Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
N, 06-06-2021
Przewodnik

Dominikana - kraj leżący na drugiej największej wyspie Karaibów. Kierunek turystyczny słynący przede wszystkim z rajskich krajobrazów i pięknych plaż znalazł się w sferze naszych zainteresowań już na początku 2021 roku...

...ale dopiero w maju na poważnie zaczęliśmy się rozglądać za biletami - ostatecznie kupiliśmy je niemal w ostatniej chwili przed wylotem. Spakowani byliśmy od marca, zatem nie pozostało nic innego jak wsiąść w pociąg i pojechać na lotnisko. 

porownanie dominikana polska

Tak wygląda Dominikana w porównaniu z Polską | źródło: https://thetruesize.com

Dominikana, właściwie Republika Dominikańska, to kraj położony na wyspie Haiti (w świecie znana lepiej jako Hispaniola) - zajmuje ok. ⅔ wyspy. Jest to miejsce znane z bogatej oferty turystycznej, tłumnie odwiedzane przez Amerykanów i Kanadyjczyków, a ostatnio również Europejczyków, w tym Polaków za sprawą bezpośrednich połączeń realizowanych przez LOT. 

Wyspę od północy otaczają wody Atlantyku, a od południa Morza Karaibskiego. Celem naszej podróży były okolice Puerto Plata, ale do ostatniej chwili nie mieliśmy konkretnego planu zwiedzania. Siedem dni, które mieliśmy spędzić na wyspie postanowiliśmy podzielić po równo na odpoczynek i zwiedzanie. 

cypel wojtek

Atlantyk oblewa wyspę od północy, która jest tutaj w większości skalista. Pomiędzy skałami znajdują się piaszczyste plaże.
Wyspa Hispaniola została odkryta w 1492 roku przez ekspedycję Krzysztofa Kolumba. Podróżnik określił ją mianem raju na ziemi. Wyspa jest niezwykle zróżnicowana geograficznie za sprawą pięknych plaż, górzystych terenów, rozległych dolin i wysokich klifów. Wilgotne niziny i górskie stoki porastają wiecznie zielone lasy tropikalne. Łączny obszar terenów rezerwatów i parków narodowych obejmuje blisko ¼ kraju.

Cztery noclegi spędziliśmy w hotelu Casa Marina Beach & Reef w miejscowości Sosúa - wykupiliśmy pobyt w formule All Inclusive w okazyjnej cenie. Kolejne trzy noce spędziliśmy w Puerto Plata, w wynajętym na airbnb.pl apartamencie. 

Przylot i transfer

dreamliner dominikana

Do Dominikany polecieliśmy biało-czerwonym samolotem PLL LOT Dreamliner w wersji 787-9.

Wylecieliśmy z Warszawy w sobotę po godzinie 15:00, a na miejscu byliśmy o 20:00 czasu lokalnego. Przelot trwa prawie jedenaście godzin, z czego należy uwzględnić, że różnica czasu względem polskiej strefy wynosi 6 godzin (w Dominikanie nie bawią się w letni i zimowy czas, dlatego w zimie różnica wynosi 5 godzin).

Na miejscu byliśmy po zmroku, dlatego też do Sosúa musieliśmy wybrać transfer taxi lub podstawionym turystycznym busem. Koszt taxi to 25 USD, ale szczęśliwie udało nam się wynegocjować transfer busem pod sam hotel nieco taniej. 

Po opłaceniu pobytu udaliśmy się do pokoju, a następnie na późną kolację.

Hotel Casa Marina Beach & Reef w Sosúa

maly basen

Hotel prezentował się bardzo ciekawie. W tygodniu był zajęty głównie przez gości z Europy, którzy stanowili do 10% obłożenia. 

Hotel Casa Marina to kompleks z dwoma basenami, kilkoma restauracjami i umieszczonymi na skałach jacuzzi. Niemal cały pobyt minął nam bardzo spokojnie, ponieważ hotel nie był znacznie obłożony. Mogliśmy dzięki temu korzystać bez problemów z jacuzzi, basenów i plaży, a w restauracji nie było kolejek. 

Obsługa i jedzenie w dobie Covid

Obsługa hotelowa była bardzo sprawna. Bez problemu mogliśmy się porozumieć z obsługą w języku angielskim. W restauracji i lobby trzeba było zakładać maski. 

W restauracji obowiązywały zaostrzone reguły sanitarne - kelnerzy przynosili zastawę do stołu, a następnie można było z nimi udać się do bufetu, gdzie obsługa nakładała pożywienie na talerz. Napoje i sałatki przynosili kelnerzy. 

Zwiedzanie Sosúa i okolicy

Wydawałoby się, że Sosúa to mała miejscowość położona w obrębie strefy turystycznej, ale w rzeczywistości to miasto zamieszkane przez 49 tysięcy mieszkańców. 

kolorowa uliczka

Część turystyczna nie powala na kolana, ale mimo wszystko można było odnaleźć odrobinę piękna. 

W niedalekiej odległości od hotelu znajdują się restauracje, kantory, salony fryzjerskie i małe biura turystyczne. Atmosfera jest tu raczej imprezowa. Miejscowi czasem zaczepiają turystów próbując zainteresować ich swoją ofertą.

Przy głównej ulicy znajdują się większe sklepy - w tym market spożywczy i sklep odzieżowy, oraz stacja paliw i dworzec autobusowy biura Metro.

autobus metro

Metro to zarówno przewoźnik pasażerski jak i spedytor. Dworzec w Sosúa położony jest przy głównej ulicy, niedaleko stacji benzynowej Texaco.

Na południe od centrum rozciąga się dzielnica turystyczna z długą plażą miejską. Bogato zabudowany bulwar świadczy usługi turystyczne, handlowe i oczywiście gastronomiczne. Dalej położony jest dworzec autobusowy biura Caribe Tours. 

Santiago de los Caballeros

Drugie największe miasto Dominikany liczy niemal milion mieszkańców. Jest to miejsce, w którym możemy poznać prawdziwy dominikański klimat z dala od turystycznego raju. Samo miasto nie posiada wiele do zaoferowania. 

Jak poruszać się po kraju?

Do Santiago pojechaliśmy busem Caribe Tours, które odjeżdżają średnio co godzinę z położonego na południu miasta dworca. Bilety kupuje się w dniu wyjazdu i kosztują 190 peso (ok. 12 zł) - niezależnie od pokonanej odległości. Linia, którą jechaliśmy dojeżdża aż do Santo Domingo. 

W Santiago udało nam się zidentyfikować kilka ciekawych miejsc. Najważniejsze to pomnik bohaterów odzyskania niepodległości. Poza tym kilka mniejszych pomników i miejsc pamięci oraz zabytkowe centrum miasta z kościołem i katedrą. 

pomnik narodowy

Najlepiej znany w mieście punkt, także orientacyjny - położony na wzgórzu Pomnik Bohaterów Odzyskania Niepodległości.  

Cała wyprawa trwała pięć godzin, podczas których poznaliśmy gwarną i chaotyczną stronę Dominikany. 

panorama centrum

Miasto nie wyróżnia się niczym specjalnym, nie znajduje się na liście większych atrakcji turystycznych. 

Puerto Plata

rynek rotunda

Najważniejszy zabytek starego miasta to kolonialna, drewniana rotunda. 

Trzy noce spędziliśmy w Puerto Plata - uroczym nadmorskim mieście liczącym prawie 330 tysięcy mieszkańców. Zainstalowaliśmy się w bardzo ładnym apartamencie niedaleko centrum miasta zarezerwowanym przez portal airbnb.pl. Miejsce było o tyle dogodne, że blisko było niemal wszędzie.

autobus caribe tours

Do Puerto Plata przyjechaliśmy busem Metro w środę, przed godziną 13:00.

Nasz apartament znajdował się dwie przecznice dalej, zatem po zostawieniu bagaży w pokoju od razu udaliśmy się na wstępny rekonesans, a potem na zakupy żywnościowe. Z tego względu, że tym razem mieliśmy w apartamencie kuchnię, postanowiliśmy sami gotować - przynajmniej raz na jakiś czas.

aneks kuchenny wojtek

Kilka posiłków przygotowaliśmy na miejscu, jednak chęć poznania lokalnej kuchni wygrała i częściej jadaliśmy na mieście. 

Po zakupach poszliśmy zobaczyć zabytkowe stare miasto oraz kilka ciekawych uliczek i zaułków.

uliczki parasole

Jedną z większych atrakcji jest uliczka z kolorowymi parasolami. Znajduje się tam kawiarnia, którą polecamy.

uliczki rozowa

Za to różowa uliczka jest prawdziwym hitem, który każdy powinien odwiedzić. 

Daliśmy się przy okazji podejść “licencjonowanemu przewodnikowi”, który zaprowadził nas do fabryki cygar, a tam nie zostało nam już nic innego jak kupić kilka sztuk - tego zakupu akurat nie żałujemy. Zdecydowaliśmy jednak, że tego typu propozycje “darmowego” oprowadzania będziemy odrzucać. 

cygaro

Spróbowaliśmy tych mitycznych dominikańskich cygar. Więcej napiszemy w relacji z Puerto Plata.  

Następną pozycją na liście zwiedzania był cypel z parkiem i Fortem San Felipe, który bardzo chcieliśmy zobaczyć, ale w momencie podejścia pod fort zrobiło się pochmurnie, dlatego postanowiliśmy wrócić do mieszkania, a zwiedzanie kontynuować następnego dnia. 

cypel fotograf

Cypel z parkiem San Felipe to miejsce idealne na codzienne spacery. Jest tam wiele atrakcji, które warto zobaczyć.

Czwartek poświęciliśmy w całości na zwiedzanie pobliskiej góry i miasta

Rano udaliśmy się Uberem do dolnej stacji kolejki linowej i przez kilka godzin zwiedzaliśmy górę oraz piękny ogród botaniczny na jej szczycie.

wagonik na dole

Teleférico w Puerto Plata to jedyna kolejka linowa na Karaibach.

schody wojtek

Ogród położony na górze Isabel De Torres to rozległy park z uroczymi ścieżkami wśród bujnej zieleni.  

Po powrocie na dół pojechaliśmy (również Uberem) kolejny raz na cypel. Jest tu kilka atrakcji wartych zobaczenia m.in. zabytkowa latarnia morska, dawne budynki koszar i więzienia, amfiteatr, promenada, pomnik generała Luperóna, a także wspomniany wcześniej fort. 

twierdza baszta

Fort San Felipe to mały obiekt obronny, zbudowany na prostokącie. 

W piątek ponownie wróciliśmy do starego miasta, gdzie tym razem chcieliśmy zobaczyć konkretne atrakcje z naszej listy, bowiem ciekawych zabytków jak i muzeów w mieście jest naprawdę sporo. Niestety - w obecnej sytuacji - wszystkie placówki muzealne były zamknięte.

muzeum bursztynu logo

Muzeum z bursztynem z "Parku Jurajskiego" było zamknięte. Ciężko to przeżyć... 

W każdym razie w mieście można zwiedzić wiele naprawdę ciekawych miejsc: stare miasto, katedrę św. Filipa, muzeum generała Luperóna, Lożę Masońską, muzeum bursztynu, fabrykę cygar, fabrykę rumu, galerię bursztynu, uliczki różową i z tęczowymi parasolami, palarnię kawy oraz wiele innych mniejszych atrakcji. 

muzeum luperona

Z miastem związana jest postać generała Gregorio Luperóna, którego uważa się za jednego z ważniejszych bohaterów walczących o niepodległość Dominikany. 

Kuchnia Dominikany

Lokalna kuchnia jest mieszanką kilku smaków - przede wszystkim kreolskiego i karaibskiego, podanych w latynoskiej oprawie. Czuć również wpływy amerykańskie, które na wyspie są dość silne. 

Najpopularniejsze zestawy to mięso (kurczak, wołowina), fasola, ryż, śladowe ilości warzyw, a przy tym dużo cebuli. Prym wiodą potrawy z plantanów (bananów warzywnych), które podaje się o każdej porze dnia, w formie placuszków lub puree (mangu).

agua plantany

Placuszki z bananów warzywnych (plantanów) - całkiem smaczna przekąska. 

W nadmorskich miejscowościach zjemy owoce morza, w tym krewetki, małże i langusty. Wiele restauracji ulokowanych jest przy plaży, albo z widokiem na ocean. 

Najpopularniejsze śniadanie składa się z puree z plantanów z dodatkiem cebuli, jajecznicą oraz krążkami mięsnymi. 

tamtam sniadanie

Typowe śniadanie dominikańskie - jajecznica, Mangú (puree z plantanów z cebulką) i krążki mięsne. 

Najczęściej spotykanym trunkiem jest oczywiście rum, który dominuje na sklepowych półkach. Najpopularniejszy to Barceló, a także piwo Presidente. 

rum na polce

Będąc na wyspie warto spróbować lokalny rum - najlepiej znany to Barceló. Występuje w kilku odmianach. 

Z napojów najpopularniejsze są różnego rodzaju soki oraz lokalna wersja coli. Warto wspomnieć, że butelka 2l Coca Cola lub Pepsi kosztuje ok. 3 zł.

banany papaja

Wszędzie, nawet na plaży, kupicie banany lub inne owoce. My korzystaliśmy z tej formy zakupu bardzo często.

Finanse w podróży

Od zawsze wiadomo, że najdroższy w przypadku dalekich podróży jest bilet lotniczy. Tym razem śledziliśmy ceny biletów czarterowych z biura podróży Rainbow. Ich koszt w przeddzień wylotu często wynosił 1999 zł (za osobę w dwie strony). Tak też kupiliśmy.

Pobyt w hotelu Casa Marina Beach & Reef zakupiliśmy poprzez stronę destina.com - 4 noclegi w kwocie 1269 zł.

Apartament w Puerto Plata zarezerwowaliśmy poprzez airbnb.pl w kwocie 509 zł (3 noclegi + opłaty serwisowe).

przypadający na osobę 2888 zł (1999 loty, 889 noclegi)

Trudno oszacować ile wydaliśmy na wyżywienie, bowiem w hotelu Casa Marina Beach & Reef było wliczone w cenę pobytu (All Inclusive), natomiast w Puerto Plata niektóre obiady i śniadania przygotowaliśmy w apartamencie. 

zakupy sery salami

W sklepach kupowaliśmy lokalne produkty. Sery są bardzo dobre, natomiast wędliny słabej jakości. 

Mimo wszystko chcieliśmy spróbować lokalnej kuchni i jedliśmy również w restauracjach nieopodal promenady, a ceny posiłków za jedno danie obiadowe wynosiły od 300 do 600 peso.

Wypłaty z bankomatów

Z Bankomatu wybraliśmy po 9000 peso każdy (ok. 580 zł) na osobę - stanowczo za dużo jak na tygodniowy pobyt. Do tego mieliśmy 100 dolarów, z których 60 wymieniliśmy na peso. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że korzystniej jest wypłacać kasę z bankomatów, np. kartą Revolut, choć różnica była niewielka, to jednak z bankomatu wychodziły “nówki”, a w kantorze dostaliśmy brudne banknoty. Przy wypłacie z bankomatu 100 peso kosztowało nas 6,49 zł.

scotiabank

Warto zapamiętać ten znak - kasa z Revolut bez prowizji.

Scotiabank posiada opcję wyboru nominałów banknotów. Można wybrać czy wypłata ma składać się z dużych czy mniejszych.

Nie płaciliśmy kartami na miejscu. Za wszystko płaciliśmy peso, w tym również bilety autobusowe.

Podsumowanie

  • Miejsce: Republika Dominikany (Sosúa, Puerto Plata)
  • Czas pobytu: 15-05-2021 - 22-05-2021
  • Noclegi: hotel All Inclusive (4), apartament (3)
  • Całkowity koszt wycieczki na jedną osobę:
    3468 (loty 1999 + noclegi 889 + wybrane z bankomatów 580)
ostatnia modyfikacja: 2022-05-12 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Przykładowe ceny w sklepach

(100 peso - ok. 6,5 zł)

Jabłka - 59 peso 1/kg
Plantany (banany warzywne) - 12 peso 1/kg
Banany - 14 peso 1/kg
Ananasy - 54 peso (sztuka)

Tacka sera Gouda w plastrach (300 gr) - 66 peso
Tacka zera tartego Mozarella (500 gr) - 110 peso
Tacka salami (300 gr) - 66 peso

Paczka wafelków - 45 peso
Ciasteczka z czekoladą - 110 peso
Herbatniki zoo, herbatniki z czekoladą - 87 peso
Ciastka typu markizy - 55 peso
Ciasteczka maślane - 110 peso

Red Bull - 89 peso

Piwo Presidente (mała puszka) - 50 peso

Przyprawy w paczkach:
Oregano - 50 peso / Mielone 63 peso
Pieprz - 66 peso

Przykładowe ceny posiłków

(100 peso - ok. 6,5 zł)

Śniadanie amerykańskie - 250-300 peso
Dominikańskie (Mangu) - 200-300 peso
Specjalne (omlet) - 355 peso
Naleśniki - 180-300 peso
Śniadanie owocowe - 300 peso

Sałatki - 200-450 peso
Zupy - 250-350 peso
Kanapki - 200-350 peso

Dania mięsne - 350-600 peso
Tacos - 300 peso
Nachos / Burito / Quesadilla - 355 peso
Fajitas - 300-600 peso
Owoce morza - 600-1200 peso
Makarony - 300-500 peso

Koktajle - 150-300 peso
Drinki alkoholowe - 200-400 peso
Napoje bezalkoholowe (200 ml) - 80-150 peso

Kawa - 40-50 peso
Kawa z mlekiem - 50-60 peso

Piwo (butelka) - 150-250 peso

W restauracjach do cen należy doliczyć napiwek (zwykle 100 peso)

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Zobacz podobne
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Hierapolis, Turcja - 364 m n.p.m.
Pamukkale
Kanion Sapadere, Turcja - 460 m n.p.m.
Sapadere
Aspendos, Turcja - 55 m n.p.m.
Aspendos
Antalya, Turcja - 22 m n.p.m.
Antalya
Belek, Turcja - 8 m n.p.m.
Belek All Inclusive
Twierdza w Alanyi, Turcja - 250 m n.p.m.
Alanya: twierdza na skale
EuroTrip 2021: podsumowanie wyjazdu
EuroTrip 2021: podsumowanie wyjazdu

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal