Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Śr, 01-11-2017
Fantastyczne podróże
Warszawa nostalgicznie - relacja z krótkiej wycieczki do stolicy | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Ach ta piękna Warszawa! Od dłuższego czasu planowaliśmy krótką weekendową wycieczkę do przepięknej stolicy kraju, aby nieco z mamą pozwiedzać. Niestety… w środku lata zastaliśmy jesień.

Poranny wyjazd w sobotę pociągiem IC, w tym przypadku Dartem, zleciał bardzo miło. Skład ten wyposażony jest w małego Warsa, gdzie można kupić bardzo dobre dania przygotowywane na miejscu.

W Warszawie byliśmy po południu – od razu przywitała nas mżawka, ale to jeszcze nie koniec. Dotarliśmy do hotelu ibis Warszawa Centrum, z którego mieliśmy blisko do zaplanowanych „atrakcji”. Po zameldowaniu powinniśmy od razu udać się na zwiedzanie cmentarza powązkowskiego. Niestety, musieliśmy odczekać minimum godzinę, aby deszcz pozwolił nam wyjść z hotelu. Nie pomyśleliśmy nawet o tym, aby zabrać parasolki (w końcu środek lata!), to teraz byliśmy zależni od pogody.

Cmentarz powązkowski robi wrażenie. Jest ogromny i bardzo różnorodny. Mamie podobało się zwiedzanie alei zasłużonych, ale poza nią i jej okolicami nie udało się wiele zobaczyć. Robiło się ciemno i postanowiliśmy skryć się przed powracającym deszczem – padło na centrum handlowe Arkadia. Po powrocie do hotelu zaplanowaliśmy następny dzień.  

Muzeum Powstania Warszawskiego

W niedzielę po śniadaniu wybraliśmy się na zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejny ciekawy obiekt na mapie Warszawy. Muzeum nie jest ogromne, ale wielopoziomowe, dzięki czemu dobrze wykorzystany jest każdy metr sześcienny powierzchni. Nam w trybie spacerowym, z kolejką do filmu 3D, zajęło to prawie cztery godziny. Akurat film w technice trójwymiarowej był najsłabszym elementem wycieczki – zapewne długi okres oczekiwania sprawił, że nam się już po prostu nie chciało.

Muzeum zostało utworzone w 1983! jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego, a otwarte dopiero w 2004 roku, w przeddzień 60 rocznicy wybuchu powstania. Wystawa mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich przy ul. Grzybowskiej 79. Powierzchnia wystawiennicza to ponad 3000 m2. W budynkach muzeum zgromadzono ponad 30 tysięcy eksponatów, ale na wystawie obejrzymy około tysiąca. Placówka dokumentuje historię powstania warszawskiego, prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego.

Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL. Wiele ekspozycji jest prezentowanych w formie multimedialnej.

Poza głównymi salami wystawienniczymi dostępne są również wieża widokowa, antresola oraz Park Wolności. Z uwagi na złą pogodę wieżą i antresola tego dnia zostały zamknięte.

Wewnątrz muzeum jak i na placu znajdują się sklepy, gdzie można zaopatrzyć się w pamiątki, kartki, magnesy oraz literaturę związaną z tematem muzeum.

Wycieczka na Plac Wilsona

Po drodze postanowiliśmy wybrać się na kawę na placu Wilsona w sercu Żoliborza. To hałaśliwe rondo skrywa kilka ciekawych miejsc, w tym najciekawszy Park Stefana Żeromskiego ze starą prochownią, a po drugiej stronie – kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki, gdzie znajduje się grób i muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki (mama była zadowolona z wycieczki). Dookoła ronda znajduje się kilka innych ogrodów i parków, a nieopodal wyjścia z metra działa stare kino Wisła. Kawę wypiliśmy w pobliskiej kawiarni, a potem ruszyliśmy w drogę powrotną.

ostatnia modyfikacja: 2020-11-19 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Bilety

N/U - 20 zł/16 zł

  • W niedzielę wstęp wolny

  • We wtorek zamknięte

Muzeum znajduje się w centrum Warszawy. W pobliżu jest przystanek MPK
Zobacz podobne
Retro Design Center, Węgry - 105 m n.p.m.
Retro Design Center
Muzeum Walki Macedońskiej, Macedonia - 245 m n.p.m.
Muzeum Walki Macedońskiej
Muzeum Tunel Nadziei, Bośnia i Hercegowina - 512 m n.p.m.
Muzeum Tunel Nadziei
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Sławieński Szlak Rowerowy: jedziemy ze Sławna nad Jezioro Łętowskie
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Z Dąbek do Wicia: gotowy plan rowerowej wycieczki
Muzeum Militarno-Historyczne - Fort Marian, Polska
Muzeum Militarno-Historyczne: Fort Marian
Amman, Jordania - 757 m n.p.m.
Muzea Folkloru i Tradycji Popularnych
Karkonosze, Polska - 608 m n.p.m.
Chojnik

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal