Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Śr, 06-06-2018
Fantastyczne podróże
Gran Canaria, część 1 - wydmy i rejs | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Archipelag Wysp Kanaryjskich znajduje się na Oceanie Atlantyckim, niedaleko Afryki. Pomimo sporej odległości z Polski – to równo 4000 kilometrów - staje się coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. Tam również znajdziemy mieszkających i pracujących rodaków.

Gran Canaria to wyspa, na którą zdecydowałem się jako pierwszą. Jest nazywana “Europą w miniaturze” z uwagi na występujące na niej różnorodne mikroklimaty - i to właśnie jej największa zaleta.

W sierpniu na wyspach temperatura utrzymuje się w okolicach 40 stopni Celsjusza. Siedząc na słońcu bezczynnie można się zjarać już w kwadrans. Dlatego tak ważne jest by pamiętać o kremie i największy upał pomiędzy godzinami 12-15 spędzić w cieniu. Wystarczy obserwować mieszkańców wyspy – zwykle w tych godzinach miasto przemierzają spaleni na czerwono turyści. Hiszpanie nawet dzieci na plac zabaw puszczają po 19-nastej.

20160822 155446

Wybrzeże wyspy jest bardzo zróżnicowane. Więcej dostępnych plaż znajduje się na północy, wschodzie i na południu - gdzie istnieje prawdziwe eldorado dla plażowiczów. Ogólnie znana miejscówka to Maspalomas, przy którym znajduje się pustynny rezerwat.

Piaskowy krajobraz

Morze Wydm, bo tak nazywa się to miejsce, znajduje się w samym środku jednego z najczęściej odwiedzanych nadbrzeży w całej Europie. Maspalomas, Playa del Inglés i Meloneras, posiadają imponującą bazę turystyczną z licznymi atrakcjami i szeroką gamą usług rekreacyjnych na każdą kieszeń. Po zmroku aktywują się liczne kuby i dyskoteki oferując atrakcyjne rozrywki.

Polecam bardzo wybranie się na wydmy. Jest to niesamowite doznanie, jedyne w swoim rodzaju. Gdy oglądamy je ze spacerowego deptaka wyglądają zwyczajnie, jak usypane piramidy piasku, za którymi znajdują się nieskończone wody Atlantyku. Do przejścia jest zaledwie jeden kilometr pasa żółtego do granic absurdu piasku. Dopiero wejście pomiędzy wydmy sprawia, że możemy poczuć namiastkę Sahary. Wydmami najłatwiej chodzi się po grzbietach. Gdy jeszcze widać okolicę czujemy się pewnie, ale zejście na dół powoduje niespodziewaną zmianę, którą trudno jest opisać. Z horyzontu znikają nam ocean i zabudowa miasta. Nie jest już takie jasne do określenia, w którą stronę jest południe (wchodząc na wydmy kierowałem się w stronę plaży). Do tego ciągły żar lejący się z nieba sprawiał, że chciało mi się pić. Doznałem małego ataku paniki, ponieważ przechodząc kolejne górki piasku nadal nie mogłem określić gdzie się znajduję. Zacząłem się również zastanawiać, czy zapas dwóch butelek wody starczy mi do wyjścia z tego piaskowego więzienia, i czy w ogóle wyjdę stąd o własnych siłach, labo czy kiedykolwiek odnajdą moje spalone na węgiel ciało. Poważne!

W końcu wdrapałem się na najwyższą wydmę i moim oczom ukazał się ocean. Nie byłem nawet pewny ile zajęło mi przejście przez wydmy. Natomiast zauważyłem, że wcale nie byłem na południu, jak planowałem - zboczyłem całkiem sporo na zachód.

Rejs statkiem po oceanie

Jedną z popularniejszych atrakcji na wyspie jest wycieczka po Atlantyku. Zachodnie wybrzeże wyspy jest prawie niedostępne do zwykłego śmiertelnika, dlatego najłatwiej obejrzeć je z pokładu jachtu. Tutaj jest kilka możliwości. Można wynająć motorówkę, wybrać się na rejs statkiem pasażerskim lub w bardziej kameralnym gronie - małą łodzią motorową z certyfikowanymi żeglarzami.

Małą łódź motorową można wynająć już od 300 Euro za dzień, ale często wymagane są do tego celu uprawnienia. Z kolei rejs statkiem turystycznym trwa kilka godzin i kosztuje od 50 Euro. Trzeba jednak uważać na oferty – wielu armatorów zabiera na pokład więcej ludzi niż jest to ogólnie dopuszczalne, a co za tym idzie – bardzo tłoczno. Istnieje również możliwość wynajęcia łodzi wraz z wykwalifikowaną obsługą w kilka osób. Wtedy koszt jest wyższy, ale komfort gwarantowany. Na Gran Canarii znaleźliśmy polską parę z takim statkiem – stacjonowali w Puerto de Mogan i koszt kursu to 79 Euro od osoby. Gwarantowana była kilkugodzinna wycieczka z atrakcjami, w tym zwiedzanie zachodniego skalistego wybrzeża i snurkowanie w miejscu, gdzie są rafy i dużo rybek. W cenie również posiłek. Urzekła mnie czysta woda i świetne tereny do pływania, gdzie znajdowały się kolonie kolorowych rybek. Wrażenia niezapomniane.

20160822 104349

ostatnia modyfikacja: 2021-07-15 r.
Stosując się do prostych zasad opalania, można zaprawić się już w 3-4 dni. Przy słońcu umieszczonym wysoko w zenicie opalanie idzie już łatwiej. Cały proces ułatwiają szerokie plaże na których muska nas delikatny wiaterek znad Oceanu Atlantyckiego.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Rekomendacja: Ocena ogólna 91%

Plusy
  • Wiele hoteli i pensjonatów
  • Szeroka plaża
  • Zróżnicowany klimat
  • Wiele zabytków
  • Wiecznie gorąco
Minusy
  • 4000 km z Polski
  • W południe upał ponad 40 stopni C
Łatwość dojazdu
80%
Łatwość poruszania się
90%
Atrakcje do zwiedzania
100%
Baza noclegowa
100%
Baza imprezowa
100%
Jakość wyżywienia
80%
Dostępność sklepów
90%
Wyspa Gran Canaria jest Europą w miniaturze ze względu na różnorodne klimaty
Zobacz podobne
Podsumowanie 2020 roku i plany na przyszły
Podsumowanie 2020 roku i plany na przyszły
Lanzarote, Hiszpania - 271 m n.p.m.
Mancha Blanca Visitor Center
Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania - 343 m n.p.m.
Timanfaya
Djerba, Tunezja - 27 m n.p.m.
Djerba: śródziemnomorskie Karaiby
Djerba: śródziemnomorskie Karaiby
Plaże Lanzarote [galeria]
Plaże Lanzarote [galeria]
Costa Teguise, Lanzarote, Hiszpania - 26 m n.p.m.
Costa Teguise - nasza miejscówka na Lanzarote
Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
Lanzarote: Road Trip
Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
Lanzarote 2020: urlop na wulkanie
Lanzarote 2020: urlop na wulkanie

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal