Wojtek (Wiking)

Wojtek (Wiking)
Cz, 19-07-2018
City Breaks
City Break: Zamek Książ w kwietniu 2018 r. | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Zamek Książ - jeden z największych zamków w Polsce i Europie. Dawniej nazywany perłą Śląska i zamkiem z bajki. Ten potężny obiekt położony jest na terenie równie pięknym, bo znajduje się w Książańskim Parku Krajobrazowym.

Do Zamku Książ wybraliśmy się na pieszo Traktem Książańskim, który biegnie od Świebodzic. Po drodze minęliśmy Pensjonat Stada Ogierów oraz stadninę koni "Zamek Książ". W ten sposób dotarliśmy do hotelowego zamku, a następnie do jednego z największych zamków w Polsce i Europie. 

Wnętrza tego niezwykle pięknego zabytkowego obiektu bardzo nas zachwyciły. Szczególnie pięknie zdobione sale. Największą jest tutaj Sala Balowa. Ma 220 metrów kwadratowych i może pomieścić nawet do 300 osób w układzie kinowym. Do tego uroku dodają jej wysokie na prawie 8 metrów wnęki okienne. 

Przyciągająca uwagę jest również Sala Maksymiliana. To najlepiej zachowana na Śląsku barokowa sala reprezentacyjna. Zachwycić tu mogą bogato zdobione czarne kominki.

Zamek Książ ma ponad 400 pomieszczeń. Wybudowano go w latach 1288-1292 na rozkaz księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego.  W wyniku wojen husyckich na Śląsku Książ uległ częściowemu zniszczeniu i stał się kryjówką rycerzy – rozbójników, w tym słynnego z rozbojów Hermana Czettritza. W latach 1491-97 właścicielem zamku został król Władysław Jagiellończyk. Następnie rezydencję oddano pod zastaw rodzinie Hochbergów. W 1941 roku Książ został zajęty przez państwo niemieckie i stał się siedzibą paramilitarnej organizacji "Todt". W tym czasie wnętrza zamkowe uległy znacznej dewastacji. Pod zamkiem i dziedzińcem przeprowadzono prace, w efekcie których na głębokości ok. 50 m została wykuta sieć tuneli. W związku ze zbliżaniem się Armii Czerwonej w roku 1945 prace zostały przerwane, a na zamku zaczęli stacjonować żołnierze wojsk rosyjskich, co trwało do 1946 roku - czytamy na stronie cit.walbrzych.pl.

Obecnie Zamek Książ jest własnością gminy Wałbrzych. Tuż obok obiektu znajduje się piękny park, który powstał w XVIII-XX wieku. W niedalekiej odległości jest też przedwojenna Palmiarnia, którą także polecamy do zwiedzania. 

ostatnia modyfikacja: 2021-07-19 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!
Zobacz podobne
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Sławieński Szlak Rowerowy: jedziemy ze Sławna nad Jezioro Łętowskie
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Z Dąbek do Wicia: gotowy plan rowerowej wycieczki
Muzeum Militarno-Historyczne - Fort Marian, Polska
Muzeum Militarno-Historyczne: Fort Marian
Karkonosze, Polska - 608 m n.p.m.
Chojnik
Muzeum Wsi Lubelskiej, Polska
Muzeum Wsi Lubelskiej
Karkonosze, Polska - 1424 m n.p.m.
Śmielec
Góry Wałbrzyskie, Polska - 853 m n.p.m.
Szlak na Borową
Rudawy Janowickie, Polska - 779 m n.p.m.
Wielka Kopa i Kolorowe Jeziorka

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal