Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Pt, 09-10-2020
W podróży     odcinek #024
Zalew Mietkowski | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Zaledwie 35 km od Wrocławia znajduje się sztuczne jezioro, które spełnia różne funkcje. Jest zbiornikiem retencyjnym, miejscem wydobywania kruszywa, wyjątkowym punktem widokowym na majaczące w oddali góry, przystanią dla łodzi oraz dobrze zaopatrzoną plażą do letniej rekreacji. To wszystko znajdziecie w jednym miejscu - nad Zalewem Mietkowskim.

Zalew to nie tylko turystyka, choć niezwykle popularnym miejscem jest strzeżone kąpielisko we wsi Borzygniew, przy którym znajduje się długa plaża, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz szkółki wodne i miejsce do zorganizowania konferencji. 

borzygniew przystan

Tego się nie spodziewaliśmy - tutaj jest autentyczna plaża z pomostem

Najważniejszym miejscem, jakie chcieliśmy zobaczyć podczas naszego pobytu to oczywiście zapora, której główną funkcją jest piętrzenie wody na rzece Bystrzycy. Na jego koronie znajduje się ścieżka dydaktyczno-informacyjna, gdzie zapoznamy się z zasiedlającymi zbiornik rybami i ptactwem. Z góry możemy podziwiać okolicę z nietypowej perspektywy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt połączenia krajobrazu rzeki z górami, zwłaszcza z pobliską Ślężą. Długi na ponad 3 km wał można przejść w całości, docierając nim na skraj wsi Borzygniew, a stąd już blisko do mariny, plaży i ośrodka sportów wodnych. 

kosciol palac

Wał zaporowy, a w tle wieś Borzygniew z kościołem św. Barbary oraz ruinami pałacu

Polecamy spacer z zapory do plaży Borzygniew. Przejdziecie się brzegiem jeziora, albo wąską ścieżką tuż na skraju lasu. Więcej miejsc do wypoczynku znajduje się na plaży przy pomoście z jachtami i ośrodku sportów wodnych, gdzie ulokowano punkty gastronomiczne. 

jezioro lodki

Jezioro to świetne miejsce do uprawiania sportów wodnych

Ciekawą atrakcją jest możliwość wypożyczenia naszych ulubionych kajaków i rowerów wodnych, ale także łodzi żaglowych i motorowych. Jest to miejsce bardzo lubiane przez żeglarzy z uwagi na pomyślne wiatry, które sprzyjają żeglarstwu. Raz do roku odbywają się tutaj regaty. Lubiący adrenalinę miłośnicy windsurfingu i kitesurfingu również znajdą coś dla siebie. 

Zalew, jak każdy zbiornik wodny, jest fantastycznym miejscem do rozwijania pasji fotograficznej. Połączenie nietypowej scenerii jeziora z górami zaowocuje wieloma udanymi fotkami z plenerów, a dla miłośników dzikiej natury na pewno znajdziecie niejednego ptaka chętnego zapozować do waszych zdjęć.

sleza

Z korony wału można zrobić ładne foto Ślęży 

Obszar ochrony ptaków Zbiornik Mietkowski PLB020004

Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 5 września 2007 r. został wyznaczony specjalny obszar o powierzchni 1193,9 ha, mający na celu ochronę gatunków ptaków z Polskiej Czerwonej Księgi oraz załącznika nr 1 dyrektywy ptasiej.
Zalew jest również łowiskiem pod zarządem PZW. Do ryb zamieszkujących zbiornik należą sandacze oraz leszcze, a także karpie, liny, szczupaki i okonie.

W pobliżu zbiornika można zobaczyć ruiny dwóch pałaców. Pierwszy znajduje się w miejscowości Mietków. Jest to budynek, który powstał przy wieży obronnej, z czasem podniesiony do rangi pałacu. Obecnie pozostały tylko mury.

mietkow palac 1

Obecnie w pałacu straszą tylko puste ściany

Drugi budynek znajduje się we wsi Borzygniew. Ruiny pałacu zobaczymy na terenie dawnego folwarku położonego za kościołem św. Barbary.

borzygniew palac

Pozostały już tylko mury dawnej budowli

Zalew Mietkowski jest miejscem idealnym na weekendowe spacery. W okolicy można zostawić auto, albo podjechać pociągiem na stację Mietków lub Imbramowice. Stąd jest tylko kilka km do brzegów jeziora. 

tafla wojtek

ostatnia modyfikacja: 2021-12-08 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!
Zobacz podobne
Shala, Albania - 261 m n.p.m.
Jezioro Koman i rzeka Shala
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Sławieński Szlak Rowerowy: jedziemy ze Sławna nad Jezioro Łętowskie
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Z Dąbek do Wicia: gotowy plan rowerowej wycieczki
Muzeum Militarno-Historyczne - Fort Marian, Polska
Muzeum Militarno-Historyczne: Fort Marian
Karkonosze, Polska - 608 m n.p.m.
Chojnik
Muzeum Wsi Lubelskiej, Polska
Muzeum Wsi Lubelskiej
Karkonosze, Polska - 1424 m n.p.m.
Śmielec
Góry Wałbrzyskie, Polska - 853 m n.p.m.
Szlak na Borową

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal