Jaskinia Krasnoludków i Kapiący Kamień. Najciekawsze jaskinie Turcji
Opis Jaskinia Krasnoludków i Kapiący Kamień
Wyszukiwarka treści
Jaskinia Krasnoludków i Kapiący Kamień"/>
     
      niedziela, 15-09-2019 r.

Jaskinia Krasnoludków i Kapiący Kamień

Szlaki w górach Taurus | autor zdjęcia: © autorzy OpenStreetMap

Najciekawsze jaskinie Turcji

Riwiera Turecka to miejsce podziurawione jak ser szwajcarski różnego rodzaju jaskiniami. Szacuje się, że tylko w okolicy Alanyi jest ich ponad 500!

Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski
Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Mowa tu oczywiście o jaskiniach różnej wielkości, także te, które nie są w ogóle dostępne dla zwiedzających z uwagi na zbyt strome wejścia, utrudnioną dostępność lub nieprzedstawiające żadnych walorów wizualnych. Niemniej, będąc w Alanyi, można w ciągu kilku chwil zwiedzić co najmniej kilka!

Jaskinia Cüceler

Największą, jaką odwiedziliśmy podczas pobytu w Turcji w czerwcu 2019 roku, była jaskinia Karłów lub Krasnoludków. Oczywiście nie spotkamy tam ani jednych, ani drugich… Nazwa pochodzi od pewnej legendy, ale o tym w calszej części tekstu.

Cüceler to podręcznikowy przykład jaskini - są tu przepiękne stalaktyty i stalagmity, a także kolumny, które powstały z ich połączenia. Niesamowite formy naciekowe charakteryzuje różna kolorystyka - czerwień, żółć, błękit i zieleń. Kolory nadane zostały przez rozpuszczone podczas długiego procesu minerały. Jaskinia posiada również trzecią nazwę - “Tęczowa Jaskinia”, a motyw ten występuje w materiałach promujących jaskinię w formie tęczowej flagi w tle.

DSC 0405

Wejście do jaskini.

Cüceler to jaskinia krasowa, co oznacza, że powstała na skutek drążącej działalności wody zawierającej dwutlenek węgla, rozpuszczającej skały wapienne. Dużą rolę w formowaniu się jaskini odegrały również ruchy tektoniczne. Proces powstawania jaskini rozpoczął się przeszło 10 tysięcy lat temu.

{slider title="Czym jest jaskinia krasowa?"}

Nazwa pochodzi od procesu krasowienia, czyli rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne zawierające dwutlenek węgla. Krasowieniu podlegają skały wapienne (z których w większości składa się masyw Taurusa), a także dolomity, margle, gips i anhydryt.

Nazwa “kras” pochodzi od chorwackiego słowa “krš”, które po polsku znaczy: kamień lub skała.

We wnętrzu jaskini można wyróżnić różne formy krasu oraz nacieki. Są to, najlepiej znane z lekcji geografii - stalaktyty, stalagmity i stalagnaty (kolumny powstałe z połączenie obu). Ponadto można wyróżnić: drapiery i zasłony naciekowe (szeroki zwisający naciek), misy martwicowe (małe martwe jeziora), polewy i żebra (grube zwisające nacieki) i macice perłowe - zwisające ze skał kolonie nacieków przypominające małe kuleczki.

Stalaktyty:

Stalaktyty

Polewy:

stalaktyty 4

Macice perłowe:

DSC06853

{/sliders}

Nazwa jaskini nie dotyczy małych zabawnych ludków. Według legendy ukrywał się w niej zdeformowany chłopiec. Ilekroć jego koledzy drwili z niego, ten uciekał i przesiadywał w jaskini całymi dniami. I to tyle, jeśli chodzi o legendę. 

Inna opowieść mówi, że lokalna społeczność w jaskini chowała swoje zwierzęta domowe przed nadchodzącym poborcom podatkowym. Podobno była to popularna praktyka na przestrzeni wielu wieków. Trochę trudno w to uwierzyć. Z dwóch powodów:

  1. Po pierwsze, dojście do jaskini jest dość skomplikowane. Dziś, aby bezproblemowo się do niej dostać wybudowano specjalny pomost przymocowany do skały. Dodatkowo przy głównej grocie jaskini znajduje się strome zejście do wnętrza, które byłoby raczej trudne do pokonania dla zwierząt.
  2. Po drugie, skoro rejon ten słynie z jaskiń, dość długo zajęło administracji imperium pokapowała się o co chodzi… Podobno każda wioska stosowała identyczne praktyki.

Natomiast faktem jest, że współcześnie udostępniona do zwiedzania jaskinia, to tylko część ciągnących się w skale tuneli, więc kto wie… może i zmieściłaby się tam cała trzódka z okolicznych wiosek. 

Atrakcja turystyczna od 2012 roku

Turcy dosyć późno odkryli potencjał turystyczny tej części gór. Kanion Sapadere został udostępniony zwiedzającym w 2007 roku i szybko okazał się hitem. Jaskinia Cüceler została przystosowana do zwiedzania na przełomie 2011/2012, czyli zapewne po tym, gdy odkryto potencjał kanionu. 

Z uwagi na bliskie położenie, obie te atrakcje zwiedza się w pakiecie. Każde biuro podróży posiada wycieczki z tymi dwoma atrakcjami. Można zwiedzać klimatyzowanym busem lub podczas tzw. jeep safari - ceny pakietów zaczynają się od 30 euro.

Jeśli widzieliście jaskinię Damlataş, ale wydała się wam zbyt mała, to Cüceler będzie zaskoczeniem. Obecnie do dyspozycji zwiedzających jest główna komora i dodatkowe korytarze. To w sumie sześć różnych grot. Prawie każda charakteryzuje się innym wyglądem i naciekami.

Wewnątrz jaskini panuje temperatura około 20 stopni. Z opisu wynika, że jaskinia posiada właściwości lecznicze - przesiadywanie w niej jest szczególnie wskazane dla astmatyków. Jednak potwierdzonych badań naukowych na ten temat brak.

Cüceler Mağarası
Jaskinia Krasnoludków (lub Karłów)

Tırılar, 07430 Alanya (ok. 40 km od Alanyi)
F7RG+2H Tırılar, Alanya/Antalya, Turcja
GPS: 36.4877848,32.2738142

Jaskinia Damlataş

DSC06858

Ściany jaskini Kapiący Kamień.

O wiele starsza i łatwiej dostępna jaskinia znajduje się w Alanyi tuż przy plaży Kleopatry. Nazwa Damlataş pochodzi od kapiącej ze stalaktytów wody i oznacza tyle co “Kapiący kamień”. Niestety, kapiącą wodę można zobaczyć tylko w okresie zimowym. 

Jaskinia jest mniejsza niż opisywana wcześniej Cüceler. Prowadzi do niej tunel o długości około 50 metrów, przy którego końcu znajduje się ławeczka. Następnie schodzimy schodkami w dół, do owalnej groty, z której można przejść do wąskiego, ślepego korytarza (dno jaskini znajduje się pod poziomem morza). Na dole również znajdują się ławeczki oraz tablice informacyjne dla astmatyków. 

Atrakcja od 1948 roku

Proces powstawania jaskini datuje się na około 15 tysięcy lat, co oznacza, że jest ona jedną ze starszych w okolicy. Co ciekawe, jej odkrycie w 1948 roku wiązało się z wielkim BOOM, kiedy to wysadzano w pobliżu skały. Mimo często używanych materiałów wybuchowych jaskinia nie doznała uszczerbku, bowiem jej ściany to około 10 metrów litego kamienia. W jej wnętrzu znajdziemy to wszystko, co powinna posiadać podręcznikowa jaskinia - stalaktyty, stalagmity i kolumny. 

Dzięki odkryciu Damlataş Alanya pojawiła się na mapie turystycznej. Szybko stwierdzono właściwości lecznicze mikroklimatu jaskini, który według badaczy miał pozytywnie wpływać na astmatyków i łagodzić choroby nerwicowe. 

Tej jaskini również przypisano właściwości lecznicze z uwagi na jej nietypowy mikroklimat. Charakteryzuje się wilgotnością na poziomie 98%, a jej średnia temperatura to 22 stopnie, ponadto stwierdzono wysoką jonizację powietrza. Mikroklimat zalecany jest astmatykom, ale odradzany osobom z chorobami serca i krążeniem krwi. 
Podobnie jak w przypadku Cüceler - nie znalazłem żadnych informacji potwierdzających jej lecznicze działanie.

Na początku wspomniałem, że w tunelu do jaskini znajduje się ławeczka - jest ona przeznaczona dla osób, które mają problem z szybką aklimatyzacją. Po odczekaniu kilku minut można zejść do jaskini i posiedzieć tam dłużej - wejście do jaskini nie jest ograniczone czasowo.

Damlataş Mağarası
Jaskinia Kapiący Kamień

Çarşı, Damlataş Cd. No:81, 07400 Alanya/Antalya, Turcja
GXRQ+PF Alanya, Antalya, Turcja
GPS: 36.5417434,31.9886226


Ostatnia modyfikacja: środa, 10-01-2024 r.

Bilety wstępu

Jaskinia Krasnoludków (n/u) 10 / 7 lirów
Dzieci poniżej 4 roku - bezpłatnie


Jaskinia Kapiący Kamień (n/u) 7 / 5 lirów
Dzieci poniżej 4 roku - bezpłatnie

Warto wiedzieć

Jaskinia Krasnoludków (Cüceler)

Dojazd na własną rękę jest trudny i ryzykowny, bowiem do atrakcji jedzie się wąskimi, kiepskiej jakości drogami. Najlepiej zarezerwować wycieczkę fakultatywną z biura podróży - klimatyzowanym busem lub jeepem. Ceny od 30 Euro. Wstęp do jaskini jest wliczany w cenę wycieczki.


Jaskinia Kapiący Kamień (Damlataş)

Atrakcja znajduje się w Alanyi przy plaży Kleopatry. Dojście do niej nie sprawia żadnego problemu - można podejść przed czy po wypoczynku na plaży. Wstęp płatny.

Zebraliśmy szereg ciekawostek i przydatnych informacji o kraju Turcja, które warto znać.

Dowiedz się więcej o walucie, płatnościach i wypłatach z bankomatów bez prowizji w tym kraju.

Rekomendacja: 83%

Łatwość dojazdu

70%

Łatwość poruszania się

90%

Atrakcje do zwiedzania

90%

Plusy

  • Duża grota z mniejszymi pomieszczeniami
  • Przystosowana do zwiedzania
  • Zapierające dech w piersiach widoki
  • Posiada właściwości lecznicze
  • Z kładki można podziwiać widoki na góry
  • Bar przy parkingu z tarasem widokowym na góry
  • Darmowe WC na parkingu

Minusy

  • Trudny dojazd na własną rękę
  • Do atrakcji prowadzą kręte, wąskie drogi
Przydatne informacje
Republika Turcji, państwo na styku Europy i Azji
Powierzchnia: 783 562 km²
Ludność: 82 835 090 osób
Gęstość zaludnienia: 104 osób/km²
Strefa czasowa: UTC+03:00
Języki urzędowe: turecki
Religia dominująca: islam sunnicki
Tablice aut: TR
Kod lotniczy: TC
Numer kierunkowy: +90
Domena internetowa: .tr
Miejscowości
Stolica: Ankara (ludność: 5 639 076 mieszkańców)
Inne miasta: Stambuł, Ankara, Izmir, Bursa, Adana, Gaziantep, Konya, Antalya, Diyarbakır, Mersin
Wymagane dokumenty wjazdu
paszport, dowód osobisty
Wiza? brak, wjazd na dowód
Waluta
1 PLN = 0,15 TRY (Lira turecka) - kurs z 11-11-2023 r.
1 lira turecka = 100 kuruszy
W obiegu są - banknoty: 5, 10, 20, 50, 100, 200 lir; monety: 1, 5, 10, 25, 50 lir
Więcej o finansach i bankomatach ➜
Mapa okolicy
Polecane tematy
Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni
 Przewodnik

Czym różni się kebab od kebapu? I inne ciekawostki tureckiej kuchni

Najpopularniejsze lokalne restauracje to po prostu bary szybkiej obsługi, w których przyrządza się potrawy na bazie opiekanego mięsa - potocznie zwane kebabami.

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau
 Kuchnie świata

Kuchnie świata - Hong Kong i Makau

Mimo bliskości i de facto będąc częścią Chin, oba miasta zachowują pewnego rodzaju autonomię nie tylko w administracji, ale także w sferze gastronomicznej. 

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii
 Na urlopie

Najważniejsze informacje i ciekawostki z Jordanii

Jak przygotować się na wyjazd do Jordanii i co trzeba wiedzieć? Wiza, kultura, pogoda - gotowy plan zwiedzania.

To musisz wiedzieć zanim polecisz na Filipiny
 Na urlopie

To musisz wiedzieć zanim polecisz na Filipiny

Pierwsze zetknięcie z Filipinami dla wielu może być szokiem. Podpowiadamy co trzeba wiedzieć, aby uniknąć rozczarowania.