Wojtek (Wiking)

Wojtek (Wiking)
Pn, 31-08-2020
Kantyna podróżnicza

2 września wchodzi w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów aktualizujące listę państw, do których można przemieszczać się drogą lotniczą. Choć jest to tylko jeden z możliwych sposobów przemieszczania się, to jednak dla turystyki ma ogromne znaczenie. 

Najważniejsza zmiana dotyczy z pewnością Hiszpanii, do której obecnie NIE MOŻNA latać. Na liście znajdują się również takie kierunki jak Czarnogóra, Albania, Malta czy Rumunia. 

Lista państw “zakazanych” obejmuje obecnie 44 państwa - publikujemy całą listę. Nie pojedziemy do: Belize, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Brazylii, Królestwa Bahrajnu, Królestwa Eswatini, Królestwa Hiszpanii, Meksyku, Izraela, Kataru, Kuwejtu, Libii, Albanii, Argentyny, Armenii, Chile, Dominikany, Ekwadoru, Gwatemali, Hondurasu, Indii, Iraku, Kazachstanu, Kolumbii, Kosowa, Kostaryki, Libanu, Macedonii Północnej, Malediwów, Malty, Mołdawii, Namibii, Panamy, Paragwaju, Peru, RPA, Salwadoru, Surinamu, Republiki Zielonego Przylądka, Rumunii, USA, Luksemburga, Boliwii, Bahamów.

Blokady nie dotyczą czarterów, które zostały wykupione przed 2 września - oznacza to, że osoby, które zakupiły wczasy przed tą datą będą mogły polecieć i wrócić bezpiecznie. 

Rozporządzenie będzie obowiązywało do 15 września 2020 r.

Rozporządzenie w wersji pdf załączamy do tego tekstu →

Garść informacji na temat wakacyjnych kierunków:

Cypr

Władze Cypru określiły dwie kategorie państw (A i B). Osoby podróżujące z grupy państw A, muszą na 24 godziny przed przyjazdem wypełnić ankietę - Cyprus Flight Pass. Uprawnia ona do odbycia lotu na Cypr. Przepustkę można wypełnić elektronicznie. Zawiera m.in. dane osobowe i potwierdzenie, że podróżny w ciągu 72 godzin przed wyjazdem nie wykazywał żadnych objawów COVID-19. 

14 lipca Polska ponownie trafiła do grupy B.

Grecja

Władze greckie wprowadziły z kolei obowiązek rejestracji osób wjeżdżających do Grecji - Passenger Locator Form. Trzeba wypełnić specjalny formularz, a następnie wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją. 

Istnieje jednak możliwość, że wjeżdżający zostaną poddani losowym badaniom na COVID-19.

Hiszpania

Od 2 września loty do Hiszpanii będą niemożliwe. Zakaz obowiązuje również Wyspy Kanaryjskie.

Obecnie na terenie Hiszpanii obowiązuje zakaz zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych również na zewnątrz. 

Włochy

3 czerwca Włochy otworzyły swoje granice dla obywateli Unii Europejskiej. Zniesiono również obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z państw Unii, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii. Podróżny nie może jednak przebywać w ciągu ostatnich 14 dni poza obszarem tych państw. Na terenie Włoch trzeba spodziewać się wzmożonych kontroli i pomiarów temperatury ciała m.in. na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych. 

Malta

Od 2 września loty do tego państwa są zakazane.

Bułgaria

Każda osoba przed wjazdem do Bułgarii otrzymuje deklarację, w której podaje swoje dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii.

Rumunia

Od 2 września loty do tego państwa są zakazane.

Ukraina

Od 28 sierpnia 2020 r. obowiązuje decyzja Gabinetu Ministrów Ukrainy, zamykająca granice kraju dla cudzoziemców oraz bezpaństwowców. Istnieje kilka wyjątków, to m.in. tranzytu z dokumentami potwierdzającymi, że nie będzie trwał dłużej niż 48h oraz przyjeżdżający na Ukrainę w celu pobierania nauki.

Bośnia i Hercegowina

Od 16.07 drogowe granice BiH są otwarte dla obywateli RP. Na granicy wymagane jest okazanie paszportu oraz negatywnego testu na COVID-19 wykonanego w ciągu 48h. Jednak w przypadku przejazdu przez BiH tzw. "korytarzem w Neum", to nie musicie okazywać wyników testów - wystarczy paszport. Na przejazd korytarzem jest 1 godzina i nie można zbaczać z wyznaczonej trasy.

Rozporządzenie z 31 sierpnia podtrzymuje zakaz lotów do Bośni i Hercegowiny.

Chorwacja

Władze Chorwacji nie wymagają okazania testów na COVID-19 przy przekraczaniu granicy. Obowiązkiem podróżnych wjeżdżających do Chorwacji jest stosowanie się do wymogów epidemiologicznych, o których obywatele są informowani podczas przekraczania granicy (wręczana ulotka) lub drogą elektroniczną.

Czarnogóra

Od 1 lipca granice drogowe Czarnogóry są otwarte dla wszystkich, nie są wymagane testy ani odbycie kwarantanny. Również tranzyt odbywa się bez jakichkolwiek ograniczeń, ale zgodnie z rozporządzeniem z 31 sierpnia 2020 roku przedłużony został zakaz lotów z Polski.

Macedonia Północna

Granice Macedonii Północnej zostały otwarte dla obcokrajowców od 26 czerwca. Od 1 lipca otwarte zostały także lotniska w Skopje i w Ochrydzie.

Rozporządzenie z 31 sierpnia podtrzymuje zakaz lotów do Macedonii Północnej.

Słowenia

17 lipca 2020 r. Polska została włączona do słoweńskiej listy bezpiecznych państw. Oznacza to, że wjazd i tranzyt obywateli polskich przez Słowenię odbywa się bez jakichkolwiek ograniczeń.

Albania

Od 2 września loty do tego państwa są zakazane.

Turcja

Rozporządzenie z 28 lipca 2020 r. zezwala na loty do Turcji.

Tunezja

Rozporządzenie z 28 lipca 2020 r. zezwala na loty do Tunezji.

Maroko

Rozporządzenie z 28 lipca 2020 r. zezwala na loty do Maroka.

Węgry

Węgry starają się ograniczyć rozwój epidemii, z tego powodu od 1 września kraj zamyka granice dla wszystkich cudzoziemców.

Aktualizacja 1 września 2020 r.: węgierski rząd zezwolił na wyjątek dotyczący obywateli Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Słowacja i Polska), który zezwala obywatelom tych państw na wjazd na Węgry za okazaniem negatywnego wyniki testu na Covid-19, który jest nie starszy niż 5 dni. Zezwala się na testy wykonane poza granicami Węgier. 

Egipt

Rozporządzenie z 31 sierpnia nie zakazuje lotów do Egiptu, ale decyzją egipskiego rządu zostają wprowadzony obowiązek okazywania negatywnych wyników testów na Covid-19 przy przylocie do tego państwa.

Decyzja rządu Egiptu została podjęta z powodu zwiększającej się liczby zakażeń w wielu krajach. Test powinien być wykonany najwcześniej na 72 godziny przed wylotem do Egiptu. Dotyczy WSZYSTKICH, również turystów zorganizowanych wycieczek.

Jordania

Podróżni przybywający do Jordanii odbywają kwarantannę przez okres 14 dni i muszą przedstawić negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 , który został wykonany nie później niż 72 h przed wylotem (nie dotyczy dzieci w wieku  poniżej 5 lat); poddać się badaniom na lotnisku i uzyskać negatywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2; wypełnić aplikację online dostępnej pod adresem: www.visitjordan.jo – na 24h przed wylotem (koszt 40 JOD); posiadać ważne ubezpieczenie medyczne obejmujące leczenie zakażenia wirusem SARS CoV-2; posiadać zainstalowaną aplikację AMAN APP, która musi pozostawać aktywna przez cały okres pobytu.

Lista państw z "zielonej" listy, których nie obowiązują kwarantanny i testy: Austria, Niemcy, Dania, Irlandia, Włochy, Islandia, Kanada, Chiny, Gruzja, Grenlandia, Malezja, Nowa Zelandia, Szwajcaria oraz Tajlandia.

Islandia

Od 19 sierpnia zmieniły się zasady dotyczące podróżnych przybywających na Islandię, zarówno drogą powietrzną jak i morską. W chwili przyjazdu podróżny zostaje poddany odpłatnemu testowi na Covid-19 (koszt na miejscu ok. 300 zł, opłacony przez internet ok. 250 zł). Przymusowa jest kwarantanna trwająca do 6 dni, pod koniec której przeprowadza się drugi test (bezpłatny). Pierwszy test wykonywany jest na lotnisku Keflavík lub w terminalu promowym Seyðisfjörður. Podróżni z innych lotnisk zawożeni są do lokalnym centrum opieki zdrowotnej, gdzie taki test zostanie wykonany. Drugi test wykonywany jest w lokalnej przychodni. Dzieci urodzone po 2005 roku nie zostają poddane testowi i kwarantannie. Po potwierdzonych dwóch negatywnych wynikach można zwiedzać kraj. Wyniki testów z innych krajów nie są akceptowane.

ostatnia modyfikacja: 2021-07-15 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!
Zobacz podobne
Podróże w czasie pandemii. Aktualne obostrzenia [aktualizacja 12 sierpnia 2020 r.]
Podróże w czasie pandemii. Aktualne obostrzenia [aktualizacja 12 sierpnia 2020 r.]
Podróżowanie w czasie pandemii. Jakie są aktualne obostrzenia? [aktualizacja 29 lipca 2020 r.]
Podróżowanie w czasie pandemii. Jakie są aktualne obostrzenia? [aktualizacja 29 lipca 2020 r.]
Polska otwiera granice! Znamy szczegóły
Polska otwiera granice! Znamy szczegóły

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal