Egipt: jak aplikować o wizę online. Dlaczego opłaca się kupić wizę online (Egipt)
Opis Egipt: jak aplikować o wizę online
Wyszukiwarka treści
Egipt: jak aplikować o wizę online
     
      piątek, 08-07-2022 r.

Egipt: jak aplikować o wizę online

Dlaczego opłaca się kupić wizę online (Egipt)

Wiza do Egiptu jest jednym z tematów, który dzieli uczestników internetowych forów, bowiem możliwe jest zakupienie wizy zarówno na miejscu jak i przez specjalną stronę internetową.

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

W trwającej od lat dyskusji, co się bardziej opłaca vs. co jest łatwiejsze, uprzedzamy - że w obu przypadkach kosztuje tyle samo.

Zakup wizy przez internet daje nam pewność, że nie zostaniemy nabici w butelkę, jak to na lotnisku często się zdarza. Turyści często się poddawani presji i odsyłani do okienek, które sprzedają wizę drożej - cóż… o praktykach handlowych Egipcjan można pisać księgi, dlatego opiszemy krok po kroku proces zakupu wizy online.

W przypadku wizy na lotnisku kupuje się ją w okienku - zwykle banku, ale są sprzedawane również przez inne agencje, co często wiąże się z wyższą kwotą, dlatego zalecamy być ostrożnym przy zakupie w terminalu. W zależności od lotniska, okienka mogą mieścić się w innym miejscu, ale jest to zwykle jeszcze przed kontrolą paszportową, ponieważ właśnie tam trzeba okazać wizę. 

Drugim sposobem nabycia wizy jest zamówienie jej online na stronie rządowej www.visa2egypt.gov.eg. Aby tego dokonać należy założyć konto, wypełnić formularz i dołączyć skan lub zdjęcie strony paszportu z fotografią twarzy. Proces nie jest skomplikowany, ale pozwala uniknąć zbędnego stania w kolejce i często pomaga przejść przez kontrolę paszportową przed pozostałymi podróżnymi. 

Jak wygląda proces? 

Proces zakupu wizy opiszemy na podstawie poniższych fotek. 

strona glowna

Projekt strony głównej już dawno stracił na aktualności, ale jest zabezpieczona algorytmem Google reCaptcha. 

Wklejamy obraz strony głównej, aby można było ponad wszelką wątpliwość stwierdzić, że jest się na właściwej stronie - ponieważ wyszukując w internecie hasła, można trafić na strony agencji pośredniczących, a tam podawane kwoty są czasem kosmiczne. 

Aby zamówić i opłacić wizę należy założyć konto, podając przy nim imię, nazwisko, email i hasło - nie muszą one należeć do osoby na którą zamawia się wizę, ponieważ dane dotyczące konkretnej osoby podajemy w oddzielnych formularzach. 

Po zalogowaniu zobaczymy stronę z informacją o typach wizy, jej ceny oraz tabelkę aplikacji.

nowe konto

Na razie nie mamy żadnych aplikacji, ale z danymi powyżej warto się zapoznać. 

Ważne są wszystkie dane podane nad tabelą, czyli cena wizy, typy wizy oraz informacje o płatności, które dokonuje się kartą dopiero po wypełnieniu wniosku. 

“No records found” - czyli brak aplikacji. Aby rozpocząć proces zamawiania i zakupu wizy klikamy niebieski przycisk “Create new application”.

Proces wypełniania aplikacji trwa kilka minut. Musimy przygotować paszport, aby zgodnie z danymi podanymi w nim wypełnić pola.

formularz

Wypełnienie formularza trwa kilka minut.

Do wypełnienia aplikacji trzeba wcześniej przygotować skan strony ze zdjęciem lub po prostu dobre i wyraźne foto, które wczytuje się później do systemu. 

Formularz składa się z trzech części:

  • Traveling information (dotyczy informacji o przybyciu)
  • Applicant information (informacje o podróżnym)
  • Host information (adres i miejsce pobytu)
Wypełnienie formularza, który jest dostępny tylko w wersji angielskiej, nie sprawia dużych trudności, ale na pewno warto zachować uwagę do samego końca. 

aplikacje

Po wypełnieniu wszystkich danych i wczytaniu grafiki z paszportem, wrócimy do tabeli z listą aplikacji.

Gdy wypełnimy wszelkie pola, należy potwierdzić (czyli oficjalnie przekazać do Ministerstwa) oraz dokonać płatności online. Wówczas rusza proces sprawdzenia poprawności danych z paszportem.

Jeśli aplikacja będzie wypełniona bezbłędnie, wiza powinna przyjść następnego dnia. Należy ją pobrać i wydrukować. Na lotnisku zostanie skonfiskowana, a jej numer zostanie wpisany ręcznie do paszportu (nad stemplem informującym o przylocie). 

Warto wydrukować dodatkową kopię - była nam potrzebna przy zakupieniu karty SIM. Na szczęście na telefonie mieliśmy pobrane pliki w formacie pdf i przesłaliśmy je do Orange mailem.

Podczas wylotu z lotniska nie trzeba okazywać kartki z wizą, ponieważ jest nią numer wpisany w paszporcie nad stemplem przylotu.

Proces zamówienia wizy jest prosty i jak na arabskie warunki - intuicyjny. Nie wymaga skomplikowanej wiedzy, ale warto pamiętać o obowiązku wpisaniu drugiego imienia, jeśli takie posiadamy.

Ministerstwo Turystyki zaleca wypełnić wniosek 7 dni przed wylotem.

Jak wygląda okazanie wizy papierowej na lotnisku w praktyce?

Do Egiptu dostaliśmy się przez lotnisko w Sauhadżu. Już po wejściu do hali, pracownik lotniska wypytywał podróżnych (z wyglądu turystów) o wizę i jeśli nie mieli, kierował do odpowiedniego okienka. 

Kiedy pokazaliśmy nasze papierowe wizy, pracownik lotniska zaprowadził nas od razu do okienka z kontrolą paszportową. Po okazaniu wizy jej numer został zapisany w paszporcie, a kartki skonfiskowane.

Po odbiorze paszportów prześwietlono nam plecaki (nie posiadaliśmy bagażu rejestrowanego) i mogliśmy wyjść z lotniska na długo przed resztą podróżnych. 

Miłego urlopu!

Wizę najlepiej zamówić na stronie:

www.visa2egypt.gov.eg/


Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Wiza jednorazowa - 25 USD

Wiza wielokrotnego wjazdu - 60 USD


Wiza ważna jest przez 30 dni

Przydatne informacje

  • Warto zwrócić uwagę na pola dotyczące imienia i nazwiska. Pole z nazwiskiem nie jest obowiązkowe, ponieważ obywatele świata arabskiego nie posługują się nazwiskiem, a kilkoma imionami, które odczytuje się w odpowiedniej kolejności. Dla pozostałych istnieje pole na nazwisko. 
  • Warto również mieć na uwadze, że jeśli mamy drugie imię należy je wpisać w polu z pierwszym imieniem - po spacji. Pominięcie drugiego imienia będzie skutkowało potrzebą skorygowania aplikacji i opóźnieniem wydania wizy. 
  • W części o pobycie, jeśli planujecie zatrzymać się w kilku miejscach, wystarczy wpisać którykolwiek z adresów.
Polecane tematy
Zakazane przedmioty w samolocie
 Poradnik

Zakazane przedmioty w samolocie

Wybieracie się w podróż spakowani jedynie w bagaż podręczny. Jest spora różnica między tym, co można spakować do bagażu nadawanego do luku i bagażu podręcznego. 

Czego nie wolno robić w samolocie
 Poradnik

Czego nie wolno robić w samolocie

W samolocie obowiązują reguły, których trzeba przestrzegać. Są one konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym. Pasażerów obowiązują także niepisane zasady, które wypada poznać przed pierwszą podróżą, ale stosować również podczas każdej kolejnej. 

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024
 Poradnik

Wiza do Jordanii i Jordan Pass 2024

Wyjazd do Jordanii może być kosztowny, dlatego podpowiadamy jak zaoszczędzić na wizie i jakie warunki trzeba spełnić.

jak za darmo dostać miejsca obok siebie w samolocie
 Poradnik

jak za darmo dostać miejsca obok siebie w samolocie

W podstawowej ofercie budżetowych linii miejsca siedzące przyznawane są losowo. Są jednak sposoby, które pozwolą za darmo siedzieć obok siebie.