Sebastian (Wilkołak)

Sebastian (Wilkołak)
N, 02-09-2018
Azja na spontanie
Azja na spontanie | odcinek 04 | autor: Spoiled Lizard Productions

Podobał Ci się film?

Bali jest wyspą, gdzie przemożny wpływ ma hinduizm, choć sami hindusi są w Indonezji mniejszością. Kult Buddy jest tu jednak bardzo mocny i w każdym zakątku wyspy znajdują się wyjątkowe na swój sposób świątynie. Wiele z nich znajduje się w górach, na zboczach wulkanów, w miejscach naprawdę trudno dostępnych. Z uwagi na krótki czas wizyty na wyspie udaliśmy się do dwóch świątyń - Tanah Lot i Uluwatu.

Tanah Lot to świątynia zlokalizowana w południowo-zachodniej części wyspy nad oceanem. Zbudowana jest na niewielkiej skale, do której można przejść wąskim kamiennym mostem. Świątynia jest niewielka, znajduje się na szczycie tego “kamienia w wodzie” i zwykle jest bardzo oblegana przez turystów. Do samej świątyni nie ma wstępu.

Innym bardzo znanym obiektem kultu na Bali jest Uluwatu, które z kolei znajduje się na samym południu wyspy. Dla odmiany ta świątynia jest większa i znajduje się na klifie. Rozciąga się stąd piękny widok na wzburzone fale oceanu, które rozbijały się o skały.

Aby dotrzeć do niektórych budynków świątyni trzeba przejść krętą kamienistą ścieżką tuż nad przepaścią - ale spokojnie - są tam ogrodzenia i balustrady. Tak samo jak w przypadku Tanah Lot nie można wejść do środka świątyni, ale można ją podejrzeć z różnych murków i wyższych partii skał.

Charakterystyczna dla świątyni jest kolonia małpek, które zamieszkują okolice. Oczywiście tłumnie przybywają, aby zobaczyć się z turystami, wyżebrać jedzenie, wodę i okraść ich z drobnych rzeczy, które przez nieuwagę zostawią przy sobie. Ponadto zaleca się ostrożność - zwierzęta są dzikie i mogą przenosić różne choroby.

DSCF7142

Dwa tygodnie na Bali to za mało

Bali to wyspa tak różnorodna i tak odmienna od tego wszystkiego co do tej pory widziałem, że aby nacieszyć oczy i zrozumieć tubylców, musiałbym pewnie zostać kilka miesięcy. Tymczasem nadszedł czas na powrót i trzeba było dostać się do Denpasaru. Jak zawsze z pomocą przychodzą lokalni mieszkańcy - w tej części nie funkcjonuje typowa siatka komunikacyjna jak na północy wyspy. O ile w Indonezji popularne są taksówki i Uber, to tutaj wielu kierowców “uprawia” prywaty. W klimatyzowanym i wygodnym aucie mają zalaminowany cennik typowych przejazdów (odpowiednio zawyżonych, żeby można było negocjować), a jeśli jakiegoś połączenia nie ma w spisie, to na pewno “się dogadamy, przyjacielu”.

Bezinteresowna pomoc

Nie jest to tylko i wyłącznie chęć zysku. Indonezyjczycy okazali się dla nas niezwykle otwarci i uprzejmi. Ich gościnność jest legendarna jak i polska – do tego sprawdzona przez nas wielokrotnie. Nie wszyscy chcieli nas kasować, np. za podwózkę motorkiem, a niektórzy wręcz z czystego serca pomagali wnieść walizki, doradzić atrakcje, wskazać najlepszą lokalizację itp.

Miło wspominam przygodę z trampkami, w których przeszedłem po klifach wracając z Dreamland Beach do Balangan Beach. Miałem kompletnie przemoczone buty, więc zostawiłem je oparte o słup pod naszą ulubioną restauracją. Po obiedzie ich nie znalazłem. Wróciłem na piechotę do domku, jednak nazajutrz wróciliśmy tam na śniadanie. Moje zdziwienie było ogromne, gdy właściciel przyniósł mi buty. Wziął je, by wysuszyć podczas gdy ja jadłem, a potem niespodziewanie się oddaliłem. Niesamowite i naprawdę wzruszające.

WP 20150914 13 26 15 Pro

ostatnia modyfikacja: 2021-07-15 r.
Podobał Ci się ten tekst? Pomóż nam rozwijać portal!

Rekomendacja: Ocena ogólna 77%

Plusy
  • Lokalizacja na klifach
  • Ładna zabudowa
  • Wszędzie małpki
  • Piękne widoki
Minusy
  • Małpki kradną
  • Świątynie niedostępna do zwiedzania
Łatwość dojazdu
80%
Łatwość poruszania się
90%
Atrakcje do zwiedzania
60%
Lokalizacja świątyni Uluwatu na mapie
Zobacz podobne
Hierapolis, Turcja - 364 m n.p.m.
Pamukkale
Kanion Sapadere, Turcja - 460 m n.p.m.
Sapadere
Aspendos, Turcja - 55 m n.p.m.
Aspendos
Antalya, Turcja - 22 m n.p.m.
Antalya
Belek, Turcja - 8 m n.p.m.
Belek All Inclusive
Twierdza w Alanyi, Turcja - 250 m n.p.m.
Alanya: twierdza na skale
Amman, Jordania - 757 m n.p.m.
Muzea Folkloru i Tradycji Popularnych
Czerwony Kanion, Izrael - 656 m n.p.m.
Red Canyon

Wesprzyj nas!

Patronite
PayPal