Wyszukiwarka treści

Jak zakupić i doładować internet z Orange w Egipcie

sobota, 02-07-2022 r.   Poradnik

Praktyczny poradnik krok po kroku

W Egipcie funkcjonuje kilku usługodawców telefonii komórkowej oferujących zakup mobilnych pakietów internetowych. Oferta u każdego wygląda podobnie - należy zakupić kartę SIM z podstawowym limitem gigabajtów. Można je kupić w salonach, na stoiskach, a czasem nawet na ulicy.

Autorem publikacji jest Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.


Warto pamiętać o tym, że Egipt to kraj niesamowitych okazji do naciągania turystów, dlatego nie zalecamy kupować go w pierwszym lepszym kiosku, tym bardziej, że większość informacji jest opisanych językiem, którego nie znamy i łatwo nas nabić w butelkę. 

Najlepiej wybrać się po prostu do salonu (koniecznie polecamy z dala od lotniska), a tam w klimatyzowanym pomieszczeniu, bez pośpiechu, z oficjalnym przedstawicielem międzynarodowej korporacji, pod czujnym okiem kamer monitoringu, zakupimy to - i tylko to - co będzie nam potrzebne. A na wszystko będziemy mieć podkładkę w postaci paragonu.

Po przylocie do Egiptu zdecydowaliśmy się na salon Orange, który był po prostu pierwszym, jaki zobaczyliśmy podczas zwiedzania miasta. Na przykładzie tej usługi pokażemy, jak skonfigurować i zakupić dodatkowe pakiety. 

Jak i gdzie kupić?

orange vodafone

Orange i Vodafone w Egipcie to dwa bratanki, które zwykle występują razem :)

Proces zakupu wygląda podobnie jak w Polsce. Należy okazać dokument ze zdjęciem (paszport) oraz wizę - tu również numer musi być przypisany do nazwiska. Po dokonaniu wszelkich formalności otrzymaliśmy pakiety Go Internet z kartą SIM, którą na miejscu włożyliśmy do smartfonów, a operator aktywował przy nas numer podając kod na klawiaturze telefonu.

Warto podkreślić, że smsy konfiguracyjne i informacyjne przychodzą w języku arabskim, więc jeśli jesteście biegli w używaniu translatora wbudowanego w aparat, to możecie zaryzykować samodzielną konfigurację. My jednak woleliśmy upewnić się jeszcze w salonie, że wszystko działa poprawnie, a stan faktyczny zgadza się z tym za co zapłaciliśmy.

Na start konto doładowane jest 4,5 GB transferu ważnym przez 30 dni - koszt zakupu pakietu podstawowego to 140 EGP.

Dopiero od tego miejsca w pełni kontrolujemy pakiet internetowy i możemy w każdej chwili sprawdzić jego stan. 

Do sprawdzania stanu GB służy aplikacja Orange Egypt, ale z powodu różnicy regionów w ustawieniach smartfonów, nie możemy jej pobrać ze sklepu z aplikacjami. Można ręcznie zmienić region w smartfonie, ale czy jest sens mieszać w urządzeniu, które jest naszym oknem na świat, tylko po to, by zainstalować potrzebną na okres urlopu aplikację? 

Innym, bardziej wygodnym wyjściem, jest dostęp przez stronę https://www.orange.eg/en/

orange arabski

Arabskojęzyczna strona desktopowa Orange.eg.

Portal Orange domyślnie wyświetla się po arabsku, ale posiada możliwość zmiany języka na angielski (lewy, górny róg - przycisk “EN”). 

Po przełączeniu strona wyświetla się wg europejskich standardów i możemy przystąpić do rejestracji naszego numeru.

rejestracja logowanie

Numer rejestrujemy tylko raz, potem będzie naszym loginem do konta. Musimy jedynie podać hasło i gotowe.

Po zalogowaniu zobaczymy szereg okienek z różnymi informacjami. Nas interesuje sekcja “My Credit”, gdzie podany jest stan “kredytów” odpowiadający funtom egipskim, które możemy wydać na zakup pakietów. 

1 kredyt = 1 funt egipski.

Początkowy stan wynosi “zero”, zatem aby uruchomić nowy pakiet musimy doładować konto. Klikając na pomarańczowy przycisk “Recharge” będziemy mogli wybrać, czy chcemy doładować zdrapką/kodem zakupionym wcześniej w salonie lub kartą płatniczą. W przypadku karty przechodzimy do formularza w celu podania danych karty. Pierwsza od góry rubryka pozwala wpisać ilość kredytów (czyli równowartość funtów egipskich).

Doładowanie i aktywacja pakietu

Warto najpierw zapoznać się z listą dostępnych pakietów:

  • Go Super 10 (1 GB za 10 EGP)
  • Go Super 20 (2,25 GB za 20 EGP)
  • Go Super 35 (4,5 GB za 35 EGP)
  • Go Super 50 (7 GB za 50 EGP)
  • Go Super 70 (10,5 GB za 70 EGP)
  • Go Super 120 (20 GB za 120 EGP)
  • Go Super 200 (36 GB za 200 EGP)
  • Go Super 400 (90 GB za 400 EGP)

pakiety

Lista dostępnych pakietów w sezonie lato 2022.

Konto musimy doładować odpowiednią ilością kredytów, ale warto zakupić ich więcej, ponieważ wykonanie niektórych czynności (jak np. wybór i aktywacja pakietu) “kosztuje” pewną ilość piastrów. 

Załóżmy, że chcemy aktywować pakiet Go Super 70.

Aby na nasze konto wpadło 70 kredytów, musimy doładować konto kwotą 100 EGP, gdyż na konto dostaniemy jedynie 70 funtów (podatek 30%). Warto jednak zakupić 102 EGP, a na konto trafi nam 71,4 kredytu.

doladowanie 100

Przykładowe doładowanie kwotą 100 EGP skutkuje pobraniem podatku w wysokości 30%!

Poniżej przedstawiamy ścieżkę do doładowania konta: My Account > Recharge > Recharge via Credit Card - należy uzupełnić pola i podać kwotę doładowania uwzględniając nadwyżkę na dodatkowe wydatki.

doladowanie

Proces doładowania konta kwotą 102 EGP, dla przykładowego zakupu pakietu Go 70.

Wybór i aktywacja pakietu również są płatne! Po wyborze pakietu z puli środków na koncie zniknie nam kilkadziesiąt piastrów.

Na karcie “My Account” części “My Internet” będzie widnieć informacja o aktualnie subskrybowanym pakiecie “GO 70 - 10500 Super MB”.

Zasada doładowania i aktywacji jest prosta - najpierw należy doładować konto odpowiednią ilością kredytów, a następnie wybrać pakiet i aktywować. Gdy z konta znikną kredyty odpowiadające cenie pakietu, będziemy wiedzieć, że już działa.

Po aktywowaniu pakietu pojawi się informacja w panelu, a także natychmiast dostaniemy smsa po arabsku z informacją o aktywacji. SMSy będziemy otrzymywać również, gdy pakiet będzie na wyczerpaniu.

Należy liczyć się z tym, że system będzie mieć przerwy w działaniu. Dostaniemy wówczas informację o treści “The service is temporarily unavailable. Please try again later”.

error

Nie działa i co nam zrobisz ;)

Niestety zdarza się, że system leży całymi dniami, dlatego lepiej od razu zdecydować się na duży pakiet. Go Super 120 (20 GB) okazał się być idealny na dwa tygodnie dla jednej osoby.

Dla pewności warto co jakiś czas logować się do konta i sprawdzać stan pakietu. Możemy go sprawdzić przechodząc w menu do “My Internet > Change package”. W okienku “Main package quota” zobaczymy aktualny stan, w tym ile transferu zostało “Remaining quota”.

Pod koniec stanu pakietu polecamy kliknąć button “GO Bonus”, który doda dodatkowy transfer do naszego konta. Ważny jest przez 24 godziny.

Miłego surfowania!

Internet mobilny w Egipcie oparty jest na technologii 4G, ale działa bardzo sprawnie. Nawet podczas przejazdów przez pustynię (trasy Luksor > Hurghada oraz Hurghada > Sauhadż) brak zasięgu występował tylko na krótkich odcinkach. 


Ostatnia modyfikacja: czwartek, 14-07-2022 r.

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Wesprzyj naszą pracę - zostań Patronem

Tagi

  
 internet  pakiet  Egipt  poradnik  technologie