Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Cz, 07-06-2018
Fantastyczne podróże
Gran Canaria, część 2, wycieczka po okolicy | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Będąc na Gran Canarii warto ruszyć na zwiedzanie wyspy. W tym celu trzeba wypożyczyć auto w jednej z lokalnych wypożyczalni. Ceny są dość podobne i najtańszy mały model można wynająć już za 20 Euro na dzień (12 godzin), zatem można zwiedzać nawet w nocy – o tym będzie dalej.

Wyspa, poza zróżnicowanym klimatem, ma do zaoferowania liczne zabytki i pomniki natury. Dlatego zawczasu warto sobie zaplanować podróż. Mając auto do dyspozycji na jeden dzień zaplanowałem dwie wycieczki - dzienną i nocną.

Autem po wyspie

Dzienna wycieczka obejmowała przejazd przez sam środek wsypy z Maspalomas do Arucas, ale z pominięciem stolicy Las Palmas. Przejechałem przez górzyste i pustynne rejony w okolice słynnych kamiennych formacji skalnych zwiedzając prawie wszystkie wioseczki. W końcu docierając do Teroru i Arucas, a następnie na południe autostradą wpadając jeszcze do Telde. Następnie, korzystając z wygodnej autostrady GC-1, udałem się do Playa de Amadores obejrzeć największą sztuczną plażę wysypaną piaskiem sprowadzonym z Sahary.

Kanaryjska Arizona

Nie trzeba było długo czekać na atrakcje. Już po wyjeździe z Maspalomas na drodze GC-60 można było podziwiać piękne widoki. Wysokość terenu szybko rośnie, zatem za oknami zaczęły się pojawiać wąwozy i surowe skalne pejzaże.

20160818 133906

Krętymi drogami jedzie się jakieś 14 km do pierwszego przystanku z poradnika.

Wioska Fataga

Jest to mała miejscowość, w której znajduje się słynny kościół Iglesia de San Jose oraz pomnik babci. Z wioski można podziwiać piękne widoki na wysokie górskie wzniesienia.

San Bartolome de Tirajana

Wiele krętych zakrętów później znajduje się już większe miasteczko. Można tu dobrze zjeść, albo wygrzać się na rynku. Niedaleko jest całkiem ładny kościół i kilka pomników.

Roque Nublo

Niewiele ponad 15 km krętych dróg dalej, znajduje się pomnik przyrody – duży pionowo postawiony głaz zwany Roque Nublo. Na górę trzeba podejść piechotą, ale uwaga – jedyny parking jest mały i gdy staniemy na poboczu drogi możemy otrzymać mandat!

W tym miejscu na chwilę pojawiają się drzewa iglaste. Warto się im przyjrzeć, bo już kilka km dalej zobaczymy tylko liściaste.

Teror

Z Roque Nublo do Terroru jest tylko 15 km w linii prostej. Tak naprawdę co najmniej trzy razy więcej, gdyż droga jest tu bardzo kręta. Właściwie to jest kilka – my, wybraliśmy główną drogę, ale można do miasta dojechać zarówno wzgórzami jak i dolinami, po drodze podziwiać inne wioski i wioseczki.

Teror to jedno z większych miast w tej górskiej okolicy. Liczy sobie prawie 13 000 mieszkańców. Jen największą atrakcją jest zabytkowa XVIII-wieczna bazylika patronki wyspy Matki Boskiej Sosnowej – Basilico Nuestra Señora del Pino. Do środka można wejść bez opłat. Jest bogato zdobione i posiada ładnie ubrany obraz Matki Boskiej. Na zewnątrz znajduje się ceglana wieża (która ocalała po zniszczeniu poprzedniej świątyni) oraz wysoka sosna.

Miasto ma ciekawy układ – wszystkie drogi wpadają na plac przed bazyliką. W mieście można zjeść i zaopatrzyć się w pamiątki.

Arucas

Stąd już blisko do północnego wybrzeża wyspy. Miasto liczy sobie 36 tysięcy ludzi i posiada wiele ciekawych atrakcji. Jedną z najważniejszych jest zabytkowy kościół Św. Jana Chrzciciela, zbudowany w stylu katalońskim z ciemnego szaroniebieskiego bazaltu. Kościół ze strzelistymi wieżami góruje nad zabudową miasta już przy wjeździe.

Inne ciekawe miejsca to ogród botaniczny (Jardín de la Marquesa de Arucas) czy muzeum miejskie.

Telde

Obecnie to duże miasto liczy sobie prawie 100 000 mieszkańców. Jednak przed inwazją Hiszpanów było jedną ze stolic państewek stworzonych przez Guanczów, których kultura została zniszczona podczas najazdu. Dlatego obecnie w Telde znajduje się duży ośrodek poświęcony ich pamięci i prowadzone były wykopaliska. Znajduje się tutaj również bazylika z początku XVI wieku, wzorowana na bazylice w Sewilli z portykiem z 1525 w stylu gotyku portugalskiego.

Playa de Amadores

Ostatnim dziennym przystankiem była słynna plaża usypana z białego piasku przywiezionego z Sahary. Woda jest tutaj czysta, a plaża otoczona pasażem z restauracjami i kawiarniami. Ciekawie zaaranżowana jest przestrzeń na plaży – połowa przeznaczona jest dla niepalących, a druga – dla zwolenników palenia.

 

Nocna wycieczka obejmowała wyjazd do Puerto de Mogan (portu zwanego Kanaryjską Wenecją i obserwowania księżyca w pełni nad brzegiem oceanu), następnie przejazd przez Maspalomas w celu poszukiwania stacji paliw i zatankowania auta do pełna.

ostatnia modyfikacja: 2021-07-15 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Rekomendacja: Ocena ogólna 78%

Plusy
  • Urocze miasteczko
  • Przepiękna bazylika
  • Dużo zieleni
Łatwość dojazdu
50%
Łatwość poruszania się
90%
Atrakcje do zwiedzania
70%
Dostępność sklepów
100%
Road Trip przez Gran Canarię na mapce
Zobacz podobne
Podsumowanie 2020 roku i plany na przyszły
Podsumowanie 2020 roku i plany na przyszły
Lanzarote, Hiszpania - 271 m n.p.m.
Mancha Blanca Visitor Center
Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania - 343 m n.p.m.
Timanfaya
Djerba, Tunezja - 27 m n.p.m.
Djerba: śródziemnomorskie Karaiby
Djerba: śródziemnomorskie Karaiby
Plaże Lanzarote [galeria]
Plaże Lanzarote [galeria]
Costa Teguise, Lanzarote, Hiszpania - 26 m n.p.m.
Costa Teguise - nasza miejscówka na Lanzarote
Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
Lanzarote: Road Trip
Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
Lanzarote 2020: urlop na wulkanie
Lanzarote 2020: urlop na wulkanie

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal