Wyszukiwarka treści

Gran Canaria: Road Trip

czwartek, 07-06-2018 r.   Fantastyczne podróże    odcinek #20

Wieża bazyliki w Arucas | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Będąc na Gran Canarii warto ruszyć na zwiedzanie wyspy. W tym celu trzeba wypożyczyć auto w jednej z lokalnych wypożyczalni. Ceny są dość podobne i najtańszy mały model można wynająć już za 20 Euro na dzień (12 godzin), zatem można zwiedzać nawet w nocy – o tym będzie dalej.

Autorem publikacji jest Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Uważasz, że film "Gran Canaria, część 2, wycieczka po okolicy" jest przydatny?

Wyspa, poza zróżnicowanym klimatem, ma do zaoferowania liczne zabytki i pomniki natury. Dlatego zawczasu warto sobie zaplanować podróż. Mając auto do dyspozycji na jeden dzień zaplanowałem dwie wycieczki - dzienną i nocną.

Autem po wyspie

Dzienna wycieczka obejmowała przejazd przez sam środek wsypy z Maspalomas do Arucas, ale z pominięciem stolicy Las Palmas. Przejechałem przez górzyste i pustynne rejony w okolice słynnych kamiennych formacji skalnych zwiedzając prawie wszystkie wioseczki. W końcu docierając do Teroru i Arucas, a następnie na południe autostradą wpadając jeszcze do Telde. Następnie, korzystając z wygodnej autostrady GC-1, udałem się do Playa de Amadores obejrzeć największą sztuczną plażę wysypaną piaskiem sprowadzonym z Sahary.

Kanaryjska Arizona

Nie trzeba było długo czekać na atrakcje. Już po wyjeździe z Maspalomas na drodze GC-60 można było podziwiać piękne widoki. Wysokość terenu szybko rośnie, zatem za oknami zaczęły się pojawiać wąwozy i surowe skalne pejzaże.

20160818 133906

Krętymi drogami jedzie się jakieś 14 km do pierwszego przystanku z poradnika.

Wioska Fataga

Jest to mała miejscowość, w której znajduje się słynny kościół Iglesia de San Jose oraz pomnik babci. Z wioski można podziwiać piękne widoki na wysokie górskie wzniesienia.

San Bartolome de Tirajana

Wiele krętych zakrętów później znajduje się już większe miasteczko. Można tu dobrze zjeść, albo wygrzać się na rynku. Niedaleko jest całkiem ładny kościół i kilka pomników.

Roque Nublo

Niewiele ponad 15 km krętych dróg dalej, znajduje się pomnik przyrody – duży pionowo postawiony głaz zwany Roque Nublo. Na górę trzeba podejść piechotą, ale uwaga – jedyny parking jest mały i gdy staniemy na poboczu drogi możemy otrzymać mandat!

W tym miejscu na chwilę pojawiają się drzewa iglaste. Warto się im przyjrzeć, bo już kilka km dalej zobaczymy tylko liściaste.

Teror

Z Roque Nublo do Terroru jest tylko 15 km w linii prostej. Tak naprawdę co najmniej trzy razy więcej, gdyż droga jest tu bardzo kręta. Właściwie to jest kilka – my, wybraliśmy główną drogę, ale można do miasta dojechać zarówno wzgórzami jak i dolinami, po drodze podziwiać inne wioski i wioseczki.

Teror to jedno z większych miast w tej górskiej okolicy. Liczy sobie prawie 13 000 mieszkańców. Jen największą atrakcją jest zabytkowa XVIII-wieczna bazylika patronki wyspy Matki Boskiej Sosnowej – Basilico Nuestra Señora del Pino. Do środka można wejść bez opłat. Jest bogato zdobione i posiada ładnie ubrany obraz Matki Boskiej. Na zewnątrz znajduje się ceglana wieża (która ocalała po zniszczeniu poprzedniej świątyni) oraz wysoka sosna.

Miasto ma ciekawy układ – wszystkie drogi wpadają na plac przed bazyliką. W mieście można zjeść i zaopatrzyć się w pamiątki.

Arucas

Stąd już blisko do północnego wybrzeża wyspy. Miasto liczy sobie 36 tysięcy ludzi i posiada wiele ciekawych atrakcji. Jedną z najważniejszych jest zabytkowy kościół Św. Jana Chrzciciela, zbudowany w stylu katalońskim z ciemnego szaroniebieskiego bazaltu. Kościół ze strzelistymi wieżami góruje nad zabudową miasta już przy wjeździe.

Inne ciekawe miejsca to ogród botaniczny (Jardín de la Marquesa de Arucas) czy muzeum miejskie.

Telde

Obecnie to duże miasto liczy sobie prawie 100 000 mieszkańców. Jednak przed inwazją Hiszpanów było jedną ze stolic państewek stworzonych przez Guanczów, których kultura została zniszczona podczas najazdu. Dlatego obecnie w Telde znajduje się duży ośrodek poświęcony ich pamięci i prowadzone były wykopaliska. Znajduje się tutaj również bazylika z początku XVI wieku, wzorowana na bazylice w Sewilli z portykiem z 1525 w stylu gotyku portugalskiego.

Playa de Amadores

Ostatnim dziennym przystankiem była słynna plaża usypana z białego piasku przywiezionego z Sahary. Woda jest tutaj czysta, a plaża otoczona pasażem z restauracjami i kawiarniami. Ciekawie zaaranżowana jest przestrzeń na plaży – połowa przeznaczona jest dla niepalących, a druga – dla zwolenników palenia.

 

Nocna wycieczka obejmowała wyjazd do Puerto de Mogan (portu zwanego Kanaryjską Wenecją i obserwowania księżyca w pełni nad brzegiem oceanu), następnie przejazd przez Maspalomas w celu poszukiwania stacji paliw i zatankowania auta do pełna.


Ostatnia modyfikacja: sobota, 17-09-2022 r.

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Wesprzyj naszą pracę - zostań Patronem

Rekomendacja: 78%

Łatwość dojazdu

50%

Łatwość poruszania się

90%

Atrakcje do zwiedzania

70%

Dostępność sklepów

100%

Plusy

  • Urocze miasteczko
  • Przepiękna bazylika
  • Dużo zieleni

Galeria

qUBTtARXmig

Road Trip przez Gran Canarię na mapce

Tagi

  
 Hiszpania  Gran Canaria  na urlopie