Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Śr, 22-04-2020
Na urlopie     odcinek #008
Alanya | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Najlepiej znane miasto na Riwierze Tureckiej, położone zaledwie 135 km od Antalyi, dużego miasta i portu lotniczego. To Alanya, znajdująca się na styku Morza Śródziemnego i gór Taurus. W jej środku znajduje się cypel skalny, na którym góruje twierdza ze starożytnym rodowodem.

Jeszcze w połowie XX wieku Alanya była jedynie małą rybacką wioską. W 1948 roku, przez przypadek odkryto grotę skalną, której z uwagi na nietypowy mikroklimat przypisano właściwości lecznicze. Liczne certyfikaty nadane przez medyków potwierdziły lecznicze rewelacje, co doprowadziło do rozwoju turystyki uzdrowiskowej. Dziś jest to miasto liczące prawie 300 tysięcy mieszkańców, stanowiące bazę turystyczną dla przyjeżdżających z całego świata urlopowiczów, ale ich głównym celem nie jest już jaskinia, a szerokie piaszczyste plaże i gwarancja dobrej pogody.

plaza kleopatra

Plaża Kleopatry jest piękna i bardzo czysta | Widok z tarasu widokowego cytadeli.

Kelopatra w Alanyi?

Legendy głoszą, że piasek, który się na niej znajduje został przywieziony z Egiptu, ponieważ ta część wybrzeża została podarowana Kleopatrze przez Marka Antoniusza - chciała ona urządzić ją po Egipsku.

Jest to oczywiście nieprawda.

Najważniejsze atrakcje miasta to twierdza i towarzyszące jej budynki obronne. Skała, na której znajduje się forteca, wbija się w miasto niczym klin. W zachodniej części znajdują się liczne hotele, plaża Kleopatry, muzeum Archeologiczne i Jaskinia Kapiącego Kamienia (Damlataş Mağarası). Na wschód od skały znajdziemy położone na zboczu stare miasto, Czerwoną Wieżą, stocznię, port i drugą, jeszcze dłuższą plażę, ale już nie tak atrakcyjną jak Kleopatry. W okolicy portu warto zwrócić uwagę na falochrony, z których można podziwiać panoramę miasta i zrobić ładne fotki. Przy wejściu do dłuższego znajduje się pomnik Atatürka. 

czerwona wieza nabrzeze

Port w Alanyi to nie lada gratka dla turystów. Można tam dobrze zjeść, kupić pamiątki, zwiedzić stragany oraz popłynąć w rejs.

Handel, handel, handel

Alanya to właściwie jeden wielki bazar. Wszędzie znajdują się stoiska z pamiątkami i tańszymi ciuchami. Do tego na przemian z bazarami wciskane są małe sklepy zwane “marketami”, w których można kupić to samo plus napoje i jedzenie. Turcy to doświadczeni sprzedawcy, którym natura każe pytać każdego, czy czegoś nie potrzebuje. Mają to w genach. I tak np. przechodząc z knyszą koło budki z knyszami zapytają, czy nie masz ochoty na… knyszę.

centrum w nocy

Przy głównym bulwarze znajdziecie wiele sklepów ze wszystkim czego dusza zapragnie!
Niemal wszędzie ceny podawane są w trzech walutach - Euro, Dolar i Lira, albo wręcz tylko w dwóch pierwszych. Na szczęście przelicznik jest jasny i można bez problemu płacić każdą walutą.

Bankomaty i kantory

Na każdym kroku znajduje się kantor, a dosłownie wszędzie są bankomaty, ustawione nawet po kilka na raz. Nie ma zbytniego sensu przeliczać kursów i szukać najtańszego. Wszystkie stosują podobne przeliczniki i opłaty. Wypłata w bankomacie 50-500 lirów wiąże się z prowizją 10 lirów. Z kolei płatności kartą w sklepach nie są obciążone dodatkową prowizją.

Bazary są częścią handlowego życia Turków. I choć nie udało nam się trafić na żaden, postanowiliśmy szukać wrażeń na północ od bulwaru Atatürka. Odkryliśmy tam zupełnie inny świat. Przede wszystkim brak cen w Euro i Dolarach. Jest mniej kolorowo, ale o wiele taniej!

W naszym filmie pokazujemy moment zakupów na straganie warzywnym, gdzie za worek pysznych bananów zapłaciliśmy 5 lir.

Duże i tanie zakupy

W Turcji działa sieć Migros, wystarczy poszukać w mapach Google sklepów M Migros lub ich większej wersji MM Migros. Znajdziecie tam typowe dla dyskontów ceny. Polecamy Tureckie herbaty i kawę.

Zwiedzanie, zwiedzanie, zwiedzanie

W miejscu, gdzie plaża Kleopatry łączy się ze skałami znajduje się jaskinia przystosowana do zwiedzania - Jaskinia Kapiącego Kamienia (Damlataş Mağarası). Jaskinię odkryto przez przypadek w 1948 roku, a jej wiek datuje się na około 15 tysięcy lat. Damlataş nie jest jedyną jaskinią w tej skale, ale tylko do niej można wejść z plaży. Pozostałe są dostępne z zatoki.

statek

Jaskinię Piracką (Korsanlar), Zakochanych (Aşıklar) oraz Fosforową (Fosforlu) można zobaczyć wykupując dowolny rejs łodzią po zatoce.

Zobacz film z naszej wycieczki statkiem, na którym widać obie jaskinie - Turecki przewodnik przechodzi przez Jaskinię Kochanków.

Inne jaskinie, które znajdują się niedaleko miasta to Dim (Dim Mağarası) oraz Jaskinia Krasnoludków (Cüceler Mağarası).

DSC07102

Warto odwiedzić miejscową jaskinię. Jest niewielka, ale wnętrze zapiera dech w piersiach. I oczywiście mikroklimat posiada właściwości lecznicze ;)

Alanya w nocy

Miasto może pochwalić się bogatym nocnym życiem i wieloma atrakcjami. Po zmroku rozjaśniają je niezliczone paski ledowe i inne jaskrawe źródła światła, które rzucają kolorowy blask na położone w okolicy zabytki. W porcie będą na nas czekać niesamowite widoki kolorowego nabrzeża, licznych straganów z jedzeniem, no i oczywiście podświetlane burty statków wycieczkowych. Przypomina to bardziej wymieszanie zabytkowego charakteru miasta z elektryzującym kiczem, ale takie są uroki współczesnego orientu.

centrum w nocy

Warto wybrać się na wieczorny spacer po mieście - zobaczyć nocne stragany, odwiedzić sklepy i przejść się szerokimi chodnikami głównej arterii miasta.

Przy najdłuższej ulicy w mieście bulwar Atatürka (Atatürk Bulvarı) ulokowano najwięcej sklepów z ciuchami i pamiątkami, a także kluby nocne, restauracje i kawiarnie. Na każdym kroku kupicie pyszne lody lub ręcznie wyciskane soki. My oczywiście skorzystaliśmy z jednego ze sklepów i zrobiliśmy zaopatrzenie w herbaty i typowe tureckie szklaneczki w formie tulipanów. 

herbatka

Odwiedziliśmy też kawiarnię, w której wypiliśmy najlepszą turecką kawę oraz herbatę w tradycyjnej szklance w formie tulipanów.

Jeśli lubicie mniej huczne imprezy, to czeka na was kilkadziesiąt barów znajdujących się w turystycznej części miasta. Niemal każdy przyciąga turystów atrakcjami. Możecie obejrzeć mecz, posłuchać muzyki na żywo, albo wypić piwo i podziwiać nocne miasto z bezpiecznego dystansu.

ostatnia modyfikacja: 2022-05-13 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Atrakcje i bilety

Kolejka gondolowa na wzgórze:
20 TRY w obie strony, 16 w jedną

Zwiedzanie zamku - 20 TRY
Muzeum Archeologiczne Alanya - 6 TRY
Jaskinia w mieście - 7,5 TRY

Bilety wstępu do atrakcji w okolicy

Pamukkale - 50 TRY
Muzeum Archeologiczne Hierapolis - 7 TRY
Kanion Sapadere - 10 TRY
Jaskinia Karłów - 10 TRY

Plaża Kleopatry

2 leżaki z parasolem - 6 TRY

Atrakcje na plaży (za 1 os)

Parasailing od 50 EUR
Skuter wodny od 40 EUR
Rejs motorówką od 20 EUR
Ponton za motorówką od 15 EUR
Banan za motorówką - 15 EUR
Narty wodne - 30 EUR
Kajak - 15 EUR / 1h
Rower wodny - 20 EUR / 1h

Ulica

Sok z pomarańczy - 3-6 TRY
Herbata (Cay) - 2-5 TRY
Kawa turecka - 5-8 TRY
Kebab od 12 TRY
Magnes od 2 TRY / 1 EUR
3 magnesy za 10 TRY
Pocztówki - pakiet 10-20 za 1 EUR
Znaczek na kartkę - 4 TRY (faktycznie 1 EUR)

Sklep

Napój/sok 1l - 3-5 TRY
Mała woda od 0,5 TRY
Batonik 2-2,5 TRY

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.


Rekomendacja: Ocena ogólna 86%

Plusy
 • W lecie bezkonkurencyjna pogoda
 • Otoczone pięknymi górami Taurus
 • Dużo atrakcji związanych z rekreacją
 • Cytadela i wiele zabytków z okresu średniowiecza
 • Muzeum archeologiczne
 • Bogata oferta wycieczek fakultatywnych
 • Możliwość kupienia prawie wszystkiego
Minusy
 • Duży ruch i zakorkowane ulice
 • Nieliczne ułatwienia dla pieszych
 • Nachalna komercja
 • Zabytkowy charakter miasta przesłonięty tanim kiczem
 • Transfer z lotniska trwa 90-120 minut
Łatwość dojazdu
70%
Łatwość poruszania się
90%
Atrakcje do zwiedzania
85%
Baza noclegowa
95%
Baza imprezowa
90%
Jakość wyżywienia
90%
Dostępność sklepów
80%
Zobacz podobne
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Hierapolis, Turcja - 364 m n.p.m.
Pamukkale
Kanion Sapadere, Turcja - 460 m n.p.m.
Sapadere
Aspendos, Turcja - 55 m n.p.m.
Aspendos
Antalya, Turcja - 22 m n.p.m.
Antalya
Katania, Sycylia
Vlog z Sycylii
Vlog z Sycylii
Belek, Turcja - 8 m n.p.m.
Belek All Inclusive
Twierdza w Alanyi, Turcja - 250 m n.p.m.
Alanya: twierdza na skale

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal