Wyszukiwarka treści

Namysłów

środa, 24-04-2019 r.   City Breaks

Kamieniczki na rynku w Namysłowie | autor zdjęcia: Sebastian (Wilkołak)

Liczące ponad 16 tysięcy mieszkańców miasto może pochwalić się 770 letnią historią. Dziś znajduje się w województwie opolskim, ale historycznie przynależy do Dolnego Śląska.

Z Wrocławia pociągiem można dojechać w godzinę i piętnaście minut.

Autorem publikacji jest Sebastian (Wilkołak)
Sebastian (Wilkołak)

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Udostępnij

Uważasz, że film "City Break: Namysłów" jest przydatny?

Stacja kolejowa w Namysłowie to pierwszy budynek, jaki zobaczyliśmy wysiadając z pociągu. Można stąd dojechać bezpośrednio do Wrocławia (przez Oleśnicę, 9 połączeń dziennie) oraz do Lublińca (przez Kluczbork, 5 połączeń), a także jeszcze raz dziennie można dojechać do Częstochowy. Z kolei do stolicy województwa często kursują autobusy.  

Do Namysłowa wybraliśmy się w ciepłe sobotnie popołudnie. Z nadejściem wiosny chcieliśmy chłonąć kulturę, zatem obraliśmy sobie za cel Izbę Tradycji Młynarskich "W Starym Młynie", która znajduje się w sąsiedztwie Rynku.

IMG 20190330 142104781

Siedziba Izby Tradycji Młynarskich "W Starym Młynie".

Po odwiedzeniu Bramy Krakowskiej i kościoła pw. Św. Piotra i Pawła udaliśmy się do Izby. Niestety była zamknięta na cztery spusty, a pod podanym telefonem dowiedzieliśmy się, że dziś już tak zostanie. Na tym skończyło się ambitne zwiedzanie muzeów tego dnia. Jakakolwiek kultura w Namysłowie była zamknięta, także Ośrodek Kultury. Dlatego zwiedziliśmy okoliczne zabytki, kościoły i pomniki.

DSC04941

A jest tutaj co zwiedzać, bowiem Namysłów zabytkami stoi.

Pierwszym punktem na liście jest Ratusz Miejski, który w klasycznej zabudowie rynku prezentuje się bardzo ładnie. Nieopodal znajduje się Brama Krakowska z 1390 roku – ciekawy budynek, ale również zamknięty (jedyna ocalała brama miejska). Na dodatek przebiega pod nią droga, dlatego też dostęp jest znacznie ograniczony.

Spod bramy udaliśmy się na zwiedzanie późnogotyckiego kościoła pw. św. Piotra i Pawła z początku XV wieku. Drugi duży kościół - pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary (dawny kościół klasztorny Franciszkanów z XV/XVI w.) był zamknięty, ale urzekła mnie jego bryła prawie całkowicie otoczona niższą zabudową miejską.

DSC04938

Hitem wycieczki był słynny browar namysłowski, ale tutaj akurat nie weszliśmy.

Stare miasto otoczone jest murami obronnymi z XIV i XV wieku, z których pozostały tylko nieliczne odcinki. Pierwotnie umocnienia posiadały czterdzieści baszt i trzy bramy. Dookoła centrum znajduje się kilka pomników i tablic pamiątkowych. Miasto ma bogatą historię!

IMG 20190330 140053805

Brama Krakowska.

Niestety nie wybraliśmy się na oglądanie zamku książęcego z połowy XIV wieku, gdyż obecnie nie jest on dostępny do zwiedzania.

O historii Namysłowa i jego nazwie słów kilka

"Namizlov” to nazwa, którą pierwszy raz wymienia się w łacińskim dokumencie z 1233 roku, ale funkcjonowała także “Frigenstat” (1295 r.). Trafiłem na ciekawą interpretację nazwy, mianowicie zakłada się, że nazwa miasta pochodzi od słowa “myślenie”, gdyż w mieście tym “mieszkało wielu mądrych ludzi”, ale wszystko przemawia za wersją, że nazwa miasta pochodzi od jego założyciela, czyli niejakiego Namysła lub Namysława. Jest to bardziej prawdopodobne, gdyż miasta zakończone na “ów” otrzymywały swoją nazwę od założyciela.

Miasto otrzymało prawa miejskie w 1249 roku, czyli obecnie ma już ponad 770 lat!

Aktualizacja: 26-04-2019 r. | korekta faktów - Matusz Magda, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej

Ostatnia modyfikacja: czwartek, 05-01-2023 r.

Kronika

 • Jeszcze do 1750 roku miasto pojawia się pod polską nazwą Namysłów
 • Od 1830 roku nazwę miasta odmienia się już w zniemczonym brzmieniu – pod kilkoma nazwami: Namslau, Namzlav oraz Namislow
 • Od XVI wieku w monarchii Habsburgów
 • W czasie wojny 30-letniej miasto zostaje spalone
 • Następnie przechodzi pod panowanie Prus razem z całym Śląskiem
 • W XVIII wieku zajmowany chyba przez wszystkich, którzy przechodzą w okolicy - Austriaków, Rosjan, Francuzów
 • W XIX wieku miasto uzyskuje dostęp do sieci telegraficznej i kolei

Wesprzyj naszą pracę
i pomóż rozwijać portal.

Wesprzyj naszą pracę - zostań Patronem

Rekomendacja: 80%

Łatwość dojazdu

80%

Łatwość poruszania się

90%

Atrakcje do zwiedzania

70%

Jakość wyżywienia

80%

Plusy

 • Dużo zabytków
 • Rynek i ratusz
 • Brama Krakowska
 • Muzeum Techniki Młynarskiej
 • Kościół pw. Św. Piotra i Pawła
 • Dobrze zachowane mury miejskie

Minusy

 • W weekend muzea zamknięte

Tagi

  
 Namysłów  opolskie  Polska