Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
Śr, 31-07-2019
W podróży     odcinek #027
Boat Trip po zatoce Alanyi | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Jednym z popularnych sposób na zwiedzanie zatoki w Alanyi jest wycieczka statkiem. Czym byłyby wakacje w nadmorskim kurorcie bez wypłynięcia na szerokie wody Morza Śródziemnego? Co prawda statki daleko nie odpływają, ale podróż taka niesie ze sobą wiele atrakcji i daje możliwość zwiedzenia miasta z zupełnie innej perspektywy.

IMG 20190617 154628384

Wypływamy z portu, ku nowej przygodzie!

Port miejski pracuje na pełnych obrotach. Poza lokalnymi statkami i promami największy ruch generują tutaj statki turystyczne wszelkich rozmiarów. Od potężnych okrętów stylizowanych na starożytne lub średniowieczne galeriowce zabierające turystów na całodzienne wyprawy,po mniejsze statki i stateczki wypływające w krótsze wycieczki. Rejsy wycieczkowe można zamówić zarówno w trakcie dnia, jak i na specjalne wieczorne dyskoteki na morzu. 

Ceny wycieczek wahają się już od kilku do nawet 20-tu euro. Dzieci mogą liczyć na rabat w wysokości 50% ceny, a do 6-tego roku wyprawa jest za darmo! Na pokład można wjeżdżać z wózkami. 

Wycieczki rozpoczynają się zawsze w ten sam sposób - czyli wypłynięciem z portu ulokowanego w pobliżu Czerwonej Wieży. Już po opuszczeniu portu załoga podpływa do średniowiecznych atrakcji i opowiada ich skróconą historię. W ten sposób możemy zobaczyć z zupełnie nowej perspektywy wspomnianą Czerwoną Wieżą, stocznię oraz podziwiać mury twierdzy - właściwie przez cały rejs statkiem. 

Po drodze odwiedzamy miejsca, w których znajdują się jaskinie. Są to po kolei - Jaskinia Piratów (Korsanlar Mağarası), Fosforowa (Fosforlu Mağarası) i Zakochanych (Aşiklar Mağarası). Jeśli dobrze pływacie, na pewno będzie okazja by podpłynąć do którejś z nich i obejrzeć od środka. Dla nas najciekawsza okazała się ta nosząca nazwę “Zakochanych” z uwagi na program rozrywkowy, jaki przygotowała załoga statku.

DSC07002

Jaskinia Zakochanych

Legendy o jaskini

Istnieją dwie legendy dotyczące jaskini - pierwsza mówi, że w starożytności przez długi czas ukrywali się w niej młodzi kochankowie, których rodziny nie zgadzały się na zaślubiny swoich latorośli. Niestety, nie wiadomo jak skończyła się ich przygoda. 

Druga, bardziej współczesna mówi, że w latach 60-tych XX wieku ukrywali się tutaj poszukiwani przez policję kochankowie. Spędzili w niej podobno aż trzy miesiące!

Jak się okazało specjalnym punktem programu był zaprezentowany przez jednego z załogantów, pokaz przejścia przez jaskinię Zakochanych, bowiem jest to niewielka dziura posiadająca wyjścia z obu stron wychodzącego najdalej w morze skalnego klifu. Jej długość to zaledwie 75 metrów, a rozmiar jest nieregularny i w jednym miejscu jest tak wąski, że trzeba przejść na kolanach. Wyjścia po obu stronach znajdują się na wysokości około 8 metrów, skąd można wykonać spektakularny skok do wody. 

IMG 20190617 162037982

Odważny Turek wspina się do Jaskini Zakochanych

Zobacz wycieczkę, podczas której zwiedzaliśmy lądową Jaskinię Krasnoludków

Po spektakularnym skoku do wody spędziliśmy w okolicy jeszcze kilka minut obserwując plażę Kleopatry i fortyfikacje twierdzy z zupełnie innej perspektywy. Skorzystaliśmy też z okazji do wykąpania się w ciepłej wodzie zatoki Alanyi. 

Na wycieczkę warto zabrać okulary i ochronę głowy, bowiem słońce daje się we znaki. Nasza pielęgnowana od jakiegoś czasu opalenizna utrwaliła się zacnie, ale tylko na wystających spod koszulki częściach ciała. Poświęciliśmy jeszcze chwilę na chłodną kąpiel w wodach zatoki, po czym wróciliśmy zadowoleni do portu.

Wycieczki można zamówić w każdym biurze podróży, albo po prostu zakupić w dowolnej chwili podczas spaceru po porcie w Alanyi. Warto zapoznać się z dostępnymi wariantami i wchodzącymi w skład atrakcjami.

IMG 20190617 163453918

ostatnia modyfikacja: 2021-07-19 r.
Bardziej współczesna legenda dotycząca Jaskini Zakochanych mówi, że w latach 60-tych XX wieku ukrywali się w niej poszukiwani przez policję kochankowie. Podobno mieszkali tak aż trzy miesiące!
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!
Zobacz podobne
Amman, Jordania - 757 m n.p.m.
Muzea Folkloru i Tradycji Popularnych
Czerwony Kanion, Izrael - 656 m n.p.m.
Red Canyon
Park Timna, Izrael - 275-370 m n.p.m.
Timna Park
Ejlat, Izrael - 5 m n.p.m.
Ejlat
Blaski i cienie wycieczek fakultatywnych
Blaski i cienie wycieczek fakultatywnych
Jordania - 827 m n.p.m.
Muzeum Archeologiczne w Cytadeli w Ammanie
Kuchnie świata: Filipiny
Taal, Filipiny - 183 m n.p.m.
Wulkan Taal: dwa miesiące przed wybuchem

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal