Wyszukiwarka treści

City Break: Sławno

City Breaks

środa, 11-10-2017 r.

Czołg w Sławnie. Pamiątka po wojnie, która została już przeniesiona | autor zdjęcia: Wojtek (Wiking)

Wiking i Wilkołak w Sławnie | autor: Spoiled Lizard Productions

Uważasz, że film jest przydatny?

Miejscowość cały czas jest istotnym węzłem przesiadkowym dla turystów. W okresie wakacji, to właśnie stąd wielu podróżników przesiada się z pociągu w autobus do Jarosławca lub szynobus do Darłowa.

Już przy wyjściu z niedawno odrestaurowanego XIX wiecznego dworca kolejowego, czekają na nas pierwsze niespodzianki, takie jak chociażby zabytkowy poniemiecki słup elektryczny. Im dalej pójdziemy w miasto, tym robi się bardziej ciekawie.

centrum 4

Płaskorzeźba na jednej z kamienic.

Warto zwrócić uwagę na dwa najważniejsze symbole miasta - średniowieczne bramy miejskie słupska i koszalińska, które są pozostałościami obwarowań Sławna. Powstały one w XV wieku i pierwotnie istniały trzy takie bramy. Dawniej były w nich m.in. strzelnice i mieszkania socjalne. Obecnie są nieużywane.

centrum 3

Przejście pod bramą słupską.

Sławno jest pełne zielonych zakamarków. W centrum, niedaleko miejskiego gimnazjum znajduje się park ze stawkami. Od 2017 roku na terenie parku jest również plaża, z której licznie korzystają latem mieszkańcy. 

Polecamy też odwiedzić Park im. Wojska Polskiego, gdzie znajduje się altana ku czci pamięci dawnego sławieńskiego rzeźbiarza Wilhelma Grossa.

slawno rzeka 2

Park miejski z kanałem wodnym, po którym można pływać kajakami.

Miasto może się także poszczycić wyjątkowym przedwojennym budownictwem. Taką architektoniczną ciekawostką może być budynek Sławieńskiego Domu Kultury, który powstał w latach 20-tych ubiegłego wieku. Równie ciekawy może być budynek Poczty Polskiej z początku XX wieku z charakterystyczną wieżą.

Sławno słynie też z corocznego Festiwalu Orkiestr Dętych. W tym roku odbyła się już 49 edycja tego wydarzenia. Co ciekawe tutejszy dom kultury jest organizatorem Festiwalu Twórczości Marka Grechuty, podczas którego w jury zawsze zasiada znany polski muzyk.

W 2017 roku miasto obchodziło jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich, który obchodzono z wielką pompą. Była defilada wojskowa, marsz mieszkańców a także koncert i wiele pokazów - w tym rekonstrukcja średniowiecznego osadnictwa na tych ziemiach.

Podsumowując naszą wycieczkę nasuwa się myśl, że do Sławna warto zajrzeć, będąc chociażby przejazdem. Trzeba jednak wejść także w wąskie klimatyczne uliczki, które kryją piękno tego miasta. Takimi miejscami są na przykład ulica Mielczarskiego i Rapackiego, gdzie możemy zobaczyć budynki po dawnym młynie i magazynach zbożowych.

700 lecie 3

Obchody 700-lecia sławna - pokaz średniowiecznych tańców.

Ostatnia modyfikacja: wtorek, 30-08-2022 r.

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Wesprzyj naszą pracę - zostań Patronem

Rekomendacja: 75%

Łatwość dojazdu

85%

Łatwość poruszania się

80%

Atrakcje do zwiedzania

55%

Jakość wyżywienia

80%

Plusy

  • Zabytkowy kościół
  • Bramy miejskie
  • Niedaleko Bałtyku
  • Ładny dworzec

Minusy

  • Rynek pozostawia wiele do życzenia

Galeria

Obchody 700-lecia Sławna

Tagi

  
 Pomorze Środkowe  rynek  stare miasto  brama miejska  Sławno  Polska  zachodniopomorskie