Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Wt, 26-03-2019
Przewodnik

Niespełna 30 km od Ejlatu znajduje się przepiękna dolina otoczona górami. Dolina Timna to zajmujące ponad 20 km2 przestrzeń, na której w starożytności znajdowała się kopalnia miedzi oraz miejsce kultu bogini Hator. Tu również narodziła się legenda o kopalniach króla Salomona – niedaleko znajdują się skalne filary nazwane od imienia władcy.

Marzyły się wam zapierające dech w piersiach widoki pustkowia po horyzont? Chcieliście odkryć ślady starożytnej nieistniejącej już cywilizacji? A po całym dniu podróży odpocząć w oazie w środku niczego? Jesteście we właściwym miejscu!

01

Te i inne starożytne atrakcje znajdują się w zasięgu zwykłego śmiertelnika za jedyne 49 szekli od osoby. Można zwiedzać autem, rowerem czy nawet na piechotę. W poniższym tekście opisujemy, co warto zobaczyć – a warto zobaczyć wszystko! Macie na to aż trzy dni!

Na ponad 20 km2 rozciąga się Dolina Timna, której nazwa pochodzi od otaczającego ją pasma górskiego Zuke Timna. W tym rejonie niegdyś znajdowały się liczne kopalnie miedzi, pierwszy raz odkryte w 1860 roku przez Johna Pethericka, ale dopiero w 1934 roku, podczas ekspedycji Fritza Franka udało się ocenić ich datę powstania, którą ustalono na X-VI wiek p.n.e., czyli na długo przed przybyciem tutaj Egipcjan.

Kolejny etap badań rozpoczął się już po utworzeniu państwa Izrael - w 1959 roku. Pod kierunkiem Beno Rothenberga odkryto kilka kopalni miedzi. Kopalnie eksploatowano od epoki późnego brązu do żelaza, po czym nastąpiła przerwa do czasów rzymsko-bizantyjskich, czyli na przełomie II i III wieku n.e.

Około 400 metrów na wschód od współczesnej kopalni miedzi odkryto osadę chalkolityczną z najstarszym znanym obecnie piecem kamiennym, w którym wytapiano miedź. W obozowisku robotników znaleziono ceramikę, kamienne narzędzia i krzemienne przybory.

02

Starożytny piec kamienny

Ale to nie wszystko! Poza śladami antycznych cywilizacji odkryjemy przemożny wpływ oddziaływania natury na ten teren na przełomie wielu wieków. Zobaczymy różnorodność przyrody, przepiękne krajobrazy, a także liczne formacje skalne w różnych kształtach. Niemal każda samotna kupa kamieni posiada swoją historię. I tak np. znajdziemy tutaj kamienne grzyby, spirale, filary, łuki, liczne jaskinie i urwiska. Ponadto w wielu miejscach wyeksponowano starożytne naskalne hieroglify sprzed tysięcy lat.

Ważniejsze atrakcje

formacje skalne

Wiking podziwia surową pustynię, tak podobną do środowiska wikingów

Pojęciem Kopalnie Króla Salomona określa się tereny eksploatowane z miedzi przed okresem 5 tysięcy lat! Na terenie Parku znajdują się licznie rozsiane wykopaliska, jaskinie i tunele, gdzie wydobywano ten cenny metal.

Formacje skalne to chyba najbardziej widowiskowe atrakcje Parku. Są ich tutaj dziesiątki. Najlepiej oddaje to mapa okolicy, którą przygotowano w biurze obsługi, ale nawet i bez niej nie da się przejść (lub przejechać) koło nich obojętnie.

 06

Spiralne wzgórze

Jedną z pierwszych formacji jakie zobaczymy, to spiralne wzgórze znajdujące się jeszcze przed pierwszym skrzyżowaniem dróg. Jest to zakręcona skała widoczna już z parkingu.

07

Sesja przy "grzybku"

Kamień wyglądający jak "grzybek" stoi sobie nieopodal pierwszych odkrytych kopalni. Można tutaj zaparkować auto i podziwiać go z tarasu widokowego (w nocy oświetlany jest reflektorami).

Warto zejść na dół i obejrzeć go z bliska. Kawałek dalej znajduje się drugi podobny obiekt z mniejszą czapą.

08

Łuki skalne rzeźbione przez stulecia

Starożytne łuki skalne to chyba największa atrakcja Parku. Znajdują się tutaj dwa wyżłobione w skale okrągłe otwory, będące pozostałością po znajdującym się w tym miejscu morzu!

Łuki są częścią większej trasy turystycznej - szlak czerwony, który prowadzi poprzez łuki, na wzniesienie, a potem schodzimy czarnym w liczne szczeliny i na końcu niebieskim do pozostałości po kopalniach miedzi. Warto poświęcić większą ilość czasu na przejście tej ścieżki.

09

Ryty naskalne na obszarze parku Timna

Nieopodal znajdują się kamienne rydwany – są to odnalezione i wystawione na widok publiczny ryty naskalne (czyli takie starożytne rysunki wydrapane w skale, jak np. dzisiejsze „A+M=Love”). Dobrze są zachowane te w jaskini, do tego przy każdym stanowisku znajdują się tablice z opisem.

10

Filary Salomona - tutaj można sporo zobaczyć, a nawet wejść specjalnym przejściem na to wzgórze

Filary Salomona i świątynia Hathor to dwie atrakcje znajdujące się przy ogromnej wapiennej skale. Same filary powstały bardzo dawno temu w wyniki trzęsienia ziemi, a następnie działania wiatru i wody.

Filary prezentują się naprawdę nieźle już z daleka, a gdy staniemy pod nimi czuć potęgę dawnego króla! W tym miejscu odbywają się czasem nocne spotkania. Przed filarami znajduje się parking i duży plac z możliwością zaadoptowania pod różnego rodzaju imprezy.

Przez wzgórze można przejść ukrytą w górach ścieżką z pięknymi widokami na okolicę.

11

Dawna świątynia Hathor - zostało z niej niewiele, ale widać wydrążone w kształcie oczu półki na świece

W wyniki przeprowadzonych w 1969 roku badań archeologicznych przy Filarach Salomona odsłonięto pozostałości po starożytnej świątyni Hathor. Sama świątynia składa się już tylko z nielicznych kamieni, ale nadal zachowany jest wydrążony w skale prosty ołtarz.

12

Jezioro w oazie - niezwykle ładne, emanujące spokojem miejsce

Na samym końcu warto odwiedzić oazę Neve Timna. To naturalna enklawa z wodą (jeziorko Agam Nehushtan) i z kilkoma palmami w środku pustkowia.

Znajdują się tu przede wszystkim obiekty komercyjne będące dla wielu turystów miejscem relaksu, bowiem zjemy tutaj dobrze i kupimy pamiątki.

Z ważnym biletem dostaniemy również buteleczkę do usypania własnej kompozycji piaskowej, a także szklankę herbaty ziołowej.

13

Butelka z kompozycją z kolorowych piasków

Ścieżka podejścia

Po parku podróżowaliśmy oczywiście samochodem, jednak w niektórych przypadkach chodziliśmy po szlakach. Ale od początku - wjeżdżając do parku zatrzymaliśmy się najpierw przy spiralnym wzgórzu. Tam cyknęliśmy kilka fotek. Następnie udaliśmy się w okolice "grzybka" (~285 m n.p.m.), gdzie zeszliśmy i zrobiliśmy porządną sesję foto.

Dalej pojechaliśmy autem pod łuki, gdzie postanowiliśmy obejść je dookoła, ponieważ tam znajdują się ścieżki podobne do tych z Czerwonego Kanionu. Urządziliśmy sobie jeden przemarsz szlakiem turystycznym, właśnie w rejonie łuków skalnych.

Weszliśmy na nie (właściwie to przeszliśmy przez ten duży) idąc czerwonym szlakiem, a następnie udaliśmy się na półkę skalną, skąd zrobiliśmy najlepsze fotki wyjazdu - to był najwyższy punkt wycieczki - 357 m n.p.m.

Panorama rozciągająca się na dolinę na długo zostanie nam w pamięci. Daleko na wschód było widać wypiętrzony na wysokość ok 1000 metrów płaskowyż Jordanii.

Po dłuższej chwili podziwiania widoków, zeszliśmy na dół zwężającym się wąwozem, w którym najwyraźniej również czasem leje się woda. Po drodze znajdowały się rudy miedzi, wejścia do kopalni i urocza jaskinia.

Na końcu ścieżki przechodzimy koło tuneli do kopalni miedzi. Można do nich zejść i pobuszować, aby poczuć się jak niewolnik dłubiący w skale kilka tysięcy lat temu... 

Po około 60 minutach zwiedzania pojechaliśmy zobaczyć na własne oczy kamienne ryty sprzed kilku tysięcy lat (200 m n.p.m.) - bardzo ładne, zwłaszcza "krówka".

Następnie przejechaliśmy z północy parku na południe, gdzie zatrzymaliśmy się przy Filarach Salomona (246 m n.p.m.).

Poświęciliśmy również chwilę na obejrzenie świątyni Hathor.

Ostatnim przystankiem było oaza, gdzie napiliśmy się wody, zwiedziliśmy sklep i napełniliśmy nasze buteleczki piaskiem (192 m n.p.m.). 

Całą naszą podróż oznaczyliśmy na mapie poniżej tekstu.

Timna Park znajduje się około 30 km na północ od Ejlatu (dojazd drogą nr 90)

Dojechać do Parku można na trzy sposoby

Wynajętym autem (więcej o wypożyczaniu auta pisaliśmy przy okazji opisu Czerwonego Kanionu).

Autobusem Egged jadącym drogą 90 na północ i wysiąść na przystanku Elifaz/Timna (bilet - 12 NIS). Z przystanku do Parku zostało jednak 3 km pieszego marszu, ponadto zwiedzanie parku piechotą to nie jest dobry pomysł zwłaszcza w upalne dni. Decydując się na taką opcję najlepiej wykupić nocleg na polu namiotowym koło jeziorka w oazie. Tam można również zjeść w specjalnie przygotowanej dla turystów restauracji.

Autobus wycieczkowy Timna Shuttle Safari, który wozi turystów z części hotelowej prosto pod bramę parku (bilet kosztuje 25 USD). Problem zaczyna się, gdy poznamy czasy przyjazdu i odjazdu. Przyjazd do parku około 10:30, a wyjazd już po 12:30…


Jak zwiedzać?

Pieszo – w całej Dolinie Timna znajduje się ponad 25 szlaków turystycznych o różnej długości, dla amatorów i miłośników pieszych ścieżek. W biurze Parku znajduje się darmowa mapka do pobrania, na której wyrysowane są najważniejsze szlaki.

Rowerem – ale zdecydowanie z dobrymi pustynnymi kołami. Stan dróg w parku pozostawia wiele do życzenia, są one w różnym stanie – niektóre asfaltowe, inne wysypane żwirem bądź uklepane. Na pewno jest to dobra alternatywa dla pieszych wycieczek. Spośród kilku tras można wybrać amatorskie, profesjonalne, a także specjalną dla rodzin z dziećmi. Do parku można przyjechać z własnym rowerem, ale na miejscu znajduje się oczywiście wypożyczalnia rowerów i sprzętu.

Samochodem – najczęściej spotykanym sposobem zwiedzania parku jest auto. Niemal wszystkie, które spotkaliśmy pochodziły z wypożyczalni. Park obejmuje teren 20 km2, zatem aby zobaczyć jak najwięcej warto skorzystać z auta.


Najciekawsze szlaki turystyczne

W Parku wydzielono ponad dwadzieścia różnego rodzaju szlaków. Pieszych i rowerowych, łatwych i trudnych. Wszystkie są tak ułożone, aby pozwolić turystom dotrzeć do wszystkich atrakcji w dolinie. Na podstawie naszych wycieczek możemy polecić szlaki, które przejechaliśmy i przeszliśmy, a poza tym macie do wyboru:

 Główny szlak rowerowy, który prowadzi spod biura przez wszystkie ważniejsze atrakcje do jeziora i z powrotem (pomija łuki i rydwany)
Szlak rowerowy dla rodzin (szlak znad jeziora do Filarów Salomona i z powrotem)
Szlak dla aut z napędem 4x4
 Szlak pieszy przez górę Timna (453 m n.p.m.) kończy się na dojściu do jeziora

Liczne szlaki turystyczne rozpoczynające się od głównej drogi:
Do kamiennych rydwanów (czarny, czerwony, niebieski)
 Do kopalni miedzi (dojście niebieskim i zwiedzanie czarnym)
 Do jaskini rzymianina i dalej do Białego Kanionu (dojście niebieskim, powrót zielonym)
 Do antycznych łuków (dojście czarnym, kilka ścieżek podejścia)
 Na skróty spod "grzybka" do filarów Salomona
 Dojście do punktu widokowego na Bereh Ascent

timna park map

źródło: parktimna.co.il

14

Godzina 18:00. Wracamy!
ostatnia modyfikacja: 2022-05-12 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Bilet obowiązuje 3 dni

 Bilet wstępu (n/u) 49/36 NIS

W cenę biletu wliczone jest
 profesjonalna prezentacja z mapą
 wpis do księgi pamiątkowej
 film wprowadzający w świat Timny
 dostęp do każdej atrakcji na terenie parku
 darmowa butelka w oazie (do stworzenia własnej kompozycji z kolorowych piasków)
 herbata w restauracji w oazie


Rekomendacja: Ocena ogólna 79%

Plusy
  • Aż 20 km2 do zwiedzania!
  • Ponad 25 różnych szlaków
  • Różnorodne formy skalne
  • Spotkanie z historią
  • Bilet ważny 3 dni
Minusy
  • Daleko do przystanku autobusowego
  • Do zwiedzania głównie autem
Łatwość dojazdu
70%
Łatwość poruszania się
85%
Atrakcje do zwiedzania
100%
Baza noclegowa
60%
Jakość wyżywienia
80%
Dostępność sklepów
80%
Zobacz podobne
Opole, Polska - 154 m n.p.m.
Opole, Stolica Polskiej Piosenki
Hierapolis, Turcja - 364 m n.p.m.
Pamukkale
Kanion Sapadere, Turcja - 460 m n.p.m.
Sapadere
Aspendos, Turcja - 55 m n.p.m.
Aspendos
Antalya, Turcja - 22 m n.p.m.
Antalya
Belek, Turcja - 8 m n.p.m.
Belek All Inclusive
Twierdza w Alanyi, Turcja - 250 m n.p.m.
Alanya: twierdza na skale
Amman, Jordania - 757 m n.p.m.
Muzea Folkloru i Tradycji Popularnych

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal