Wojtek (Wiking)

Wojtek (Wiking)
Pt, 10-07-2020
Kantyna podróżnicza

Coraz więcej krajów otwiera swoje granice dla ruchu turystycznego. Największe możliwości wyjazdu mamy do krajów europejskich. Znoszone są ograniczenia, takie jak. np. kwarantanna. Gdzie i na jakich zasadach możemy polecieć za granicę na egzotyczne wakacje? Nasze propozycje. 

Obowiązują kody QR, formularze i deklaracje

28 lipca 2020 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Wciąż nie można latać do Szwecji i Portugalii, a od dzisiaj także do Luksemburga. Pojawiło się również kilka odległych kierunków, w tym m.in. Nowa Zelandia i Tajlandia. Rozporządzenie obowiązuje do 11 sierpnia br. (do pobrania w załączniku).

Niektóre państwa wpuszczają zagranicznych turystów, ale wymagają np. wygenerowania specjalnego koduQR na 24 godziny przez przyjazdem. Zobacz poniżej listę aktualizowaną 29 lipca 2020 roku (tekst pogrubiony dodany podczas aktualizacji).

Cypr

Ciekawe podejście zastosowały cypryjskie władze. Określiły dwie kategorie państw (A i B), z których można będzie podróżować na Cypr. Są to kraje o podobnej sytuacji epidemiologicznej. Osoby podróżujące z grupy państw A (do tych należy od 6 lipca Polska), muszą na 24 godziny przed przyjazdem wypełnić ankietę - Cyprus Flight Pass. Uprawnia ona do odbycia lotu na Cypr. Przepustkę można wypełnić elektronicznie. Zawiera m.in. dane osobowe i potwierdzenie, że podróżny w ciągu 72 godzin przed wyjazdem nie wykazywał żadnych objawów COVID-19. 

Grecja

Władze greckie wprowadziły z kolei obowiązek rejestracji osób wjeżdżających do Grecji - Passenger Locator Form. Trzeba wypełnić specjalny formularz, a następnie wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją. Formularz należy jednak wypełnić co najmniej 24 godzin przed wjazdem (wcześniej trzeba było go wypełniać 48 godzin przed wylotem). Podróżni nie mają obowiązku robienia testu na COVID-19 w kraju wyjazdu i okazywanie go służbom granicznym.  

Istnieje jednak możliwość, że wjeżdżający zostaną poddani losowym badaniom na COVID-19. W przypadku pozytywnego wyniku zostaną zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Na jednej z facebookowych grup miłośników Grecji można posłuchać relacji Polki, która informuje, że około 20 osób z samolotu, którym podróżowała na grecką wyspę, zostało losowo wybranych do testów na koronawirusa.

Od 14 lipca Grecja wprowadza dodatkowe obostrzenia na przejściu granicznym w Promachonas (na granicy z Bułgarią). Do przejścia na stronę grecką będzie wymagany dokument poświadczający wykonanie testu na koronawirusa z negatywnym wynikiem. Test musi zostać przeprowadzony minimum 72 godziny przed próbą przejścia.

Hiszpania

Od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do tego kraju poddawani są kontroli zdrowotnej, która obejmuje mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. Za gorączkę jest uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa. Wszyscy pasażerowie samolotu lecącego do Hiszpanii są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego. Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy. „Do 31 lipca, w ramach okresu przejściowego, formularz będzie można uzupełnić na hiszpańskich lotniskach i w portach również w formie papierowej.” - czytamy dodatkowo na stronie gov.pl. Nie ma obowiązkowych testów na koronawirusa i kwarantanny dla przyjezdnych. Wszędzie obowiązuje zakrywanie ust i nosa w zamkniętych przestrzeniach publicznych. 

17 lipca 2020 roku rząd regionalny Katalonii wydał decyzję o tymczasowym przywróceniu restrykcji dot. przemieszczania się i zgromadzeń wobec mieszkańców Barcelony oraz Prat de Llobregat, Viladecans, Sant Joan Despí, Sant Boi, Cornellà, Sant Just Desvern, Esplugues, Montcada i Reixac, L’Hospitalet de Llobregat, Santa Coloma de Gramenet, Sant Adrià de Besòs i Badalona oraz powiatów Sant Feliu de Llobregat,  la Noguera, Figueras, Vilafant i Alt Emporda.

Jak wyglądają procedury podczas lotu do Hiszpanii (na podstawie naszego lotu na Lanzarote)

na Okęcie można wejść z ważnym dokumentem potwierdzającym lot
podczas oddawania bagażu trzeba okazać oświadczenie dla linii lotniczych (EnterAir wymaga) oraz kod QR dla władz hiszpańskich
rejestracja bagażu i boarding przebiegają normalnie - nowością jest noszenie maseczki
w trakcie lotu trzeba mieć założoną maseczkę. Zaleca się zmianę co 4 godziny
w samolocie wypełniamy kartę lokalizacyjną (można ją pobrać i wypełnić wcześniej)
na lotnisku docelowym mierzona jest temperatura oraz zeskanowany zostaje kod QR

Włochy

Już 3 czerwca Włochy otworzyły swoje granice dla obywateli Unii Europejskiej. Zniesiono również obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z państw Unii, strefy Schengen i Wielkiej Brytanii. Podróżny nie może jednak przebywać w ciągu ostatnich 14 dni poza obszarem tych państw. Na terenie Włoch trzeba spodziewać się wzmożonych kontroli i pomiarów temperatury ciała m.in. na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych. 

Dania

Granice duńskie pozostają zamknięte do dnia 31 sierpnia br. Obywatele polscy nie mogą przekraczać granic Danii w celu turystycznym.

Malta

Granice Malta otworzyła 1 lipca. Wśród 22 państw europejskich, z których można przybywać na Maltę, znalazła się także Polska. Turyści nie muszą odbywać kwarantanny. Będą poproszeni jedynie o wypełnienie deklaracji, że w ciągu 14 dni bezpośrednio poprzedzających ich przylot na Maltę nie przebywały na obszarze państw, które nie są uwzględnione na liście bezpiecznych krajów. Deklarację wypełnia się po wylądowaniu. Trzeba napisać w niej m.in. adres pod jakim podróżny będzie przebywać na Malcie. 

Bułgaria

Polacy mogą przybywać do Bułgarii od 1 czerwca. Nie podlegają kwarantannie. Każda osoba przed wjazdem do Bułgarii otrzymuje deklarację, w której podaje swoje dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii.

Wszystkie wspomniane państwa zastrzegają, że sytuacja jest cały czas dynamiczna i w każdym momencie może się zmienić decyzja, co do otwarcia granic. Wybierając się za granicę koniecznie trzeba wcześniej zapoznać się z aktualnymi informacjami dla podróżnych, które dostępne są zarówno na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak i ambasad poszczególnych krajów, do których się wybieramy. 

Bośnia i Hercegowina

Od 16.07  możliwe są wjazdy turystyczne do BiH dla obywateli RP. Na granicy wymagane jest okazanie paszportu oraz negatywnego testu na COVID-19 wykonanego w ciągu 48h. Władze BiH nie sprecyzowały rodzaju testu. 

Chorwacja

Władze RCH nie wymagają okazania testów na COVID-19 przy przekraczaniu granicy. Obowiązkiem podróżnych wjeżdżających do Chorwacji jest stosowanie się do wymogów epidemiologicznych, o których obywatele są informowani podczas przekraczania granicy (wręczana ulotka) lub drogą elektroniczną.

Czarnogóra

Od 1 lipca granice Czarnogóry są otwarte dla wszystkich, nie są wymagane testy ani odbycie kwarantanny. Również tranzyt odbywa się bez jakichkolwiek ograniczeń, ale zgodnie z rozporządzeniem z 29 lipca 2020 roku został wprowadzony zakaz lotów z Polski.

Macedonia Północna

Granice Macedonii Północnej zostały otwarte dla obcokrajowców od 26 czerwca.  Od 1 lipca otwarte zostały także lotniska w Skopje i w Ochrydzie.

Słowenia

17 lipca 2020 r. Polska została włączona do słoweńskiej listy bezpiecznych państw. Oznacza to, że wjazd i tranzyt obywateli polskich przez Słowenię odbywa się bez jakichkolwiek ograniczeń.

Albania

Informacja od użytkownika Ragnar Ziemniak: "Wjazd/wyjazd drogą powietrzną bez żadnych szczególnych procedur, kwarantann itp. Na pokładzie samolotu dostaje się do wypełnienia krótką ankietę (jedną na rodzinę) - przypuszczalnie służy ona do tego, żeby w przypadku ujawnienia się korony u któregoś z pasażerów łatwo można było ustalić, kto z nimi leciał. Wróciłem z Tirany w sobotę - niby na lotniskach są jakieś ograniczenia, ale z uwagi na dużo mniejszą liczbę podróżnych to tak naprawdę wszystko odbywa się na miejscu o wiele szybciej niż przed pandemią".

Turcja

Rozporządzenie z 28 lipca 2020 r. zezwala na loty do Turcji.

Tunezja

Rozporządzenie z 28 lipca 2020 r. zezwala na loty do Tunezji.

Maroko

Rozporządzenie z 28 lipca 2020 r. zezwala na loty do Maroka.

Egipt

Zgodnie z rozporządzeniem z 28 lipca 2020 r. zakaz lotów do Egiptu zostaje przedłużony do 11 sierpnia.

ostatnia modyfikacja: 2021-07-15 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!
Zobacz podobne
Podróże w czasie pandemii [aktualizacja 1 września 2020 r.]
Podróże w czasie pandemii [aktualizacja 1 września 2020 r.]
Podróże w czasie pandemii. Aktualne obostrzenia [aktualizacja 12 sierpnia 2020 r.]
Podróże w czasie pandemii. Aktualne obostrzenia [aktualizacja 12 sierpnia 2020 r.]
Polska otwiera granice! Znamy szczegóły
Polska otwiera granice! Znamy szczegóły

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal