Od północy na południe miasto przecina reprezentacyjna droga - via Etnea. To właśnie na początku tej ulicy - przy bramie Porta Uzeda rozpoczynamy nasz spacer.
- Brama jest początkiem rozległego placu Katedralnego, czyli Piazza del Duomo - najważniejszego miejsca w mieście.
Najważniejsze place Katanii
Na Placu Katedralnym znajduje się najwięcej zabytków, w tym okazała Bazylika Katedralna Św. Agaty - patronki miasta. Podobnie jak brama Uzeda, dzisiejsza barokowa bazylika powstałą pod koniec XVII wieku.
- Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała już pod koniec XI wieku.
Budynek jest niezwykle ważny dla miasta, dlatego warto zajrzeć do środka. Zobaczymy tam m.in. nagrobek Vincenzo Belliniego, wybitnego kompozytora operowego z Katanii, a także rzeźbę Pietro Gallettiego - zasłużonego biskupa Katanii.
W świątyni znajdują się szczątki wielu władców aragońskich, ale to kaplica św. Agaty jest tu najważniejsza - pozłacany relikwiarz skrywa szczątki świętej.
Święta Agata z Katanii
Legenda mówi o kobiecie tak żarliwej w swojej wierze, że odrzuciła rękę samego prefekta miasta. Rzymianin postanowił zemścić się i skazał Agatę na tortury, które zakończyły się obcięciem piersi. Po spaleniu kobiety na rozżarzonych węglach, ziemia zadrżała - co uznano za boży gniew.
Na placu zobaczymy również dwie piękne fontanny, które są symbolami tego miasta.
- Fuente del Amenano - nazwana jest od rzeki, która płynie w tym miejscu pod ziemią.
- Fontanna dell’Elefante z figurą słonia ma przypominać, że na Sycylii żyły niegdyś słonie karłowate.
Plac uniwersytecki leży zaledwie kilkanaście metrów dalej. Charakteryzuje się wyjątkowo dobrze zachowaną zabudową.
- Plac Uniwersytecki, również ma swojego słonia - specjalnie pod turystów.
Plac ten zwany jest miejscem legend, ponieważ umieszczone na nim płaskorzeźby nawiązują do znanych w Katanii legend wychwalających odwagę mieszkańców.
Bazylika Matki Bożej
Bardziej na północ zobaczymy okazałą fasadę bazyliki Matki Bożej Jałmużnej, znanej lepiej jako Collegiata. Powstała pod koniec XVIII wieku i jest przykładem sycylijskiego baroku.
- Bazylikę zaprojektował architekt o polskich korzeniach - Stefan Ittar.
Prestiżowa via Etnea
Podążając ulicą via Etnea w Katanii na północ dotrzemy do placu, przy którym znajdują się wykopaliska - fragment częściowo odkrytego amfiteatru z czasów rzymskich.
- Podobno amfiteatr mógł pomieścić 15 tysięcy ludzi, a większe od niego było tylko Koloseum w Rzymie.
- Po drugiej stronie placu zobaczymy pomnik Vincenzo Belliniego.
Udajemy się dalej na północ. Wzdłuż całej ulicy via Etnea zobaczymy mnóstwo sklepów, z różnego rodzaju produktami, ale także kawiarnie i restauracje. Jeśli nie wiecie gdzie jest ta ulica - spokojnie, na pewno na nią traficie.
Po lewej stronie zobaczymy Park Villa Bellini, zwany zielonymi płucami miasta. Z ulicy widoczna będzie jedynie główna brama, ale na pewno warto wejść dalej i odpocząć na wzgórzu tego rozległego parku.
Metro i kolejka podmiejska
Przy ogrodzie botanicznym warto przenieść się na drugą, niemal równoległą ulicę via Caronda, z której dojdziecie do stacji podmiejskiej kolejki Ferrovia Circumetnea. Jest to kolejka wąskotorowa, która od poniedziałku do soboty wyrusza w rejs dookoła Etny, a jej trasa kończy się w położonym na północ od Katanii mieście Riposto.
- Wycieczka kolejką dookoła Etny trwa trzy godziny.
Miasto posiada również podziemne metro Katanii jest najbardziej wysuniętą na południe Europy tego typu podziemną kolejką.
- Jedyna linia posiada obecnie dziesięć stacji i już na obecnym etapie znacznie ułatwia podróżowanie po mieście.
Zabytki dalej od centrum
Na dłuższy spacer wybieramy się, aby zobaczyć zabytki położone dalej od centrum miasta. Zaczynamy od ulicy via Crociferi, znanej lepiej jako “ulica barokowych kościołów” - faktycznie jest ich tutaj aż pięć - niektóre obok siebie.
- Z najbardziej okazałą fasadą jest Kościół Św. Franciszka, w którym podobno swoją solową karierę rozpoczynał mały Vincenzo Bellini.
Z ulicy wyruszamy na zachód - pod dawny klasztor benedyktynów z kościołem świętego Mikołaja. Jest to drugi największy kompleks tego zakonu w Europie, a kościół jest największy i najstarszy na Sycylii. Kościół do dziś nie został ukończony - świadczą o tym pozostawione bez ładu fasadowe kolumny.
- Wnętrze jest skromne, ale zachwyca. Obecnie budynek można zwiedzać jak muzeum, w którym nie odprawia się mszy.
- W kościele można zobaczyć m.in. słynny posadzkowy zegar słoneczny.
Kompleks jest perłą sycylijskiego baroku. Został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Brama Garibaldiego powstała w połowie XVIII wieku i jest dziełem m.in. architekta Stefana Ittara.
Pierwotnie był to łuk wybudowany na pamiątkę ślubu króla Sycylii Ferdynanda I Burbona, ale po zjednoczeniu Włoch brama otrzymała nową nazwę. Konstrukcja jest przeplatana pasami białego marmuru i wulkanicznej skały.
Średniowieczny Zamek Castello Ursino w Katanii dziś otoczony jest kamienicami, ale pierwotnie powstał na wybrzeżu wyspy, aby chronić miasto.
- Podczas erupcji Etny zamek został otoczony przez lawę, ale z tego oblężenia wyszedł nietknięty.
Potok lawy dokonał korekty linii wybrzeża przesuwając ją kilka kilometrów w głąb morza, tym samym zamek stał się bezużyteczny i wkrótce przekształcony w więzienie. Dziś jest tam muzeum.
Targi uliczne
Szczególnie polecamy słynny targ rybny, gdzie kupimy tu owoce morza, również takie o których istnieniu nie wiedzieliśmy lub nie sądziliśmy, że można z nich przyrządzić potrawy.
- Wszystko, co najlepsze we Włoszech jest na tych straganach.
Jeśli dotrzecie do dworca kolejowego Catania Centrale, to na pewno warto wyjść przed budynek i obejrzeć znajdującą się tam fontannę pochodzącą z początku XX wieku.
- Fontanna przedstawia “uprowadzenie Persefony przez Hadesa”, które według mitów, miało miejsce właśnie na Sycylii.