Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Cz, 24-06-2021
Kantyna podróżnicza

Wracających z zagranicznych wojaży obowiązują trudności związane z kwarantanną. Powracający do Polski muszą poddać się kwarantannie, którą można jednak uniknąć. 

Obowiązujące od 30 marca 2021 roku zasady zostały ujednolicone. Kwarantanna obowiązuje wszystkich wjeżdżających do Polski - również transportem prywatnym, jak i wchodzących na piechotę. 

Od północy 23 czerwca 2021 roku zaostrzone zostały przepisy dotyczące wracających spoza strefy Schengen i EOG:

Obecnie osoby wracające z krajów grupy Schengen oraz Unii Europejskiej, w tym kraje nienależące do Schengen, ale znajdujące się w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG)  są zwolnione z kwarantanny jeśli: 

 • przedstawią negatywny wynik testu (PCR, antygenowy), wykonany przed przekroczeniem granicy, nie później niż 48 godzin,
 • po powrocie do Polski wykonaj test w ciągu 48 godzin po przylocie i wynik będzie negatywny,
 • są zaszczepieni pełną dawką preparatu przeciw Covid-19 i minęło 14 dni od szczepienia i posiadają odpowiedni certyfikat.

Podróżni spoza Schengen i EOG wracający do Polski nie unikną 10-dniowej kwarantanny nawet jeśli okażą negatywny wynik testu (PCR, antygenowy) wykonanego w ciągu 48 godzin od przylotu.

Dopiero po 7 dniach mogą wykonać test (PCR, antygenowy), aby skrócić kwarantannę o 3 dni.

schengen 2021

Mapa państw grupy Schengen | źródło: Parlament Europejski

Z obowiązku odbywania kwarantanny zwolnione są:

 • osoby, które zostały zaszczepione pełną dawką szczepionki przeciw COVID-19 co najmniej 14 dni wcześniej i posiadają unijny certyfikat,
 • dzieci do 12 roku życia, które podróżują pod opieką dorosłych z ujemnym wynikiem testu (Schengen, EOG) oraz zaszczepionych przeciwko COVID-19 co najmniej 14 dni wcześniej (oboje rodziców, przyjazd spoza Schengen i EOG),
 • kwarantanna nie będzie dotyczyła też ozdrowieńców, którzy w ciągu ostatnich 6 miesięcy zakończyli kwarantannę w warunkach domowych lub hospitalizację i są posiadaczami unijnego certyfikatu,
 • załogi statków powietrznych, morskich, pracownicy kolei i transportu międzynarodowego,
 • medycy i sportowcy.

Według aktualnego rozporządzenia kwarantanna po powrocie do Polski obowiązuje do 31 sierpnia 2021 roku. Kwarantanna rozpoczyna się od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Osoby przylatujące z Indii, RPA, Brazylii, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej nie mają możliwości zwolnienia z kwarantanny. Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach. 

Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdżających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdżających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do Europejskiego Obszaru Granicznego Sprecyzował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska

Schengen i EOG? O co chodzi?

Kraje należące do Strefy Schengen nie pokrywają się z Europejskim Obszarem Gospodarczym, dlatego w komunikatach wymienia się oba obszary, na terenie których nie obowiązują wewnętrzne granice i są ujednolicone przepisy celne.

Strefa Schengen obejmuje następujące kraje Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy oraz cztery kraje stowarzyszone: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Lichtenstein.

Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) obejmuje wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Islandię, Norwegię i Liechtenstein.

Według interpretacji Straży Granicznej nakładana od 23 czerwca przymusowa 10-dniowa kwarantanna nie obejmuje Irlandii, Cypru, Bułgarii, Rumunii i Chorwacji, które nie należą do Schengen, ale są krajami Unii Europejskiej i należą do EOG.

Z czego zwalniają szczepienia?

Osoby zaszczepione pełną dawką preparatu na COVID-19 są zwolnione z kwarantanny. Podstawą zwolnienia jest okazanie kodu QR w aplikacji lub okazanie wydrukowanego certyfikatu np. ze strony pacjent.gov.pl

Pełne szczepienie w Unii Europejskiej jest uznawane jeśli minął okres 14 dni od drugiej dawki szczepienia (pierwszej jeśli to Johnson&Johnson).

Skąd pobrać Unijny Certyfikat Covid?

Certyfikat w formie kodu QR dostępny jest do pobrania z:

 • Internetowego Konta Pacjenta (IKP) – pacjent.gov.pl
 • Aplikacji mObywatel
 • Aplikacji mojeIKP

certyfikat covid mojeikp

Certyfikat potwierdzenia szczepienia wyświetlony w aplikacji mojeIKP.

Certyfikat można uzyskać również w punktach szczepień, po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki (po uprzednim zgłoszeniu).

Szczepienia pozwalają na bezproblemowy wjazd do wielu państw UE, które wprowadziły obowiązkową kwarantannę jako środek zapobiegawczy przed naporem podróżnych.

W przypadku wylotu na urlop osoby posiadające certyfikat szczepienia pełną dawną (14 dni od przyjęcia pełnej dawki) nie podlegają obowiązkowi kwarantanny czy wykonywania testów po przylocie do kraju docelowego. 

certyfikaty gov pl

Ekran na pacjent.gov.pl z certyfikatami do pobrania.

certyfikat covid pobrany

Tak wygląda certyfikat szczepienia Covid-19 pobrany z pacjent.gov.pl.
ostatnia modyfikacja: 2021-07-12 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!
Zobacz podobne
Sosúa, Dominikana - 23 m n.p.m.
Dominikana All Inclusive
Blaski i cienie wycieczek fakultatywnych
Blaski i cienie wycieczek fakultatywnych
Nowe podejście do urlopów. Jak zaplanować, żeby nie stracić?
Nowe podejście do urlopów. Jak zaplanować, żeby nie stracić?
Zniesiony zostaje wymóg 14-dniowej kwarantanny po powrocie spoza EU
Zniesiony zostaje wymóg 14-dniowej kwarantanny po powrocie spoza EU
Nisyros, Grecja - 0-698 m n.p.m.
Wycieczka na wulkaniczną wyspę Nisyros
Kos, Grecja - 0-846 m n.p.m.
Archipelag Dodekanez - Kos

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal