Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Pn, 28-09-2020
Przewodnik

Djerba - wyspa Tunezji zwana śródziemnomorskimi Karaibami. Raj turystyczny, który może pochwalić się wieloma atrakcjami, głównie związanymi z antycznymi ruinami i berbejską tradycją. 

Wschodnie wybrzeże wyspy, to pas szerokich piaszczystych plaż i luksusowych hoteli, które co roku przyjmują turystów głównie z Europy. 

Powierzchnia wyspy to 514 km² i mieszka na niej ok. 100 tys. ludzi. Na wyspie znajduje się wiele miast, ale najważniejszym jest stolica regionu - Houmt Souk. Nazwa pochodzi od targu (suk), który zajmuje niemal całe centrum i jest na nim praktycznie wszystko. Wystarczy urządzić sobie spacer krętymi uliczkami - gdziekolwiek dojdziecie, będziecie nadal w strefie sprzedaży.

djerba mapa

Taka ceramiczna mapa bardzo pomaga w nawigacji po wyspie.

W stolicy zabawiliśmy kilka godzin podczas wycieczki. Odwiedziliśmy tam muzeum, twierdzę, a także zjedliśmy bardzo dobry obiad. Natomiast w ścisłym centrum mieliśmy okazję spacerować wąskimi uliczkami zdobionymi muralami i niebieskimi elementami. Na placu wypiliśmy orzeźwiające soki, a handlowy charakter naszej wyprawy to przyprawy, których zakupiliśmy naprawdę dużo. Przy okazji warto pamiętać, że trzeba się o wszystko targować i to bardzo ostro, ale to nie jest specjalna tajemnica - to kraj, którego mieszkańcy traktują targowanie jak ważną część życia, a zaakceptowanie pierwszej lepszej ceny będzie po prostu źle przyjęte. 

houmt souk rynek wojtek

Od czego by tu zacząć zwiedzanie stolicy...

Co można zobaczyć w stolicy?

W mieście znajduje się jedyny na wyspie kościół katolicki. Zbudowany w stylu neobarokowym, jest obecnie remontowany. I niestety był zamknięty. 
Na wybrzeżu zwiedzimy twierdzę Borj el Kebir, pamiętającej XIII wiek.
Z twierdzą wiąże się okropna legenda, według której po zdobyciu twierdzy, Turcy wymordowali całą społeczność Hiszpanów, a z ich czaszek zbudowali wieżę. Ostatecznie została ona rozebrana pod naciskiem światowych mocarstw, a w jej miejscu stoi teraz obelisk. 
Muzeum Tradycyjnego Dziedzictwa Djerby, w którym zobaczymy ciekawe ekspozycje typowych dla lokalnej ludności strojów i biżuterii, a także rekonstrukcje wiejskich domostw. 

Drugim dużym miastem, które odwiedziliśmy to Midun. Byliśmy tam w sumie dwa razy - pierwszy, żeby rozpoznać teren, a drugi, żeby się ostro targować (naprawdę!) głowa nas bolała od tego ciągłego zbijania cen. Szczęśliwie w pobliskim centrum handlowym są restauracje i sklepy ze stałymi cenami (taki naprawdę europejski dom handlowy).

midun domek

Midun to bardzo ładne i urocze miasto. Warto przejść się wąskimi uliczkami.

Co zobaczymy w Midun?

Dwa meczety z wysokimi wieżami.
Centrum z typowymi klasycznymi uliczkami i stoiskami.
Fajną kawiarnię pod drzewem oliwnym.
Jadąc do miasta zobaczymy sady oliwne i palmowe. 

Djerbahood to miejsce, które chętnie odwiedzają turyści. Właściwie idziemy o zakład, że wiele osób właśnie po to przyjeżdża. Tak naprawdę nie jest to miasto, a atrakcja turystyczna. Prawdziwa nazwa miasta to Ar-Rijad, choć lepiej znane jest jako Erriadh za sprawą dużej żydowskiej diaspory. Znajduje się tu najstarsza w tej części Afryki synagoga Al-Ghariba, turystom raczej mało znana. Ponownie głośno o niej stało się za sprawą zamachu terrorystycznego z 2002 roku, gdy zginęło 21 osób. 

djerbahood motorek

Małe miasto udekorowane muralami - to trzeba zobaczyć

Turystyka lokalna skupia się przede wszystkim na fenomenie Djerbahood - jest to projekt, w który zaangażowało się ponad 100 artystów zdobiąc to miejsce przeszło 150 muralami (nadal przybywają nowe). Jest też kilka polskich - warto poszukać krążąc wąskimi uliczkami, w których zobaczyć można fantazyjne kolorowe drzwi zdobione sztuką lub kwiatami. 

smakowanie kawy

Największą lokalną atrakcję jest tradycyjne palenie kawy i oczywiście jej smakowanie.

Na południu wyspy, gdzie istnieje jedyny punkt łączący Djerbę z kontynentem zobaczymy ruiny dawnego Fenickiego miasta z X wieku p.n.e. zwanego Meninx. Obecnie zobaczymy tutaj tylko elementy antycznych budowli, które - jak podejrzewam - zostały rozrzucone po okolicy tworząc niesamowity klimat do zadumy (polecamy zobaczyć zarysy budowli w Mapach Google). Niestety, miejsce w którym znajdował się Meninx jest obecnie w większość pod wodą, tak samo jak oryginalna rzymska grobla, którą rzekomo możemy ze specjalnego tarasu widokowego podziwiać. Obecna “rzymska grobla” powstała w czasie II Wojny Światowej i miała za zadanie ułatwić przerzucanie wojsk między kontynentem a wyspą. 

meninx sebek

Foto w antycznej pozie i jedziemy dalej.

Sztuka czy kicz?

W południowo-zachodniej części wyspy warto odwiedzić miasto Guellala, która jest kolebką garncarstwa na wyspie. Podczas naszej wycieczki odwiedziliśmy jeden z zakładów - Ali Berbera, w którym można zobaczyć jak wytwarzano ceramikę na wyspie oraz zaopatrzyć się w wystawione na sprzedaż pokaźne zasoby tego produktu.

garncarstwo made

Ali Barbera w akcji. Na naszych oczach zrobił filiżanką i spodek zdobione tradycyjnymi berbejskimi motywami.

Na dziedzińcu zakładu znajduje się też tradycyjna tłocznia oliwy. Można do niej wejść i zobaczyć jak kiedyś wytwarzano oliwę. Jest tu również piec do wypalania gliny, ale już dawno nieużywany. 

garncarstwo sebek

Przeglądamy wystawiony towar.

Niedaleko stolicy wyspy znajduje się pracownia Dar Jilaniego, który specjalizuje się w sztuce szkła. Materiałem do jego prac są odpady pozyskane z recyklingu, który w Tunezji jest zagadnieniem kompletnie nieznanym. 

dar jilani

Artysta maluje obrazek na szkle.

Przyglądaliśmy się pracy artysty, podczas której malował na szkle piękny obrazek z pustynnym motywem. Każdy mógł nabyć indywidualny wizerunek za jedyne 10 euro.

Djerba Explore Park

djerba explore

Centrum handlowe Djerba Explore wygląda naprawdę fajnie.

Ciekawe miejsce, będące domem dla trzech atrakcji. Do parku wchodzimy od strony parkingu, gdzie wita nas piękna kolonialna zabudowa. Jest to miejsce z licznymi restauracjami i sklepami. W czasach pandemii działały tylko sklepy. To część, do której wstęp jest bezpłatny. 

Dalej odwiedzimy okazały budynek muzeum historii lokalnej - Lalla Hadria Museum, gdzie zobaczymy wiele dzieł sztuki islamskiej z terenu Djerby (z dużym naciskiem na lokalną berbejską kulturę), ale także liczne eksponaty ze świata muzułmańskiego, zwłaszcza z okresu Imperium Osmańskiego. Zakupiony bilet wstępu uprawnia do wejścia dla innych atrakcji, które znajdują się zaraz za budynkiem. 

djerba explore muzeum

Ekspozycja w muzeum Lalla Hadria w Djerba Explore.

Typowa wioska berbejska zwana Menzel to miejsce, gdzie zapoznamy się z odtworzonym gospodarstwem domowym z centralnym budynkiem mieszkalnym i odtworzonymi budynkami pomocniczymi, jak garncarnia, tkalnia, prasa do oleju i wiele innych. 

djerba explore menzel

Menzel to typowa zabudowa mieszkalna gospodarstwa rolnego.

Za nim jest najlepiej znana część tego parku - baseny z krokodylami. Miejsce przypominające małe ZOO, w którym główną atrakcję stanowi starannie zaaranżowany basen z około 500 (1000) okazami krokodyli. Miejsce to powstało w celach rozrodczych i zostało udostępnione zwiedzającym, którzy mogą podziwiać gady z wysoko położonych tarasów i ścieżek. W parku zobaczymy również mniejsze gady - żółwie i jaszczurki. 

djerba explore krokodyle

Sporo fajnych zwierzaków.

Kuchnia tunezyjska

Będąc na wyspie smakowaliśmy głównie miejscowe potrawy. Dla kuchni tunezyjskiej charakterystyczne są potrawy z kaszą, kuskusem, warzywami - głównie pyszne pomidory i ogórki, ale także różnego rodzaju mięsa, ryby i owoce morza. Na zakończenie każdego posiłku należy zjeść owoce i wypić herbatę. 

jedzenie brik

Brik - pieróg z farszem warzywnym.

Potrawy, które chcieliśmy spróbować to m.in. brik (briq) - pieróg z ciasta smażony na głębokim oleju, najczęściej wypełniony farszem bezmięsnym, a także couscous - danie, którego podstawą jest kasza kuskus, a na niej kawałki mięs i warzyw. Ponadto zjedliśmy eskalopki oraz wiele tunezyjskich dodatków. O zjedzonych owocach, słodkościach i wypitych herbatach z miętą nie będziemy wspominać. 

jedzenie kuskus

Couscous - całość polewa się gęstym oliwkowym sosem i dlatego nazywana jest zupą.

Podczas wypadów do większych miast smakowaliśmy tradycyjnych kaw i soków. Bardzo polecamy. 

Plaże i hotele

Całe wschodnie wybrzeże to jeden wielki pas kurortów, hoteli i pensjonatów. Niektóre kompleksy hotelowe posiadają po kilka basenów (w tym zadaszony), własne zjeżdżalnie i prywatne plaże. 

baseny hotelowe

Zatrzymaliśmy się w Welcome Meridiana Hotel, który oferował swoim gościom niemal wszystkie pożądane atrakcje wczasowe.

Plaże Djerby są piaszczyste i szerokie. Na północnym wschodzie zaczynają się na półwyspie flamingów, a na południu małą laguną. Temperatura wody dochodzi nawet do +28 °C. Na plaży występuje mało kamieni czy głazów, są one jednak głębiej w wodzie, dlatego zalecamy pierwsze wejście w specjalnym obuwiu, aby wybadać teren. Prawdopodobnie hotel zadba o oznakowanie miejsc wolnych od skał specjalnymi bojami. 

plaza hotelowa

Prywatna plaża hotelowa w sezonie 2020 świeciła pustkami.
ostatnia modyfikacja: 2022-05-16 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Bilety

Djerba Explore - 20 TND
Muzeum w Houmt Souk - 7 TND
Twierdza w stolicy - 10 TND

Ceny

O ile nie jesteśmy w sklepie z pamiątkami, to ceny powinny być stałe. Tak kupimy m.in. żywność w marketach czy posiłki w restauracjach. 

Restauracje turystyczne

Sałatki - 7-24 TND
Przekąski - 10-30 TND
Owoce morza - 40-65 TND
Dania główne - 28-42 TND
Specjały tunezyjskie - 27-35 TND 

Restauracje dalej od hoteli 

Dania mięsne - 15-35 TND
Owoce morza - 40-60 TND
Ryby - 20-30 TND
Makarony - 20-30 TND 

Kawa zwykła 2 TND
Cappuccino, latte 3 TND
Herbata 1-2 TND
Napoje gazowane 2,5 TND
Woda 0,5l 2 TND
Soki z owoców 5-6 TND 

Piwo bezalkoholowe Celestia 3 TND
Piwo alkoholowe Celtia 6-7 TND

Taksówki 1 TND za 1 kilometr

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.


Rekomendacja: Ocena ogólna 70%

Plusy
 • Maksymalna temp. w dzień +33 °C
 • Temperatura wody w oceanie +28 °C
 • Ładne piaszczyste plaże
 • Bardzo mili i serdeczni mieszkańcy
 • Dużo ceramiki do wyboru
 • Tanie taksówki
 • Dobrze zaopatrzone bazary
Minusy
 • Brak czystości poza hotelami
 • Przeważnie trzeba się o wszystko targować
 • Z perspektywy osób znających angielski - główny język do komunikacji to francuski
 • Przeważnie tylko francuskojęzyczne animacje w hotelach
Łatwość dojazdu
80%
Łatwość poruszania się
75%
Atrakcje do zwiedzania
50%
Baza noclegowa
90%
Dostępność sklepów
55%
Zobacz podobne
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Hierapolis, Turcja - 364 m n.p.m.
Pamukkale
Kanion Sapadere, Turcja - 460 m n.p.m.
Sapadere
Aspendos, Turcja - 55 m n.p.m.
Aspendos
Antalya, Turcja - 22 m n.p.m.
Antalya
Belek, Turcja - 8 m n.p.m.
Belek All Inclusive
Twierdza w Alanyi, Turcja - 250 m n.p.m.
Alanya: twierdza na skale
EuroTrip 2021: podsumowanie wyjazdu
EuroTrip 2021: podsumowanie wyjazdu

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal