Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Śr, 24-04-2019
City Breaks
City Break: Namysłów | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Namysłów to niewielkie miasto nad Widawą, które słynne jest głównie za sprawą produkcji piwa o tej samej nazwie. Silnie rozwinięte pod względem produkcyjnym w sektorze spożywczym, elektronicznym i budowlanym.  

Liczące ponad 16 tysięcy mieszkańców miasto może pochwalić się 770 letnią historią. Dziś znajduje się w województwie opolskim, ale historycznie przynależy do Dolnego Śląska. Z Wrocławia pociągiem można dojechać w godzinę i piętnaście minut.

Stacja kolejowa w Namysłowie to pierwszy budynek, jaki zobaczyliśmy wysiadając z pociągu. Połączenie kolejowe Namysłowa jest bardzo korzystne. Można stąd dojechać bezpośrednio do Wrocławia (przez Oleśnicę, 9 połączeń dziennie) oraz do Lublińca (przez Kluczbork, 5 połączeń). I jeszcze raz dziennie można dojechać do Częstochowy. Z kolei do stolicy województwa często kursują autobusy.  

Do Namysłowa wybraliśmy się w ciepłe sobotnie popołudnie. Z nadejściem wiosny chcieliśmy chłonąć kulturę, zatem obraliśmy sobie za cel Izbę Tradycji Młynarskich "W Starym Młynie", która znajduje się w sąsiedztwie Rynku.

IMG 20190330 142104781

Siedziba Izby Tradycji Młynarskich "W Starym Młynie"

Po odwiedzeniu Bramy Krakowskiej i kościoła pw. Św. Piotra i Pawła udaliśmy się do Izby. Niestety była zamknięta na cztery spusty, a pod podanym telefonem dowiedzieliśmy się, że dziś już tak zostanie. Na tym skończyło się ambitne zwiedzanie muzeów tego dnia. Jakakolwiek kultura w Namysłowie była zamknięta, także Ośrodek Kultury. Dlatego zwiedziliśmy okoliczne zabytki, kościoły i pomniki.

DSC04941

A jest tutaj co zwiedzać, bowiem Namysłów zabytkami stoi. Pierwszym punktem na liście jest Ratusz Miejski, który w klasycznej zabudowie rynku prezentuje się bardzo ładnie. Nieopodal znajduje się Brama Krakowska z 1390 roku – ciekawy budynek, ale również zamknięty (jedyna ocalała brama miejska). Na dodatek przebiega pod nią droga, dlatego też dostęp jest znacznie ograniczony.

Spod bramy udaliśmy się na zwiedzanie późnogotyckiego kościoła pw. św. Piotra i Pawła z początku XV wieku. Z kolei drugi duży kościół - pw. św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary (dawny kościół klasztorny Franciszkanów z XV/XVI w.) był zamknięty, ale urzekła mnie jego bryła prawie całkowicie otoczona niższą zabudową miejską.

DSC04938

Hitem wycieczki był słynny browar namysłowski, ale tutaj akurat nie weszliśmy

Stare miasto otoczone jest murami obronnymi z XIV i XV wieku, z których pozostały tylko nieliczne odcinki. Pierwotnie umocnienia posiadały czterdzieści baszt i trzy bramy. Dookoła centrum znajduje się kilka pomników i tablic pamiątkowych. Miasto ma bogatą historię!

IMG 20190330 140053805

Brama Krakowska

Niestety nie wybraliśmy się na oglądanie zamku książęcego z połowy XIV wieku, gdyż obecnie nie jest on dostępny do zwiedzania.

O historii Namysłowa i jego nazwie słów kilka

"Namizlov” to nazwa, którą pierwszy raz wymienia się w łacińskim dokumencie z 1233 roku, ale funkcjonowała także “Frigenstat” (1295 r.). Trafiłem na ciekawą interpretację nazwy, mianowicie zakłada się, że nazwa miasta pochodzi od słowa “myślenie”, gdyż w mieście tym “mieszkało wielu mądrych ludzi”, ale wszystko przemawia za wersją, że nazwa miasta pochodzi od jego założyciela, czyli niejakiego Namysła lub Namysława. Jest to bardziej prawdopodobne, gdyż miasta zakończone na “ów” otrzymywały swoją nazwę od założyciela.

Miasto otrzymało prawa miejskie w 1249 roku, czyli obecnie obchodzi 770 lecie!

Jeszcze do 1750 roku miasto pojawia się pod polską nazwą Namysłów, m.in. w wydanym przez Fryderyka II dokumencie. Z kolei od 1830 roku nazwę miasta odmienia się już w zniemczonym brzmieniu – pod kilkoma nazwami: Namslau, Namzlav oraz Namislow.

Od pierwszej wzmianki miejscowość pojawia się co jakiś czas w dokumentach urzędowych. Na początku XIV wieku Namysłów staje się księstwem (pod panowaniem Konrada I Luksemburskiego) i wkrótce rozpoczyna się budowa zamku oraz fortyfikacji miejskich. Do końca XV wieku zostaje strawione pożarem trzy razy, a w międzyczasie podpisuje się tutaj pokoje i ugody.

Od XVI wieku w domenie Habsburgów.

W czasie wojny 30-letniej miasto zostaje spalone (w latach 1632-1648 wielokrotnie dochodziło do walk o miasto, w czasie których szczególnie ucierpiały przedmieścia).

Następnie przechodzi pod panowanie Prus razem z całym Śląskiem.

 W XVIII wieku zajmowany chyba przez wszystkich, którzy przechodzą w okolicy - Austriaków, Rosjan, Francuzów.

W XIX wieku miasto się rozwija. Uzyskuje dostęp do sieci telegraficznej, następnie połączenie kolejowe Wrocław-Kluczbork i kolejne do Opola (ale od 1992 już nie kursują tu pociągi).

Aktualizacja: 26-04-2019 r. | korekta faktów - Matusz Magda, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Namysłowa i Ziemi Namysłowskiej
ostatnia modyfikacja: 2021-07-19 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Rekomendacja: Ocena ogólna 80%

Plusy
  • Dużo zabytków
  • Rynek i ratusz
  • Brama Krakowska
  • Muzeum Techniki Młynarskiej
  • Kościół pw. Św. Piotra i Pawła
  • Dobrze zachowane mury miejskie
Minusy
  • W weekend muzea zamknięte
Łatwość dojazdu
80%
Łatwość poruszania się
90%
Atrakcje do zwiedzania
70%
Jakość wyżywienia
80%
Zobacz podobne
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Sławieński Szlak Rowerowy: jedziemy ze Sławna nad Jezioro Łętowskie
Serce Polskiego Wybrzeża, Polska
Z Dąbek do Wicia: gotowy plan rowerowej wycieczki
Muzeum Militarno-Historyczne - Fort Marian, Polska
Muzeum Militarno-Historyczne: Fort Marian
Karkonosze, Polska - 608 m n.p.m.
Chojnik
Muzeum Wsi Lubelskiej, Polska
Muzeum Wsi Lubelskiej
Karkonosze, Polska - 1424 m n.p.m.
Śmielec
Góry Wałbrzyskie, Polska - 853 m n.p.m.
Szlak na Borową
Rudawy Janowickie, Polska - 779 m n.p.m.
Wielka Kopa i Kolorowe Jeziorka

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal