Sarajewo. Na granicy dwóch światów i czterech wyznań
Opis Sarajewo
Wyszukiwarka treści
Sarajewo
     
      środa, 06-10-2021 r.

City Break: Sarajewo

Sarajewo zaskakuje różnorodnością zabudowy. stare, nowe, nowoczesne, ruina. | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Na granicy dwóch światów i czterech wyznań

Podczas pobytu w Bośni i Hercegowinie odwiedziliśmy dwa duże miasta, aby poznać trudną historię kraju. Na pierwszy przystanek wybraliśmy Sarajewo.

Uważasz, że film "City Break: Sarajewo" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Wojciech Kulig

Autor tekstu:Wojciech Kulig

Z zamiłowania podróżnik. Ulubiony środek transportu: samolot. Najdalsza podróż: Filipiny. Na swoim koncie ma już tak dużo lotów, że po 50-tym przestał liczyć.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Bośnia i Hercegowina, które warto znać.
Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.
Z tego miejsca pochodzą opis i fotki

drogowskazy

Przylatując do stolicy Bośni i Hercegowiny spodziewaliśmy się, że zobaczymy miasto zniszczone wojną. Zderzenie z rzeczywistością okazało się być jednak bardzo pozytywne. Obaliliśmy kolejny popularny mit o Bałkanach.

Co zobaczyć w Sarajewie? Atrakcje i zabytki w stolicy Bośni i Hercegowiny. 

Bałkański tygiel

Bośnia i Hercegowina to wielokulturowe państwo, które zamieszkują Boszniacy, Chorwaci i Serbowie. Kraj łączy cywilizację dwóch światów. Widać to w architekturze, kulturze i religii. W tym wyjątkowym mieście z klimatem jest dużo miejsc nawiązujących do historii.

Na rzece Mijacka zobaczymy wiele ładnych mostów, ale jeden z nich - Most Łaciński, był świadkiem ważnego historycznie wydarzenia. To właśnie na tym skrzyżowaniu, 28 czerwca 1914 roku doszło do zamachu na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga. To wydarzenie uznano za bezpośrednią przyczynę wybuchu I wojny światowej.
most lacinski wiking

Najokazalszy w mieście budynek murowany - ratusz Vijećnica powstał pod koniec XIX wieku w charakterystycznym dla Bałkanów stylu neomauretańskim. Sto lat później został zniszczony podczas oblężenia, a następnie odbudowany niemal od podstaw. Podczas bombardowania zniszczeniu uległo 90% zgromadzonych w nim zasobów biblioteki narodowej. 

ratusz wieczorem

Najbardziej reprezentacyjnym zabytkiem miasta jest ratusz zwany Vijećnica.
Z historią powstania ratusza związany jest mały domek - Inat kuća (zwany również niesfornym domkiem) - obecnie stojący po drugiej stronie rzeki.
Pierwotnie został wybudowany własnie w tym miejscu, ale gdy w XVI wieku postanowiono zbudować tam meczet, właściciel przeniósł dom na drugi brzeg. Kolejny właściciel, ponad 200 lat później, musiał znowu przenieść dom, chroniąc go przed zburzeniem, gdy zapadła decyzja o budowie ratusza.
domek kuca

Miasto dwóch światów i czterech wyznań

Miasto zwane europejską Jerozolimą, ponieważ tutaj współistnieją największe religie świata. Reprezentują je wtapiające się w przestrzeń miasta świątynie - meczet Gazi Husrev-bega, będący częścią dużego kompleksu razem z muzeum i biblioteką.

meczet plac

Dziedziniec meczetu trzeba zobaczyć - to piękny kadr żywcem wyjęty z orientalnej historii.

Ważny dla muzułmańskiej większości miasta jest wysoka wieża zegarowa - pokazuje czas zgodny z muzułmańskim kalendarzem księżycowym.

katedra front

Główną katolicką świątynią jest katedra pod wezwaniem Serca Jezusowego.

Katolicką katedrę dwukrotnie odwiedził Jan Paweł II, który wyraźnie poprosił, aby nie zakrywać śladów po kulach tkwiących w fasadzie.

cerkiew

Sobór prawosławny jest jedną z największych cerkwi na Bałkanach. 

Niedaleko znajduje się sobór Narodzenia Matki Bożej - to katedra Serbskiego Kościoła Prawosławnego powstała prawie 150 lat temu.

W centrum znajdziemy również małą synagogę - jedną z dwóch w mieście - która powstała ponad pięć wieków temu.

synagoga

Diaspora żydowska w Sarajewie jest nieliczna, dlatego mniejsza świątynia została zamieniona na muzeum. 

Bezpośrednio przy synagodze możemy zobaczyć linię przecinającą główną ulicę starego miasta na dwie części. To miejsce spotkania kultur. Po wschodniej części zobaczymy Baščaršiję, czyli bazar - starą część miasta z czasów osmańskich.

bazar

Baščaršija - czyli targ, która stanowi centrum starego miasta. Na jej środku stoi studnia Sebilj.

Baščaršija to osada złożona z piętrowych budynków gęsto zabudowanych. Pomiędzy nimi wiją się wąskie uliczki z kawiarniami, sklepami oraz zakładami. Polecamy zgubić się na jakiś czas i znaleźć coś dla siebie. Nam bardzo spodobała się ulica Kazandżilutk, na której do dziś wyrabia się metalowe naczynia tradycyjnym sposobem.

ulica kazandziluk

Ulica Kazandżiluk - tutaj są tylko warsztaty produkujące metalowe naczynia.

W części osmańskiej znajduje się chyba najlepiej rozpoznawalny zabytek Sarajewa - ażurowa studnia, przypominająca swoim wyglądem grzybek. Podobno ten, kto napije się z niej wody, wróci do Sarajewa. Ale miejsc, które szczycą się taką legendą jest w Sarajewie kilka - np. kranik z wodą przy meczecie Gazi Husrev-bega.

Na zachód od tej linii rozciąga się habsburskie Nowe Miasto - nazwane tak z uwagi na wysoką zabudowę powstałą już po przejęciu tych ziem przez Cesarstwo Austro-Węgierskie. 

hotel europa

Dominujący w nowym mieście jest hotel Europa, będący reprezentacyjnym symbolem i bramą do nowych czasów - dziś już z nową dobudówką. 

Trudna historia

Sarajewo to miasto miejsc pamięci i muzeów, które opowiadają przeważnie bardzo smutną historię. Starczyło nam sił na zobaczenie jedynie dwóch.

Już po przylocie do kraju, prosto z lotniska udaliśmy się do Muzeum Tunelu. Opowiada ono o powstaniu tunelu pod lotniskiem. Tunel zwany również "Tunelem Nadziei" łączył oblężone miasto z wolną częścią kraju do końca wojny. Przeszli nim również członkowie zespołu Iron Maiden, aby zagrać dla mieszkańców oblężonego miasta. 

muzeum tunelu

W piwnicy tego domu rozpoczęło się kopanie tunelu w stronę otoczonego przez serbską armię miasta. 

Drugie muzeum o jeszcze bardziej przykrej tematyce zauważyliśmy przypadkiem spacerując główną promenadą miasta. Muzeum Zbrodni Przeciw Ludzkości i Ludobójstwa przybliża tragiczne historie ludzi zamordowanych podczas wojny. 

muzeum ludobojstwa

Muzeum to zaledwie kilka pomieszczeń na piętrze kamienicy przy głównej miejskiej promenadzie.

W mieście odnajdziemy wiele symboli z czasów oblężenia, to między innymi liczne podziurawione kulami fasady budynków oraz „sarajewskie róże” - miejsca, w których wybuchały pociski.

roza buty

Zabarwione na czerwono róże przypominają miejsca, w których zginęli ludzie. 

dziury w bloku

Podziurawione kulami budynki znajdziemy w każdej części miasta. 

Miejsc przypominających o śmierci jest więcej. Mówi się, że aż 1/4 powierzchni miasta to cmentarze - może to być prawda, biorąc pod uwagę, że poza największymi cmentarzami, nagrobki znajdują się na prywatnych posesjach, w parkach i przy meczetach.

cmenatarz wzgorza

Nagrobki muzułmańskie to najczęściej śnieżnobiałe ostrosłupy, które skierowane są ku niebu.

Z wojennych symboli miasta warto zobaczyć jeszcze jeden: choć nie imponuje wielkością, to urzeka trwałością. Wieczny Ogień pali się nieprzerwanie od 1946 roku. Upamiętnia ofiary II wojny światowej. 

wieczny ogien

Wieczny ogień trwa nieprzerwanie od 1946 roku.

Aleja “Smoka z Bośni” - nazwana tak od walczącego z Turkami bośniackiego generała, zwana Aleją Snajperów - była w czasach oblężenia najniebezpieczniejszą ulicą, a dziś jest reprezentacyjną arterią miasta. Szeroka jezdnia po obu stronach obsadzona jest wysokimi biurowcami, budynkami rządowymi i użyteczności publicznej.

hotel inn

Wśród budynków na Alei Snajperów zobaczymy słynny hotel, w którym, w czasach oblężenia miasta, mieszkali dziennikarze. 

Nocne życie

Mogłoby się wydawać, że to biedne miasto i niebezpieczne, ale w nocy dzieje się tutaj najwięcej. Niektóre bary i restauracje działają na zmianę, aby każdy miał dostęp do zabawy czy jedzenie przez całą noc.

klub nocny

Odwiedziliśmy jeden z nocnych klubów - mogliśmy posłuchać koncertu na żywo.

Restauracje i kawiarnie znajdziemy wszędzie - z ciekawszym lub gorszym widokiem. Polecamy szukać, można znaleźć prawdziwe perełki.

kawiarnia

Urocza kawiarnia na stromej ulicy, z której widać część starego miasta. 

Widoki na Sarajewo

Na południe od rzeki znajduje się bardzo spokojna, położona na zboczu wzgórza dzielnica Stary Grad. Polecamy spędzić trochę czasu na jej zwiedzenie. Ta klimatyczna zabudowa została w większości odbudowana po wojnie, a nietypowe ukształtowanie terenu sprawia, że jest to miejsce ciekawe dla oka. Znajdują się tutaj dwa polecane przez nas punkty obowiązkowej wycieczki po Sarajewie. Pierwszy, to klimatyczny hotel Herc, w którym można wypić piwo lub kawę, a do tego miło spędzić czas w klimatycznym wnętrzu. 

typowy dom

Typowy domek bośniacki z wysuniętym piętrem. W Bistriku takich pełno.

Drugim miejscem jest położona niedaleko kolejka linowa na szczyt góry Trebević, gdzie można zwiedzić stary tor bobslejowy z Zimowych Igrzysk Olimpijskich z 1984 roku.

wiking idzie torem

O wrażeniach z wycieczki na tor bobslejowy opowiemy już w innym odcinku...
Przydatne informacje
 • Miejski ratusz Vijećnica
 • Stare osmańskie miasto
 • Targ Baščaršiję
 • Ażurową fontannę Sebilj
 • ul. Kazandżiuluk
 • Meczet i bibliotekę Gazi Husrev-bega
 • Wieżę zegarową pokazującą czas wg. kalendarza księżycowego
 • Miejsce spotkania kultur (linia na chodniku)
 • Katolicką Katedrę Serca Jezusowego
 • Prawosławny Sobór Narodzenia Matki Bożej
 • Aleję Snajperów (ul. Smoka z Bośni)
 • Kościół św. Józefa przy ulicy Smoka z Bośni
 • Małą synagogę w centrum
 • Most Łaciński
 • Meczet Cesarski
 • Miejskie cmentarze muzułmańskie
 • Wieczny Ogień przy ul. Ferhadija
 • Sarajevska Pivara (czyli browar z restauracją)
 • Większą synagogę przy ul. Hamdije Kreševljakovića 59
 • Ciekawy blok przy ul. ul. Hamdije Kreševljakovića 61
 • Dworzec kolejowy Sarajewo
 • Tor bobslejowo-saneczkarski  
 • Górę Trebević
 • 1238/1239 – pierwsza wzmianka o osadzie Vrhbosna w miejscu współczesnego Sarajewa
 • 1462 – Założenie Sarajewa
 • 28 czerwca 1914 – zamach na Franciszka Ferdynanda w Sarajewie
 • 28–29 czerwca 1914 – zajścia antyserbskie w Sarajewie
 • 7–19 lutego 1984 – Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Sarajewie
 • czerwiec 1992 – wojska ONZ przybyły do oblężonego Sarajewa
 • luty 1994 – Serbowie zakończyli oblężenie Sarajewa w następstwie ultimatum ONZ
 • tramwaj/trolejbus - 1,6 BAM
 • autobusowy do Mostaru - 17 BAM
 • kolejowy do Mostaru - 12 BAM
 • kolejka gondolowa na górę Trebević (w dwie strony) - 20 BAM

Wstęp do muzeów

 • Muzeum Tunel Nadziei - 10 BAM
 • Muzeum Zbrodni Przeciw Ludzkości i Ludobójstwa - 10 BAM

Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Wesprzyj naszą pracę i pomóż rozwijać portal przekazując donację za pośrednictwem YouTube

Wspieraj nas: udzielaj się na YouTube

Na stronie są nieaktualne dane?
Daj znać, bo może co się zmieniło od ostatniej aktualizacji: 10-01-2024r. - napisz do nas

Nasza rekomendacja - 93%

Łatwość dojazdu

90%

Łatwość poruszania się

95%

Atrakcje do zwiedzania

90%

Baza noclegowa

95%

Jakość wyżywienia

100%

Dostępność sklepów

85%

Plusy

 • Lokalizacja
 • Klimat
 • Zabytkowe centrum
 • Zróżnicowana architektura
 • Łatwo się porozumieć
 • Jedzenie
 • Nocne życie

Minusy

 • Rozlatujące się tramwaje
Galeria
Informacje o kraju
Bośnia i Hercegowina, Europa
Powierzchnia: 51 197 km²
Ludność: 3 507 000 osób
Gęstość zaludnienia: 74 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+02:00 (w zimie: UTC+01:00)
Języki urzędowe: de facto bośniacki, chorwacki, serbski
Religia dominująca: chrześcijaństwo, islam
Tablice aut: HIH
Kod lotniczy: T9
Numer kierunkowy: +387
Domena internetowa: .ba
Miejscowości
Stolica: Sarajewo (ludność: 395 133 mieszkańców)
Inne miasta: Banja Luka, Tuzla, Zenica, Mostar, Bijeljina, Brczko, Bihać, Prijedor
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport, dowód osobisty (sezonowo lub turystycznie)
Wiza? brak
Waluta
1 PLN = 0,44 BAM, KM (Marka zamienna) - kurs z 11-11-2023 r.
1 marka = 100 fenigów
W obiegu są - banknoty: 10, 20, 50, 100, 200 marek; monety: 5, 10, 20, 50 fenigów 1, 2, 5 marek
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Panajachel
 Na urlopie

Panajachel

Urocza wakacyjna miejscówka na brzegu jeziora, z pięknymi widokami, spokojną okolicą i niezwykle gościnnymi mieszkańcami. Czy to możliwe w Gwatemali?

Antigua Guatemala
 Na urlopie

Antigua Guatemala

Odwiedzając tą turystyczną miejscowość mieliśmy nadzieję zobaczyć kolonialne zabytki, dobrze zjeść, ale przede wszystkim spojrzeć na ogromny, górujący nad okolicą wulkan.

Gwatemala City, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o stolicy
 Na urlopie

Gwatemala City, czyli wszystko co trzeba wiedzieć o stolicy

Stolica Gwatemali jest największym miastem Ameryki Środkowej i jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków handlowych. 

Gwatemala: kolorowa kraina Majów i wulkanów
 Na urlopie

Gwatemala: kolorowa kraina Majów i wulkanów

Czy w Ameryce Północnej są jeszcze kraje słabo oblegane przez turystów, które idealnie nadają się na relaksacyjny wypoczynek?