Prawczicka Brama
Opis Prawczicka Brama
Wiking i Wilkołak logo
Prawczicka Brama

Prawczicka Brama

Brama Prawczicka (cz. Pravčická brána) to największa naturalna brama skalna w Europie. Jej szerokość to 26,5 metra, a wysokość 21 metrów od podstawy.

środa, 22-05-2019 r.
Uważasz, że film "Prawczicka Brama, czyli Euroregion Nysa, cz. 1" jest przydatny?
Autorem publikacji jest Sebastian Janiszewski

Autor tekstu:Sebastian Janiszewski

Zapalony podróżnik, wolny czas poświęca na zwiedzanie - preferuje dalekie podróże do egzotycznych krajów, a od niedawna realizuje nową pasję - zwiedzanie mniejszych miejscowości. W reportażach i relacjach wydobywa na światło dzienne lokalne legendy, miejscowe tradycje i po prostu życie.

Z tego miejsca pochodzą opis i fotki

Prawczicką Bramę tworzy wyżłobiony piaskowiec z okresu górnej kredy, który osiągnął swój kształt w wyniku działającego miliony lat wietrzenia na mniej odpornej części skały.

Górna półka skalna jest częścią większego masywu skalnego opartego na słupie tworzącym podporę. Tak zaklinowane skały są wyjątkowo odporne na działania korozyjne przyrody.

Brama pozostawała w ukryciu do XIX wieku, kiedy u jej podnóża powstał mały drewniany domek będący schronieniem dla odwiedzających ją turystów, głównie okolicznych mieszkańców i mieszczan z bliżej położonych miejscowości.

DSC05542

Widok ze ścieżki podejścia na Bramę i Sokole Gniazdo.

Prawczicka Brama jest jednym z lepiej znanych zabytków natury w Czechach i wizytówką Szwajcarii Czeskiej (a przez wielu uważana za symbol całego terenu określanego mianem Szwajcarii w tej części Europy).

Pobliskie miejscowości - Hřensko oraz Mezní Louka - stanowią bazę wypadową w te tereny dla licznie przybywających turystów.

DSC05565

Widok na całą bramę z pobliskiego tarasu widokowego.

Na niewielki plac pod Bramą można wejść, a nawet zjeść i wypić piwo dokładnie pod jej łukiem. jest on jednak najmniej ciekawym miejscem, gdyż widzimy tu tylko ogromny głaz nad głową - już lepsze widoki są ze ścieżki przed płatnym punktem.

Zdecydowanie najlepsze miejsca na podziwianie bramy rozpościerają się z punktów widokowych położonych na wyższych partiach skał. Aby do nich dojść trzeba wrócić do bramy wejściowej, gdzie prowadzi ścieżka do kolejnych punktów widokowych.

Są tam trzy dodatkowe ścieżki, skąd możemy oglądać wąwóz i łuk w całej okazałości, panoramę okolicy oraz ścianę skalną znajdującą się za łukiem.

Do 1980 roku można było wejść również na strop bramy. Został on zamknięty, aby uchronić zabytek przed ogromnym naporem turystów i prawdopodobnie nigdy nie zostanie przywrócony, ponieważ specjalny most prowadzący na jeden z filarów bramy został rozebrany.

DSC05563

Istnieje jeszcze jeden taras widokowy ulokowany tuż pod podporą bramy - pozwala on przyjrzeć się panoramie Gór Połabskich.

Infrastruktura

Częścią infrastruktury obiektu jest pałacyk zbudowany w 1881 roku - Sokole Gniazdo, który służył przyjezdnym gościom. Do jego budowy zatrudniono robotników z Włoch, a wybudowanie tego przybytku do najłatwiejszych nie należało.

Budowa trwała rok, co przy tego typu terenie i dostępnych narzędziach świadczy o bardzo dobrej organizacji. Pałacyk służył głównie za domek letniskowy rodziny Clary-Aldringen, ale z czasem był wynajmowany innym zamożnym gościom.

Na parterze pałacyku znajduje się restauracja, a w jej podziemiach darmowe WC. Ponadto na terenie kompleksu umiejscowiony jest budynek kasy, informacji i sklepik z pamiątkami, a przy tarasie pod łukiem również kiosk z piwem i przekąskami.

IMG 20190422 113808704

Widok na pałacyk. Na jego tarasie znajduje się restauracja.

Jak się tam dostać?

Wycieczka związana ze zwiedzaniem Prawczickiej Bramy rozpoczęła się dwa dni wcześniej, kiedy w Jakuszycach przekroczyliśmy granicę z Czechami. Przez dwa dni zwiedzaliśmy czeskie miasteczka przemieszczając się powoli na zachód do miasta Děčín. Stąd właśnie postanowiliśmy wyruszyć na zwiedzanie bramy.

Z Děčína można dostać się bezpośrednio w okolice Prawczickiej Bramy. Jeżdżą tutaj autobusy miejskie o numerze 434, który zatrzymuje się również w centrum miasta (koło sądu) i przejeżdża pod wejściem do parku, a dalej do wsi Mezní Louka i Jetřichovice. Bilet w jedną stronę kosztuje 28 koron, a autobus kursuje co godzinę. Istnieje również możliwość podróży promem.

Wyjechaliśmy o 10:14 z dworca autobusowego w Děčínie. Na miejscu, czyli przy wejściu na szlak, byliśmy około 10:45. Chcieliśmy zwiedzić to miejsce na lajcie, a przed wycieczką wyspać się i zjeść śniadanie. Gdy koło 11:00 wchodziliśmy już pod górkę mijali nas turyści, którzy już obejrzeli Łuk.

Można tam dotrzeć również drogą wodną. Promy z Děčína  w kierunku Hreńska wypływają o godzinie 9:00, a ze wsi to już tylko 2 km drogi na piechotę do parku.

Wrażenia

Ten największy łuk skalny w Europie zdecydowanie nas zachwycił. Zupełnie nie zdawaliśmy sobie sprawy z jego rozmiarów oraz bliskiego położenia.

Dojazd może i jest skomplikowany, ale przejazd ułatwia czytelna komunikacja i częste kursy pociągów w sieci czeskiej kolei. Podobnie jest po stronie niemieckiej - połączenie z Drezna jest bezpośrednie, a przejazd trwa niewiele ponad 50 minut.

Brama położona jest na wysokości 415 m n.p.m. i wybierając się na szczyt wzniesienia w pakiecie podziwiamy liczne formacje skalne umieszczone po drodze, natomiast z punktów widokowych mamy dodatkowe wrażenia w postaci podziwiania okolicy Bramy - przepiękne dominanty Szwajcarii Czeskiej i Saksońskiej.

Władze czeskiego parku postanowiły już w 1980 roku chronić bramę przed zniszczeniem likwidując taras widokowy na górnej półce Bramy (również rozbierając mostek prowadzący do tego miejsca), a obie skały zostały dodatkowo połączone specjalnym żywicznym klejem, co ma zapewnić trwanie tego skalnego cudu.

Jak wrócić?

Nie warto czekać na autobus po zejściu ze ścieżki, który w teorii odjeżdża co godzinę.

Na trasie Hřensko-Mezní Louki kursuje zabytkowy autobus oraz ciuchcia zbudowana na bazie traktora. Ceny są jak z kosmosu i wcale nie dziwiło nas, że nawet niemieccy turyści się na nie nie łapali, co było widać po kursujących pustych składach.

Istnieje również ciekawa forma powrotu do Hřenska - spływ łodzią. My co prawda nie mieliśmy tego w planach, ale zaledwie kilka kilometrów od punktu wejścia na ścieżkę znajduje się taka przystań.

Z tego względu, że nie mieliśmy czasu czekać na autobus, wybraliśmy się do Hřenska na piechotę. Spacer był krótki, a po drodze warto obejrzeć całą miejscowość, gdyż stojące tam domy są jak z folderu reklamowego.

W Hřensku znajduje się przeprawa promowa do Schöny. Mały spalinowy prom kursuje co kwadrans - koszt przewozu jednej osoby to 1,5 EUR i trwa dosłownie kilka minut

W dalszą podróż do Drezna wybraliśmy się pociągiem DB. Bilet dla jednej osoby to koszt 6,5 EUR a czas podróży to 53 minuty. Pociągi są punktualne i kursują co godzinę. Często stacją docelową dla połączenia jest Miśnia, zatem należy pilnować stacji w Dresden Hbf.

W zależności od długości pobytu w Dreźnie powrót do Polski może odbyć się na kilka sposobów, ale my wybraliśmy najtańszą i najprostszą opcję - autokar FlixBus odjeżdża spod dworca kolejowego w Dreźnie, po drodze z możliwym przystankiem w Zgorzelcu i Legnicy.

We Wrocławiu kończy swoją podróż na dworcu autobusowym w centrum Wroclavia.

Przydatne informacje

Bilety

  • Bilet autobusowy Děčín-Hřensko 28 CZK
  • Wejście na teren parku (n/u) 75/25 CZK
  • Można płacić Euro (n/u) 3/1 EUR
  • Bilet na prom Hřensko-Schöny
    • (n/u) 40/30 CZK
    • (n/u) 1,50/1 EUR
  • Bilet DB Schöna-Drezno (n/u) 6,50/4,30 EUR
  • Bilet FilxBus Drezno-Wrocław od 50 zł za os.

Ostatnia modyfikacja: poniedziałek, 26-08-2024 r.

Nasza rekomendacja - 86%

Łatwość dojazdu

80%

Łatwość poruszania się

100%

Atrakcje do zwiedzania

90%

Baza noclegowa

80%

Jakość wyżywienia

80%

Plusy

  • Ogromna brama skalna
  • Łagodne podejście
  • Piękna okolica
  • Liczne punkty widokowe
  • Więcej atrakcji w okolicy
  • Dobra gastronomia
  • Zaopatrzony sklepik z pamiątkami
Galeria
Widoczki
Mapa okolicy
Ciekawe tematy z podróży
Na urlopie

W 2020 roku na wyspie Phú Quốc powstał park VinWonders. Od tego czasu po wyspie jeżdżą autobusy, sponsorowane w całości przez właściciela obiektu.

Poradnik

Bangkok International Airport to największe lotnisko w Tajlandii, położone 25 km na wschód od stolicy kraju. 

Na urlopie

Z wyspy Phú Quốc bliżej już do Kambodży niż kraju macierzystego. Byliśmy tam dwukrotnie, zwiedzając ją na skuterach, darmowymi busami oraz Grabem. 

City Breaks

Trekking po masywie Witosza to doskonały sposób na ucieczkę z miasta i odpoczynek na łonie natury.

City Breaks

Kiedyś była to osada o niezwykle długiej historii zasiedlenia. Później podbili ją Rzymianie.

Poradnik

Port lotniczy Wrocław-Strachowice jest położony w granicach miasta Wrocław, w odległości ok., 10 km od centrum. 

Na urlopie

Gwatemala z zewnątrz może wydawać się egzotyczną krainą, idealną na słoneczne wakacje, ale ceny takiego życia szokują.

Na urlopie

Rozważacie Gwatemalę jako kierunek urlopowy? Spędziliśmy tam trochę czasu i zorientowaliśmy się w ogólnych zasadach.