.
Samolot w środku urządzony standardowo - nie ma luksusów, ale fotele w konfiguracji 3-3 są wygodne.
- Fotele są obite skórą ekologiczną.
Nie odnotowaliśmy problemów z miejscem na nogi, może po części dlatego, że w poprzedzającym fotelu kieszeń na drobiazgi i tacka były naprawdę mikroskopijnie.
- Miejsce na nogi jest ok, ale bagaż wszedł pod fotel na styk.
W kieszeni znajdowała się tylko instrukcja bezpieczeństwa.
- Tacka mikroskopijna, ale panel jest z regulacją nawiewu, co dziś jest już rzadkością.
Rozmiar bagażu w Frontier Airlines
Przewoźnik na stronie informuje, że “The size of your one included personal item will be checked during boarding. Items larger than the allowed dimensions are subject to an additional charge“, że lepiej sprawdzić zawczasu bagaż podręczny zanim oni sprawdzą go za ciebie i doliczają dodatkową opłatę ;)
- Typy bagażu. Źródło: www.flyfrontier.com
Podróżny może ze sobą zabrać:
- bezpłatnie Personal item (bagaż osobisty), wymiary 45x35x20 cm,
- płatny Carry-On (do kabiny), wymiary 60x25x40 cm, wadze do 16 kg.
Ważne: zakup opcji z priorytetowym wejściem nie daje możliwości zabrania dodatkowego bagażu kabinowego. Aby wejść z dodatkowym bagażem przed innymi, trzeba zakupić obie opcje dodatkowo - sprawdziliśmy to dokładnie. Informacje na stronie może być myląca.
Ponadto do luku samolotu można nadać bagaż rejestrowany Checked Bag. Suma boków nie może przekroczyć 157 cm (od 157 do 279 cm za dopłatą, większe nie są akceptowane). Waga maksymalna została w 2022 roku zmniejszona do 18 kg (za cięższe bagaże będą naliczane dodatkowe, dotkliwe opłaty).
Posiadając status Instant Elite Status można liczyć na upusty i oferty cenowe.
Cennik bagażu Frontier Airlines
Frontier leciało nam się wygodnie, ale w opcji bezpłatnej jest wiele ograniczeń. Trzeba jednak się do nich stosować, bo dopłaty są znaczne i po zliczeniu wszystkich, może się okazać, że komercyjne linie będą tańsze.
Cennik wybranych usług za obsługę podróżnego lub rezerwacji na jednym z lotów (nie będziemy przeliczać na złotówki, bo bez tego robią wrażenie):
- zmiana danych osobowych - $75,
- obsługa rezerwacji dokonanej u pośrednika - $25,
- rezerwacja przez agenta call center lub przez chat - $35,
- modyfikacja rezerwacji z wyprzedzeniem 60 dni - 0 USD (uff, coś za darmo),
- modyfikacja rezerwacji od 7 do 59 dni - 49$,
- modyfikacja rezerwacji do 6 dni - 99$,
- opłata za zwierzaka - 99$,
- bilet roczny GoWild! All-You-Can-Fly Pass - 1,999$,
- wybór miejsca od 15$,
- zakup dodatkowego bagażu pokładowego z wyprzedzeniem - 30-55$,
- zakup dodatkowego bagażu pokładowego w bramce przed odlotem - 60$.
- Oba loty wspominamy miło, a teraz lecimy już do Los Angeles ;)