Miejscowość cały czas jest istotnym węzłem przesiadkowym dla turystów. W okresie wakacji, to właśnie stąd wielu podróżników przesiada się z pociągu w autobus do Jarosławca lub szynobus do Darłowa.
Już przy wyjściu z niedawno odrestaurowanego XIX wiecznego dworca kolejowego, czekają na nas pierwsze niespodzianki, takie jak chociażby zabytkowy poniemiecki słup elektryczny. Im dalej pójdziemy w miasto, tym robi się bardziej ciekawie.
- Płaskorzeźba na jednej z kamienic.
Warto zwrócić uwagę na dwa najważniejsze symbole miasta - średniowieczne bramy miejskie słupska i koszalińska, które są pozostałościami obwarowań Sławna. Powstały one w XV wieku i pierwotnie istniały trzy takie bramy. Dawniej były w nich m.in. strzelnice i mieszkania socjalne. Obecnie są nieużywane.
- Przejście pod bramą słupską.
Sławno jest pełne zielonych zakamarków. W centrum, niedaleko miejskiego gimnazjum znajduje się park ze stawkami. Od 2017 roku na terenie parku jest również plaża, z której licznie korzystają latem mieszkańcy.
Polecamy też odwiedzić Park im. Wojska Polskiego, gdzie znajduje się altana ku czci pamięci dawnego sławieńskiego rzeźbiarza Wilhelma Grossa.
- Park miejski z kanałem wodnym, po którym można pływać kajakami.
Miasto może się także poszczycić wyjątkowym przedwojennym budownictwem. Taką architektoniczną ciekawostką może być budynek Sławieńskiego Domu Kultury, który powstał w latach 20-tych ubiegłego wieku. Równie ciekawy może być budynek Poczty Polskiej z początku XX wieku z charakterystyczną wieżą.
Sławno słynie też z corocznego Festiwalu Orkiestr Dętych. W tym roku odbyła się już 49 edycja tego wydarzenia. Co ciekawe tutejszy dom kultury jest organizatorem Festiwalu Twórczości Marka Grechuty, podczas którego w jury zawsze zasiada znany polski muzyk.
W 2017 roku miasto obchodziło jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich, który obchodzono z wielką pompą. Była defilada wojskowa, marsz mieszkańców a także koncert i wiele pokazów - w tym rekonstrukcja średniowiecznego osadnictwa na tych ziemiach.
Podsumowując naszą wycieczkę nasuwa się myśl, że do Sławna warto zajrzeć, będąc chociażby przejazdem. Trzeba jednak wejść także w wąskie klimatyczne uliczki, które kryją piękno tego miasta. Takimi miejscami są na przykład ulica Mielczarskiego i Rapackiego, gdzie możemy zobaczyć budynki po dawnym młynie i magazynach zbożowych.
- Obchody 700-lecia sławna - pokaz średniowiecznych tańców.