Wojtek (Wiking)

Wojtek (Wiking)
Śr, 11-10-2017
City Breaks
Wiking i Wilkołak w Sławnie | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

20 kilometrów, tyle dzieli Sławno od linii brzegowej morza. Miasto, które odwiedziliśmy w połowie sierpnia bieżącego roku liczy obecnie około 14 tysięcy mieszkańców.

Miejscowość cały czas jest istotnym węzłem przesiadkowym dla turystów. W okresie wakacji, to właśnie stąd wielu podróżników przesiada się z pociągu w autobus do Jarosławca lub szynobus do Darłowa.

Już przy wyjściu z niedawno odrestaurowanego XIX wiecznego dworca kolejowego, czekają na nas pierwsze niespodzianki, takie jak chociażby zabytkowy poniemiecki słup elektryczny. Im dalej pójdziemy w miasto, tym robi się bardziej ciekawie.

centrum 4

Płaskorzeźba na jednej z kamienic.

Warto zwrócić uwagę na dwa najważniejsze symbole miasta - średniowieczne bramy miejskie słupska i koszalińska, które są pozostałościami obwarowań Sławna. Powstały one w XV wieku i pierwotnie istniały trzy takie bramy. Dawniej były w nich m.in. strzelnice i mieszkania socjalne. Obecnie są nieużywane.

centrum 3

Przejście pod bramą słupską.

Sławno jest pełne zielonych zakamarków. W centrum, niedaleko miejskiego gimnazjum znajduje się park ze stawkami. Od 2017 roku na terenie parku jest również plaża, z której licznie korzystają latem mieszkańcy. 

Polecamy też odwiedzić Park im. Wojska Polskiego, gdzie znajduje się altana ku czci pamięci dawnego sławieńskiego rzeźbiarza Wilhelma Grossa.

slawno rzeka 2

Park miejski z kanałem wodnym, po którym można pływać kajakami.

Miasto może się także poszczycić wyjątkowym przedwojennym budownictwem. Taką architektoniczną ciekawostką może być budynek Sławieńskiego Domu Kultury, który powstał w latach 20-tych ubiegłego wieku. Równie ciekawy może być budynek Poczty Polskiej z początku XX wieku z charakterystyczną wieżą.

Sławno słynie też z corocznego Festiwalu Orkiestr Dętych. W tym roku odbyła się już 49 edycja tego wydarzenia. Co ciekawe tutejszy dom kultury jest organizatorem Festiwalu Twórczości Marka Grechuty, podczas którego w jury zawsze zasiada znany polski muzyk.

W 2017 roku miasto obchodziło jubileusz 700-lecia nadania praw miejskich, który obchodzono z wielką pompą. Była defilada wojskowa, marsz mieszkańców a także koncert i wiele pokazów - w tym rekonstrukcja średniowiecznego osadnictwa na tych ziemiach.

Podsumowując naszą wycieczkę nasuwa się myśl, że do Sławna warto zajrzeć, będąc chociażby przejazdem. Trzeba jednak wejść także w wąskie klimatyczne uliczki, które kryją piękno tego miasta. Takimi miejscami są na przykład ulica Mielczarskiego i Rapackiego, gdzie możemy zobaczyć budynki po dawnym młynie i magazynach zbożowych.

700 lecie 3

Obchody 700-lecia sławna - pokaz średniowiecznych tańców.
ostatnia modyfikacja: 2022-05-13 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Rekomendacja: Ocena ogólna 75%

Plusy
  • Zabytkowy kościół
  • Bramy miejskie
  • Niedaleko Bałtyku
  • Ładny dworzec
Minusy
  • Rynek pozostawia wiele do życzenia
Łatwość dojazdu
85%
Łatwość poruszania się
80%
Atrakcje do zwiedzania
55%
Jakość wyżywienia
80%
Zobacz podobne
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Sławieński Szlak Rowerowy: jedziemy ze Sławna nad Jezioro Łętowskie
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Z Dąbek do Wicia: gotowy plan rowerowej wycieczki
Muzeum Militarno-Historyczne - Fort Marian, Polska
Muzeum Militarno-Historyczne: Fort Marian
Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, Polska
Mało znane Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
Mało znane Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
Karkonosze, Polska - 608 m n.p.m.
Chojnik
Muzeum Wsi Lubelskiej, Polska
Muzeum Wsi Lubelskiej
Karkonosze, Polska - 1424 m n.p.m.
Śmielec
Góry Wałbrzyskie, Polska - 853 m n.p.m.
Szlak na Borową

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal