Wyszukiwarka treści

Ateny, część 1 - Zwiedzanie

Fantastyczne podróże    odcinek #02 (1/3)

piątek, 05-02-2016 r.

Grecki parlament | autor zdjęcia: Sebastian Janek

Autorem publikacji jest Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Ateny. Ta ogromna metropolia rozciąga się po horyzont na otaczających Akropol wzgórzach. Akropol znajduje się w centrum miasta i jest jego największą atrakcją. Na jego zboczach i u podnóża znajduje się wiele zabytków z okresu epoki hellenistycznej.


Ateny, dzień pierwszy wycieczki | autor: Spoiled Lizard Productions

Uważasz, że film jest przydatny?

 Miasto jest ogromne, dominuje niska zabudowa w jasnych kolorach. Całość świetnie komponuje się z ciemnymi wzgórzami i porośniętymi lasami pagórkami. Panoramę dopełnia niebieskie niebo bez chmurek.

Dzień pierwszy poświęciłem na zwiedzanie centrum - sklepy, szlaki handlowe i oczywiście jadłodajnie - trzeba coś jeść. Mieszkałem na ulicy Spartas, na północ od centrum miasta, zatem wszystko na południe od tego miejsca zostało przeze mnie obejrzane i udokumentowane. Z ulicy Spartas kierowałem się w stronę Akropolu, który chciałem okrążyć od zachodu. Niestety z powodu wczesnego zamknięcia tego kompleksu (Akropol czynny do 15:00), postanowiłem zwiedzić okoliczne ruiny.

Z ważniejszych obiektów zwiedzonych pierwszego dnia pobytu należy wymienić:

Stary Pałac Królewski

Pałac położony przy placu Sindagma. Budynek powstał w latach 1836–1843 jako rezydencja królewska, od 1935 roku odbywają się w nim sesje greckiego parlamentu. Decyzję o budowie nowej rezydencji królewskiej podjęto po przeniesieniu stolicy kraju z Nauplionu do Aten. Kamień węgielny pod nową budowlę położono 6 lutego 1836 roku. Głównym architektem pałacu był Friedrich von Gärtner. Przekazanie nowej siedziby odbyło się 25 lipca 1843 roku. Po opuszczeniu pałacu przez rodzinę królewską był on użytkowany przez różne instytucje i organizacje. W listopadzie 1929 roku podjęto decyzję o przeniesieniu do pałacu obrad parlamentu greckiego (jego ówczesna siedziba mieściła się w obecnym gmachu Narodowego Muzeum Archeologicznego). Przed budynkiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym pełniona jest warta honorowa.

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Muzeum gromadzące zabytki archeologiczne z obszaru Grecji od czasów prehistorycznych do późnego antyku. Jest największym muzeum w Grecji oraz jednym z ważniejszych na świecie.

Pierwsze narodowe muzeum archeologiczne w Grecji zostało założone w 1829 roku. Początkowo muzeum nosiło nazwę Muzeum Centralne. Nazwa została zmieniona na obecną w 1881 roku. Podczas II wojny światowej muzeum zamknięto, zaś eksponaty umieszczono w opieczętowanych skrzyniach i zakopano w celu uniknięcia ich zniszczenia i grabieży. W 1945 roku zbiory ponownie udostępniono. W południowym skrzydle mieści się muzeum epigrafii z najbogatszą na świecie kolekcją inskrypcji. Muzeum inskrypcji rozbudowano w latach 1953-1960 według projektu Patroklosa Karantinosa.

Zbiory muzeum

prehistoria (neolit, kultura cykladzka, kultura mykeńska)
rzeźba (od epoki archaicznej VIII w. p.n.e. aż po hellenistyczną, III i II w p.n.e.)
ceramika (od stylu geometrycznego IX w. p.n.e. do końca IV w. n.e.)
odkrycia z Santorynu
metalurgia
sztuka starożytnego Egiptu
starożytny Bliski Wschód

Plac Sindagma, Plac Konstytucji

Plac znajduje się w samym centrum Aten. Nazwa nawiązuje do pierwszej Konstytucji Grecji, którą wydał 3 września 1843 roku pierwszy król niepodległej Grecji Otton I. Takie zachowanie króla było efektem zamachu stanu 3 września 1843 r., na czele którego stanęło Wojsko Greckie. Do wystąpienia skierowanego przeciwko autokratycznym rządom króla przyłączyli się liczni mieszkańcy Aten. Efektem było m.in. zapoczątkowanie okresu monarchii konstytucyjnej. W odrodzonej po 1974 r. demokratycznej Republice Grecji miejsce to stało się centralnym punktem dla wielu dużych manifestacji.

Poniżej poziomu ulic zlokalizowano wielopoziomową, węzłową stację metra "Syntagma". Jej wnętrza bogacą ekspozycje znalezisk, wzbogacone o kopie eksponatów z Muzeum Akropolu w Atenach. 

Forum rzymskie (Agora rzymska)

Starożytny rynek miejski znajdujący się w Atenach, wytyczony w okresie panowania rzymskiego. Forum położone jest przy północnym stoku Akropolu, w odległości około 150 m na wschód od Agory greckiej. Zostało oddane do użytku za panowania cesarza Augusta, około 10 roku p.n.e. Jego wytyczenie było spowodowane czynnikami praktycznymi – w czasach rzymskich dotychczasowa Agora, zapełniona pomnikami, przestała bowiem pełnić swoją dotychczasową funkcję i miastu potrzebny był nowy plac centralny. Na teren rynku wchodziło się poprzez dwie monumentalne bramy, zlokalizowane po jego wschodniej i zachodniej stronie. Na bramie zachodniej zachowały się dwie inskrypcje. Jedna zawiera dedykację cesarza Augusta, poświęcającą nowo wybudowane forum bogini Atenie. Druga to rozporządzenie podatkowe cesarza Hadriana, dotyczące handlu oliwą.

Łuk Hadriana

Starożytny rzymski łuk triumfalny, znajdujący się w pobliżu Olimpiejonu w Atenach. Został wzniesiony za panowania cesarza Hadriana w ramach projektu rozbudowy miasta, na granicy zbudowanej z rozkazu cesarza nowej dzielnicy.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego (Olimpiejon)

Największa spośród świątyń starożytnej Grecji, znajdująca się w Atenach, poświęcona Zeusowi. Jej budowa trwała z przerwami od VI wieku p.n.e. do II wieku n.e. Budowa świątyni rozpoczęta została za rządów Pizystratydów, zarzucono ją jednak po obaleniu tyranii w 510 roku p.n.e. Roboty wznowił w 174 p.n.e. król Syrii Antioch IV Epifanes, powierzając ich prowadzenie rzymskiemu architektowi Kossutiuszowi. Po śmierci władcy w 164 p.n.e. zostały przerwane. Po zdobyciu Aten przez Sullę w 86 p.n.e. część kolumn z placu budowy wywieziono do Rzymu, gdzie zostały wykorzystane w świątyni Jowisza na Kapitolu. Świątynia przypuszczalnie nie była nakryta dachem. W celli stała wykonana w technice chryzelefantynowej kopia posągu Zeusa. Do naszych czasów zachowało się jedynie 15 kolumn. Kolejna leży na ziemi, powalona w 1858 roku przez wichurę.

Areopag (wzgórze Aresa / Marsa)

W starożytnych Atenach była to najwyższa rada złożona z byłych archontów. Nazwa rady pochodzi od imienia Aresa. Nie jest znany dokładny czas powstania rady areopagu. Dzisiaj wzgórze otwarte dla zwiedzających, z którego rozpościera się piękny widok na Akropol i Ateny. Wzgórze znajduje się po zachodniej stronie Akropolu.


Ostatnia modyfikacja: sobota, 17-09-2022 r.

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Wesprzyj naszą pracę - zostań Patronem

Rekomendacja: 90%

Łatwość dojazdu

90%

Łatwość poruszania się

90%

Atrakcje do zwiedzania

100%

Baza noclegowa

90%

Baza imprezowa

70%

Jakość wyżywienia

90%

Dostępność sklepów

100%

Plusy

  • Dużo zabytków
  • Dogodny dojazd z lotniska
  • Rozbudowane metro
  • Gościnność
  • Dobre jedzenie

Galeria

Z62cyplRht4

Tagi

  
 Grecja  Ateny  Akropol  Zeus