Wyszukiwarka treści

Dlaczego nie straciliśmy na epidemii Covid-19 nawet złotówki

Kantyna podróżnicza

sobota, 16-05-2020 r.

Puste ulice nadmorskich kurortów - w ubiegłym roku o tej porze były tam już tłumy! | autor zdjęcia: Wojtek (Wiking)

Jak planowaliśmy urlopy, że nic nie straciliśmy? Nasz sposób na bezpieczne wakacje

Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Naszą ostatnią podróżą przed wprowadzeniem kwarantanny i blokadą ruchu lotniczego na świecie była Gambia, z której wróciliśmy 14 marca. W obliczu wzrastającej paniki i coraz większej liczby potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19 postanowiliśmy zawiesić na pewien czas wszystkie planowane na ten rok wyjazdy. 

Ile na tym straciliśmy? Odpowiedź jest prosta i nieco satysfakcjonująca - 0 złotych.


Gdy zaczęto przywracać kontrole na granicach krajów UE, ograniczać ruch samochodowy i lotniczy jasne stało się, że podróże i wyjazdy rekreacyjne zaplanowane na kwiecień czy nawet maj przestały być realne. Setki lub nawet tysiące planowanych od miesięcy wyjazdów trzeba było zawiesić lub odwołać. Przez internet przetoczyła się lawina informacji o tym, że pomimo bezprecedensowej sytuacji w bardzo wielu przypadkach zwroty poniesionych kosztów nie były możliwe. Internauci liczyli straty w tysiącach, a niektórzy pomimo zakazów i tak planowali je realizować mimo grożących kar i zawieszonych połączeń.

jaroslawiec kutry

Restauratorzy czekają na klientów, którzy pojawią się po wprowadzeniu III etapu odmrażania gospodarki - 18 maja 2020 r.

W tym momencie zdaliśmy sobie sprawę, że nasz wyjazd do Gambii był strzałem w dziesiątkę. To urlop, który nam się po prostu należał po Jordanii, gdzie zmagaliśmy się z niesprzyjającą aurą. Choć wyjazd do Królestwa Haszymidzkiego uważamy za bardzo udany, postanowiliśmy jeszcze w pierwszym kwartale 2020 roku ogrzać się na słoneczku. 

plaza palmy

Gambia - uśmiechnięte wybrzeże Afryki

Jak wiele naszych podróży, również Gambia była spontanem, który wydarzył się gdy nie było jeszcze ogólnej paniki w kraju. Pod koniec wyjazdu zaczęły do nas spływać niepokojące informacje z kraju i Europy, zaczęliśmy się niepokoić. Już wtedy, w Serrekundzie, zastanawialiśmy się, czy ten kryzys uda się łatwo i szybko rozwiązać, wszak choroby nie znają granic i nie rozróżniają narodowości. 

Po powrocie poddaliśmy się kwarantannie i zdecydowaliśmy, że nie realizujemy żadnych wyjazdów do sierpnia włącznie. I to tyle. Decyzja podjęta w kilka minut, koszt - 0 zł.

Jak nam się udało to osiągnąć? Odpowiedź jest prosta - nie rezerwujemy wyjazdów z wyprzedzeniemPlanowanie wyjazdu w arkuszu kalkulacyjnym nawet z kilkutygodniowym wyprzedzeniem, a zakup gotowego pakietu miesiące przed wyjazdem, to dwie różne rzeczy.

Najlepsze przykłady z ostatnich lat: Grecja (Kos), Turcja (Alanya), Gambia - rezerwacje Last Minute. Wiem, co pomyślicie - to przecież ostatnie miejsca - nieprawda, do Gambii polecieliśmy w czwórkę i po opłaceniu rezerwacji dwa dni przed wylotem, nadal były wolne miejsca. Zorganizowane na własną rękę Izrael oraz Jordania - loty zarezerwowane maksymalnie miesiąc przed wyjazdem. Wybraliśmy tanie połączenia - loty do Jordanii (i powrotny przez Bolonię) kosztowały nas ok 240 zł od osoby, a dwukierunkowy bilet do Izraela - 78 zł.

Naszą wielką wyprawę na Filipiny w listopadzie 2019 roku zaczęliśmy planować na serio dopiero trzy miesiące przed wylotem, wtedy udało nam się kupić w korzystnej cenie połączenie Warszawa-Singapur, a pozostałe loty w Azji kupowaliśmy w ostatnim tygodniu. O rezerwacji hoteli z wyprzedzeniem w ogóle nie warto wspominać, gdyż z uwagi na niskie ceny w Azji naprawdę nie trzeba szukać najlepszej okazji.

wiw cebu pacific

Cebu Pacific - loty samolotami tego przewoźnika wspominamy bardzo miło

Nasz przepis na udany urlop:
Zero stresu i pośpiechu. Planujemy wszystko na papierze (a dokładniej w arkuszu kalkulacyjnym), dopiero potem szukamy ofert lotów. Gdy już mamy pewne połączenie, szukamy hoteli, których lokalizacja nam odpowiada - najczęściej blisko atrakcji i węzłów komunikacyjnych, bo przecież musimy zwiedzać i kręcić filmy do naszych odcinków.

Jak do tej pory, wszystko działa poprawnie. Obecne kwarantannę przechodzimy bez strat finansowych i kaca moralnego, za to z lekkim niedosytem, bo jak na razie przesiedzieliśmy w domach dwa dłuższe weekendy, podczas których chcieliśmy odwiedzić Czechy.

Co robimy, że jest tak tanio? Szerzej o naszych podróżach możecie przeczytać w poniższych przewodnikach:

Tunezja - tydzień na Djerbie tuż przed drugą falą zachorowań
Lanzarote w środku pandemii
Niesamowita Gambia i powrót w przeddzień lockdownu
Filipiny - raj na ziemi w 11 dni
Road Trip po Jordanii - 800 km autem
Turcja - piaszczyste plaże Alanyi i atrakcje do zwiedzania
Izrael, Ejlat - miasto w którym lato trwa 365 dni

Obecnie trudno wywnioskować kiedy warunki podróżnicze będą na tyle dobre, aby można było spokojnie udać się na dłuższy urlop. Obstawiamy, że otwarcie granic do swobodnego przepływu ludności w celach turystycznych nie nastąpi do końca czerwca 2020 roku. Łatwo się jednak domyślić, że pod znakiem zapytania jest również lipiec i sierpień.

Wpływ na to może mieć wiele czynników. Po pierwsze pojawiają się sprzeczne informacje napływające z rajów turystycznych, które chcą się otworzyć już teraz - problem polega jednak na tym, że jeśli w Polsce nie zostaną otwarte granice, nikt nigdzie nie poleci. Po drugie kwestia bezpieczeństwa w samolotach - po co cała procedura w kraju i na lotnisku, skoro w samolocie wszyscy mają być upchani jak sardynki?

Zupełnie inną sprawą jest opieka medyczna we wspomnianych turystycznych rajach, które bardzo rzadko mogą pochwalić się dobrym zapleczem medyczno-ratunkowym. Nie wyobrażamy sobie zachorować w Egipcie, Tajlandii czy np. w Gambii i odbywać tam kwarantannę, czy - w skrajnym przypadku - leczenie ratujące życie. 

wracamy do singapuru

Kiedy ponownie skorzystamy z tej książeczki? Kolejne strony czekają na pieczątki ;)

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 16-05-2022 r.

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Tagi

  
 Podróże  koronawirus  finanse w podróży  Kantyna podróżnicza  poradnik