Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
So, 07-10-2017
Przewodnik

Ostatnią sobotę września postanowiliśmy poświęcić na wypad do Czech, aby ciesząc się ostatnimi promieniami słońca podziwiać ogromne Adršpašskoteplické Skály.

Adršpašskoteplické Skály to masyw górski w Sudetach Środkowych, w Czechach, będący fragmentem Gór, na południe od Kotliny Broumovskiej, w pobliżu miasteczka Teplice nad Metují oraz wsi Adršpach, w północno-wschodnich Czechach. Jest to masyw zbudowany z górnokredowych piaskowców.

Jednolita płyta piaskowca została podzielona licznymi kanionami, dolinami i szczelinami. Całość porośnięta jest lasem. Na terenie Adrszpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach, przez które przepływa rzeka Metuje tworząc dwa wodospady.

Cały teren masywu leży w granicach rezerwatu przyrody o nazwie „Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály”. Najwyższym wzniesieniem skał jest Čáp (786 m n.p.m.), znajdujący się w ich południowej części.

Krótki spacer pomiędzy kamieniami

Wejście do masywu znajduje się na północy, od strony wsi Adršpach. Między labiryntami form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna nie wymagająca żadnej wprawy przy chodzeniu po górach, składająca się z wygodnych schodków i poręczy.

Po opłaceniu biletu przechodzimy do uroczego jeziorka (jest to w istocie zalany kamieniołom), które można obejść dookoła po wytyczonej do tego celu ścieżce (szlak niebieski), następnie udajemy się na południe szlakiem zielonym.

Szlak zielony stanowi ścieżkę dookoła masywu (tzw. wielka pętla), która prowadzi przez najbardziej znane i charakterystyczne skały. Po drodze spotykamy kamienie uformowane w dzban, głowę cukru, słonie (Słoniowy Rynek), ząb, Madonnę, głowę tygrysa, kochanków, starostę i starościnę. Dodatkowo na trasie znajdują się dwa wodospady – Mały i Wielki, popiersie Goethego, liczne tablice pamiątkowe, a przede wszystkim najbardziej znana ze wszystkich atrakcji miasta - Brama Gotycka, która powstała w 1839 roku razem z całą siatką kładek i ścieżek.

Na południu zielonego szlaku można przejść na żółty i dotrzeć do kolejnego jeziorka, gdzie kursują zabytkowe łodzie turystyczne.

Przejście ścieżką niebieską i zieloną nie wymaga nadzwyczajnych zdolności alpejskich, choć na południu kamienie wypiętrzają się i trzeba pokonać kilkadziesiąt schodów w kilku miejscach. Ponadto w okolicach Starosty i Starościny trzeba przejść wąską szczeliną pomiędzy głazami (szerokość 50 cm).

Przy wyjściu standardowo znajdują się sklepiki z pamiątkami i kilka jadłodajni. Nas jednak urzekło stoisko z typowo polskim jadłem, grillowanymi oscypkami z żurawiną czy pajdą ze smalcem i ogórkiem – jak się okazuje stoisko prowadzone przez Polaków.

Historia

Przez długie lata wiedza o skalnych miastach, leżących w okolicach Teplic nad Metují i Adrszpachu, była stosunkowo niewielka. Okoliczni mieszkańcy szukali w nich schronienia, kiedy czuli się zagrożeni w swych domostwach. Dopiero około roku 1700 z sąsiedniego Śląska zaczęli przybywać do Adrszpachu pionierzy turystyki. Najstarszy wizerunek Adršpašskich skál pochodzi z roku 1739.

Wiele znaczących postaci historycznych miało okazję podziwiać Skalne Miasto w Adrszpachu i Teplicach. Między innymi królowa pruska Luiza, król polski i elektor saski August II Mocny, hrabia Franz Anton von Sporck z pobliskiego Kuksu, cesarz Józef II, cesarz austriacki Karol I, Johann Wolfgang Goethe i wielu innych.

W roku 1824 wśród skał wybuchł wielki pożar lasu trwający kilka tygodni, który zniszczył prawie całą roślinność leśną. Dopiero wówczas skalne labirynty stały się bardziej dostępne, a właściciele tych ziem rozpoczęli budowanie pierwszej sieci szlaków turystycznych w Adrszpachu.

Ciekawostki

W obrębie masywu znajdują się ruiny trzech zamków. W północno-wschodniej części, na zachód od Adršpašskich skál znajduje się zamek Adršpach; pomiędzy Teplickimi skalami a Teplicami – Střmen. Trzeci zamek – Skály – znajduje się na południowo-wschodnim cyplu masywu.

Przy jednym ze szlaków turystycznych znajduje się symboliczna drewniana kapliczka, poświęcona czeskim wspinaczom, którzy zginęli nie tylko tutaj, ale także w innych górach. Kapliczkę usytuowano w występie skalnym, na którym umieszczone są tablice pamiątkowe osób zmarłych tragicznie w górach.

ostatnia modyfikacja: 2022-05-16 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Opłaty / bilety

Na teren Skalnego Miasta (n/u) – 70 / 35 CZK
Bilet wstępu dla psa – 10 CZK
Rejs łodzią – 50 CZK
Parking (samochód osobowy) – 100 CZK

Do zamków obowiązują oddzielne bilety – w zależności od trasy od 30 do 450 CZK

Płatne tylko w koronach!


Rekomendacja: Ocena ogólna 78%

Plusy
  • Ogromny park
  • Kilka szlaków turystycznych
  • Piękne widoki
  • Bogata baza noclegowa
  • Sezonowe połączenie KD
Minusy
  • Słaba baza obiadowa
  • Duża komercja przed wejściem
Łatwość dojazdu
90%
Łatwość poruszania się
100%
Atrakcje do zwiedzania
100%
Baza noclegowa
60%
Jakość wyżywienia
40%
Ścieżka podejścia
Trasa: Adršpach – Adršpach | mapa-turystyczna.pl
Zobacz podobne
Opole, Polska - 154 m n.p.m.
Opole, Stolica Polskiej Piosenki
Kanion Sapadere, Turcja - 460 m n.p.m.
Sapadere
Karkonosze, Polska - 608 m n.p.m.
Chojnik
Lublin, Polska - 168 m n.p.m.
Szlak Unii Lubleskiej
Lublin, Polska - 168 m n.p.m.
Lubelskie podziemia
Lublin, Polska - 168 m n.p.m.
Lubelskie legendy
Powrót do hotelu: jak wygląda nocleg w czasie pandemii?
Powrót do hotelu: jak wygląda nocleg w czasie pandemii?
Karkonosze, Polska - 1424 m n.p.m.
Śmielec

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal