Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Pn, 09-10-2017
Przewodnik

W pierwszy ciepły dzień października wybraliśmy się do Czech aby podziwiać krajobrazy u podnóża Karkonoszy na całkiem nowej ścieżce w koronach drzew.

Ścieżka została otwarta 2 lipca 2017 r. W Polsce na próżno szukać takich atrakcji jak punkty widokowe w koronach drzew, na szczytach gór, czy po prostu kładek, które pozwalaną turystom bezproblemowo podejść wysoko, aby nacieszyć się widokiem. Nie, żebym szedł na łatwiznę – wyznaję zasadę, że chodzenie po górach ma wycisnąć z człowieka siódme poty, ale nie bądźmy samolubni. Kładki takie jak „Stezka korunami stromů Krkonoše” ma wielką zaletę – pozwala cieszyć się tym widokiem osobom niepełnosprawnym, rodzinom z dzieckiem, osobom starszym czy matkom w ciąży.

kl 1

Fajna atrakcja. Szkoda, że u nas takich brakuje.

Ścieżka nie posiada oficjalnej polskiej nazwy, zatem trzeba posiłkować się czeską lub angielską - The Timber Trail. W oficjalnym folderze reklamowym widnieje tylko tytuł „Od korzeni po korony drzew”. Osobie, która go tłumaczyła, tylko wydaje się, że zna język polski, ale oczywiście wielki szacunek za pomysł i próbę. Niestety już cała ekspozycja na ścieżce, oznaczenia wskaźników na szczycie czy też opisy podziemnej ekspozycji są tylko po czesku i angielsku.

Tym razem w naszym Dzienniku nie chodzi o to, kto ile przeszedł, ale o to, co takiego zobaczyliśmy. I zdecydowanie warto było się tutaj wybrać, nawet jeśli mieliśmy przejść kilkaset metrów stromą ścieżką. Przy okazji – przy wejściu do ścieżki również znajduje się parking! Nie trzeba wcale parkować pod dolną stacją wyciągu…

Łączna długość ścieżki liczy sobie 2180 metrów, z czego ścieżka nad ziemią ma 885 m długości, a reszta to już zawijasy do nieba. Wieża widokowa ma zaledwie 45,5 m wysokości i co najlepsze w ogóle nie czuć podejścia, gdyż nachylenie trasy to 2-6%, czyli prawie nieodczuwalne. Na górze średnica wieży to aż 40 metrów! Górny pokład wieży znajduje się 826 metrów n.p.m.

kl 3

Na górny pokład może się dostać każdy!

Po drodze znajduje się wiele ciekawych informacji o otaczających wieżę drzewach, ponadto kilka stacji zabaw dla dzieci, stanowiska dydaktyczne i oczywiście ciekawa multimedialna wystawa „las pod ziemią” – umieszczona pod wieżą. Jeśli chcesz się dowiedzieć w jaki sposób tworzy się gleba, ile wody wchłania? Tego dowiesz się pod powierzchnią wieży.

Po wyjściu ze ścieżki przechodzimy przez sklep z pamiątkami - całkiem fajne gadżety i gry edukacyjne można tam znaleźć. Ponadto jest tak także stołówka :)

Wg mapy turystycznej przejście do wieży i powrót to 2,5 km, co zajęło 47 minut, ale do tego wyniku trzeba dodać lekko 2 km ścieżki i około 90 minut na jej pokonanie i podziwianie okolicy.

Zwiedzanie okolicy

Jeśli wybieracie się na ścieżkę to musicie poszukać mieściny Jańskie Łaźnie, która znajduje się u stóp Karkonoszy. Miejsce bardzo znane, gdyż tutaj można wjechać kolejką gondolową w góry, a ponadto znajdują się tutaj różne źródła termalne.

Jańskie Łaźnie (czes. Janské Lázně). Według danych z 2003 r. liczba mieszkańców miasta 880 osób. Według legendy źródła termalne odkryte zostały w 1006 przez rycerza Jana. Założycielem kurortu był natomiast Jan Adolf Schwarzenberg, który wybudował pierwsze sześć budynków zdrojowych w 1677. W 1925 w miejscowości odbyły się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym, a w 1937 Zimowa Olimpiada Robotnicza.

My selfie

Jeszcze selfie i do domu.
ostatnia modyfikacja: 2022-05-16 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Opłaty / bilety

Wstęp na kładkę (n/u) – 220 /180 CZK
Bilet rodzinny – 560 CZK (2+2)
Dzieci do lat 3 – gratis
Koszt jednego zjazdu – 50 CZK

Za wstęp można płacić kartą


Rekomendacja: Ocena ogólna 90%

Plusy
  • Blisko granicy z Polską
  • Przepiękna okolica
  • Ścieżka edukacyjna
  • Łagodne podejście
  • Widok na panoramę gór
Łatwość dojazdu
80%
Łatwość poruszania się
100%
Atrakcje do zwiedzania
90%
Ścieżka podejścia
Trasa: Trasa przez: Hoffmannova bouda | mapa-turystyczna.pl
Zobacz podobne
Opole, Polska - 154 m n.p.m.
Opole, Stolica Polskiej Piosenki
Kanion Sapadere, Turcja - 460 m n.p.m.
Sapadere
Karkonosze, Polska - 608 m n.p.m.
Chojnik
Lublin, Polska - 168 m n.p.m.
Szlak Unii Lubleskiej
Lublin, Polska - 168 m n.p.m.
Lubelskie podziemia
Lublin, Polska - 168 m n.p.m.
Lubelskie legendy
Powrót do hotelu: jak wygląda nocleg w czasie pandemii?
Powrót do hotelu: jak wygląda nocleg w czasie pandemii?
Karkonosze, Polska - 1424 m n.p.m.
Śmielec

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal